AMEA-nın Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ “Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Andiçmə mərasimində nitqi və elm qarşısında duran vəzifələr” haqqında olub.
Mövzu ətrafında məruzə ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, fevral ayının 7-də keçirilən növbədənkənar prezident seçkilərində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyev Azərbaycan xalqının öz liderinə böyük etimadının, inamının, sevgisinin nəticəsi olaraq yenidən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçilib. AMEA rəhbəri qeyd edib ki, dövlət başçısı fevralın 14-də andiçmə mərasimində ölkənin sosial-iqtisadi, mədəni-mənəvi inkişaf strategiyasının əsas prioritetlərini özündə əks etdirən dərin məzmunlu nitq söyləyib və bu çıxış Azərbaycan elminin, alimlərinin, ziyalılarının gələcək fəaliyyəti üçün mükəmməl bir bələdçidir.
Prezident İlham Əliyevin öz nitqində Azərbaycanın hərtərəfli inkişafı üçün həyata keçirilən dövlət siyasətindən, onun nəticələrindən, əldə olunmuş mühüm nailiyyətlərdən söz açdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli dövlət başçısının 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirləri nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün və suverenliyimizin tam bərpa edilməsini mühüm nailiyyət kimi dəyərləndirdiyini, yaranmış yeni şəraitdə qarşıda duran vəzifələrdən geniş şəkildə bəhs edərək bir sıra mühüm hədəflər müəyyənləşdirdiyini söyləyib.
Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin nitqində qeyd etdiyi gənclərin milli-mənəvi dəyərlərə bağlı və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi, Azərbaycançılıq ideologiyası və azərbaycançılıq prinsiplərinə sadiqliq, milli birlik və həmrəyliyimizin qorunması və gücləndirilməsi kimi vəzifələrin həyata keçirilməsində alimlərimizin üzərinə böyük məsuliyyət düşür.
Akademik İsa Həbibbəyli, həmçinin dövlət başçısının nitqində toxunulan digər vacib məqamlardan birinin texnoloji inkişafla bağlı olduğunu deyib, rəqəmsallaşma, kibertəhlükəsizlik, eləcə də süni intellektlə bağlı elmi tədqiqatların genişləndirilməsi və bu sahədə kadr hazırlığına Akademiyanın töhfə verməsinin önəmini vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu mühüm vəzifələrdən birinin də Türk dünyasıyla əlaqələrin gücləndirilməsi ilə bağlı olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın türk dövlətlərinin akademik qurumları və ali təhsil müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq etdiyini, birgə layihələrin, tədbirlərin həyata keçirildiyini söyləyib və bu istiqamətdə geniş addımların atıldığını bildirib.
İclasda qeyd olunanları və müstəqil Azərbaycan dövlətinin milli maraqlarının qorunması üçün Azərbaycanın intellektual potensialının qloballaşan dünyanın elmi-texnoloji yeniliklərinə və ölkənin strateji inkişaf hədəflərinə uyğun formalaşdırılması zərurəti nəzərə alınaraq, bir sıra qərarlar qəbul olunub.
Belə ki, AMEA-da həyata keçirilən tədqiqatların prioritetlərinin “Güclü Azərbaycan Konsepsiyası”nın reallaşdırılması, həmçinin respublikanın mühüm ideoloji, sosial-iqtisadi və mədəni-mənəvi məsələlərinin həllinə uyğun müəyyənləşdirilməsi istiqamətində tədbirlərin həyata keçirilməsi, Azərbaycançılıq ideologiyasının və multikulturalizm konsepsiyasının elmi-nəzəri əsaslarının tədqiqi və fundamental istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı ictimai və humanitar elm sahələrində araşdırmaların daha da genişləndirilməsi, yetişən gənc nəslin milli-mənəvi dəyərlərə bağlı və vətənpərvərlik ruhunda tərbiyəsi üçün Azərbaycan tarixinin, onun zəngin mədəniyyətinin, milli-mənəvi dəyərlərinin, ədəbi-tarixi şəxsiyyətlərinin tədqiqi və təbliğinin prioritet fəaliyyət istiqaməti hesab edilməsi, texnoloji inkişaf, rəqəmsallaşma, kibertəhlükəsizlik, süni intellektin tətbiq edilməsi və s. kimi istiqamətlər üzrə elmi araşdırmaların daha da gücləndirilməsi və s. qərar qəbul edilib.
