Noyabrın 13-də AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsinin (İEB) növbəti büro iclası keçirildi.
İclasda AMEA prezidentinin 21 oktyabr 2015-ci il tarixli sərəncamına əsasən İEB-in elmi-tədqiqat müəssisələrində 2016-cı ildə keçiriləcək beynəlxalq və respublika səviyyəli elmi və elmi-texniki tədbirlər planı, “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na təqdim olunacaq namizədlərin müəyyənləşdirilməsi, İqtisadiyyat İnstitutunun Elmi Şurasının tərkibində dəyişiklik edilməsi məsələləri müzakirə olundu.
Tədbirdə, həmçinin İqtisadiyyat İnstitutunun əməkdaşı, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Sulduz Səlimovun “Azərbaycanın davamlı inkişaf strategiyasında qeyri-ənənəvi enerji növlərinin səmərəli istifadəsi imkanlarının neyro-qeyri-səlis üsullarla araşdırılması” layihəsinə verilən rəy, Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəylinin “Ermənistan Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi sosioloji tədqiqatlar əsasında (1988-1994)” layihəsi və digər məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı, təkliflər səsləndirildi.

Next bureau meeting of the Department of Social Sciences (DSS) was held at the Presidium of ANAS, November 13.
Meeting with participation of bureau members was opened by acting Academician-secretary of DSS, corresponding member of ANAS Nargis Akhundova who informed on the issues of agenda.
Meeting discussed the issues of Scientific-technical Action Plan of the international and republic leveled to be held in the research institutions of the department pursuant to Order of the ANAS President dated October 21, 2015, defining nominees to be submitted for “Presidential Prize for the Youth”, and making structural changes to the Academic Council of the Institute of Economy.
In the event, extended view of exchange was held on the reference of project dubbed “Investigating the possibility of sustainable development strategy for the rational use of non-conventional energy sources by means of neuro-fuzzy methods in Azerbaijan” by employee of the Institute of Economy, PhD in economy Sulduz Salimov, and project of “Armenia-Azerbaijan-Nagorno-Karabakh conflict on the basis of sociological studies” by director of the Institute of Science History, Dr. History Maryam Seyidbeyli.