Mərkəzi Elmi Kitabxanada Azərbaycan hüquq elminin görkəmli nümayəndəsi, Rusiya Elmlər Akademiyasının (REA) müxbir üzvü, AMEA-nın həqiqi üzvü Cahangir Kərimovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
Konfransdan öncə akademik Cahangir Kərimovun həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, akademik Cahangir Kərimov keçmiş SSRİ-də və müstəqillik illərində dövlət və hüquq nəzəriyyəsi üzrə tanınmış elm xadimlərindən biri olub. Diqqətə çatdırıb ki, görkəmli alimin hüququn aktual problemlərinə həsr olunmuş əsərləri bu elmin zənginləşməsində və bu sahədə yeni elmi istiqamətlərin açılaraq tədqiqata cəlb edilməsində mühüm rol oynamışdır. Akademik Cahangir Kərimovun dövlət və hüquq nəzəriyyəsi, hüququn fəlsəfəsi, hüququn psixologiyası, hüququn kibernetikası və digər istiqamətlərdə əsərlərinin bu gün də aktuallığını qoruduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli görkəmli alimin həm də keçmiş SSRİ-də və müstəqillik illərində yeni kadrların hazırlanması işinə misilsiz töhfə verdiyini söyləyib.
“Akademik Cahangir Kərimov Peterburq hüquq məktəbinin banisi, həm ölkəmizdə, həm də Rusiyada hüquq elminin inkişafına sədaqətli xidmət etmiş görkəmli alimdir. O, daim Azərbaycanla, bu sahədə tanınmış alimlərimizlə ünsiyyətdə olmuş, hüquq elminin aktual problemlərinə dair fikir mübadiləsi aparmışdır. Azərbaycanın bütün alimləri kimi, akademik Cahangir Kərimov da sovet hakimiyyəti illərində və müstəqillik dövründə Ulu Öndər Heydər Əliyevin diqqət və qayğısı ilə əhatələnmişdir. Akademik Cahangir Kərimov AMEA-nın həqiqi üzvü kimi Akademiyanın illik Ümumi yığıncaqlarında iştirak etmiş, öz fikirləri ilə ölkəmizdə elmin inkişafına töhfə vermişdir və bütün bunlara görə görkəmli alimin yubileyinin qeyd edilməsi mənəvi borcumuzdur”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli bildirib.
Sonra çıxış edən Rusiya Elmlər Akademiyası prezidentinin müavini, Rusiya Federasiyası Hökuməti yanında Qanunvericilik və Müqayisəli Hüquq İnstitutunun direktoru, akademik Taliya Xabriyeva tədbirin təşkilinə görə Akademiya rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. Qeyd edib ki, bu tədbir həm Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, həm də Rusiya Elmləri Akademiyası üçün olduqca əhəmiyyətlidir.
O, daha sonra REA-nın prezidenti, akademik Gennadi Krasnikovun adından salamlama məktubunu səsləndirib. Məktubda akademik Cahangir Kərimovun həyat və fəaliyyəti, məşğul olduğu elmi-tədqiqat sahələri, zəngin irsi haqqında ətraflı bəhs edilib, görkəmli alimin hüquq elminin inkişafı və yüksəkixtisaslı kadrların yetişdirilməsində xidmətləri sadalanıb.
Gələn ilin fevralında Rusiya Elmlər Akademiyasının 300 illik yubileyinin keçiriləcəyini bildirərək Taliya Xabriyeva həm akademik Cahangir Kərimovun keçdiyi həyat yolunun, həm də AMEA-nın tarixinin bu nəhəng yolun bir hissəsi olduğunu vurğulayıb və akademik Gennadi Krasnikovun adından AMEA rəhbərliyini REA-nın 300 illiyi münasibətilə keçiriləcək tədbirlərdə iştirak etməyə dəvət edib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun baş direktoru, professoru İlham Məmmədzadə “Akademik Cahangir Kərimovun irsində fəlsəfə və hüquq haqqında”, Rusiya Elmlər Akademiyasının Dövlət və Hüquq İnstitutunun direktoru, REA-nın Rəyasət Heyətinin üzvü, müxbir üzv Aleksandr Savenkov “İnsan, alim, vətəndaş”, Qara dəniz və Xəzər dənizi Regionu ölkələri Hüquqşünasları Assosasiyasının prezidenti, REA-nın akademiki İlham Rəhimov “Cahangir Abbas oğlu Kərimov haqqında xatirələr”, AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri, professor Habil Qurbanov “Akademik Cahangir Kərimovun tədqiqatlarında hüququn fundamental problemləri” və Rusiya Elmlər Akademiyasının Dövlət və Hüquq İnstitutunun baş elmi işçisi, akademik Cahangir Kərimovun oğlu, professor Aleksandr Kərimov “Atamla bağlı xatirələr: elmi yolun mərhələləri” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonra Azərbaycan Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Müvəkkili (Ombudsman) Səbinə Əliyeva çıxış edərək akademik Cahangir Kərimovun Azərbaycanda və keçmiş SSRİ-də hüquq elminin inkişafındakı rolundan danışıb.