Sonra “Azərbaycan Respublikası Prezidenti cənab İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamının icrası ilə bağlı AMEA-nın Tədbirlər planı” müzakirəyə çıxarılıb və təsdiq olunub.
AMEA-nın Tədbirlər planına əsasən, “Məhəmməd Füzuli və türk dünyası”, “Məhəmməd Füzuli və dünya ədəbiyyatı”, “Şərq poeziyasının Məhəmməd Füzuli zirvəsi”, “Məhəmməd Füzulinin dili”, “Məhəmməd Füzuli: sələflər və xələflər – Orta əsrlər əlyazmaları və Azərbaycan mədəniyyətinin tarixi problemləri”, “Füzuli və Şərq folkloru”, “Füzuli dünyası Azərbaycan incəsənətində”, “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli: dövrü və mühiti”, “Böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli türk - müsəlman mədəniyyətinin dahi yetirməsi kimi”, “Məhəmməd Füzulinin irsi və müasirlik fəlsəfi kontekstdə”, “Məhəmməd Füzulinin yaradıcılığında sülh və birgəyaşayış məsələləri” və s. mövzusunda konfransların və dəyirmi masaların keçirilməsi qərara alınıb.
Həmçinin TÜBİTAK-ın prezidenti professor Hasan Mandalın AMEA-da TÜBİTAK-ın Əlaqələndirmə Mərkəzinin açılışında və AMEA-nın Ümumi yığıncağında iştirakını təmin etmək məqsədilə onun ölkəmizə səfərinin yüksək səviyyədə təşkili haqqında qərar qəbul olunub.
İclasda “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Simalar” kitabının nəşrə hazırlanması haqqında da müzakirələr aparılıb. Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası yaradıldığı dövrdən respublikada fundamental və tətbiqi elmin mərkəzinə çevrilərək, elmi-intellektual potensialın milli sərvət kimi formalaşdırılmasında, ölkəmizin iqtisadi, sosial və mədəni inkişafında, eləcə də elmin müxtəlif sahələri üzrə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında mühüm rol oynayıb. Diqqətə çatdırıb ki, AMEA-nın fəaliyyətinin geniş işıqlandırılması, bu mötəbər elm ocağının yaradılmasında və inkişafında əvəzsiz xidmətləri olan görkəmli alimlərin tanıdılması, eyni zamanda elmin populyarlaşdırılması və cəmiyyətdə elmə marağın artırılması məqsədilə sözügedən kitabın nəşri vacibdir.
Rəyasət Heyəti tərəfindən qeyd olunanları nəzərə alaraq, “Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası. Simalar” kitabının hazırlanması qərara alınıb və Redaksiya Heyəti yaradılıb.
Eyni zamanda AMEA əməkdaşlarına yüksək impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunan məqalələrin nəşrinə görə mükafatların verilməsi məsələsi də müzakirəyə çıxarılıb. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, müasir dövrdə dünyada elmi fəaliyyətin qiymətləndirilməsinin mühüm göstəricilərindən biri nüfuzlu beynəlxalq elmi bazalarda (Web of Science və Scopus) indekslənən jurnallarda məqalələrin nəşridir.
