Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli qarşıdan gələn 8 Mart - Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə AMEA-nın qadın əməkdaşlarını təbrik edib. Bildirib ki, daim öz parlaq zəkası, geniş dünyagörüşü, intellekti, müdrikliyi ilə seçilən Azərbaycan qadını hər zaman olduğu kimi, bu gün də cəmiyyətimizin aparıcı qüvvəsini təşkil edir və respublikanın ictimai-siyasi həyatında aktiv iştirak edirlər.
Ölkəmizdə qadınlara daim yüksək qiymət verildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın zəngin idarəetmə təcrübəsi, geniş dünyagörüşü ilə Azərbaycan dövlətinin inkişafına misilsiz töhfələr verdiyini vurğulayıb.
Milli Elmlər Akademiyasının fəaliyyətində də qadınların böyük rolunun olduğunu bildirən akademik İsa Həbibbəyli xanım əməkdaşların öz elmi tədqiqatları ilə Azərbaycan və dünya elmini zənginləşdirdiklərini deyib. Diqqətə çatdırıb ki, AMEA-nın xanım əməkdaşları Qadınlar Şurası adı altında birləşərək geniş təşkilatlanma işləri həyata keçirib və Akademiyada və ölkəmizdə gedən proseslərdə yaxından və yüksək səviyyədə iştirak edirlər.
AMEA rəhbəri Akademiyanın qadın əməkdaşlarını 8 Mart – Beynəlxalq Qadınlar Günü münasibətilə təbrik edib, onlara cansağlığı, ailə səadəti, xoşbəxtlik arzulayıb.
Daha sonra AMEA-nın elmi-ictimai həyatında fərqlənən bir sıra qadın alimlər təltif olunublar. Mükafatları AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli təqdim edib.
İclasda, müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin Xalid Səid Xocayev tərcüməsinin AMEA nəşrinin təqdimatı haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, yeni nəşr AMEA-nın Rəyasət Heyətinin qərarı ilə AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu tərəfindən ərsəyə gətirilib və kitabın çapında institutun direktoru professor Nadir Məmmədlinin xüsusi xidmətləri var.
Əsərin sovet repressiyasının qurbanına çevrilmiş Xalid Səid Xocayev tərəfindən ilk dəfə olaraq türk dilləri arasında mükəmməl şəkildə Azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu qeyd edən AMEA rəhbəri tərcümənin yüksək səviyyədə həyata keçirildiyini, lakin tərcümənin bu variantının uzun illlər tapılmadığını diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, Xalid Səidin tərcüməsi nəhayət Dilçilik İnstitutunun arxivindən tapılaraq çapa hazırlanıb və hazırda ictimaiyyətə təqdim olunur.
AMEA rəhbəri yaxın günlərdə Beynəlxalq Türk Akademiyası və TÜRKSOY Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı ilə birgə kitabın Bakıda geniş təqdimatının keçiriləcəyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru professor Nadir Məmmədli və Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru akademik Şuxrat Siracəddinov çıxış edərək Mahmud Kaşğarinin “Divanü lüğat-it-türk” əsərinin nəşrinin dünya türkologiyasına ölkəmizin mühüm töhfəsi olduğunu bildiriblər.
Daha sonra akademik İsa Həbibbəyli 27 Mart - Elm Gününə hazırlığın vəziyyəti haqqında məlumatı diqqətə çatdırıb.
İclasda, o cümlədən AMEA-nın vitse-prezidenti akademik Dilqəm Tağıyev AMEA-nın müxbir üzvü Q.İ.Kəlbiyevin, akademik D.B.Tağıyevin və professor S.R.Rəsulovun “Qeyri-Nyuton neftlərinin və neft dispers sistemlərinin reologiyası və mexanikası sahəsində fundamental tədqiqatlar” (Nyu-York və Moskvada nəşr olunmuş iri həcmli monoqrafiya) əsərinin elm üzrə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı Komissiyasına təqdim edilməsi ilə bağlı çıxış edib. Bundan əlavə, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun Türk xalqlarının etnologiyası şöbəsinin bazasında daxili imkanlar hesabına Türk xalqlarının tarixi və etnologiyası şöbəsinin yaradılması haqqında qərar verilib.
Sonda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun 90 illiyi münasibətilə müəssisənin bir sıra əməkdaşları təltif olunublar.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА и соответствующие лица.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли поздравил сотрудниц НАНА с наступающим Международным женским днем – 8 Марта. Академик подчеркнул, что женщины Азербайджана, всегда отличающиеся блистательным умом, широким мировоззрением, интеллектом и мудростью, и сегодня являются ведущей силой общества, принимают активное участие в общественно-политической жизни республики.
Сказав, что в нашей стране к женщинам всегда относятся с глубоким почтением и уважением, академик Иса Габиббейли отметил, что в настоящее время благодаря своему богатому управленческому опыту и широкому кругозору Первый вице-президент Мехрибан ханум Алиева вносит весомый вклад в развитие Азербайджанского государства.
Велика роль женщин, продолжил руководитель НАНА, и в деятельности Национальной академии наук, своими исследованиями сотрудницы научных подразделений обогащают отечественную и мировую науку. Академик добавил, что, объединившись в Совет женщин, сотрудницы НАНА реализовывают широкие организационные мероприятия, на высоком уровне принимают активное участие в процессах, происходящих в Академии наук и в стране в целом.
Академик Иса Габиббейли поздравил сотрудниц НАНА с Международным женским днем – 8 Марта, пожелал им здоровья, семейного благополучия и счастья.
Затем президент НАНА академик Иса Габиббейли вручил награды ряду сотрудниц, отличившихся в научной и общественной жизни НАНА.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о презентации академического издания труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» в переводе Халида Саида Ходжаева.
Выступая по данному вопросу, академик Иса Габиббейли сообщил, что новое издание подготовлено по постановлению Президиума НАНА в Институте языкознания имени Насими НАНА, особые заслуги в издании книги принадлежат директору института профессору Надиру Мамедли.
Сказав, что впервые произведение было переведено на азербайджанский язык Халидом Саидом Ходжаевым, ставшим жертвой советских репрессий, руководитель НАНА добавил, что перевод был выполнен на высшем уровне, однако на протяжении долгих лет находился в безвестности; после длительных поисков перевод Халида Саида был обнаружен в архиве Института языкознания, подготовлен к печати и в настоящее время представлен вниманию общественности.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что презентация книги состоится в ближайшие дни в Баку, мероприятие пройдет совместно с Международной тюркской академией и Международной организацией тюркской культуры (ТЮРКСОЙ).
На мероприятии выступили директор Института языкознания имени Насими НАНА профессор Надир Мамедли и ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои академик Шухрат Сирожиддинов, которые отметили, что издание труда Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» – важный вклад нашей страны в развитие всемирной тюркологии.
Далее академик Иса Габиббейли рассказал о подготовке к 27 марта – Дню науки в Азербайджане.
На заседании вице-президент НАНА академик Дильгам Тагиев выступил по поводу представления изданной в Нью-Йорке и Москве монографии члена-корреспондента НАНА Г.И.Келбалиева, академика Д.Б.Тагиева и профессора С.Р.Расулова «Фундаментальные исследования в области реологии и механики неньютоновских нефтей и нефтяных дисперсных систем» Комиссии по государственным премиям Азербайджанской Республики на соискание премии по науке.
Помимо этого, было принято постановление о создании на базе Отдела этнологии тюркских народов Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА Отдела истории и этнологии тюркских народов (за счет внутренних ресурсов).
В заключение ряду сотрудников Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА были вручены награды по случаю 90-летия указанного учреждения.