Akademik Kamal Abdulla iqtisadçılara “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanı barədə məruzə oxuyub
Prezident İlham Əliyevin “Kitabi-Dədə Qorqud”un alman dilində ilk tərcüməsi və nəşrinin 200 illiyinin qeyd edilməsi haqqında imzaladığı Sərəncama əsasən hazırlanmış fəaliyyət proqramına uyğun olaraq “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının daha geniş spektrdə öyrənilməsi və təbliği məqsədilə müxtəlif tədbirlər həyata keçirilir.
Bu tədbirlərdən biri Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə birgə keçirilib. Azərbaycan Respublikasının millətlərarası, multikulturalizm və dini məsələlər üzrə Dövlət müşaviri, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin Himayəçilər Şurasının sədri, akademik Kamal Abdulla AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşları üçün “Kitabi-Dədə Qorqud” və Fridrix fon Dits – 200” mövzusunda məruzə oxuyub.
Tədbirdə AMEA-nın İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, professor Nazim İmanov belə bir müştərək layihənin həyata keçirilməsindən məmnunluğunu ifadə edib.
Akademik “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının Azərbaycan xalqının zəngin tarixi keçmişini, həyat tərzini, mədəniyyətini bütün çalarları ilə ortaya qoyan ana kitabımız olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, bu dastanın artıq təkcə ədəbiyyatçılar deyil, digər elm sahələrinin nümayəndələri tərəfindən də tədqiq olunmasına böyük ehtiyac vardır. Xüsusən iqtisad elmi ilə bağlı dastanda vurğulanan məsələlər dərindən araşdırılmalı və xalqımızın, dövlətçilik tariximizin tarixi, iqtisadi inkişafı məhz bu dastanla izlənilməlidir. O, Prezident İlham Əliyevin imzaladığı bu Sərəncamın qorqudşünaslığın inkişafında yeni bir mərhələ başlatdığını deyib. Dövlət müşaviri bu Sərəncamın işığına AMEA-nın bütün institutlarının qoşulmasına çox böyük ehtiyac olduğunu vurğulayıb. Bu ehtiyacı xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyev dastanın 1300 illiyinin keçirilməsi mərasimində söylədiyi sözlər də təsdiqləməkdədir: “Azərbaycan xalqının tarixinin, etnik yaddaşının, arxaik təfəkkürünün güzgüsü olan “Kitabi-Dədə Qorqud” nitqimizin, dilimizin, mənəviyyatımızın, ruhumuzun nəğməsi kimi böyük mədəni-estetik əhəmiyyət kəsb edir”.
Digər çıxış edənlər bu məzmunda tədbirlərin keçirilməsinə, “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanlarının daha dərin tədqiqi məsələlərinin vacibliyinə diqqət çəkiblər.
Tədbir dəqiq və texniki sahələr üzrə institutların əməkdaşlarının “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanında bəhs edilən müxtəlif məqamlarla bağlı suallarının məruzəçi tərəfindən cavablandırılması ilə davam edib.
Sonda “Kitabi-Dədə Qorqud” və Fridrix fon Dits – 200” mövzusunda mühazirənin AMEA-nın digər institutlarında da oxunması və müzakirələrin keçirilməsi qərara alınıb.

Академик Кямал Абдуллаев зачитал экономистам доклад об эпосе «"Китаби-Деде Горгуд»
В соответствии с программой деятельности, подготовленной согласно Распоряжению Президента Ильхама Алиева о праздновании 200-летия со дня перевода на немецкий язык и издания эпоса «Китаби-Деде Горгуд», в целях изучения и пропаганды эпоса «Китаби-Деде Горгуд» в еще более широком спектре осуществляются различные мероприятия.
Одно из этих мероприятий было проведено совместно с Бакинским международным центром мультикультурализма и Национальной академией наук Азербайджана (НАНА). Государственный советник Азербайджанской Республики по межнациональным вопросам, вопросам мультикультурализма и религии, председатель Попечительского совета Бакинского международного центра мультикультурализма Кямал Абдуллаев выступил с докладом «Китаби-Деде Горгуд и Фридрих фон Диц 200» перед сотрудниками Института экономики НАНА.
На мероприятии директор Института экономики НАНА, профессор Назим Иманов, в свою очередь, выразил удовлетворение от реализации данного совместного проекта.
Академик Камал Абдуллаев подчеркнул, что эпос «Китаби-Деде Горгуд» является нашим первоисточником, раскрывающим богатое историческое прошлое азербайджанского народа, образ жизни, культуру во всех ее оттенках. Было сообщено, что уже имеется большая потребность в исследовании эпоса не только литераторами, но и представителями других сфер науки. В частности, вопросы, связанные с экономической наукой в эпосе, должны быть глубоко изучены, а историко-экономическое развитие нашего народа и истории нашей государственности должно быть прослежено именно благодаря изучению этого эпоса.  Он подчеркнул, что данное Распоряжение, подписанное Президентом Ильхамом Алиевым, открыло новый этап в развитии горкудоведения. Государственный советник подчеркнул необходимость сплочения всех институтов НАНА в направлении осуществления этого Распоряжения. Это еще раз подтверждают слова, сказанные общенациональным лидером нашего народа Гейдаром Алиевым в день празднования 1300-летия дастана: «Эпос Китаби-Деде Горгуд, являющийся зеркалом истории, этнической памяти, архаического мышления азербайджанского народа, обладает большим значением как песня нашей речи, языка, нравственности и духа».
Другие выступившие отметили важность поведения подобных мероприятий, а также еще более глубокого исследования дастанов «Китаби-Деде Горгуд».
В заключение было принято решение о проведении посвященной теме «Китаби-Деде Горгуд и Фридрих фон Диц 200» лекции и в других институтах НАНА.