AMEA prezidenti vurğulayıb ki, son dövrlərdə Akademiyada aparılan islahatlar və yeniləşmələr çərçivəsində diqqət mərkəzinə gətirilən mühüm sahələrdən biri də humanitar və ictimai elmlər üzrə beynəlxalq elmi əlaqələrin gücləndirilməsi, mötəbər beynəlxalq elmi qurum və cəmiyyətlərə üzvlüyün həyata keçirilməsi, elektron elmi resurs və bazalara inteqrasiyanın yüksəldilməsi, elmi jurnalların müasir tələb və standartlara uyğunlaşdırılması, AMEA-nın nəşrlərinə (jurnallar, konfrans materialları və s.) DOİ identifikatorunun (rəqəmsal obyekt identifikatoru) verilməsi, AMEA-nın dövri elmi jurnallarının nüfuzlu beynəlxalq elmmetrik elektron baza reyestrlərinə daxil edilməsidir. Qeyd edib ki, bu istiqamətdə AMEA-nın elmi jurnallarının TÜBİTAK ULAKBİM DərgiParkı-na daxil edilməsi, AMEA əməkdaşlarının fəaliyyətinin elmi indeksləşdirmə və xülasələndirmə bazalarına inteqrasiya edilməsi məqsədilə Google Scholar, Academia.edu, ORCİD, ResearchGate və s. bazalarda profillərinin yaradılması və s. kimi mühüm addımlar atılıb.
Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-da çalışan alim və mütəxəssislərin nüfuzlu elmmetrik bazalarda indeksləşən elmi jurnallarda dərc olunmasını təşviq etmək, alimlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsinə dəstək vermək və elmimizin davamlı inkişafını təmin etmək məqsədilə AMEA əməkdaşlarına yüksək impakt faktorlu jurnallarda nəşr olunan məqalələrin nəşrinə görə mükafatların verilməsi qərara alınıb.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Direktorlar Şurasının və AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Xarici əlaqələr və beynəlxalq elmi təşkilatlarla iş şöbəsinin Əsasnamələri təsdiqlənib, “AMEA-nın tabeliyində olan və əhatə etdiyi elm və ali təhsil müəssisələrinin  2023-cü ilə dair hesabat məcmuəsi” və AMEA-nın “Fəxri fərmanı”, “Fəxri diplomu”, “İlin gənc alimi diplomu” və “İstinadda rekord diplomu” kimi təltif sənədlərinin nümunələrinin təsdiq edilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
Sonra AMEA-nın birinci vitse-prezidenti v.i.e., akademik-katib akademik Arif Həşimov AMEA-nın Ümumi yığıncağının 29 noyabr 2023-cü il tarixli qərarları ilə AMEA-nın bir sıra müəssisəsinin ləğvetmə prosesinin gedişi haqqında məlumat verib.
Daha sonra iclasda kadr məsələlərinə baxılıb. AMEA-nın İctimai Elmlər Bölməsinin Ümumi yığıncağında AMEA-nın Abbasqulu Ağa Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru seçilmiş tarix elmləri doktoru Kərim Şükurov və AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru seçilmiş tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev vəzifələrinə təsdiqləniblər. Bundan əlavə, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mehman Həsənlinin AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Baba Məhərrəmlinin AMEA-nın Nəsimi adına  Dilçilik İnstitutunun elmi işlər üzə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Afaq Ramazanovanın AMEA-nın Folklor İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətlinin AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Ruhəngiz Cümşüdlünün AMEA-nın akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, siyasi elmlər doktoru Ramilə Dadaşovanın AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Rauf Muradovun AMEA-nın nəzdində Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təsdiq edilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
Bundan əlavə, AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə II kurs əyani doktorantı Günel Vəliyeva öz ərizəsi əsasında əyani təhsildən qiyabi təhsilə keçirilib.
İclasda, həmçinin akademik Soltan Mehdiyevin 110, akademik Məhərrəm Məmmədyarovun 100, akademik Bahadur Tağıyevin 90 və AMEA-nın müxbir üzvü Yusif Əmənzadənin 110 illiyi haqqında qərarlar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər Arif Həşimov, Dilqəm Tağıyev, Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

The next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences was held. The president of the ANAS, academician Isa Habibbayli, members of the Presidium, head of the departments of the Presidium and relevant persons participated at the meeting. Academician Isa Habibbayli opened the meeting with an introductory speech and informed about the agenda of the event.
First, the Honorary Decree of ANAS was presented to the Vali Huseynov, corresponding member of ANAS.
The first issue discussed at the meeting was “Speech by the President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, at the inaguration ceremony and the challenges facing science.”
