“İkinci Dünya müharibəsi və Azərbaycan” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Noyabrın 19-da Qərb Universitetində bu ali məktəbin və AMEA Tarix İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “İkinci Dünya müharibəsi və Azərbaycan” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə Qərb Universitetinin rektoru, dosent Zemfira Məmmədova rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsi ilə Tarix İnstitutunun sıx əməkdaşlıq etdiyini söyləyib. Rektor Azərbaycan elminin inkişafında və tarix elmimizin daha dərindən öyrənilməsində AMEA-nın və tarixçi alimlərimizin rolunu xüsusi vurğulayıb.
Konfransda Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov çıxış edərək 1941-1945-ci illər müharibəsində faşizm üzərində qələbədə Azərbaycanın yeri və rolundan söz açıb. Alim bu mövzunun yenidən ətraflı araşdırılmasına böyük ehtiyac olduğunu söyləyib.
Y.Mahmudov zaman-zaman xalqımıza qarşı həyata keçirilən soyqırımı və deportasiya siyasətindən söz açıb, qədim dövrlərdən başlayaraq bu günədək tarixi torpaqlarımızın yadelli işğalçılar tərəfindən zəbt edildiyini söyləyib.
Qeyd edilib ki, İkinci Dünya müharibəsində keçmiş SSRİ-nin digər xalqları kimi Azərbaycan xalqı da həm ön, həm də arxa cəbhədə çox böyük qəhrəmanlıq və şücaətlər göstərib. İkinci Dünya müharibəsində döyüşən ordunun yanacaqla təminatında və faşizm üzərində Qələbədə Bakı neftinin, Azərbaycan alimlərinin, xalqımızın xüsusi yeri və rolu vardır. Vurğulanıb ki, zəngin təbii sərvətlərə və əlverişli coğrafi mövqeyə malik olan ölkəmiz İkinci Dünya müharibəsi illərində iri dövlətlərin strateji planlarında mühüm yer tuturdu.
Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramov müharibə dövründə Bakı neftinin beynəlxalq və hərbi strateji əhəmiyyətindən danışıb. O, Azərbaycan xalqının nümayiş etdirdiyi qəhrəmanlığı, cəbhədə əsgərlərimizin göstərdikləri igidlikləri tarixi faktlarla diqqətə çatdırıb. Vurğulanıb ki, 1941-1945-ci illər müharibəsində Azərbaycandan orduya 700 minədək insan səfərbər olub ki, onların təxminən 11 min nəfərini qadınlar təşkil edib. Onlardan bir çoxu müharibənin gedişində böyük igidliklər göstərərək adını tarixin səhifələrinə qızıl hərflərlə yazıb. Bu illərdə SSRİ-də 110 milyon ton neft istehsal olunub ki, bunun 75,2 milyon tonu dörd ildə ölkəmizdə hasil edilib. Azərbaycan xalqının müharibəyə maddi yardımı da misilsiz olub.
Konfransda “İkinci Dünya müharibəsi və Bakı nefti”, “İkinci dünya müharibəsi haqqında tarixi yaddaş və nəsillərin varisliyi”, “Azərbaycanlılar İkinci Dünya müharibəsi cəbhələrində” və digər mövzularda məruzələr dinlənilib.

November 19, at the University of the "Qerb (Western)" by joint organizational support of the university and Institute of History of ANAS was held a scientific conference on the theme "The Second World War and Azerbaijan."
At the event, chancellor of the University of the "Qerb", Associate Professor Zemfira Mammadova spoke about the close ties of cooperation between the university led by her and the Institute of History. Chancellor emphasized the role of ANAS and historians of science in the development of the country and learning more about the country's history.
At the conference, Director of the Institute of History, correspondent member of ANAS Yagub Mahmudov spoke about the role and place of Azerbaijan in the victory over fascism in the Great Patriotic War of 1941-1945. The scientist noted that there is a great need for a new more detailed study of this topic.
Y.Mahmudov spoke about the policy of genocide and deportation carried out from time to time against our people, and said that since ancient times until today, our historical lands occupied by foreign invaders.
It was noted that during the Second World War, the people of Azerbaijan, like other peoples of the former Soviet Union, fought great heroism and courage both at the front and in the rear. Azerbaijan scientists and Baku oil had a great role in supplying the fighting army with fuel and gaining the victory over fascism.
Deputy Director for Science of the Institute of History PhD in history Jabi Bahramov told about the international and military-strategic importance of the Baku oil during the war. He brought to mind Azerbaijani people's heroism and bravery of our soldiers at the front with historical facts.
The conference also was made reports of "The Second World War and Baku oil", "Historical Memory of World War II and the succession of generations," "Azerbaijanis on the fronts of World War II" and others.