AMEA-da “Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün” adlı tədbir keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda unudulmaz şairə Nurəngiz Günün 85 illik yubileyinə həsr olunmuş “Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir çərçivəsində Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusiflinin şairə həsr etdiyi “Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün” kitabının təqdimatı da olub.
Mərasimdə elm və mədəniyyət xadimləri, Milli Məclisin deputatları, sənətkarın ailə üzvləri və ədəbi ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə iştirakçılar şairin yaradıcılığına həsr olunmuş sərgi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ədəbiyyata “Tanrı” povesti ilə gələn Nurəngiz Günü istedadlı şairə, publisist və dəyərli insan kimi xarakterizə edib. O, “Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün” kitabının təqdimatının görkəmli sənətkar, şairə Nurəngiz Günün 85 illik yubileyinə təsadüf etməsini əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib.
AMEA rəhbəri müstəqillik dövrü ərəfəsi və müstəqillik dövründə Azərbaycan xalqı qarşısında böyük xidmətləri olan tanınmış şairə Nurəngiz Günün poeziyasının əsas xüsusiyyətlərindən bəhs edərək ədibin Azərbaycan şeirinin orijinal nümunələrini yaratmış böyük sənətkar olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, Nurəngiz Günün yaradıcılığında xalis lirika ilə yanaşı, ictimai motivlər də paralel şəkildə yer almış və bir-birini tamamlamışdır: “Hələ Sovet hakimiyyəti illərində Nurəngiz Günün yazdığı “Qəfəs Respublikası” adlı dərin ictimai məzmuna malik şeir böyük vətəndaşlıq misiyasının ifadəsinə malik olan qiymətli əsərdir”.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, çoxcəhətli yaradıcılığa malik olan Nurəngiz Gün peşəkar yazıçı missiyasını həm lirikasında, həm də poemalarında yüksək səviyyədə yerinə yetirmişdir.
Onun sözlərinə görə, “Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün” kitabında şairənin yaradıcılığı bütün istiqamətlər üzrə dərindən təhlil olunmuş, elmi təhlillər aparılmışdır. AMEA prezidenti dörd hissədən ibarət olan, Nurəngiz Günün mükəmməl ədəbi portretinin yaradıldığı bu kitabda şairənin qızı, Milli Məclisin deputatı Jalə Əliyevanın da Nurəngiz Günlə bağlı müsahibəsinin yer aldığını və bu müsahibənin kitabda irəli sürülən müddəaları tamamladığını diqqətə çatdırıb. O, kitabda Nurəngiz Günün ömür yolunu, yaradıcılığını əks etdirən fotosalnamənin təqdim olunduğunu da vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli “Şairə Nurəngiz Gün haqqında söz” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Ədibin 85 illiyi münasibətilə “Nurəngiz Günün güney poeziyası” adlı məqalə yazdığını deyən akademik Teymur Kərimli şairənin poeziyasının bəşəri problemlərin işığında qlobal mahiyyət daşıdığını, Vətən sevgisi, torpaq aşıqliyi, el vurğunluğu kimi məsələlərin onun yaradıcılığında prioritet təşkil etdiyini bildirib. Şairənin güney sevgisindən söz açan məruzəçi Nurəngiz Günün “Qəfəs bülbülü” şeirindən parça səsləndirib, ədibin şeirdə qlobal haqq-ədalət tələb etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik Teymur Kərimli qeyd edib ki, Nurəngiz xanım Güney Azərbaycanın əsas simvollarından biri olan Ərk qalasına həsr etdiyi şeirində vətənpərvərlik, məğrurluq, əyilməzlik ehtivaedən bədii obraz yaratmışdır. Həmçinin şairənin yaradıcılığındakı ana obrazı da tamamilə yenidir. Yenilik isə ondadır ki, o, anaların hiss və duyğularını özü yaşayırmış kimi şeirə gətirmişdir.
“Nurəngiz Gün poeziyasının işığında” adlı məruzə ilə çıxış edən Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin direktoru, millət vəkili akademik Nizami Cəfərov ədibin yaradıcılığından, şeirlərinin özünəməxsusluğundan danışıb. O, Nurəngiz Günün müasir poeziyada xüsusi bir yer tutan, düşüncələri, ideyaları və şeirləri ilə ədəbiyyat tarixində əbədi yaşayacaq görkəmli şair olduğunu diqqətə çatdırıb.