Talking on the subject, Academician Isa Habibbayli said that in the extraordinary presidential elections held on February 7, Muzaffar Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev was re-elected as the President of the Republic of Azerbaijan as a result of the great trust, confidence and love of the Azerbaijani people for their leader. The Head of the National Academy of Sciences noted that the Head of State delivered a profound speech at the inaguration ceremony on February 14, which included the main priorities of the country's socio-economic, cultural and moral development strategy, and this, and this speech is an excellent guide for the future activities of Azerbaijani science, scientists and intellectuals.
Isa Habibbayli mentioned that, President Ilham Aliyev spoke about the state policy implemented for the comprehensive development of Azerbaijan, its results and important achievements in his speech, the head of state also valued the complete restoration of our territorial integrity and sovereignty as a result of the 44-day Patriotic War and anti-terrorist measures as an important achievement. in the new conditions, he spoke extensively about the tasks ahead and said that he defined a number of important goals
He said that our scientists have a great responsibility in carrying out the duties mentioned by President Ilham Aliyev in his speech, such as education of young people in the spirit of national and moral values and in the spirit of patriotism, adherence to the ideology of Azerbaijanism and the principles of Azerbaijanism, protection and strengthening of our national unity and solidarity.
Academician Isa Habibbayli also noted that one of the important points raised in the speech of the Head of State, related to technological development, and stressed the importance of the Academy’s contribution to digitalization, cybersecurity, as well as increased research on artificial intelligence and training.
Academician Isa Habibbayli said that as one of the important tasks set by President Ilham Aliyev is related to the strengthening of relations with the Turkish world, ad also mentioned that, ANAS closely cooperates with the academic institutions and higher education institutions of the Turkish states, joint projects and events are implemented, and extensive steps have been taken in this direction.
Taking into account that was noted at the meeting, as well as the need to form the intellectual potential of Azerbaijan in accordance with the scientific and technological innovations of the globalized world and the strategic development goals of the country, a number of decisions were made.
Thus, the priorities of research conducted in ANAS are the implementation of the «Concept of Strong Azerbaijan», as well as the implementation of measures to identify important ideological, socio-economic, cultural and spiritual problems of the republic, study of scientific-theoretical bases of ideology of Azerbaijanism and the concept of multiculturalism, as well as further expansion of research in the field of social and human sciences related to identification of its fundamental directions, research and promotion of the history of Azerbaijan, its rich culture, national and spiritual values, literary and historical personalities, to educate the young generation in the spirit of national and moral values and in the spirit of patriotism, accounting, technological development, digitalization, cybersecurity, application of artificial intelligence, etc. further strengthening of scientific research in such areas, and other decisions was made.
Then, the "Action plan of ANAS regarding the implementation of the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev "On the celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli" dated January 25, 2024" was discussed and approved.
According to the Acrion plan of ANAS, "Mahammad Fuzuli and the Turkic world", "Mahammad Fuzuli and world literature", "Mahammad Fuzuli peak of Eastern poetry", "Mahammad Fuzuli's language", "Mahammad Fuzuli: predecessors and successors - Medieval manuscripts and Azerbaijan historical problems of culture", "Fuzuli and Eastern folklore", "Fuzuli world in Azerbaijani art", "Genius Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli: his era and environment", "Great Azerbaijani poet Muhammad Fuzuli as a genius of Turkish-Muslim culture", "Mohammed Fuzuli's legacy" and modernity in the philosophical context", "Issues of peace and coexistence in the works of Muhammad Fuzuli", etc. was decided to hold conferences and round tables.
In order to ensure the participation of TUBITAK President Professor Hasan Mandal at the opening of TUBITAK Coordination Center and at the General Assembly of ANAS, a decision was made to organize his visit to our country at a high level.
There were also discussions on preparation for publication of the book ««National Academy of Sciences of Azerbaijan. Faces» at the session. Academician Isa Habibbayli noted that since its establishment the National Academy of Sciences of Azerbaijan has become the center of fundamental and applied science in the republic, played an important role in the formation of scientific and intellectual potential as a national asset, in the economic, economic- social and cultural development of our country, as well as in the training of highly qualified personnel in various fields of science. He noted that the publication of the above-mentioned book is important for wide coverage of the activities of the National Academy of Sciences, recognition of outstanding scientists who have rendered invaluable services in the creation and development of this prestigious scientific center, and at the same time to popularize science and increase interest in science in society.
