Gəncədə görkəmli ədəbiyyatşünas alim, akademik Həmid Araslının 115 illiyinə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib
AMEA-nın Gəncə Bölməsində görkəmli ədəbiyyatşünas alim, Əməkdar elm xadimi akademik Həmid Araslının anadan olmasının 115 illiyinə həsr olunmuş elmi konfrans keçirilib.
“Akademik Həmid Araslı və Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı” mövzusundakı elmi-praktik konfrans Gəncə şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Gəncə Bölməsi tərəfindən təşkil olunub.
Konfransın işində AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin başçılığı ilə nümayəndə heyəti iştirak edib. Bakı, Gəncə və respublikanın digər şəhərlərinin elm və təhsil ocaqlarını təmsil edən alim və tədqiqatçılarla yanaşı, konfransa Özbəkistanın Daşkənd Dövlət Dil və Ədəbiyyat Universitetinin nümayəndələri də qatılıblar.
Tədbir iştirakçıları Gəncə şəhərinin mərkəzi meydanında Ulu Öndər Heydər Əliyevin abidəsini ziyarət edərək, müasir dövlətçiliyimizin banisinin xatirəsinə ehtiramlarını bildirib, dahi şəxsiyyətin heykəlinin önünə gül dəstələri qoyublar. Sonra iştirakçılar Nizami Gəncəvinin məqbərəsini ziyarət ediblər. Bəşəriyyətin dahi fikir adamı və şairinin son mənzili, eləcə də onun bu ərazidə dəfn olunan ata-anasının və yaxınlarının qəbirləri ziyarət olunub.
Qonaqlar Nizami Gəncəvi Muzeyində də olub, burada saxlanılan qiymətli eksponatlara baxıblar. AMEA rəhbərliyi tərəfindən Nizami Gəncəvi Muzeyinə akademik Həmid Araslının böyük şairimiz Füzulinin yaradıcılığına həsr olunan tədqiqatlarına dair kitab hədiyyə edilib.
İclasdan əvvəl qonaqlar AMEA-nın Gəncə Bölməsində işıq üzü görmüş elmi nəşrlərdən ibarət sərgiyə baxıblar. Konfrans işinə bölmənin böyük salonunda başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, vətənimizin bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Konfransı giriş sözü ilə açan AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri akademik Fuad Əliyev Azərbaycan, eləcə də Şərq dünyası ədəbiyyatşünaslıq elminin nəhəng simalarından olan akademik Həmid Araslının anadan olmasının 115 illiyinə həsr edilmiş mötəbər elmi forumun iştirakçılarını alimin doğma yurdu Gəncədə salamlamaqdan məmnunluq duyduğunu bildirib. O, konfransın işinə qatıldıqlarına görə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə, digər tanınmış alimlərə, eləcə də Özbəkistanlı qonaqlara Gəncənin elmi ictimaiyyəti adından minnətdarlığını bildirib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxışında müasir dövrümüzün ən əhəmiyyətli günlərindən olan 7 fevral Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin qalib millətimizin şərəflə başa vurduğu səhifələrindən biri kimi tariximizə yazıldığını qeyd edib. Prezident İlham Əliyevin andiçmə mərasimindəki çıxışının mahiyyətini ölkəmiz və xalqımız üçün yeni dövrün başlanğıcı kimi xarakterizə edib, AMEA-nın bu dövrdə böyük elmi konfransının Gəncədə keçirildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısının Sərəncamı ilə böyük şairimiz Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsinin də məhz Azərbaycançılıq işığında həyata keçirilməsini vurğulayıb. O, akademik Həmid Araslının füzulişünaslığımızın başlanğıcında durduğunu qeyd edib.
Akademik İsa Həbibbəyli Həmid Araslının nizamişünaslığın əsasını qoyduğunu da xatırladıb və qeyd edib ki, Nizaminin Gəncəyə bağlı, Azərbaycan şairi olmasını alim 50 il bundan qabaq yazdığı “Şairin həyatı” kitabında sübut edir və bu əsər müasir tədqiqatlar üçün də mötəbər mənbədir. Həmid Araslının Türk dünyasının böyük şairi Əlişir Nəvai yaradıcılığı ilə bağlı araşdırmalarını nəvaişünaslığın bünövrəsi kimi dəyərləndirib və bu əməyinə görə, alimə Özbəkistanın Əməkdar elm xadimi adı verildiyini xatırladıb.
