Noyabrın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) növbəti büro iclası keçirildi.
İclasda AMEA prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli sərəncamına əsasən İEB-in elmi-tədqiqat müəssisələrində 2016-cı ildə keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi və elmi-texniki tədbirlər planı, “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunacaq namizədlərin müəyyənləşdirilməsi, İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Tədbirdə, həmçinin İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşı, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Sulduz Səlimovun “Azərbaycanın davamlı inkişaf strategiyasında qeyri-ənənəvi enerji növlərinin səmərəli istifadəsi imkanlarının neyro-qeyri-səlis üsullarla araşdırılması” layihəsinə verilən rəy, Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəylinin “Ermənistan Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi sosioloji tədqiqatlar əsasında (1988-1994)” layihəsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.

На заседании Отделения общественных наук были обсуждены важные вопросы
Открывая вступительным словом мероприятие, в котором принимали участие члены бюро отделения, и.о. академика-секретаря ООН, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова проинформировала о вопросах повестки дня.
На заседании был рассмотрен план научных и научно-технических мероприятий международного и республиканского уровня, которые согласно распоряжению президента НАНА от 21 октября 2015 года пройдут в 2016 году в научно-исследовательских учреждениях Отделения общественных наук, а также обсуждены вопросы, связанные с определением кандидатов на соискание Президентской премии для молодежи и внесением изменений в состав Ученого совета Института экономики.
В ходе мероприятия был проведен обмен мнениями относительно проекта «Изучение нейронечеткими методами возможностей эффективного использования нетрадиционных видов энергии в стратегии устойчивого развития Азербайджана» сотрудника Института экономики НАНА, доктора философии по экономике Сулдуз Гашимовой, проекта «Армяно-Азербайджанский Нагорно-Карабахский конфликт на основе социологических исследований (1988-1940)» директора Института истории науки, доктора исторических наук Марьям Сеидбейли.