Taking into account that was mentioned by the Presidium, It was decided to prepare the book "Azerbaijan National Academy of Sciences. Faces"and the Editorial Board was formed.
At the same time, the issue of rewarding ANAS staff for publishing articles published in high-impact journals was also discussed. Academician Isa Habibbayli noted that one of the important indicators of assessment of scientific activities in the modern world today is the publication of articles in journals indexed in prestigious international scientific databases (Web of Science and Scopus).
The President of ANAS stressed that one of the important directions put in the focus of the reforms and innovations implemented at the Academy in recent years is the strengthening of international scientific ties in the field of humanities and social sciences, Membership in recognized international scientific institutions and societies, better integration with electronic scientific resources and databases, scientific journals, adaptation to modern requirements and standards, DOI identifier (digital object identifier) ANAS publications (journals, conference materials, etc.). ), the inclusion of periodic scientific journals of NASA in the prestigious international scientific electronic registers of databases. He noted that in this direction the scientific journals of NASA are included in the Journal Park TÜBİTAK ULAKBIM, and the activities of NASA employees are integrated into scientific indexing and generalizing databases such as Google Scholar, Academia.edu, ORCID, RerchGate, etc. Important steps have been taken to create profiles in databases etc. .
In order to promote the publications of scientists and specialists working at ANAS, in scientific journals indexed in authoritative scientific databases, to support the strengthening of social protection of scientists and to ensure the continuous development of our science, the Presidium of ANAS decided: to reward ANAS employees for publishing articles published in journals with high impact factor.
At the meeting, the Regulations of the Board of Directors and the Department of Foreign Relations and Cooperation with International Scientific Organizations of the Presidium of ANAS also were approved, decisions were taken on approval of «Collection of reports for 2023 of institutions of science and higher educational institutions subordinated and covered by ANAS», samples of award documents such as «Decree of Honour», «Honorary Diploma», «Diploma of the Young Scientist of the Year» and «Record honorary diploma».
Later, the acting first vice-president of ANAS, Academician-Secretary Academician Arif Hashimov informed about the process of liquidation of a number of enterprises of ANAS with the decisions of the General meeting of ANAS dated November 29, 2023.
Later, personnel issues were discussed at the meeting. Decisions have been made on approving to the post , Karim Shukurov, doctor on historical sciences as a director of the Institute of History and Ethnology named after Abbasgulu Agha Bakikhanov of ANAS, Farhad Guliyev, PhD in history as a director of the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS, Mehman Hasanli, PhD in philology as a deputy director for Scientific Affairs of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi of ANAS ,Baba Maharramlin, PhD in philology as a deputy director for Scientific Affairs of the Institute of Linguistics named after Nasimi of ANAS, Afag Ramazanova, PhD in philology, as a deputy director for Scientific Affairs of the Institute of Folklore of ANAS, Eynulla Madatli, doctor on historical sciences , as a deputy director for Scientific Affairs of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Ruhangiz Jumshudlu, PhD in philology, as a deputy director for Scientific Affairs of the Institute of Oriental Studies named after Academician Ziya Bunyadov of ANAS, Ramila Dadashova, doctor on Political Sciences as a Deputy Director for Scientific Affairs of the Institute of Caucasian Studies of ANAS, Rauf Muradov, PhD in technics as a deputy director for scientific affairs of the Republican Seismological Service Center under ANAS.
In addition, based on her statement, Gunel Valieva, a second-year full-time PhD student at the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS, was transferred from full-time to part-time study.
Decisions were also made on the 110th anniversary of academician Soltan Mehdiyev, 100th anniversary of academician Maharram Mammadyarov, 90th anniversary of academician Bahadur Taghiyev, and 110th anniversary of Yusif Amanzade, corresponding member of ANAS.
Academicians Arif Hashimov, Dilgam Taghiyev, Rasim Aliguliyev, correspondent member of ANAS Gurban Yetirmishli and others spoke about the issues mentioned in the meeting and expresed their opinions and suggestions at the meeting.