Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, AMEA-nın Naxçıvan Bölməsi, AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutu, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaradılması: tarix və müasirlik” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Konfransdan öncə təşkilatçı qurumların və elmi-tədqiqat müəssisələrinin rəhbərləri Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Naxçıvan şəhərindəki abidəsini ziyarət edib, abidə önünə gül dəstəsi qoyaraq Ulu Öndərin xatirəsinə ehtiramlarını bildiriblər.
AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində baş tutan konfransı giriş sözü ilə bölmənin sədri akademik İsmayıl Hacıyev açıb.
Bölmə sədri bildirib ki, ölkə başçısı cənab İlham Əliyevin “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi haqqında” 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamı mühüm tarixi qərar olub, 100 illik tarixə malik muxtar respublikanın Azərbaycanın ictimai-siyasi, sosial-iqtisadi və mədəni həyatında rolunun daha dərindən öyrənilməsinə xidmət edir. Vurğulanıb ki, Naxçıvan tarixin müxtəlif mərhələlərində üzərinə düşən vəzifələri uğurla yerinə yetirmiş, böyük dövlətlərin bölgə ilə bağlı maraqlarına rəğmən Naxçıvan əhalisi bölgənin müdafiəsini təmin etmişdir. Müasir dövrdə də Naxçıvan mühüm dövlət proqramlarının yerinə yetirilməsində fəal iştirak edir, qarşıya qoyulan vəzifələri uğurla yerinə yetirir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti akademik İsa Həbibbəyli konfransda “Naxçıvan Muxtar Respublikası: ədəbi-tarixi proseslər və müasir dövr” başlıqlı məruzə edib.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 30 dekabr 2023-cü il tarixli Sərəncamını Naxçıvan Muxtar Respublikasına dövlət səviyyəsində göstərilən diqqətin, qayğının təzahürü kimi qiymətləndirib. Qeyd olunub ki, həmin Sərəncam Naxçıvanın muxtariyyət tarixinin və inkişaf yolunun müstəqillik ideyaları əsasında azərbaycançılıq mövqeyindən yenidən öyrənilməsinə mühüm stimul verir. Bu qayğı Naxçıvanın yeni dövr inkişafını istiqamətləndirir, onun sabahını daha aydın təsəvvür etməyə imkan verir.
“Bu gün keçirilən konfrans Naxçıvanın yeni inkişaf mərhələsində tədqiq olunmasına xidmət edir”, - deyən akademik İsa Həbibbəyli özünün yeni dövrünü yaşayan Naxçıvan Muxtar Respublikasının gələcək perspektivlərindən danışıb.
Çıxışının sonunda akademik İsa Həbibbəyli konfrans iştirakçılarını muxtar respublikanın 100 illiyi və yaxın zamanda qeyd olunmuş Elm Günü münasibətilə təbrik edib, xoş arzularını çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2024-cü il 2 fevral tarixli Sərəncamı ilə Akademiya sistemində çalışan 55 nəfərin “Heydər Əliyevin 100 illiyi (1923-2023)” yubiley medalı ilə təltif olunduğunu bildirib. AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri akademik İsmayıl Hacıyevə, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru akademik Nailə Vəlixanlıya, Naxçıvan Bioresurslar İnstitutunun baş elmi işçisi akademik Tariyel Talıbova və AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevə medalları təqdim edib.
Konfransda, həmçinin AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin Əlyazmalar Fondunun direktoru filologiya elmləri doktoru Fərman Xəlilov Azərbaycanda elmin və təhsilin inkişafına verdiyi töhfələrə, gənc alimlərin yetişdirilməsində, onlara milli-mənəvi dəyərlərin aşılanmasında xidmətlərinə görə və Elm Günü münasibətilə Azərbaycan Ağsaqqallar Şurasının “Fəxri Ağsaqqal” döş nişanı ilə təltif olunub.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevə və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Firudin Rzayevə səmərəli elmi fəaliyyətinə görə və 27 Mart – Elm Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Fəxri fərmanını, bölmənin 19 əməkdaşına isə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının elmi mühitində və ictimai həyatında fəal iştirakına görə Təşəkkürnamə təqdim edib.
Təltif olunanlar adından çıxış edən akademik İsmayıl Hacıyev ölkə başçısına minnətdarlığını bildirib.
Öz işini məruzələrin təqdimatı ilə davam etdirən konfransda Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru akademik Nailə Vəlixanlı “Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illiyi və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin qarşısında duran vəzifələr”, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov “Naxçıvan tarixində yeni səhifə: Ehsan xanın Peterburq səfəri haqqında”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru dosent Elbrus İsayev “Naxçıvanda ali təhsil”, Naxçıvan Müəllimlər İnstitutunun rektoru dosent Azad Novruzov “Muxtariyyət dövründə Naxçıvanda ümumi təhsil”, AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun Əliyevşünaslıq şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Ədalət Qasımov “Naxçıvan Muxtar Respublikasının davamlı inkişafında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xidməti” və AMEA-nın Naxçıvan Bölməsinin sədri akademik İsmayıl Hacıyev “Naxçıvan Muxtar Respublikasının siyasi-hüquqi statusu” mövzusunda məruzələr ediblər.

