Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) 70 illik yubileyinə həsr olunmuş Ümumi yığıncaqda Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin irəli sürdüyü elmi prioritetlərin müzakirəsi ilə bağlı Rəyasət Heyətinin geniş iclası keçirilib. Tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. İlk olaraq AMEA rəhbəri Azərbaycan elminə göstərdiyi yüksək qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə Azərbaycan alimləri, Akademiya və elmi ictimaiyyət adından dərin minnətdarlığını bildirib. Sonra akademik Akif Əlizadə ölkə prezidenti İlham Əliyevin Ümumi yığıncaqda irəli sürdüyü elmi prioritetlər haqqında geniş məruzə ilə çıxış edib.
Akademik Akif Əlizadə bildirib ki, bu il noyabr ayının 9-da respublikanın ictimai-mədəni həyatında əlamət­dar hadisə olan AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirində ölkə başçısı İlham Əliyev öz nitqində Azərbaycan elminin respublikanın sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi inkişafı ilə şərtlənən prioritetlərini elan edib. Akademik Akif Əlizadə ölkə başçısı İlham Əliyevin Azərbaycan elminin qarşısında ölkənin yeni iqtisadi modelinin hazırlanması istiqamətində fundamental və tətbiqi tədqiqatların, o cümlədən qeyri-neft sektorunun gücləndirilməsi və ixrac potensialının artırılması, ölkənin demoqrafik vəziyyətinin respublikanın sosial-iqtisadi inkişaf perspektivləri ilə əlaqələndirilməsi və bu baxımdan kompleks araşdırmaların aparılması, sənayenin inkişaf prosesində elmin yaxından iştirakına nail olunması kimi mühüm vəzifələr müəyyənləşdirdiyini vurğulayıb. Akademik qeyd edib ki, AMEA-nın elmi bölmələrinin akademik-katibləri bu prioritetlərin elmi müəssisə və təşkilatların Elmi şuralarında geniş müzakirələrini təşkil etməli, təkliflər hazırlamalı, onların icrası ilə əlaqədar müvafiq qərar qəbul edərək AMEA Rəyasət Heyətinə təqdim etməlidirlər.
Tədbirin növbəti hissəsi alimlərin çıxışları ilə davam edib. AMEA Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Dilqəm Tağıyev Kimya Sənaye Parkının yaradılması prosesində Azərbaycan alimlərinin yaxından iştirakının təmin edilməsi, Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov ölkədə kosmik sənayenin inkişafı ilə əlaqədar olaraq bu sahədə beynəlxalq elmi təcrübənin mənimsənilməsi, xüsusən də yüksək tex­no­logiyalara dair araşdırmaların ölkə­miz­də aparılmasının təmin edilməsi, akademik Pərviz Məmmədov  Azərbaycanın neft-qaz sənayesinin inkişafı ilə əlaqədar  araşdırmaların bundan sonra da uğurla davam etdirilməsi, Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov ölkənin demoqrafik vəziyyətinin respublikanın sosial-iqtisadi inkişaf perspektivləri baxımından kompleks araşdırılması ilə bağlı çıxışlar ediblər.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəylinin Azərbaycanın dövlət müstəqilliyinin 25 illiyi münasibətilə müstə­qil­lik dövrü Azərbaycan tarixinin yazılması istiqa­mətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi, Aqrar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Qərib Məmmədovun ölkənin ərzaq təhlükəsizliyinin qorunmasında və kənd təsərrüfatının inkişafında elmin yaxından iştirakının təmin edilməsi, Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimlinin multikulturalizm konsep­si­ya­sının elmi-nəzəri əsaslarının təd­qiqi və fundamental is­ti­qa­mət­lə­rinin müəyyənləş­diril­məsi ilə bağlı ictimai və humanitar elmlər sa­hə­sin­də araşdırmaların daha da genişləndirilməsi mövzularında çıxışları dinlənilib.
Bundan əlavə, Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdı­rılması və Azərbaycan tarixinin saxtalaşdırılmasının qarşı­sının alınması istiqamətində  tarix elmi sahəsində uğurla həyata keçirilən araşdırmaların davam etdirilməsi, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Tofiq Hacıyev Azərbaycan dilinin saflığının qorunması istiqamətində dilçilik üzrə müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi və AMEA İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Fətəli Abdullayev qeyri-neft sektoru üzrə ixrac potensialının artırılması və sənayenin inkişafı prosesində elmin yaxından iştirakına nail olunması kimi mövzularda çıxışlar ediblər.
