AMEA-da Zəfər Günü və Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilib
Noyabrın 7-də AMEA-nın Əsas binasında Zəfər Günü və Dövlət Bayrağı Gününə həsr edilmiş Akademiyanın Azad Həmkarlar İttifaqının, Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin birgə tədbiri keçirilib.
Tədbirdə II Qarabağ müharibəsinin qaziləri, iştirakçıları, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının həmkarlar komitələrinin və qadın şuralarının sədrləri və əməkdaşları iştirak ediblər.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilib, eləcə də Vətənimizin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri açan AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli Vətən müharibəsində qazanılmış Qələbənin 3 illiyinə həsr olunmuş yığıncağın həm də müstəqilliyimizin simvolu olan Dövlət Bayrağı Günü ərəfəsinə təsadüf etdiyini, Azərbaycanın üçrəngli bayrağının azad edilmiş ərazilərimizdə ucaldılaraq qürurla dalğalandığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında 44 gün ərzində Azərbaycan ordusunun qazandığı tarixi qələbədən söhbət açıb. İkinci Qarabağ müharibəsində əldə olunmuş zəfərin ordumuzun gücünün, xalqımızın birlik və həmrəyliyinin bariz təcəssümü olduğunu vurğulayıb.
O, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə dövlətimizin tarixin ən şanlı günlərini, yeni inkişaf və dirçəliş dövrünü yaşadığını deyib. Qarabağın azadlığı uğrunda aparılmış, hər günü qəhrəmanlıq salnaməsi olan Vətən müharibəsində xalqımızın Böyük Qələbəni müzəffər xalq, qalib dövlət kimi yüksək qürur hissi ilə qeyd etdiyini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının rəhbərliyi və Birinci vitse-prezidentin fəal iştirakı ilə Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda nəhəng bərpa-quruculuq işlərinin aparıldığını, soydaşlarımızın artıq öz yurdlarına döndüklərini deyib.
Akademik qeyd edib ki, Zəfər Günü Xankəndidə keçiriləcək hərbi parad bir daha dünyaya Azərbaycan dövlətinin gücünü, qüdrətini, Azərbaycan Prezidentinin əzmini, ləyaqətini, qətiyyətini nümayiş etdirəcək.
AMEA prezidenti Qarabağda həyata keçirilən Böyük Qayıdış və quruculuq proseslərində alimlərimizin də yaxından iştirak etdiklərini vurğulayıb. Qeyd edib ki, AMEA-nın üzərinə düşən vəzifə bu möhtəşəm tarixin salnaməsini yazmaq, gedən proseslərin elmi, siyasi, obyektiv qiymətini vermək, onları ümumiləşdirmək, gələcək nəsillərə çatdırmaqdır.
Sonra çıxış edənlər AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, qazi Radif Mustafayev, Folklor İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, şəhid mayor Vüsal Vəliyevin qardaşı Əpoş Vəliyev, AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri, professor Rəna Mirzəzadə və başqaları Azərbaycan tarixinin ən parlaq səhifəsi olan Zəfər Gününün Ulu Öndər Heydər Əliyevin layiqli davamçısı Ali Baş Komandan İlham Əliyevin uğurlu strategiyasının, qüdrətli Azərbaycan ordusunun, eləcə də ölkənin iqtisadi inkişafının zəfəri olduğunu, milli qürur mənbəyimiz olan bayrağımızın azad edilmiş ərazilərimizdə vüqarla dalğalandığını bildiriblər.
Sonra tədbirdə II Qarabağ müharibəsinin qazilərinə və iştirakçılarına mükafatlar təqdim edilib.
AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbirdə iştirak edən Vətən müharibəsinin bütün iştirakçılarını Böyük Qələbə Bayramı münasibətilə təbrik edib.

7-го ноября в Главном здании Академии наук состоялось совместное мероприятие Союза свободных профсоюзов, отделений гуманитарных и общественных наук НАНА, посвященное Дню Победы и Дню Государственного флага.
На мероприятии приняли участие президент НАНА, академик Иса Габиббейли, гази и участники Второй Карабахской войны, председатели профсоюзных организаций и советов женщин, а также сотрудники научных учреждений и организаций НАНА.
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Затем минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших свои жизни во имя свободы и суверенитета нашей Родины.
Открыв мероприятие, президент НАНА, академик Иса Габиббейли сообщил, что собрание, посвященное 3-й годовщине Победы в Отечественной войне, проходит накануне Дня Государственного флага – символа нашей независимости, и сегодня трехцветный флаг Азербайджана гордо развевается и на освобожденных от оккупации территориях.
Академик Иса Габиббейли рассказал об исторической Победе, одержанной армией Азербайджана под руководством победоносного Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева в ходе 44-дневной войны, и подчеркнул, что эта Победа наглядно свидетельствует о силе нашей армии, единстве и солидарности всего народа.
Руководитель НАНА отметил, что под руководством Президента Ильхама Алиева республика переживает славные дни в истории государственности, период развития и возрождения.
Сказав, что великую Победу в Отечественной войне, каждый день которой является страницей единой летописи героизма, наш народ празднует с чувством особой гордости и радости, академик Иса Габиббейли добавил, что под руководством главы государства Ильхама Алиева и при активном участии Первого вице-президента Мехрибан ханум Алиевой в Карабахе и Восточном Зангезуре ведутся обширные ремонтно-созидательные работы, наши сограждане возвращаются в свои родные края.
Академик сообщил, что военный парад, который пройдет в День Победы в Ханкенди, в очередной раз продемонстрирует миру силу и мощь Азербайджанского государства, волю и решительность Президента Азербайджанской Республики.
Руководитель НАНА отметил, что наши ученые принимают активное участие в процессе Великого возвращения в Карабах, и подчеркнул, что задачей, которая стоит перед НАНА, является создание блистательной летописи Победы, объективная оценка происходящих процессов с научной и политической точек зрения, их обобщение и доведение соответствующей информации до следующих поколений.
Затем выступили ведущий научный сотрудник Института философии и социологии НАНА, гази Радиф Мустафаев, ведущий научный сотрудник Института фольклора НАНА, брат шехида майора Вусала Велиева Эпош Велиев, председатель Совета женщин НАНА, профессор Рена Мирзазаде и другие, которые отметили, что, будучи самой блистательной страницей в истории Азербайджана, историческая Победа в Отечественной войне является победой успешной стратегии достойного преемника общенационального лидера Гейдара Алиева – Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, сильной азербайджанской армии, а также экономического развития республики, и подчеркнули, что источник нашей национальной гордости – наш Государственный флаг – сегодня гордо развевается на освобожденных территориях.
Далее гази и участникам Второй Карабахской войны были вручены подарки.
Президент НАНА, академик Иса Габиббейли поздравил всех присутствующих участников Отечественной войны с великим Днем Победы.