“Akademiyanın Şuşanamə salnaməsi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Dekabrın 27-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinin binasında Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi çərçivəsində AMEA-da görülmüş işlərin yekunlarına həsr olunan “Akademiyanın Şuşanamə salnaməsi” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdən öncə 2023-cü il ərzində “Şuşa - Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” mövzusunda AMEA-da işıq üzü görmüş nəşrlərdən və rəsm əsərlərindən ibarət sərgiyə baxış olub.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli 2022-ci il martın 31-də Türkiyənin Bursa şəhərində TÜRKSOY-a üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirlərinin Daimi Şurasının növbədənkənar iclasında Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edildiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev bunun ardınca “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı tədbirlər haqqında” Sərəncam imzalayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli AR Nazirlər Kabinetinin 7 Fevral 2023-cü il tarixli  “Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi ilə bağlı Tədbirlər Planı”nın təsdiq edilməsi haqqında sərəncamında AMEA-nın üzərinə müvafiq dövlət qurumları ilə birgə “Şuşa - Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı ili” çərçivəsində beynəlxalq konfrans, elmi seminar və digər tədbirlərin keçirilməsi, I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumunun, eləcə də Əhməd bəy Ağaoğlu və Türk dünyası” mövzusunda beynəlxalq konfransın təşkili kimi vəzifələrin qoyulduğunu bildirib.
Sözügedən sənədlərdən irəli gələrək AMEA-da müvafiq Tədbirlər Planının hazırlandığını diqqətə çatdıran akademik İsa Həbibbəyli Akademiyanın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrinin elmi müəssisələrində “Şuşa - Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı ili” mövzusunda konfransların, sərgilərin keçirildiyini, fundamental monoqrafik tədqiqatların hazırlandığını vurğulayıb. Qeyd edib ki, Qarabağ, Şuşa və “Böyük Qayıdış” mövzularında aparılmış tədqiqatlar və işıq üzü görmüş nəşrlər Qarabağın qədim və əzəli Azərbaycan torpağı olduğunu bir daha təsdiqləmiş oldu. Həmçinin sözügedən tədqiqatlarla Prezident İlham Əliyevin liderliyində Qarabağda qazanılmış tarixi Zəfər və “Böyük Qayıdış”ı əhatə edən geniş quruculuq işlərinin elmi əsaslarının ictimaiyyətə təqdim olunduğunu bildirib.
AMEA prezidenti bugünkü konfrans çərçivəsində sərgilənən nəşr və rəsm əsərlərinin bir-birini tamamladığını, alimlər tərəfindən çəkilmiş rəsm əsərlərinin rəng, kompozisiya və üslub baxımından Qarabağ, Şuşa mövzusunda ciddi və dərin mənalar verdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli “Şuşa - Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı ili” çərçivəsində həyata keçirilən konfranslar, seminarlar, forumlar, sərgilər və fundamental monoqrafik tədqiqatların dövlət başçısının Akademiya qarşısında qoyduğu tapşırıqları əhatə etdiyini və alimlərimizin Prezident İlham Əliyevin qarşımıza qoyduğu vəzifələrin öhdəsindən bundan sonra da layiqincə gəlmək üçün var qüvvələri ilə çalışacağını bildirib.
Sonra AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru akademik Muxtar İmanov “Şuşa və Qarabağ akademik nəşrlərdə və toplama materiallarında” və AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə “Qarabağ və Şuşa təsviri incəsənətdə” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələr ətrafında tədqiqatçı-alim, kimya üzrə fəlsəfə doktoru Nazir Əhmədli çıxış edib.

Состоялась научная конференция «Летопись «Шушанаме» Академии наук»
27-го декабря в здании Президиума Национальной академии наук Азербайджана состоялась научная конференция «Летопись «Шушанаме» Академии наук», посвященная итогам работ, выполненных в НАНА в связи с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год.
До начала мероприятия присутствующие ознакомились с выставкой трудов, изданных в НАНА в текущем году, и произведений живописи на тему «Шуша – культурная столица тюркского мира».
Открыв конференцию вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что 31-го марта 2022 года на внеочередном заседании Постоянного совета министров культуры стран-членов ТЮРКСОЙ, который проходил в турецком городе Бурса, город Шуша был объявлен «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год; впоследствии Президент Ильхам Алиев подписал Распоряжение «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год».
Академик Иса Габиббейли отметил, что в распоряжении Кабинета министров Азербайджанской Республики от 7 февраля 2023 года, согласно которому был утвержден План мероприятий в связи с объявлением города Шуша «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год, на НАНА и соответствующие государственные структуры были возложены такие задачи, как проведение соответствующих теме года международных конференций, научных семинаров и прочих мероприятий, организация Первого культурного форума тюркского мира, международной конференции «Ахмед бек Агаоглу и тюркский мир» и т.д.
Сказав, что для выполнения поставленных задач в НАНА был разработан соответствующий План мероприятий, академик Иса Габиббейли добавил, что в научных учреждениях отделений гуманитарных и общественных наук НАНА прошли конференции и выставки, были подготовлены фундаментальные монографические труды на тему года «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023». Академик подчеркнул, что проведенные исследования и выпущенные издания, которые охватывали темы Карабаха, города Шуша и Великого возвращения, в очередной раз подтвердили принадлежность Карабаха Азербайджану. Помимо этого, продолжил академик, в указанных исследованиях научно обоснованы и представлены вниманию общественности обширные созидательные работы, реализуемые под руководством Президента Ильхама Алиева в рамках одержанной в Карабахе исторической Победы и процесса Великого возвращения.
Руководитель НАНА сообщил, что демонстрируемые в рамках сегодняшней конференции издания и произведения живописи дополняют друг друга, и отметил, что по своей цветовой гамме, композиции и стилю созданные учеными произведения живописи содержат в себе серьезный и глубокий смысл.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что конференции, семинары, форумы, выставки и фундаментальные монографические исследования, проведенные в рамках года «Шуша – культурная столица тюркского мира – 2023», охватили задачи, поставленные главой государства перед НАНА, и добавил, что наши ученые и впредь будут стараться на должном уровне выполнять поручения Президента Ильхама Алиева.
Затем директор Института фольклора НАНА академик Мухтар Иманов выступил с докладом «Шуша и Карабах в академических изданиях и материалах сборников», а директор Института архитектуры и искусства НАНА член-корреспондент Академии наук Эртегин Саламзаде – с докладом «Карабах и Шуша в изобразительном искусстве». Свои мысли о прослушанных докладах высказал ученый, исследователь, доктор философии по химии Назир Ахмедли.