Tədbirin sonunda Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq sərəncamlarına əsasən, AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibəti ilə Azərbaycan elminin inkişafındakı xidmətlərinə görə yüksək dövlət mükafatları və fəxri adlara layiq görülmüş AMEA-nın bir qrup əməkdaşına orden, medal və diplomlar təqdim edilib. Akademik Akif Əlizadə mükafatçıları təbrik edib, elmi fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.

Состоялось обширное заседание Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана (НАНА), посвященное обсуждению научных приоритетов, выдвинутых Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым на Общем собрании, организованном по случаю 70-летнего юбилея НАНА.Объявив мероприятие открытым, президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня. Затем академик выступил с обширным докладом о научных приоритетах, выдвинутых Президентом Ильхамом Алиевым на Общем собрании. Первым деломруководитель НАНА поблагодарил главу государства от имени ученых Азербайджана, Академии и всей научной общественности за его большую заботу об отечественной науке.
Академик Акиф Ализаде отметил, что в своей речи на юбилейном мероприятии НАНА, которое состоялось 9 ноября этого года и стало знаменательным событием в общественно-культурной жизни республики, Президент Ильхам Алиев объявил о приоритетах отечественной науки, обусловленных социально-экономическим, культурным и духовным развитием республики. Академик Акиф Ализаде подчеркнул, что глава государства поставил перед отечественной наукой такие важные задачи, как проведение фундаментальных и прикладных исследований в сфере подготовки новой экономической модели страны, в том числе усиления ненефтяного сектора и повышения его экспортного потенциала, координации демографического состояния страны с перспективами социально-экономического развития республики и проведения комплексных исследований в данной области, активного участия науки в процессе развития промышленности. Академик отметил, что академики-секретари научных отделений НАНА должны организовать широкое обсуждение этих приоритетов на Научных советах институтов и организаций Академии, подготовить предложения, принять соответствующие постановления для их выполнения и представить их Президиуму НАНА.
Следующая часть мероприятия продолжилась выступлениями ученых, которые затронули различные приоритетные сферы развития отечественной науки. Академик-секретарь Отделения химических наук НАНА, академик Дильгам Тагиев говорил об обеспечении активного участия ученых Азербайджана в процессе создания Химико-промышленного парка, академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров – о развитии космической промышленности в стране и усвоении международного научного опыта в данной сфере, особенно обеспечении проведения в республике исследований в области высоких технологий, академик Парвиз Мамедов – о дальнейшем успешном продолжении исследований, связанных с развитием нефтегазовой промышленности Азербайджана, директор Института географии, академик Рамиз Мамедов – о комплексном изучении демографического состояния страны с точки зрения перспектив социально-экономического развития республики.
Также на мероприятии были заслушаны выступления вице-президента НАНА, академика Исы Габиббейли о проведении соответствующих мероприятий с целью написания истории Азербайджана периода независимости по случаю 25-летия государственной независимости Азербайджана, академика-секретаря Отделения аграрных наук, академика Гариба Мамедова – об обеспечении активного участия науки в сохранении продовольственной безопасности страны и развитии сельского хозяйства, академика-секретаря Отделения гуманитарных наук, академика Теймура Керимли – о расширенииисследований в области общественных и гуманитарных наук, связанных с изучением научно-теоретических основ и определением фундаментальных направлений концепции мультикультурализма.
Помимо этого, директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов выступил вокруг проблемы доведения до мировой общественности правды об Азербайджане и продолжения успешных исследований в исторической сфере с целью предотвращения фальсификации истории Азербайджана, директор Института языкознания, академик Тофик Гаджиев говорил о проведении соответствующих мероприятий для сохранения чистоты азербайджанского языка и руководитель Управления делами НАНА, доктор философии по политическим наукам Фатали Абдуллаев – о повышенииэкспортного потенциала ненефтяного сектора и обеспечении активного участия науки в процессе развития промышленности.
В заключение мероприятия ряду сотрудников Академии, удостоившихся в честь 70-летнего юбилея НАНА, согласно соответствующим распоряжениям Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, высших государственных наград и почетных званий за заслуги в развитии отечественной науки, были вручены ордена, медали и дипломы. Академик Акиф Ализаде поздравил их и пожелал им дальнейших успехов в научной деятельности.