Akademik Nizami Cəfərov ictimaiyyətə təqdim olunan “Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün” kitabının üstün cəhətlərindən bəhs edərək, nəşrin ədibin poeziyasının mahiyyətini dərk və izah etdiyini vurğulayıb.
“Nurəngiz Günün yaradıcılığı Azərbaycan poeziyasının tərkib hissəsidir”, - deyə bildirən məruzəçi təqdim edilən kitabın şairin zəngin yaradıcılığının daha dərindən öyrənilməsi baxımından müfəssəl məlumat-mənbə xarakteri daşıdığını və sanballı bir qaynaq olduğunu söyləyib.
Daha sonra Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbi tənqid şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru Vaqif Yusifli “Nurəngiz Gün sənətinin özəllikləri” məruzə ilə çıxış edib. O, “Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün” kitabının ərsəyə gəlməsindən və hazırlanmasından söz açıb, ədibin sənət yolunun özəlliklərinə toxunub.
Tədbirdə, həmçinin filologiya elmləri doktoru Esmira Fuadın “Nurəngiz Gün nəsrində “qırmızı qaranlıq”larla poetik üzləşmələr”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bahar Bərdəlinin “Nurəngiz Günün poetik yaradıcılığı” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Nərgiz Cabbarlının “Nurəngiz Gün poeziyasında insan-cəmiyyət və insan-təbiət münasibətlərində harmoniya axtarışı” adlı məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə Nurəngiz Günün əsərlərinin məziyyətlərindən, fəlsəfi şeirlərindən, sənətkarlıq xüsusiyyətlərindən söz açılıb, ədibin əsərləri təhlil olunub. Diqqətə çatdırılıb ki, çoxçəhətli yaradıcılıq fəaliyyətinə malik olan şairə yaradıcılığı, alicənablığı və yüksək mədəniyyəti ilə həmişə insanları özünə cəlb edib.
Sonra Milli Məclisin Ailə, Qadın və Uşaq Məsələləri Komitəsinin sədri Hicran Hüseyenova, Xalq şairi Vahid Əziz, Xalq yazıçısı Elmira Axundova, Milli Məclisin Əmək və sosial siyasət komitəsinin sədri Musa Urud və digərləri çıxış edərək Nurəngiz Günün Azərbaycan ədəbiyyatındakı müstəsna yeri və müstəsna xidmətlərindən danışıb, ona olan böyük sevgi və ehtiramdan bəhs ediblər.
Tədbirdə məktəblilərin ifasında Nurəngiz Günün şeirlərindən nümunələr səsləndirilib.
Sonda çıxış edən şairənin qızı, Milli Məclisin deputatı filologiya elmləri doktoru Jalə Əliyeva anasının xatirəsinə göstərdikləri ehtiram üçün tədbirin təşkilatçılarına və AMEA-nın rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.

В НАНА состоялось мероприятие «Белый цветок нашей поэзии – Нурангиз Гюн»
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось мероприятие «Белый цветок нашей поэзии Нурангиз Гюн», посвященное 85-летнему юбилею незабываемой поэтессы Нурангиз Гюн.
В рамках мероприятия прошла презентация книги заведующего Отделом литературной критики Института литературы доктора филологических наук Вагифа Юсифли «Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün» («Белый цветок нашей поэзии Нурангиз Гюн»).
На мероприятии приняли участие деятели науки и культуры, депутаты Милли Меджлиса, члены семьи поэтессы и представители литературной общественности.
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, посвященной творчеству поэтессы.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли охарактеризовал Нурангиз Гюн, которая дебютировала в литературе повестью «Танры», в качестве талантливой поэтессы, публициста и прекрасного человека. Презентация книги «Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün», отметил академик, которая совпала с празднованием 85-летнего юбилея выдающейся поэтессы Нурангиз Гюн, является знаменательным событием.