Tədbirdə, o cümlədən akademik Cahangir Kərimovun nəvəsi, hüquq elmləri namizədi Kiril Nalyotov çıxış edərək babası ilə bağlı xatirələrini bölüşüb, konfransın təşkilinə görə minnətdarlığını bildirib.
Daha sonra bir qrup alimə “Akademik Cahangir Kərimovun 100 illiyi” yubiley medalı təqdim olunub.
Qeyd edək ki, tədbir boyunca, həmçinin akademik Cahangir Kərimovun həyat və fəaliyyətini əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.

В НАНА состоялась конференция, посвященная 100-летию со дня рождения академика Джахангира Керимова
В Центральной научной библиотеке НАНА состоялась научная конференция, посвященная 100-летию со дня рождения выдающегося представителя юридической науки Азербайджана, члена-корреспондента Российской академии наук (РАН), действительного члена НАНА Джахангира Керимова.
До начала мероприятия гости ознакомились с выставкой, отражающей жизнь и деятельность академика Джахангира Керимова.
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что академик Джахангир Керимов был одним из известных учёных в бывшем СССР и постсоветском пространстве, который проводил исследования в области теории государства и права. Академик отметил, что труды видного ученого, посвященные актуальным проблемам права, сыграли важную роль в обогащении юридической науки и привлечении к исследованию новых научных направлений в данной отрасли. Сказав, что труды академика Джахангира Керимова, охватывающие такие сферы, как теория государства и права, философия права, психология права, правовая кибернетика и т.д., сохраняют свою актуальность по сей день, руководитель НАНА добавил, что выдающийся учёный также внёс огромный вклад в подготовку новых кадров в советские годы и в период независимости.
Академик Иса Габиббейли продолжил: «Академик Джахангир Керимов – основоположник петербургской правовой школы, видный учёный, верно служивший развитию юридической науки и в нашей стране, и в России. Он всегда поддерживал связь с Азербайджаном и нашими учёными, известными в данной сфере, обсуждал с ними актуальные проблемы юридической науки. Как и все учёные Азербайджана, академик Джахангир Керимов был окружён вниманием и заботой общенационального лидера Гейдара Алиева и в годы советской власти, и в период независимости. Будучи действительным членом НАНА, академик Джахангир Керимов принимал участие на годовых общих собраниях Академии наук, вносил весомую лепту в развитие отечественной науки. Проведение юбилея видного ученого – наш моральный долг».
Затем выступила заместитель президента Российской академии наук, директор Института законодательства и сравнительного правоведения при Правительстве Российской Федерации, академик Талия Хабриева. Поблагодарив руководство НАНА за организацию мероприятия, академик отметила большую значимость данной конференции и для Национальной академии наук Азербайджана, и для Российской академии наук.
Далее академик Талия Хабриева зачитала приветственное письмо президента РАН, академика Геннадия Красникова. В письме говорилось о жизни и деятельности академика Джахангира Керимова, сферах его научных исследований и богатом наследии, перечислялись заслуги видного ученого в развитии юридической науки и подготовке высокоспециализированных кадров.
Сказав, что в феврале следующего года будет дан старт мероприятиям в честь 300-летия Российской академии наук, академик Талия Хабриева подчеркнула, что и пройденный академиком Джахангиром Керимовым жизненный путь, и история НАНА являются частью этого славного пути, а также пригласила руководство НАНА от имени академика Геннадия Красникова принять участие на мероприятиях, которые пройдут в честь 300-летия РАН.
На конференции генеральный директор Института философии и социологии НАНА, профессор Ильхам Мамедзаде выступил с докладом «О философии и праве в наследии академика Джахангира Керимова», директор Института государства и права Российской академии наук, член Президиума РАН, член-корреспондент Александр Савенков – с докладом «Человек, учёный, гражданин», президент Ассоциации юристов стран Черноморско-Каспийского региона, академик РАН Ильгам Рагимов – с докладом «Воспоминания о Джахангире Аббас оглы Керимове», председатель Союза свободных профсоюзов НАНА, профессор Габиль Гурбанов – с докладом «Фундаментальные проблемы права в исследованиях академика Джахангира Керимова», главный научный сотрудник Института государства и права РАН, сын академика Джахангира Керимова, профессор Александр Керимов – с докладом «Воспоминания об отце: этапы научного пути».
Затем о роли академика Джахангира Керимова в развитии юридической науки в Азербайджане и бывшем СССР рассказала в своем выступлении Уполномоченный по правам человека Азербайджанской Республики (омбудсмен) Сабина Алиева.
Помимо этого, на мероприятии выступил внук академика Джахангира Керимова, кандидат юридических наук Кирилл Налётов, который поделился своими воспоминаниями о видном учёном и поблагодарил организаторов конференции.
Далее группе ученых были вручены юбилейные медали «100-летие академика Джахангира Керимова».
Отметим, что на протяжении мероприятия транслировался видеоролик, отражающий жизнь и деятельность академика Джахангира Керимова.