“Türk xalqları ədəbiyyatı: mənşəyi, inkişaf mərhələləri və problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans işə başladı
Dekabrın 1-də AMEA-nın Əsas binasında Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Türk xalqları ədəbiyyatı: mənşəyi, inkişaf mərhələləri və problemləri” mövzusunda Beynəlxalq elmi konfrans işə başladı.
İki günlük beynəlxalq tədbirdə Türkiyə, Özbəkistan, Türkmənistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan və digər türkdilli ölkələrin tanınmış alim və mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli Türk xalqları ədəbiyyatına həsr olunmuş konfransın böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğuladı. Bildirdi ki, bu beynəlxalq tədbir müstəqillik illərində Bakıda türk xalqları ədəbiyyatına həsr olunan ilk konfransdır və burada səkkiz ölkədən 94 alim iştirak edir.
AMEA-nın vitse-prezidenti tədbirin keçirilməsinin məqsədinin Türkdilli xalqların mədəni və ədəbi inteqrasiyasının daha da surətləndirmək, son illər ədəbiyyat sahəsində aparılan elmi-tədqiqat işlərini, türkdilli xalqların ədəbiyyatları qarşısında duran problemlərin həlli yollarını müzakirə etmək, təcrübə mübadiləsi aparmaq olduğunu bildirdi.
Ortaq türk ədəbiyyatının öyrənilməsi və elmi araşdırılması istiqamətində son illər mühüm addımların atıldığını söyləyən akademik İsa Həbibbəyli Beynəlxalq Türk Akademiyası təsis edildikdən sonra Türk dövlətləri arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin genişləndiyini, dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmləndiyini dilə gətirdi.
Sonra çıxış edən Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, Əməkdar Elm Xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov bildirdi ki, Türk xalqları ədəbiyyatının müstəqil tədqiqi ortaq türk ədəbiyyatının öyrənilməsindən başlanmalıdır. Türkdilli xalqların hələ də açılmamış zəngin ədəbi xəzinəsinin mövcud olduğunu söyləyən alim qeyd etdi ki, bu xəzinənin açılışı nəinki Türkdilli xalqların ədəbiyyatının, həm də dünya ədəbiyyatının öyrənilməsində böyük əhəmiyyət kəsb edir: “Ən məşhur rus alimləri də etiraf ediblər ki, Türk dilini bilmədən, Türk ədəbiyyatını öyrənmədən dünya ədəbiyyatının tam elmi və müfəssəl dərki mümkün deyildir”.
Tədbirdə çıxış edən Folklor İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Muxtar İmanov, professor Mesut Şen (Türkiyə), dos.Dr. Rahmatulla Barakayev (Özbəkistan), dos.Dr. Seyfəddin Altaylı (Türkiyə), professorlar Məmməd Əliyev, Məhərrəm Qasımlı və başqaları bu cür konfransların təşkilinin Türk xalqlarının ədəbi, dil, mədəni birliyinə və onların bir-birinə daha da yaxınlaşmasına xidmət etdiyini söylədilər, konfransın işinə uğurlar dilədilər.

International scientific conference “Literature of Turkic peoples: origin, development phases and problems” organized by Institute of Literature was held at main building of ANAS on December 1.
Two days international conference brought together celebrated scientist and specialists of Turkey, Uzbekistan, Turkmenistan, Kazakstan and Kirgiztan and other Turkic-speaking countries.
Opening the conference Vice-President of ANAS, director of the Institute of Literature Academician Isa Habibbayli stressed the significance of the conference devoted to literature of Turkic peoples. Conference is held in Baku for the first time during the years of independence and involved 94 scientists from 8 countries, he stated.
Event aimed to accelerate literary and cultural integration of Turkic-speaking peoples, discuss solutions of problems set before research works in literature and literatures of Turkic-speaking peoples in recent years.
Making speech on study and investigation of common Turkic literature in latest years, academician brought to fore enhancing of literary-cultural ties and friendship relations among Turkic states after establishment of International Turkic Academy.
Then, head of Ataturk Center to Azerbaijan, Honored Scientist, and corresponding member of ANAS Nizami Jafarov noted that, independent study of literature of the Turkic peoples should begin from study of common Turkic literature. “The most celebrated Russian scientists also confessed that, it is impossible to cognate the world literature without learning Turkic language and literature,” he added.
Director of the Institute of Folklore, corresponding member of ANAS Mukhtar Imanov, Prof. Mesut Shen (Turkey), Asoc. Prof. Dr. Rahmatullah Barakayev (Uzbekistan), Asoc. Prof. Seyfeddin Altayli (Turkey), Professors Mammad Aliyev, Maharram Gasimli and others underlined the importance of these conferences in terms of integration of the Turkic peoples, and wished successes to its work.