Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, institut və müəssisələrin direktorları, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli iştirakçılara gündəlikdəki məsələlər haqqında məlumat verib.
İclasda müzakirə edilən birinci məsələ Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamının icrasından irəli gələn vəzifələr barədə olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin Azərbaycan ədəbi-bədii fikrinin inkişafında müstəsna yer tutduğunu qeyd edib. O, görkəmli şairin Yaxın və Orta Şərq ölkələri ədəbiyyatına mühüm təsir göstərən qüdrətli sənətkarlardan olduğunu, istedadlı nümayəndələri ilə tanınan bütöv bir ədəbi məktəb formalaşdırdığını bildirib.
AMEA prezidenti milli-mənəvi dəyərlərin qorunmasına hər zaman xüsusi diqqət və qayğı göstərmiş Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Məhəmməd Füzulinin yubileyinin UNESCO tərəfindən qəbul olunmuş qərarla beynəlxalq səviyyədə layiqli şəkildə qeyd edilməsində böyük rolu olduğunu vurğulayıb. Ulu Öndər Heydər Əliyevin ikinci hakimiyyəti dövründə Məhəmməd Füzulinin 500 illik yubileyinin ölkəmizdə geniş şəkildə keçirildiyini xatırladan akademik İsa Həbibbəyli bu tədbirin Azərbaycanda keçirilən dünya miqyaslı möhtəşəm mədəniyyət və sənət bayramı olduğunu bildirib. O, Prezident İlham Əliyevin də Ulu Öndərin ənənələrini davam etdirərək ölkəmizin ədəbi, tarixi, ictimai və siyasi şəxsiyyətlərinin xalqa tanıdılmasına və tədqiqinə böyük diqqət ayırdığını qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, dövlət başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” Sərəncamının icrası ilə bağlı AR Mədəniyyət, Elm və Təhsil nazirliklərinə, eləcə də AMEA-ya Tədbirlər planının hazırlanaraq həyata keçirilməsi tapşırılıb. AMEA rəhbəri Məhəmməd Füzulinin yubileyinin Akademiyada yüksək səviyyədə təşkili ilə bağlı işlərə başlanıldığını deyərək, bu məqsədlə AMEA-nın Tədbirlər planının hazırlanması istiqamətində Humanitar Elmlər və İctimai Elmlər bölmələrinə müvafiq tapşırıqların verildiyini diqqətə çatdırıb.
İclasda təqdim olunmuş təkliflər əsasında Tədbirlər planının hazırlanaraq AMEA-nın Rəyasət Heyətində təsdiq edilməsi qərara alınıb.
Daha sonra AMEA-nın Direktorlar Şurasının yaradılması haqqında çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Akademiyada idarəetmənin və aparılan islahatların çevikliyinin artırılması, elmi müəssisələr üçün aktual olan məsələlərin geniş müzakirəsi və konsensusun əldə olunması, meydana çıxan problemlərin səmərəli həlli yollarının axtarılması məqsədilə AMEA-nın Direktorlar Şurasının yaradılması zərurətinin meydana çıxdığını vurğulayıb. O, yaradılacaq şuranın AMEA-nın elmi müəssisələri arasında qarşılıqlı əlaqələrin yaradılmasına, təcrübə mübadiləsinin aparılmasına, əmək intizamı ilə bağlı məsələlərin müzakirəsinə, eləcə də birgə elmi və elmi-texniki tədbirlərin təşkilinə xidmət edəcəyini bildirib.
Tədbirdə AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə Akademiyanın Direktorları Şurası yaradılıb və şuranın tərkibi təsdiq edilib.
İclasda, həmçinin repressiya qurbanı olmuş Xalid Səid Xocayevin XX əsrin 30-cu illərində Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsərinin çapa hazırlanması və nəşri haqqında məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli Mahmud Kaşğarinin Türk dünyasının dahi şəxsiyyəti olmaqla yanaşı, bütün dünyada tanınan, həmişəyaşar alimlərdən olduğunu vurğulayıb.
AMEA prezidenti qeyd edib ki, Mahmud Kaşğarinin müəllifi olduğu, türk dünyasının ilk ensiklopedik əsəri olan “Divani lüğət-it-türk” türkcənin bizə məlum ən qədim lüğətidir, qiymətli və əhəmiyyətli topludur. Kitabın ərəblərin türk dilini öyrənməsi üçün yazıldığını deyən akademik İsa Həbibbəyli lüğətin hikmətli sözlər, atalar sözləri, şeir, nəsr kimi nümunələrlə zəngin olduğunu diqqətə çatdırıb. O, ərəb dilinin lüğət qaydalarına uyğun yazılmış, səkkiz bölmədən ibarət bu mükəmməl əsərin XI əsrdə söz varlığının genişliyini, müxtəlifliyini nümayiş etdirməklə yanaşı, həm də o dövrdə insan və cəmiyyət həyatı ilə, türklərin maddi və mənəvi mədəniyyəti ilə bağlı maraqlı qeydləri özündə cəmləşdirdiyini bildirib.