AMEA rəhbəri Azərbaycan və Özbəkistan alimlərinin bu xüsusda əməkdaşlığını yüksək qiymətləndirib, xüsusən Gəncə Bölməsinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin Özbəkistandakı həmkarları ilə əlaqələrinin təqdirəlayiq olduğuna diqqət çəkib. O, Gəncə Bölməsində də Əlişir Nəvai Mərkəzinin yaradılmasının məqsədəuyğunluğunu bildirib.
Görkəmli ədəbiyyatşünas alim Həmid Araslının millətimiz üçün ən böyük xidmətlərindən birinin “Kitabi-Dədə Qorqud”u nəşr etdirməsi və bu eposun araşdırması olduğunu xüsusi vurğulayan akademik İsa Həbibbəyli Gəncə Bölməsində akademik Fuad Əliyevin rəhbərliyi ilə aparılan tədqiqatlara, elmi nəşrlərə, keçirilən tədbirlərə görə bölmə əməkdaşlarına təşəkkür edib.
Akademik İsa Həbibbəyli ölkə başçısı tərəfindən görülən tədbirlər sayəsində dahi şəxsiyyətlərimizi yeni baxışla xalqımıza çatdırmağın milli-mənəvi intibaha xidmət etdiyini qeyd edib. Bu xüsusda o, AMEA tərəfindən nəşr edilən Həmid Araslının Füzuli yaradıcılığına dair kitabının da yeni nəşrini yüksək dəyərləndirib və həmin kitabın nüsxələrini Gəncə şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Adil Tağıyevə və AMEA Gəncə Bölməsinin sədri akademik Fuad Əliyevə və Nizami Gəncəvi Mərkəzinin direktoru Əlimuxtar Muxtarova hədiyyə edib.
AMEA-nın prezidenti İsa Həbibbəyli Akademiya tərəfindən nəşr olunmuş türk millətinin ana kitablarından olan, 11-ci əsrdə yaşamış Mahmud Kaşğarinin “Divanü-lüğat-it-türk” əsərinin azərbaycanca nəşrini Gəncə şəhər İcra Hakimiyyətinə və Gəncə Bölməsinə təqdim edib.
Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru akademik Şuxrat Siracəddinov çıxışında özbək xalqının Azərbaycana, Nizami yurduna məhəbbətini və salamlarını çatdırıb. O, böyük Nizaminin məqbərəsinin ziyarətindən qürur və təsirli hisslər duyduğunu deyib. Şuxrat Siracəddinov Həmid Araslının adının özbək alimləri üçün də çox əziz olduğunu bildirib.
AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun direktoru akademik Teymur Kərimli çıxışında Həmid Araslını böyük Füzuli tədqiqatçısı kimi xarakterizə edib. O, qeyd edib ki, hazırda 10 cildlik “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi” hazırlanarkən Həmid Araslı da mənən yaşayır və 115 yaşında bir gənc kimi, alimlərimiz üçün örnəkdir.
Tədbirdə Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin beynəlxalq məsələlər üzrə prorektoru professor Nozliya Normuradova, Gəncə Bölməsinin Nizami Gəncəvi Mərkəzinin direktoru filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əlimuxtar Muxtarov, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı fil.ü.f.d., dos. Zəhra Allahverdiyeva, Daşkənd Dövlət Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin baş müəllimi filologiya elmləri doktoru Gülbahar Aşurova, Gəncə Dövlət Universitetinin müəllimi Cahan Ağamirov, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı Hürnisə Bəşirova çıxış edərək böyük ədəbiyyatşünas alim Həmid Araslının Azərbaycan ədəbiyyatşünaslıq məktəbinin formalaşmasındakı rolundan söhbət açıblar.
Böyük alimimizin övladı, Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Nizamişünaslıq şöbəsinin müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Nüşabə Araslı çıxış edərək bildirib ki, ölkə rəhbərinin milli-mədəni dəyərlərimizə diqqəti sayəsində xalqımızın inkişafında rolu olmuş şəxsiyyətlərin irsinə yeni baxış formalaşır. Alimin övladı Həmid Araslının elmi irsinə və şəxsiyyətinə ehtiram və bugünkü dövrün tələbləri baxımından yaradıcı münasibətə görə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyliyə, Gəncə Bölməsinin sədri akademik Fuad Əliyevə, konfransın iştirakçılarına və qonaqlarına, Gəncə şəhərinin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirib.
Konfransın sonunda bölmə tərəfindən Gəncənin qonaqlarına Həmid Araslıya həsr olunan konfransın materiallarını və bu böyük alim haqqında məşhur elm və ictimai xadimlərin fikirləri toplanmış kitablar, həmçinin bu qədim şəhərin tarixi abidələrini özündə əks etdirən tablolar hədiyyə olunub.
