AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin fəaliyyəti barədə illik hesabat müzakirə olundu
AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunda (NKPİ) AMEAKimya Elmləri Bölməsinin (KEB) növbəti iclası keçirildi.
İclasda KEB-in elmi müəssisə və təşkilatlarının rəhbərliyi, bölmə üzrə mühüm nəticələrin icraçıları və əlaqədar təşkilatların nümayəndələri iştirak edirdi.
Tədbiri giriş sözü ilə açan bölmənin akademik-katibi, AMEA-nın müxbir üzvüDilqəm Tağıyev gündəlikdə duran məsələlər barədə məlumat verdi. Bildirdi ki, KEB elmi müəssisələri 2013-cü ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətlərini dövlət proqramlarına əsasən həyata keçiriblər.
Sonra AMEA Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Akif Əzizov institutun 2013-cü ildəki elmi və elmi təşkilati fəaliyyəti barədə hesabatla çıxış etdi. Bildirdi ki, institutda 5 istiqamət üzrə 8 problemi əhatə edən 18 mövzu üzrə 59 elmi-tədqiqat işi 42 mərhələdə aparılıb. İnstitutda “Azərbaycan Respublikasında alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadə olunması”, “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında yoxsulluğun azadılması və davamlı inkişaf”, “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatına dair” dövlət proqramları üzrə aparılan elmi-tədqiqat işləri davam etdirilib. Bundan əlavə, institutda AMEA tərəfindən maliyyələşdirilən “Bərpa olunan bitki mənşəli alternativ enerji mənbələri əsasında yanacaq və sürtkü yağları komponentləri almaq üçün katalitik sistemlərin yaradılması” və “Atmosferə atılan istilik effekti yaradan qazların miqdarının azaldılması və onların səmərəli emal texnologiyalarının işlənib hazırlanması” elmi-texniki proqramlar üzrə işlər yerinə yetirilib.
A.Əzizov bildirdi ki, hesabat ilində 468 elmi əsər (5 kitab, 1 monoqrafiya, 251 məqalə, 207 tezis) çapdan çıxıb. Onlardan 75 məqalə və 116 tezis xaricdə nəşr olunub.
AMEA Kimya Problemləri İnstitutunun 2013-cü ildə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunları haqqında məlumat verən direktor, akademik Ağadadaş Əliyevbildirdi ki, institutda 5 problem, 7 mövzu və 48 işi əhatə edən elmi tədqiqat işləri 57 mərhələdə aparılıb. İnstitutun əməkdaşları Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun 2, AR Dövlət Neft Şirkətinin Elm Fondunun 3 qrantına layiq görülüblər. Elmin İnkişafı Fondunun Gənc alim və mütəxəssislərin 1-ci müsabiqəsinin qalibi olmuş “Metanın asetilenə katalitik oksidləşdirici çevrilməsi reaksiyasının öyrənilməsi” layihəsi üzrə elmi-tədqiqat işləri davam etdirilib.
Qeyd etdi ki, hesabat ilində 104 elmi əsər (2 kitab, 2 monoqrafiya, 100 məqalə) çapdan çıxıb. Onlardan 1 monoqrafiya və 57 məqalə xaricdə nəşr olunub. Hazırda İnstitutda 1 elmlər doktoru, 15 fəlsəfə doktoru və 9 dissertant hazırlanır.
AMEA Aşqarlar Kimyası İnstitutunun hesabat məruzəsi ilə çıxış edən institutun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev institutda sürtkü yağları, yanacaq və xüsusi mayelərin istismar xassələrini yaxşılaşdıran müxtəlif funksiyalı aşqarların, korroziya inhibitorları və bioloji-aktiv maddələrin sintezi və alınma texnologiyasının elmi əsaslarının işlənib hazırlanması, müxtəlif təyinatlı yüksək keyfiyyətli sürtkü yağlarının və xüsusi mayelərin yaradılması, onların istehsalı ilə əlaqədar yeni xammal mənbələrinin müəyyənləşdirilməsi və mövcud mənbələrdən səmərəli istifadə olunması sahəsində fundamental tədqiqatların aparıldığını bildirib. İnstitutun alimləri tərəfindən 2013-cü ildə 4 qrant layihəsi üzrə elmi-tədqiqatlar aparılıb.
Hesabat ilində 43 məqalə, 67 tezis çapdan çıxıb. Onlardan 22 məqalə və 21 tezis xaricdə nəşr olunub. 15 məqalə impakt faktorlu jurnallarda dərc olunmuşdur. İnstitut alimləri qrant layihələrində iştirak etmiş, 2 qrant müsabiqəsinin qalibi olub.
AMEA Polimer Materialları İnstitutunun illik hesabatını təqdim edən institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Abasqulu Quliyev nəzərə çatdırıb ki, müəssisədə makromolekullar kimyası istiqamətində müxtəlif təyinatlı səciyyəvi xassələrə malik funksional oli¬qo və polimerlər, kompozisiya materiallarının yeni nəslinin yaradılması, ekoloji problemlərin həllinə dair 3 problem üzrə 4 möv¬¬zu¬da 18 mərhələdə elmi-tədqiqat işləri yerinə yetirilib. İnstitutda makromolekullarında funksional qrupları olan və müxtəlif məqsədli monomer, oliqomer, polimer və kompozisiya materiallarının səmərəli alınma üsullarının işlənib hazırlanması və müasir texnikanın əsas tələblərinə cavab verə bilən kompozisiya materiallarının yaradılması sahəsində bir sıra nəzəri və təcrübi əhəmiyyətə malik, elmtutumlu tədqiqat işləri davam etdirilir. İnstitutda 16 laboratoriya və 1 şöbə fəaliyyət göstərir.
