Noyabrın 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda Dünya Fəlsəfə Günü ilə əlaqədar “Müasir dövrdə fəlsəfənin statusu və tədrisinin problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Azərbaycan, Fransa və digər ölkələrdən olan nümayəndələrin iştirak etdikləri tədbirdə institutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə müasir dünyada elmin mühüm rolundan danışıb, Prezident İlham Əliyevin bu sahənin inkişafına daim böyük önəm verdiyini vurğulayıb.
İ.Məmmədzadə, eyni zamanda, UNESCO-nun təsis etdiyi Dünya Fəlsəfə Gününün qeyd olunmasının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, mövzu ilə bağlı fikirlərini bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov, AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova ölkəmizdə elm sahəsinə göstərilən dövlət qayğısından, Azərbaycan-Fransa elmi əlaqələrindən danışıblar.
Mərakeşin Azərbaycandakı səfiri Həsən Hami, Fransanın Sofiya Antipolis Universitetinin departament rəhbəri Kristian Vallar beynəlxalq elmi konfransın əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Sonra “Fəlsəfi yaradıcılıqda azadlıq, müdriklik və manipulyasiya” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Обсуждены статус философии и проблемы обучения
19 ноября в Институте философии и права Национальной академии наук Азербайджана по случаю Всемирного дня философии состоялась международная научная конференция «Статус философии и проблемы обучения в настоящее время».
На мероприятии, в котором принимали участие представители Азербайджана, Франции и других стран, директор института, профессор Ильхам Мамедзаде рассказал о важной роли науки в современном мире и подчеркнул большое значение, придаваемое Президентом Ильхамом Алиевым развитию данной сферы.
И.Мамедзаде также довел до сведения членов конференции значение празднования учрежденного ЮНЕСКО Дня философии и выразил свое мнение по теме.
Исполнительный директор Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики Октай Самедов и и.о. академика-секретаря Отделения общественных наук НАНА, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова рассказали о внимании, которое уделяет Азербайджанское государство научной сфере и научных связях Азербайджана и Франции.
Посол Марокко в Азербайджане Хасан Хами и руководитель департамента Университета Софии Антиполис Франции Кристиан Валлар отметили значение международной научной конференции.
На мероприятии был заслушан доклад «Свобода, мудрость и манипуляция в философском творчестве». Далее были проведены обсуждения по темам заслушанных докладов.