Sovet hakimiyyəti illərində bu əsərin ilk dəfə özbək dilinə tərcümə olunduğunu söyləyən AMEA rəhbəri “Divani lüğət-it-türk”ün dilimizə özbək əsilli tədqiqatçı Xalid Səid Xocayev tərəfindən tərcümə edildiyini, lakin 1937-ci ildə Xalid Səid Xocayevin günahsız ittiham olunaraq həbs edilməsindən sonra divanın 1500 səhifəlik əlyazmasının indiyədək aşkara çıxarılmadığını diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli uzun axtarışlardan sonra AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunda Xalid Səid Xocayevin tərcüməsinin ilk dəfə olaraq aşkar edildiyini və üzərində müvafiq transliterasiya və mətnşünaslıq işi aparıldıqdan sonra kitabın nəşrə hazırlandığını bildirib.
Daha sonra AMEA-nın Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli çıxış edərək nəşrə hazırlanan Xalid Səid Xocayevin Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsəri barədə məlumat verib. O, Akademiyada ərsəyə gələn “Divani lüğət-it-türk” əsərinin indiyədək nəşr olunmuş nüsxələrdən əhatəliliyi ilə seçiləcəyini və müqayisəli şəkildə hazırlanacağını, tərcümə prosesinə təcrübəli tərcüməçilərin də cəlb olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Müzakirələrdə akademiklər Arif Həşimov, Rasim Əliquliyev və Gövhər Baxşəliyeva sual və təkliflərlə çıxış ediblər.
İclasda repressiya qurbanı olmuş Xalid Səid Xocayevin Azərbaycan dilinə tərcümə etdiyi Mahmud Kaşğarinin “Divani lüğət-it-türk” əsərinin çapa hazırlanması və nəşrinin təmin edilməsi qərara alınıb.
Tədbirdə, həmçinin Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Türkiyə Cümhuriyyətinin Türkiyənin Elmi və Texnoloji Tədqiqat Şurasının (TÜBİTAK) Əlaqələndirmə Mərkəzinin yaradılması məsələsi müzakirə olunub və müvafiq qərar qəbul olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Azərbaycan və Türkiyə arasında digər sahələrdə olduğu kimi, elm sahəsində də əməkdaşlığın yüksək templə inkişaf etdiyini vurğulayıb. AMEA prezidenti qardaş ölkənin elmi təşkilatları ilə mövcud əlaqələrin daha da sıx şəkildə davam etdirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edərək qarşılıqlı elmi əlaqələrin bundan sonra da genişləndiriləcəyinə, qısa müddətdə gözlənilən nəticələrin alınacağına əminliyini bildirib. O, TÜBİTAK-ın Əlaqələndirmə Mərkəzinin yaradılmasının səmərəli elmi nəticələrin əldə olunması baxımından önəmini qeyd edib.
AMEA rəhbəri bu əməkdaşlıqdan hər iki ölkə alimlərinin faydalanacağına və elmimizin dünya elminə daha sürətlə inteqrasiya olunmasına imkan verəcəyinə inamını ifadə edib.
Rəyasət Heyətinin iclasında, həmçinin Akademiyada əmək intizamı ilə bağlı məsələ də müzakirə edilib.

На заседании Президиума НАНА были обсуждены важные вопросы
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, директора институтов и организаций, заведующие отделами аппарата Президиума и соответствующие лица.
Вначале президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомил присутствующих с вопросами, стоявшими на повестке дня.
Первым на обсуждение был вынесен вопрос о задачах, поставленных в Распоряжении Президента Азербайджанской Республики от 25 января 2024 года «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули».
В своем выступлении по данному вопросу академик Иса Габиббейли сообщил, что гениальный азербайджанский поэт и мыслитель Мухаммед Физули занимает исключительное место в развитии литературно-художественной мысли Азербайджана, выдающийся поэт является великим мастером пера, оказавшим значительное влияние на литературу стран Ближнего и Среднего Востока и сформировавшим литературную школу, известную своими талантливыми представителями.
