Akademik Kamal Abdulla iqtisadçılara “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı barədə məruzə oxuyub
Prezident İlham Əliyevin “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin qeyd edilməsi haqqında imzaladığı Sərəncama əsasən hazırlanmış fəaliyyət proqramına uyğun olaraq “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının daha geniş spektrdə öyrənilməsi və təbliği məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Bu tədbirlərdən biri Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə birgə keçirilib. Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayəçilər Şurasının sədri, akademik Kamal Abdulla AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşları üçün “Kitabi-Dədə Qorqud” və Fridrix fon Dits – 200” mövzusunda məruzə oxuyub.
Tədbirdə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov belə bir müştərək layihənin həyata keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Akademik “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının Azərbaycan xalqının zəngin tarixi keçmişini, həyat tərzini, mədəniyyətini bütün çalarları ilə ortaya qoyan ana kitabımız olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, bu dastanın artıq təkcə ədəbiyyatçılar deyil, digər elm sahələrinin nümayəndələri tərəfindən də tədqiq olunmasına böyük ehtiyac vardır. Xüsusən iqtisad elmi ilə bağlı dastanda vurğulanan məsələlər dərindən araşdırılmalı və xalqımızın, dövlətçilik tariximizin tarixi, iqtisadi inkişafı məhz bu dastanla izlənilməlidir. O, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı bu Sərəncamın qorqudşünaslığın inkişafında yeni bir mərhələ başlatdığını deyib. Dövlət müşaviri bu Sərəncamın işığına AMEA-nın bütün institutlarının qoşulmasına çox böyük ehtiyac olduğunu vurğulayıb. Bu ehtiyacı xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev dastanın 1300 illiyinin keçirilməsi mərasimində söylədiyi sözlər də təsdiqləməkdədir: “Azərbaycan xalqının tarixinin, etnik yaddaşının, arxaik təfəkkürünün güzgüsü olan “Kitabi-Dədə Qorqud” nitqimizin, dilimizin, mənəviyyatımızın, ruhumuzun nəğməsi kimi böyük mədəni-estetik əhəmiyyət kəsb edir”.
Digər çıxış edənlər bu məzmunda tədbirlərin keçirilməsinə, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının daha dərin tədqiqi məsələlərinin vacibliyinə diqqət çəkiblər.
Tədbir dəqiq və texniki sahələr üzrə institutların əməkdaşlarının “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında bəhs edilən müxtəlif məqamlarla bağlı suallarının məruzəçi tərəfindən cavablandırılması ilə davam edib.
Sonda “Kitabi-Dədə Qorqud” və Fridrix fon Dits – 200” mövzusunda mühazirənin AMEA-nın digər institutlarında da oxunması və müzakirələrin keçirilməsi qərara alınıb.

In accordance with the program of activities prepared in accordance with the Decree of President Ilham Aliyev on the celebration of the 200th anniversary of the German translation and publication of the epos "Kitabi-Dede Gorgud", ranges of various activities carried out due to study and promote the epos "Kitabi-Dede Gorgud" in an even wider.
One of these events was held jointly with the Baku international center of multiculturalism and the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS). State Advisor of the Azerbaijan Republic on International Affairs, multiculturalism and religion, chairman of the Board of Trustees of the Baku International Center of multiculturalism Academician Kamal Abdulla spoke on "Kitabi-Dede Gorgud and Friedrich von Ditz - 200" for the employees of Institute of Economy of ANAS.
At the event, director of the Institute of Economics of ANAS, Professor Nazim Imanov, in turn, expressed his satisfaction with the implementation of the joint project.
Academician Kamal Abdullayev stressed that the epos "Kitabi-Dede Gorgud" is our primary source revealing the rich historical past of the Azerbaijani people, lifestyle, and culture in all its shades. It was reported that there is already a great need in the study of the epos is not only by writers, but also by representatives of other fields of science. In particular, issues related to economic science in the epos should be studied in depth, and historical and economic development of our people and the history of our state should be traced precisely because the study of this epos. He stressed that the executive order signed by President Ilham Aliyev opened a new stage in the development of Gorgud study. State Advisor stressed the need for unity of all the institutions of ANAS towards the implementation of this Order. This confirms once again the words spoken by the national leader of our people Heydar Aliyev while celebrating the 1300th anniversary of the epos "Epos Kitabi-Dede Gorgud is a mirror of history, ethnic memory of the archaic cognition of the Azerbaijani people, has great value as a song of our speech, language, morality and spirit."
Other speakers noted the importance of the behavior of such events, as well as more in-depth study epos "Kitabi-Dede Gorgud".
Finally, it was decided to hold lectures on "Kitabi-Dede Gorgud and Friedrich von Ditz - 200" in other institutions of ANAS.