Amerikalı alimlər Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda olublar
Ölkəmizdə səfərdə olan, ABŞ-ın “Smithsonian” Təbiət Tarixi Milli Muzeyinin aparıcı tədqiqatçı antropoloqu, muzeyin Asiyanın mədəni tarixi proqramının direktoru Pol Teylor və Boston Universitetinin tarix üzrə fələfə doktoru Cəyred Koller AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda olublar.
Görüşdə bu elm müəssisəsinin direktoru, professor Maisə Rəhimova respublika ərazisində aparılan son arxeoloji tədqiqatlarda qabaqcıl texnologiyaların geniş istifadə edildiyini söyləyib.
Bildirilib ki, yaxın gələcəkdə institutun elmi dəstəyi ilə “Virtual Qarabağ” İKT Mərkəzi ilə birgə Qarabağın dövlət əhəmiyyətli arxeoloji və tarixi abidələrinin elektron xəritəsinin yaradılması üzərində işlər aparılır. Belə ki, bu layihə çərçivəsində Qarabağ ərazisindəki abidələr elektron xəritə üzərində beynəlxalq standartlara uyğun pasportlaşdırılacaqdır.
Sonra amerikalı qonaqlara xüsusi hazırlanan virtual görüntülər nümayiş etdirilib. Görüntülərdə Azərbaycan arxeoloqları tərəfindən müxtəlif abidələrin tədqiqində GİS-texnologiyalardan, radiomaqnitometr cihazlarından və s. qabaqcıl tədqiqat vasitələrindən istifadə edilməsi əksini tapıb.
Amerikalı alimlər Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatların dünyanın qabaqcıl standartlarına uyğun aparılmasından, ən son elmi metodlardan istifadə edilməsindən məmnunluqlarını bildiriblər.
Qonaqlar azərbaycanlı həmkarları ilə “dəyirmi masa” arxasında arxeoloji tədqiqatların yeni metodları, istifadə edilən son nəsil tədqiqat cihazları və gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə səmərəli fikir mübadiləsi aparıblar.

Leading anthropologist-researcher of U.S. Smithsonian’s National Museum of Natural History, director of Asia's cultural history program Poll Taylor who visited to our country and PhD in History of the University of Boston Jared Koller have been at the Institute of Archaeology and Ethnography.
In a meeting, Director of the institute, Prof. Maisa Rahimova stressed the utilization of the advanced technologies in latest archaeological studies.
Fulfillments are being carried out to develop electron map of archaeological and historical monuments of Karabakh which are of state importance by scientific support of the Institute and “Virtual Karabakh” ICT Center. Thus, within this project monuments in the territory of Karabakh will be registered in accordance with international standards on the e-map, was stated.
Then, American guests were displayed specially developed video images. Images reflected the use of GIS-technologies, radio magnetometer devices and other advanced research means in study of various monuments by Azerbaijani archaeologists.
Guests conducted exchange of views in a “round table” over new methods of archeological research, the used latest research means and on mutual collaboration in future.