Noyabrın 19-da Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunda Dünya Fəlsəfə Günü ilə əlaqədar “Müasir dövrdə fəlsəfənin statusu və tədrisinin problemləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Azərbaycan, Fransa və digər ölkələrdən olan nümayəndələrin iştirak etdikləri tədbirdə institutun direktoru, professor İlham Məmmədzadə müasir dünyada elmin mühüm rolundan danışıb, Prezident İlham Əliyevin bu sahənin inkişafına daim böyük önəm verdiyini vurğulayıb.
İ.Məmmədzadə, eyni zamanda, UNESCO-nun təsis etdiyi Dünya Fəlsəfə Gününün qeyd olunmasının əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb, mövzu ilə bağlı fikirlərini bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov, AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova ölkəmizdə elm sahəsinə göstərilən dövlət qayğısından, Azərbaycan-Fransa elmi əlaqələrindən danışıblar.
Mərakeşin Azərbaycandakı səfiri Həsən Hami, Fransanın Sofiya Antipolis Universitetinin departament rəhbəri Kristian Vallar beynəlxalq elmi konfransın əhəmiyyətini qeyd ediblər.
Sonra “Fəlsəfi yaradıcılıqda azadlıq, müdriklik və manipulyasiya” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib, müzakirələr aparılıb.

Status and training problems of philosophy discussed
Institute of Philosophy and Law of ANAS held international conference “Status and training problems of philosophy in a modern era” in connection with World Philosophy Day, November 19.
In the event with participation of representatives from Azerbaijan, France and other countries director of the Institute, Prof Ilham Mammadzadeh spoke about role of science in a modern era, stressed out President Ilham Aliyev’s care to the development of this sphere.
I. Mammadzadeh, meanwhile, drew to the attention the importance of the World Philosophy Day organized by UNESCO, shared opinions.
CEO of the Science Foundation under President of the Republic of Azerbaijan Ogtay Samadov, acting Academician-secretary of the Department of Social Sciences, and corresponding member of ANAS Nargis Akhundova told about state care to the domestic science and Azerbaijan-France scientific ties.
Ambassador of Morocco to Azerbaijan Hasan Hami, department chief of the University of Nice Sophia Antipolis Christian Vallar noted the significance of the conference.
Then, lecture on theme “Freedom, wisdom and manipulation in a philosophical creativity” and others were listened and discussions were held.