Состоялась республиканская научная конференция «Создание Нахчыванской Автономной Республики: история и современность»
При совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Нахчыванского отделения НАНА, Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА, Нахчыванского государственного университета и Нахчыванского института учителей состоялась республиканская научная конференция «Создание Нахчыванской Автономной Республики: история и современность».
До начала мероприятия руководители структур-организаторов и научно-исследовательских учреждений посетили памятник общенациональному лидеру Гейдару Алиеву в Нахчыване, возложили к памятнику цветы и почтили память Великого лидера.
Конференцию, которая проходила в Нахчыванском отделении НАНА, открыл вступительным словом председатель отделения академик Исмаил Гаджиев.
Академик сообщил, что Распоряжение главы государства господина Ильхама Алиева «О проведении 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики» от 30 декабря 2023 года – важное историческое решение, которое способствует ещё более глубокому изучению роли автономной республики в общественно-политической, социально-экономической и культурной жизни Азербайджана. Подчеркивалось, что в различные периоды истории Нахчыван успешно выполнял поставленные перед ним задачи, несмотря на региональные интересы крупных государств, население Нахчывана всегда обеспечивало оборону края. В современный период Нахчыван принимает активное участие в реализации важных государственных программ и успешно выполняет все возложенные на регион задачи.
Президент НАНА академик Иса Габиббейли выступил на конференции с докладом «Нахчыванская Автономная Республика: литературные и исторические процессы и современность».
Академик назвал Распоряжение Президента Азербайджанской Республики от 30 декабря 2023 года выражением заботы и внимания к Нахчыванской Автономной Республике на государственном уровне. Отмечалось, что указанный документ дает важный стимул к изучению истории автономии Нахчывана и пути развития края с позиций идеологии азербайджанства, опираясь на идеи независимости, определяет направление развития Нахчывана в современный период и дает возможность более ясно представить его будущее.
Подчеркнув, что сегодняшняя конференция приведет к еще более глубокому изучению истории Нахчывана на современном этапе развития, руководитель НАНА рассказал о перспективах дальнейшего развития края.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли поздравил участников конференции со 100-летием автономной республики и Днем науки, который недавно отмечался во всей стране, и выразил свои наилучшие пожелания.
Затем академик Иса Габиббейли сообщил, что по Распоряжению главы государства от 2 февраля 2024 года 55 ученых были удостоены юбилейной медали Азербайджанской Республики «100-летие Гейдара Алиева (1923-2023)». Руководитель НАНА вручил медали председателю Нахчыванского отделения НАНА академику Исмаилу Гаджиеву, директору Национального музея истории Азербайджана академику Наиле Велиханлы, главному научному сотруднику Института биоресурсов Нахчывана академику Тариэлю Талыбову и члену-корреспонденту НАНА Абульфазу Гулиеву.
Также за вклад в развитие науки и образования в Азербайджане, подготовку молодых кадров в свете национальных духовных ценностей и в честь Дня науки директор Фонда рукописей Нахчыванского отделения НАНА доктор филологических наук Фарман Халилов был награждён нагрудным знаком Совета старейшин Азербайджана.
Затем академик Иса Габиббейли вручил члену-корреспонденту НАНА Вели Бахшалиеву и доктору философии по филологии, доценту Фирудину Рзаеву Почетные грамоты НАНА, которыми ученые были награждены за плодотворную научную деятельность и по случаю Дня науки, а 19-ти сотрудникам отделения – благодарственные грамоты за активное участие в научной и общественной жизни Национальной академии наук Азербайджана.
В своем выступлении академик Исмаил Гаджиев поблагодарил главу государства от имени всех ученых, удостоившихся наград.
Далее конференция продолжила свою работу прослушиванием докладов. Директор Национального музея истории Азербайджана академик Наиля Велиханлы выступила с докладом «100-летие Нахчыванской Автономной Республики и задачи, стоящие перед Национальным музеем истории Азербайджана», директор Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА профессор Керим Шукюров – с докладом «Новая страница в истории Нахчывана: о визите Эхсан хана в Петербург», ректор Нахчыванского государственного университета доцент Эльбрус Исаев – с докладом «Высшее образование в Нахчыване», ректор Нахчыванского института учителей доцент Азад Новрузов – с докладом «Общее образование в Нахчыване в период автономии», заведующий отделом «Алиевоведение» Института истории и этнологии имени А.А.Бакиханова НАНА доктор исторических наук Адалят Гасымов – с докладом «Заслуги общенационального лидера Гейдара Алиева в устойчивом развитии Нахчыванской Автономной Республики» и председатель Нахчыванского отделения НАНА академик Исмаил Гаджиев – с докладом «Политико-правовой статус Нахчыванской Автономной Республики».