Noyabrın 17-də ABŞ-ın “Smithsonian” Təbiət Tarixi Milli Muzeyinin aparıcı tədqiqatçı antropoloqu, muzeyin Asiyanın mədəni tarixi proqramının direktoru Pol Teylor, bu ölkənin bir qrup alim və mütəxəssisi AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun İçərişəhərdəki muzeyində olublar.
Görüşdə bu elm müəssisəsinin direktoru, professor Maisə Rəhimova qonaqlara ümummilli lider Heydər Əliyev və onun layiqli davamçısı, Prezident İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycanın arxeologiya və etnoqrafiyasının inkişafına göstərilən müstəsna diqqət və qayğıdan söz açıb.
Qonaqlar xalqımızın zəngin qədim tarixini əks etdirən muzeyin eksponatları ilə tanış olublar. Son dövrlərdə Azərbaycan arxeoloqlarının uğurlu tədqiqatları barədə onlara ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra amerikalı mütəxəssislər azərbaycanlı həmkarları ilə əməkdaşlıq barədə səmərəli fikir mübadiləsi aparıblar.

Американские специалисты посетили музей Института археологии и этнографии в Ичери Шэхэр
17 ноября ведущий исследователь-антрополог Национального музея естественной истории “Smithsonian” США, директор культурно-исторической программы Азии музея Пол Тейлор и группа ученых и специалистов этой страны побывали в музее Института археологии и этнографии НАНА в Ичери Шэхэр.
На встрече директор этого научного учреждения, профессор Маиса Рагимова рассказала гостям об исключительной заботе и внимании общенационального лидера Гейдара Алиева и его достойного преемника Президента Азербайджана Ильхама Алиев к развитию археологии и этнографии страны.
Гости ознакомились с экспонатами музея, отражающими богатую древнюю историю нашего народа. Им была предоставлена подробная информация об успешных исследованиях азербайджанских археологов в последние годы.
Затем американские специалисты провели обмен мнениями о сотрудничестве с азербайджанскими коллегами.