Amerikalı alimlər Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda olublar
Ölkəmizdə səfərdə olan, ABŞ-ın “Smithsonian” Təbiət Tarixi Milli Muzeyinin aparıcı tədqiqatçı antropoloqu, muzeyin Asiyanın mədəni tarixi proqramının direktoru Pol Teylor və Boston Universitetinin tarix üzrə fələfə doktoru Cəyred Koller AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunda olublar.
Görüşdə bu elm müəssisəsinin direktoru, professor Maisə Rəhimova respublika ərazisində aparılan son arxeoloji tədqiqatlarda qabaqcıl texnologiyaların geniş istifadə edildiyini söyləyib.
Bildirilib ki, yaxın gələcəkdə institutun elmi dəstəyi ilə “Virtual Qarabağ” İKT Mərkəzi ilə birgə Qarabağın dövlət əhəmiyyətli arxeoloji və tarixi abidələrinin elektron xəritəsinin yaradılması üzərində işlər aparılır. Belə ki, bu layihə çərçivəsində Qarabağ ərazisindəki abidələr elektron xəritə üzərində beynəlxalq standartlara uyğun pasportlaşdırılacaqdır.
Sonra amerikalı qonaqlara xüsusi hazırlanan virtual görüntülər nümayiş etdirilib. Görüntülərdə Azərbaycan arxeoloqları tərəfindən müxtəlif abidələrin tədqiqində GİS-texnologiyalardan, radiomaqnitometr cihazlarından və s. qabaqcıl tədqiqat vasitələrindən istifadə edilməsi əksini tapıb.
Amerikalı alimlər Azərbaycanda arxeoloji tədqiqatların dünyanın qabaqcıl standartlarına uyğun aparılmasından, ən son elmi metodlardan istifadə edilməsindən məmnunluqlarını bildiriblər.
Qonaqlar azərbaycanlı həmkarları ilə “dəyirmi masa” arxasında arxeoloji tədqiqatların yeni metodları, istifadə edilən son nəsil tədqiqat cihazları və gələcəkdə qarşılıqlı əməkdaşlıq barədə səmərəli fikir mübadiləsi aparıblar.

Находящийся с визитом в нашей стране ведущий исследователь-антрополог Национального музея естественной истории "Smithsonian" США, директор программы культурной истории Азии музея Пол Тейлор и доктор философии по истории Бостонского Университета Кайред Коллер посетили Институт археологии и этнографии НАНА.
На встрече директор этого научного учреждения, профессор Маиса Рагимова рассказала о широком использовании передовых технологий в последних археологических исследованиях, проведенных на территории республики.
Было отмечено, что в ближайшем будущем при научной поддержке института совместно с Центром ИКТ «Виртуальный Карабах» будут проводиться работы по созданию электронной карты археологических и исторических памятников государственного значения Карабаха. Так, в рамках этого проекта расположенные на территории Карабаха памятники будут паспортизированы на электронной карте в соответствии с международными стандартами.
Далее американским гостям были продемонстрированы специально подготовленные виртуальные кадры. В видеосюжетах нашли свое отражение использование азербайджанскими археологами ГИС-технологий, радиомагнитометра, приборов и прочих передовых исследовательских средств в исследовании различных памятников.
Американские ученые выразили удовлетворение в связи с проведением археологических исследований в Азербайджане в соответствии с передовыми мировыми стандартами, использованием самых последних научных методов.
За круглым столом между американскими гостями и их азербайджанскими коллегами был проведен эффективный обмен мнениями относительно новых методов археологических исследований, используемых исследовательских приборов последнего поколения, а также дальнейшего научного сотрудничества.