Yanvarın 24-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin ədəbi-fəlsəfi irsi və müasirlik” mövzusunda elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq ölkəmizin hər yerində, o cümlədən AMEA-da görkəmli ictimai-siyasi xadimlə bağlı silsilə tədbirlərin təşkil edildiyini bildirib. O, Ulu Öndər Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyev tərəfindən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti və onun yaradıcıları ilə bağlı bir sıra sərəncamların imzalandığını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyi münasibətilə Akademiyada müxtəlif konfranslar keçirilir, onun çoxcəhətli fəaliyyəti, mübarizəsi və ideyaları, ədəbi-filoloji irsi dərindən öyrənilir, həmçinin alimlərimiz tarixi şəxsiyyətlə bağlı məqalələr nəşr etdirirlər. Akademik İsa Həbibbəyli AMEA üzrə Məhəmməd Əmin Rəsulzadəyə həsr edilən geniş konfransın yanvar ayının 29-da keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banilərindən biri kimi XX əsrin əvvəllərində Azərbaycanda milli dövlətçilik quruculuğu prosesində yaxından iştirak etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli onun Azərbaycan dövlətinə, azərbaycançılıq ideyalına sadaqətlə xidmət etmiş görkəmli siyasi xadim olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, son illərdə Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin irsini daha dərindən öyrənmək, onun indiyədək bizə məlum olmayan fəaliyyətini araşdırmaq, əsərlərini üzə çıxarmaq istiqamətində böyük işlər görülüb. AMEA prezidenti mərhum professor Şirməmməd Hüseynovun Məhəmməd Əmin Rəsulzadə irsinin öyrənilməsində və təbliğindəki xidmətlərini xüsusi qeyd edib.
“Azərbaycan mühacirət ədəbiyyatı kitabxanası” kitablar seriyasının I cildinin Məhəmməd Əmin Rəsulzadəyə həsr olunduğunu xatırladan akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Mühacirət ədəbiyyatı şöbəsi tərəfindən hazırlanan bu nəşrdə ictimai-siyasi xadimin mühacirətdə olan əsərlərinin bir çoxunun ilk dəfə Azərbaycan ədəbiyyatına təqdim edildiyini söyləyib.
AMEA rəhbəri ölkə başçısı tərəfindən Məhəmməd Əmin Rəsulzadə ilə bağlı imzalanan Sərəncamın mühacirətdə müstəqil Azərbaycan arzusu ilə yaşamış və mübarizə aparmış ədibin irsinin yenidən araşdırılmasına işıq salacağını deyib, konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Sonra Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin əsərlərini Türkiyə ilk dəfə çap edənlərdən biri olan İzmirdə Ege Universitetinin kafedra müdiri professor Yavuz Akpınar “Türkiyə mühitinin Məhəmməd Əmin Rəsulzadəyə təsiri” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. O, Prezident İlham Əliyevin “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin 140 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” imzaladığı Sərəncamın həm Azərbaycan, həm də Türkiyə üçün mühüm əhəmiyyətə malik olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, hər iki ölkənin tarixində önəmli rol oynamış Məhəmməd Əmin Rəsulzadə kimi görkəmli tarixi şəxsiyyəti anmaq, onun əsərlərini nəşr etmək Azərbaycan-Türkiyə əlaqələrinin daha da dərinləşməsinə gətirib çıxaracaq.
Məruzəçi bildirib ki, Məhəmməd Əmin Rəsulzadə təkcə 1918-ci ildə qurulan Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin banisi deyil, o, həmçinin türk milliyyətçiliyi fikrini, türkçülük fikrini siyasi həyatda gerçəkləşdirən böyük şəxsiyyətdir. Görkəmli ictimai-siyasi xadim Azərbaycanın istiqlalına qovuşacağını hər zaman böyük bir inancla ifadə etmişdir.
Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin Türkiyədəki mühacir fəaliyyətindən danışan professor Yavuz Akpınar vurğulayıb ki, onun Türkiyədəki mühacir fəaliyyətində mətbuat xüsusi rol oynamışdır. O, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin dərc edilməyən bəzi məktublarının, rusca olan bir sıra əsərlərinin də nəşr edilməsinin zəruri olduğunu söyləyib.
Tədbirdə filologiya elmləri doktoru Abid Tahirlinin “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin publisistikasında Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin qurucuları”, professor Vüqar Əhmədin “Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin mühacirətəqədərki publisistikası” və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Təhminə Bədəlovanın “Nizami Gəncəvi Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin tədqiqatlarında” adlı məruzələri dinlənilib.
Məruzələrdə Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin Azərbaycan ədəbiyyatını araşdıran əsərlərinə müraciət edilib, onun həm klassik dövr, həm də XX əsr xadimlərimiz haqqında görüşləri diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, çoxşaxəli yaradıcılığa malik olan Rəsulzadə qələmini ədəbi-tənqidi və ədəbiyyatşünaslığın bir çox janrlarında sınamışdır. Onun qələmində ədəbi-tənqid və ədəbiyyatşünaslıq bədii yaradıcılığında olduğu kimi, Azərbaycan istiqlaliyyəti probleminə yönəldilmişdir. Ədibin tərcümə yaradıcılığında bədii ədəbiyyat əsas və aparıcı rol oynamışdır.
Vurğulanıb ki, Məhəmməd Əmin Rəsulzadənin publisistik məqalələrinin mühüm bir hissəsini sovet dövrü Azərbaycan ədəbiyyatında milli kökdən uzaqlaşma meyllərinin, ruslaşdırma siyasətinin tənqidi təşkil edir. O, daim siyasi fəaliyyəti və publisistik, nəzəri, demokratik irsi ilə Azərbaycan mücadiləsi aparmış, bu mücadilənin xalqın, millətin, ölkənin istiqlalı ilə nəticələnəcəyinə inanmışdır.