Daşkəndli qonaqlar bölməyə özbək milli rəmzlərinin təsviri olan hədiyyələr təqdim ediblər.
Sonra Gəncə Bölməsində Əlişir Nəvai Mərkəzinin yaradılması haqqında AMEA-nın Gəncə Bölməsi və Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universiteti arasında memorandum imzalanıb. Sənədi AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin iştirakı ilə AMEA-nın Gəncə Bölməsinin sədri akademik Fuad Əliyev və Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin rektoru akademik Şuxrat Siracəddinov imzalayıblar.
Akademik İsa Həbibbəyli mərkəzin yeni istiqamətlərin müəyyənləşməsinə, birgə tədqiqatların aparılmasına, həmçinin dost ölkələrimiz arasında ədəbi əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Akademik Şuxrat Siracəddinov Daşkənddə Nizamişünaslıq və Füzulişünaslıq, Bakıda Nəvaişünaslıq mərkəzlərinin fəaliyyət göstərdiyini, indi isə bu yöndə Gəncədə addımlar atıldığını qeyd edib və  sözügedən mərkəzlərin iki xalq arasında ədəbi-mədəni əlaqələrin inkişafında körpü rolunu oynadığını vurğulayıb.

В Гянджинском отделении НАНА состоялась научная конференция, посвященная 115-летию со дня рождения выдающегося ученого-литературоведа, заслуженного деятеля науки академика Гамида Араслы.
Организаторами научно-практической конференции под названием «Академик Гамид Араслы и азербайджанское литературоведение» выступили Исполнительная власть города Гянджа, Министерство науки и образования Азербайджанской Республики, Институт литературы имени Низами Гянджеви и Гянджинское отделение Национальной академии наук Азербайджана.
В работе конференции приняла участие и делегация во главе с президентом НАНА академиком Исой Габиббейли. Наряду с учеными и исследователями из научных и образовательных учреждений Баку, Гянджи и других городов республики, на конференции приняли участие и представители Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои.
На центральной площади Гянджи участники мероприятия посетили памятник Общенациональному лидеру Гейдару Алиеву, возложили к памятнику цветы и почтили память основателя современного Азербайджана. Затем гости посетили мавзолей гениального поэта и мыслителя Низами Гянджеви, а также могилы его родителей и близких, похороненных недалеко от мавзолея.
Гости побывали и в Музее Низами Гянджеви, ознакомились с хранящимися здесь ценными экспонатами. Руководство НАНА преподнесло в дар Музею Низами Гянджеви книгу, в которой нашли свое отражение результаты исследований академика Гамида Араслы, посвященных творчеству великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули.
До начала заседания участники конференции ознакомились с выставкой научных изданий Гянджинского отделения НАНА. Конференция начала свою работу в Большом зале отделения.
Вначале прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики. Минутой молчания была почтена память шехидов, отдавших свои жизни во имя территориальной целостности Родины.
Открыв конференцию вступительным словом, председатель Гянджинского отделения НАНА академик Фуад Алиев подчеркнул, что рад приветствовать всех участников научного форума, посвященного 115-летию одного из выдающихся представителей литературоведения не только Азербайджана, но и всего Востока, академика Гамида Араслы, на родине ученого – в городе Гянджа. От имени научной общественности Гянджи председатель отделения выразил благодарность президенту НАНА академику Исе Габиббейли, другим известным ученым республики и гостям из Узбекистана за участие в работе конференции.
В своем выступлении президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что один из важнейших дней нашей современной истории – 7 февраля, когда состоялись выборы Президента Азербайджанской Республики, – стал началом нового этапа развития страны, а в своей речи на церемонии инаугурации Президент Ильхам Алиев определил приоритеты дальнейшего развития республики.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что празднование по Распоряжению главы государства 530-летия великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули также проходит в свете азербайджанства, а академик Гамид Араслы, творчеству которого посвящена сегодняшняя конференция, стоял у истоков отечественного физуливедения.
Руководитель НАНА напомнил, что Гамид Араслы заложил также основы низамиведения, еще полвека назад в своем труде «Жизнь поэта» ученый доказал принадлежность Низами Азербайджану и его связь с Гянджой, и этот труд является весомым источником и для современных исследователей. Академик Иса Габиббейли отметил, что изыскания Гамида Араслы, связанные с творчеством великого поэта тюркского мира Алишера Навои, заложили основу навоиведения, и за этот труд академику было присвоено звание заслуженного деятеля науки Узбекистана.