Руководитель НАНА подчеркнул, что большую роль в праздновании юбилея Мухаммеда Физули на международном уровне по постановлению ЮНЕСКО сыграл общенациональный лидер Гейдар Алиев, который всегда с особым вниманием и заботой относился к сохранению национальных и духовных ценностей. Напомнив, что во второй период руководства великого лидера Гейдара Алиева 500-летний юбилей Мухаммеда Физули отмечался в стране повсеместно, и это был первый грандиозный праздник культуры и искусства мирового масштаба, проведенный в независимом Азербайджане, академик Иса Габиббейли добавил, что, продолжая традиции Общенационального лидера, Президент Ильхам Алиев также уделяет большое внимание изучению и пропаганде наследия выдающихся личностей.
Академик Иса Габиббейли отметил, что для обеспечения выполнения Распоряжения главы государства «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» министерствам культуры, науки и образования Азербайджанской Республики, а также НАНА было поручено подготовить и осуществить соответствующий План мероприятий. Сказав, что уже начаты работы по организации в Академии наук юбилейных мероприятий на высоком уровне, руководитель НАНА добавил, что отделениям гуманитарных и общественных наук даны соответствующие поручения по подготовке Плана мероприятий НАНА.
На заседании было принято постановление о подготовке Плана мероприятий на основе выдвинутых предложений и его представлении Президиуму НАНА.
Затем был рассмотрен вопрос о создании Совета директоров НАНА. В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что для повышения гибкости в управлении и реализации реформ в НАНА, широкого обсуждения актуальных для научных учреждений вопросов и достижения консенсуса, поиска эффективных путей решения существующих проблем возникла необходимость в создании Совета директоров НАНА. Академик отметил, что совет будет осуществлять координацию действий научных учреждений Академии наук, решать вопросы, связанные с обменом опытом, трудовой дисциплиной, а также организацией совместных научных и научно-технических мероприятий.
По постановлению Президиума НАНА был создан Совет директоров Академии наук и утвержден его состав.
Говоря о подготовке к печати и издании произведения Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», переведенного на азербайджанский язык в 30-х гг. ХХ века Халидом Саидом Ходжаевым, ставшим жертвой репрессий, академик Иса Габиббейли  подчеркнул, что Махмуд Кашгари – это не только гениальная личность тюркского мира, но и один из всемирно известных и бессмертных ученых.
Руководитель НАНА сообщил, что первый энциклопедический труд тюркского мира «Дивани лугат ат-тюрк» является известным нам древнейшим словарем тюркского языка, это ценный труд, созданный для изучения арабами тюркского языка, в словаре собраны мудрые изречения, пословицы, образцы поэзии и прозы. Академик отметил, что «Диван», написанный в соответствии с правилами создания словарей арабского языка и состоящий из восьми разделов, продемонстрировал силу и разнообразие слова в XI веке, а также объединил в себе интересные заметки, связанные с жизнью отдельного человека и общества того периода в целом, материальной и духовной культурой тюрков.
Сказав, что в годы советской власти этот труд был впервые переведен на узбекский язык, академик Иса Габиббейли добавил, что на наш язык «Дивани лугат ат-тюрк» был переведен исследователем узбекского происхождения Халидом Саидом Ходжаевым, однако после необоснованного обвинения и ареста в 1937 году 1500-страничная рукопись «Диван»а затерялась.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что после длительных поисков перевод Халида Саида Ходжаева был обнаружен в Институте языкознания имени Насими НАНА, после чего была осуществлена соответствующая транслитерация, проделана текстологическая работа и книга была подготовлена к печати.
Затем директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли рассказал о труде Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», переведенном на азербайджанский язык Халидом Саидом Ходжаевым. Он отметил, что подготовленный в Академии наук «Дивани лугат ат-тюрк» отличается от изданных до этого экземпляров своей всеобъемлемостью, и добавил, что к процессу были привлечены также опытные переводчики.
В дискуссиях приняли участие и.о. первого вице-президента НАНА академик Ариф Гашимов, вице-президент НАНА академик Расим Алигулиев и и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева. Они озвучили свои вопросы и выдвинули предложения.
На заседании было принято постановление о подготовке к печати и издании произведения Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк», которое было переведено на азербайджанский язык Халидом Саидом Ходжаевым.
На мероприятии также был рассмотрен вопрос о создании в Национальной академии наук Азербайджана Координационного центра Совета по научно-технологическим исследованиям Турции (TÜBİTAK), после чего было принято соответствующее постановление.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что в последние годы связи между Азербайджаном и Турцией развиваются на высоком уровне во всех сферах, в том числе и в области науки. Руководитель НАНА выразил уверенность в том, что в ближайшее время связи с научными организациями братской страны расширятся еще больше, и отметил значение создания Координационного совета TÜBİTAK с точки зрения получения плодотворных научных результатов.
Академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что это сотрудничество приведет к налаживанию тесных связей между учеными обеих стран и более быстрой интеграции отечественной науки в мировую.