Hesabat ilində institutda “Alifatik epoksid qətranının allil qlisidil efiri əsasında alınması prosesinin işlənilməsi” və “Epoksixlortərkibli oliqomerin ED-20 qətranı üçün fəal durulaşdırıcı kimi istifadəsi” istiqamətləri üzrə işlər yerinə yetirilib. İnstitut alimlərinin 51 elmi məqaləsi (6 xaricdə, 23 MDB-nin müxtəlif elmi jurnallarında) nəşr edilib. 117 məruzə-tezisi müvafiq simpozium və konfrans mate¬rial¬larında dərc olunub. Hazırda institutda 11 doktorant və 4 disser-tant təhsil alır.
Hesabatlarla bağlı müzakirələrdə iştirak edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademikTofiq Nağıyev, akademik Abel Məhərrəmov, AMEA-nın müxbir üzvləri Əli Nuriyev, Adil Qəribov, Vaqif Abbasov, Yavuz Rüstəmov və başqaları aparılmış tədqiqatların nəticələrini yüksək qiymətləndirərək illik hesabatları qənaətbəxş hesab etdilər.

Обсужден годовой отчет деятельности Отделения химических наук НАНА
В Институте нефтехимических процессов НАНА состоялось очередное заседание Отделения химических наук (ОХН) НАНА.
В заседании принимали участие руководители научных учреждений и организаций ОХН НАНА.
Мероприятие вступительной речью открыл академик-секретарь Отделения член-корреспондент НАНА Дилгам Тагиев, который дал информацию о вопросах повестки дня.
Затем заместитель директора Института нефтехимических процессов НАНА член-корреспондент НАНА Акиф Азизов выступил с отчетным докладом о научной и научно-организаторской деятельности института в 2013 году. Было отмечено, что в институте в текущем году за 42 этапа были проведены 59 научно-исследовательских работ по 5 направлениям, охватывающим 18 тем. В институте были продолжены научно-исследовательские работы, проводимые в рамках государственных программ “Использование альтернативных и возобновляемых источников энергии в АР”, “Сокращение бедности и устойчивое развитие в Азербайджанской Республике в 2008-2015 годах”, “О безопасном обеспечении населения в АР продовольствием в 2008-2015 годах”. Кроме того, в институте были реализованы работы в рамках научно-технических программ «Создание каталитических систем для получения топливных, смазочных компонентов на основе возобновляемых и альтернативных источников энергии», «Уменьшение количества парниковых газов, выбрасываемых в атмосферу, и разработка технологий их эффективной обработки».
А.Азизов сообщил, что в отчетном году были изданы 468 научных работ (5 книг, 1 монография, 251 статья, 207 тезисов). Из них 75 статей и 116 тезисов были опубликованы за рубежом.
С отчетным докладом о результатах научной и научно-организаторской деятельности Института химических проблем НАНА в 2013 году выступил директор института академик Агададаш Алиев. Было отмечено, что научно-исследовательские работы были проведены за 57 этапов по 7 темам. Сотрудники института были удостоены 2 грантов Фонда развития науки при Президенте АР и 3 грантов Фонда науки Государственной нефтяной компании АР. Продолжаются научно-исследовательские работы по проекту «Изучение реакции каталитического окислительного превращения метана в ацетилен», ставшим победителем первого конкурса Молодых ученых и специалистов Фонда развития науки.
В отчетном году были изданы 104 научных труда (2 книги, 2 монографии, 100 статей), из которых 1 монография и 57 статей были изданы за рубежом. В настоящее время в институте готовятся 1 доктор науки, 15 докторов философии и 9 диссертантов.
С готовым отчетным докладом о деятельности Института химии присадоквыступил директор института академик Вагиф Фарзалиев, который рассказал о проведении научно-исследовательских работ в области синтеза и разработки научных основ технологий получения присадок, коррозийных ингибиторов и биологически-активных веществ и т.д. Учеными института в 2013 году были проведены научные исследования по 4 грантовым проектам.
В отчетном году были изданы 43 статьи, 67 тезисов, из которых 22 статьи и 21 тезис, опубликованы за рубежом. 15 статей были опубликованы в журналах с импакт-фактором. Сотрудники института приняли участие в грантовых проектах и стали победителем 2 грантовых конкурсов.
С отчетным докладом о годовой деятельности Института полимерных материалов НАНА выступил директор института член-корреспондент НАНААбасгулу Гулиев, который сообщил, что в институте научно-исследовательские работы были проведены по 3 проблемам, 4 темам, за 18 этапов. В институте функционируют 16 лабораторий и 1 отдел.
В отчетном году были реализованы научно-исследовательские работы «Процесс разработки получения алифатической эпоксидной смолы на основе аллилового эфира» и «Использование эпоксихлор-содержащего олигомера в качестве активного разбавителя для смолы ED-20». Издана 51 статья сотрудников института (6 за рубежом, 23 в различных научных журналах СНГ). В настоящее время в институте получают образование 11 докторантов и 4 диссертанта.
В заключение выступили вице-президент НАНА академик Тофиг Нагиев, академик Абель Магеррамов, члены-корреспонденты НАНА Али Нуриев, Адиль Гарибов, Вагиф Аббасов, Явуз Рустамов и другие, которые высоко оценили годовую деятельность Отделения химических наук НАНА.