Высоко оценив сотрудничество ученых Азербайджана и Узбекистана в данной сфере, академик Иса Габиббейли добавил, что особенно плодотворны связи Центра Низами Гянджеви Гянджинского отделения с узбекскими коллегами, и подчеркнул целесообразность создания в отделении Центра Алишера Навои.
Руководитель НАНА сообщил, что одной из самых важных заслуг видного литературоведа Гамида Араслы перед нашим народом является исследование и издание эпоса «Китаби-Деде Горгуд», и поблагодарил сотрудников Гянджинского отделения за проводимые под руководством академика Фуада Алиева исследования, выпускаемые научные труды и организуемые мероприятия.
Благодаря реализуемым главой государства мероприятиям, продолжил академик Иса Габиббейли, осуществляется пропаганда жизни и творчества наших гениальных личностей, что способствует национально-духовному возрождению. Академик высоко оценил новое издание книги Гамида Араслы о творчестве Физули и преподнес экземпляры этой книги заместителю главы Исполнительной власти города Гянджа Адилю Тагиеву, председателю Гянджинского отделения НАНА академику Фуаду Алиеву и директору Центра Низами Гянджеви Алимухтару Мухтарову.
Академик Иса Габиббейли также подарил Исполнительной власти города Гянджа и Гянджинскому отделению труд Махмуда Кашгари «Дивани лугат ат-тюрк» (XI век), недавно изданный в НАНА на азербайджанском языке.
Далее выступил ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои академик Шухрат Сирожиддинов, который поприветствовал Азербайджан и родину Низами от имени узбекского народа. Сказав, что испытывает чувство особой гордости и волнения от посещения мавзолея великого Низами, академик добавил, что имя Гамида Араслы, творчеству которого посвящена конференция, особенно дорого и для узбекских ученых.
В своем выступлении директор Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА академик Теймур Керимли назвал Гамида Араслы великим исследователем творчества Физули. Академик отметил, что в настоящее время продолжается работа над 10-томником «История азербайджанской литературы», и деятельность Гамида Араслы является примером для отечественных ученых.
Затем на мероприятии выступили проректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы по международным связям профессор Нозлия Нормурадова, директор Центра Низами Гянджеви Гянджинского отделения доктор философии по филологии Алимухтар Мухтаров, сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА доктор философии по филологии, доцент Захра Аллахвердиева, старший преподаватель Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы доктор филологических наук Гюльбахар Ашурова, педагог Гянджинского государственного университета Джахан Агамиров, сотрудник Института литературы имени Низами Гянджеви Урниса Баширова, которые говорили о роли великого ученого Гамида Араслы в формировании литературоведческой школы в Азербайджане.
В своем выступлении дочь видного ученого, заведующая Отделом низамиведения Института литературы имени Низами Гянджеви член-корреспондент НАНА Нушаба Араслы сообщила, что благодаря вниманию главы государства к национальным культурным ценностям формируется новый взгляд к наследию лиц, которые сыграли большую роль в развитии нашего народа. Нушаба Араслы выразила благодарность президенту НАНА академику Исе Габиббейли, председателю Гянджинского отделения академику Фуаду Алиеву, всем участникам конференции и гостям, а также руководству города Гянджа за почтение и внимание к личности и научному наследию Гамида Араслы.
В заключение конференции руководство Гянджинского отделения подарило гостям города книги, в том числе материалы конференции, посвященной Гамиду Араслы, и табло с изображениями исторических памятников древней Гянджи.
В свою очередь, гости из Ташкента преподнесли азербайджанским коллегам подарки с изображениями национальных символов Узбекистана.
Далее между Гянджинским отделением и Ташкентским государственным университетом узбекского языка и литературы был подписан Меморандум о создании в Гянджинском отделении НАНА Центра Алишера Навои. При участии президента НАНА академика Исы Габиббейли документ подписали председатель Гянджинского отделения НАНА академик Фуад Алиев и ректор Ташкентского государственного университета узбекского языка и литературы имени Алишера Навои академик Шухрат Сирожиддинов.
Академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что центр внесет весомый вклад в установление новых научных приоритетов, проведение совместных исследований и еще большее укрепление литературных связей между дружественными странами.
Академик Шухрат Сирожиддинов отметил, что в Ташкенте функционируют центры низамиведения и физуливедения, в Баку – Центр навоиведения, а теперь и в Гяндже начаты работы в этом направлении, и подчеркнул, что указанные центры играют роль моста в развитии литературных и культурных связей между двумя народами.