Elmi sessiyada, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun direktor müavini filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənli çıxış edərək Rəsulzadənin həm siyasi, həm də elmi, publisistik irsinin daha dərindən təbliğinə ehtiyac olduğunu bildirib. O, ədibin siyasi məqalələrində olduğu kimi, filoloji araşdırmalarında da mühüm tarixi dərslərin yer aldığını söyləyib.

Состоялась научная сессия «Литературно-философское наследие Мамеда Эмина Расулзаде и современность»
24-го января в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия «Литературно-философское наследие Мамеда Эмина Расулзаде и современность».
Вначале присутствующие ознакомились с выставкой, отражающей жизнь и деятельность Мамеда Эмина Расулзаде.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде» от 30 декабря 2023 года во всех уголках страны, в том числе и в НАНА проходят мероприятия, посвященные юбилею выдающегося общественно-политического деятеля. Академик напомнил, что в различные годы общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и Президентом Ильхамом Алиевым были подписаны распоряжения, связанные с Азербайджанской Демократической Республикой и ее основателями.
В честь 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде, продолжил руководитель НАНА, в Академии наук организовываются различные конференции, глубоко изучается его многогранная деятельность, борьба и идеи, литературно-философское наследие, публикуются статьи. Академик добавил, что 29-го января текущего года в НАНА состоится конференция, посвященная Мамеду Эмину Расулзаде.
Сказав, что, будучи одним из основателей Азербайджанской Демократической Республики, Мамед Эмин Расулзаде принимал активное участие в процессе построения национальной государственности в Азербайджане в начале ХХ века, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что он является видным политическим деятелем, который верно служил Азербайджанскому государству и идеологии азербайджанства. Академик сообщил, что в последние годы были реализованы важные мероприятия, нацеленные на более глубокое изучение наследия Мамеда Эмина Расулзаде, исследование его неизвестной до сих пор деятельности и издание трудов, и особо отметил заслуги покойного профессора Ширмамеда Гусейнова в изучении и пропаганде наследия Мамеда Эмина Расулзаде.
Напомнив, что первый том из серии книг «Библиотека азербайджанской эмигрантской литературы» был посвящен Мамеду Эмину Расулзаде, руководитель НАНА сообщил, что в этом издании, подготовленном Отделом эмигрантской литературы Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, впервые вниманию общественности были представлены многие труды общественно-политического деятеля, написанные им в эмиграции.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что связанное с Мамедом Эмином Расулзаде Распоряжение, подписанное главой государства, откроет широкие горизонты для более глубокого изучения наследия выдающегося деятеля, который жил в эмиграции и вел борьбу во имя независимого Азербайджана.
Затем с докладом «Влияние турецкой среды на Мамеда Эмина Расулзаде» выступил один из первых издателей трудов Мамеда Эмина Расулзаде в Турции, заведующий кафедрой Эгейского университета (Измир) профессор Явуз Акпынар. Ученый подчеркнул, что подписанное Президентом Ильхамом Алиевым Распоряжение «О проведении 140-летия Мамеда Эмина Расулзаде» имеет большую значимость как для Азербайджана, так и для Турции, и изучение наследия выдающейся личности, который сыграл важную роль в истории обеих стран, издание его трудов приведет к еще большему углублению азербайджано-турецких связей.
Докладчик сообщил, что Мамед Эмин Расулзаде является не только основателем Азербайджанской Демократической Республики в 1918 году, но и великой личностью, реализовавшей в политической жизни идеи тюркизма, а также всегда верившей, что Азербайджан восстановит свою независимость.
Говоря о деятельности Мамеда Эмина Расулзаде в эмиграции в Турции, профессор Явуз Акпынар подчеркнул, что особую роль в этой деятельности сыграла печать, и отметил необходимость в издании некоторых писем и ряда трудов на русском языке, которые до сих пор не были изданы.
Далее на мероприятии были прослушаны доклады доктора филологических наук Абида Тахирли на тему «Основатели Азербайджанской Демократической Республики в публицистике Мамеда Эмина Расулзаде», профессора Вугара Ахмеда – на тему «Публицистика Мамеда Эмина Расулзаде до периода эмиграции» и доктора философии по филологии Тахмины Бадаловой – на тему «Низами Гянджеви в исследованиях Мамеда Эмина Расулзаде».
В докладах говорилось о произведениях Мамеда Эмина Расулзаде по изучению азербайджанской литературы, его суждениях о деятелях как классического периода, так и ХХ века. Сообщалось, что многогранное творчество Расулзаде нашло свое отражение во многих жанрах литературной критики и литературоведения, также он известен как переводчик ряда образцов художественной литературы.
Подчеркивалось, что во многих своих публицистических статьях Мамед Эмин Расулзаде критиковал отдаление от национальных корней, которое наблюдалось в азербайджанской литературе советского периода, и политику русификации, своей политической деятельностью и пером он вел борьбу во имя Азербайджана и верил, что эта борьба приведет к независимости народа, нации, республики.
На научной сессии также выступил заместитель директора Института литературы доктор философии по филологии Мехман Гасанли, который отметил, что есть необходимость в более широкой пропаганде политического, научного и публицистического наследия Расулзаде, добавив при этом, что в его литературоведческих изысканиях так же, как и в политических статьях, отражены важные исторические уроки.