AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli xarici dövlətlərin hərbi attaşeləri ilə görüşüb
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici dövlətlərin hərbi attaşeləri ilə görüşüb.
Əvvəlcə qonaqlar AMEA-nın Rəyasət Heyətinin tarixi binası ilə tanış olublar.
Görüşdə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq əlaqələr şöbəsi tərəfindən təşkil edilən hərbi attaşelərin ziyarətinin Akademiyanın həyatında fərqli səhifə olduğunu söyləyib.
Akademiya rəhbəri AMEA Rəyasət Heyətinin yerləşdiyi İsmailiyyə binasının tarixinə də toxunub, neft milyonçusu Musa Nağıyevin oğlu İsmayılın şərəfinə tikdirdiyi binanın Şərq-Qərb memarlığının sintezini əks etdirdiyini vurğulayıb.
Azərbaycan elminin tarixi barədə məlumat verən akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə elm tarixinin qədim olduğunu, lakin elmi-təşkilati qurum şəklində XX əsrin ilk yarısında formalaşdığını, Milli Elmlər Akademiyasının isə 1945-ci ilin 27 martında təsis edildiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, 2025-ci ildə 80 illiyini qeyd edəcəyimiz AMEA ötən illər ərzində respublika və dünya əhəmiyyətli bir çox uğurlara imza atıb, yetişdirdiyi görkəmli alimlərlə dünya elminə bənzərsiz töhfələr verib.
Qeyd edib ki, ölkə başçısının “Azərbaycan Respublikasında elm və təhsil sahəsində idarəetmənin təkmilləşdirilməsi ilə bağlı bəzi tədbirlər haqqında” 28 iyul 2022-ci il tarixli Fərmanı ilə Azərbaycan elmində böyük islahatlar həyata keçirilib və yeni formatda Humanitar və İctimai Elmləri, həmçinin seysmologiya elmini əhatə edən AMEA özünün yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyub. AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb ki, hazırda Akademiyanın elmi müəssisələrində, regional bölmə və mərkəzlərində, o cümlədən Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzi və Mərkəzi Elmi Kitabxanasında müasir dövrün çağırışlarına uyğun tədqiqatlar aparılır, kitablar nəşr olunur, ölkəmizin maraqlarına uyğun beynəlxalq əlaqələr qurulur.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrinə də toxunub, Elmlər Akademiyasının Türkiyə, Pakistan, Mərkəzi Asiya ölkələri, Çin, Yaponiya, Monqolustan, Polşa, Bolqarıstan, Almaniya, İspaniya, İtaliya, Misir, İraq və digər ölkələrin elm və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, birgə layihələrin,  konfransların keçirildiyini, kadr mübadiləsinin baş tutduğunu, eləcə də kitabların nəşr olunduğunu söyləyib.
Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyində Vətən müharibəsində qazanılmış tarixi qələbənin Azərbaycan ordusunun gücünü və qüdrətini bütün dünyaya göstərdiyini deyən AMEA rəhbəri dövlət başçısının müharibədən ötən müddət ərzində Ermənistanla sülh müqaviləsinin imzalanması üçün təşəbbüs göstərdiyini, Azərbaycanın daim sülhün tərəfdarı olduğunu söyləyib.
Sonra çıxış edən Türkiyənin ölkəmizdəki hərbi attaşesi general-mayor Soner Oruçoğlu qəbula və qonaqpərvərliyə görə AMEA rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib. AMEA-nın ötən illər ərzində əldə etdiyi nailiyyətlərdən məmnun qaldığını deyən Soner Oruçoğlu elmin paylaşdıqca zənginləşdiyini söyləyib, Milli Elmlər Akademiyasının dünya elminə verdiyi töhfələrə görə təşəkkürünü bildirib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с аккредитованными в Азербайджанской Республике военными атташе зарубежных государств.
Вначале гости ознакомились с историческим зданием Президиума НАНА.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли отметил, что визит военных атташе, организованный Управлением международного военного сотрудничества Министерства обороны, является особым событием в жизни Академии наук.
Руководитель НАНА рассказал об истории здания «Исмаилия», в котором расположен Президиум Академии наук, и подчеркнул, что здание, возведенное нефтепромышленником и миллионером Ага Мусой Нагиевым в честь своего сына Исмаила, объединяет в себе черты архитектуры Востока и Запада.
Говоря об истории азербайджанской науки, академик Иса Габиббейли сообщил, что история науки в нашей стране насчитывает столетия, однако в форме научно-организационной структуры она нашла свое решение в первой половине ХХ века, а Национальная академия наук была учреждена 27-го марта 1945 года. Академик добавил, что в 2025 году будет отмечаться 80-летний юбилей НАНА, которая за истекший период достигла многих успехов республиканского и мирового значения и внесла весомый вклад в мировую науку.
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с Указом главы государства «О некоторых мерах по совершенствованию управления в области науки и образования в Азербайджанской Республике» от 28 июля 2022 года были проведены большие реформы, в результате которых начался новый этап развития Академии наук в новом формате, который охватывает гуманитарные и общественные науки, а также сейсмологию. Академик подчеркнул, что в настоящее время в научных учреждениях, региональных отделениях и центрах НАНА, а также в Республиканском центре сейсмологической службы, Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» и Центральной научной библиотеке ведутся исследования в соответствии с призывами современности, издаются книги и налаживаются международные связи с учетом интересов республики.
Академик Иса Габиббейли также рассказал о международных связях НАНА, сообщил, что Академия наук тесно сотрудничает с научными учреждениями и высшими учебными заведениями Турции, Пакистана, стран Центральной Азии, Китая, Японии, Монголии, Польши, Болгарии, Германии, Испании, Италии, Египта, Ирака и других стран мира, реализовывает совместные проекты, проводит конференции, осуществляется обмен кадрами и издаются совместные книги.
Сказав, что под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева была одержана историческая Победа в Отечественной войне, которая продемонстрировала всему миру силу и мощь азербайджанской армии, руководитель НАНА добавил, что на протяжении истекших лет глава государства прилагает все усилия для заключения мирного договора с Арменией, Азербайджан всегда был и остается сторонником мира.
Затем выступил военный атташе Турции в нашей стране генерал-майор Сонер Оручоглу, который выразил руководству НАНА благодарность за прием и гостеприимство и вклад Академии наук в мировую науку, а также подчеркнул, что наука обогащается, когда ею делишься.