Руководитель НАНА сообщил, что известная поэтесса Нурангиз Гюн, имеющая большие заслуги перед азербайджанским народом в период восстановления независимости и в последующие годы, является великим мастером пера, создавшим оригинальные образцы поэтического искусства Азербайджана. Говоря об основных особенностях творчества поэтессы, академик подчеркнул, что, наряду с совершенной лирикой, в творчестве Нурангиз Гюн нашли свое отражение и гражданские мотивы: «Еще в годы советской власти Нурангиз Гюн выступила со стихотворением «Qəfəs Respublikası» («Республика-клетка»), и это ценное произведение выражает великую миссию гражданина».
Академик Иса Габиббейли отметил, что многогранное творчество Нурангиз Гюн нашло свое отражение и в лирических стихотворениях, и в поэмах.
По словам руководителя НАНА, в книге «Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün», которая состоит из четырех частей, глубоко проанализированы все стороны творчества поэтессы, создан совершенный литературный портрет Нурангиз Гюн; в книге вниманию читателей представлено интервью о поэтессе с ее дочерью – депутатом Милли Меджлиса Жалей Алиевой, а также фотолетопись, отражающая жизненный путь и творчество Нурангиз Гюн.
Затем директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли выступил с докладом «Слово о поэтессе Нурангиз Гюн». Академик Теймур Керимли сообщил, что в свете общечеловеческих проблем поэзия Нурангиз Гюн носит глобальный характер, приоритетом ее творчества являются такие темы, как любовь к Родине, своей земле, своему краю. Говоря о поэзии Нурангиз Гюн, посвященной теме Южного Азербайджана, докладчик озвучил строки из стихотворения «Qəfəs bülbülü» («Соловей в клетке»), добавив при этом, что в данном произведении поэтесса взывает к справедливости в глобальном масштабе. Академик Теймур Керимли отметил, что в стихотворении, которое Нурангиз Гюн посвятила одному из символов Южного Азербайджана – крепости Арк, создан художественный образ, вобравший в себя патриотизм, гордость и незыблемость.
В своем выступлении с докладом «В свете поэзии Нурангиз Гюн» директор Центра Ататюрка в Азербайджане, депутат Милли Меджлиса академик Низами Джафаров рассказал о творчестве поэтессы и своеобразии ее стихов. Академик подчеркнул, что Нурангиз Гюн – это поэтесса, занимающая особое место в современной отечественной поэзии, отличающаяся своими мыслями и идеями, завоевавшая бессмертие своим творчеством.
Далее академик Низами Джафаров говорил о преимуществах книги «Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün», отметив при этом, что в данном труде глубоко проанализирована суть творчества поэтессы.
Сказав, что «творчество Нурангиз Гюн является составной частью азербайджанской поэзии», академик добавил, что представленная вниманию общественности книга носит информационный характер и является ценным источником для еще более глубокого изучения богатого литературного наследия поэтессы.
В своем докладе «Особенности творчества Нурангиз Гюн» заведующий Отделом литературной критики Института литературы доктор филологических наук Вагиф Юсифли рассказал о процессе создания книги «Poeziyamızın ağ çiçəyi Nurəngiz Gün» и характерных чертах творчества поэтессы.
Помимо этого, на мероприятии с докладами выступили доктор филологических наук Эсмира Фуад, доктора философии по филологии, доценты Бахар Бардали и Наргиз Джаббарлы. В докладах говорилось о характерных чертах многогранного творчества, особенностях произведений и высоких человеческих качествах поэтессы.
Затем выступили председатель Комитета Милли Меджлиса по проблемам семьи, женщин и детей Хиджран Гусейнова, народный поэт Вахид Азиз, народный писатель Эльмира Ахундова, председатель Комитета Милли Меджлиса по труду и социальной политике Муса Уруд и другие. Они рассказали о месте Нурангиз Гюн в азербайджанской литературе и ее исключительных заслугах, а также большой любви и уважении по отношению к ней со стороны почитателей ее творчества.
На мероприятии учащиеся школ озвучили стихи Нурангиз Гюн.
В заключение выступила дочь поэтессы, депутат Милли Меджлиса доктор филологических наук Жаля Алиева, которая поблагодарила организаторов мероприятия и руководство НАНА за уважение к памяти ее матери.