26-28 noyabr 2015-ci il tarixlərdə Belarusun paytaxtı Minsk şəhərində Azərbaycan və Belarus Respublikaları arasında innovasiya və elm üzrə birgə layihələrin dövlətlərarası İşçi qrupunun 3-cü iclası keçirilib. İclasa Belarus Milli Elmlər Akademiyası Fizika, Riyaziyyat və İnformatika Bölməsinin akademik-katibi Orloviç Valentin Antonoviç, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının akademik-katibi Aleksandr Kilçevskiy, o cümlədən AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov həmsədrlik ediblər. Görüşdə Belarusun Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Axramoviç Q.B, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Zərifə Əliyeva, AR Səhiyyə Nazirliyindən Respublika Diaqnostika Mərkəzinin Baş həkimi Rauf Ağayev, AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya Cəmiyyətinin İnkişafı şöbəsinin müdiri İsbəndiyar Əliyev iştirak ediblər.
İclas çərçivəsində İşçi Qrupun II iclasında qoyulmuş məsələlər və həyata keçirilmiş layihələr müzakirə edilib. Görülən işlər birgə elmi tədqiqatların aparılması, iki ölkənin iqtisadi maraqlarını əhatə edən birgə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi və innovativ məhsulların birgə istehsalının təşkili kimi 3 kompleks istiqamət üzrə təhlil olunub.
Qeyd olunub ki, birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Belarus Milli Elmlər Akademiyası və Belarus Respublikası Fundamental Tədqiqatlar Fondunun fundamental tədqiqatlar sahəsində əməkdaşlığı səmərəli nəticə vermişdir.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov çıxış edərək Azərbaycan və Belarus Respublikalarının iqtisadi maraqlarını əhatə edən birgə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində AMEA ilə Belarus Milli Elmlər Akademiyası arasında institutlararası birgə layihələrin təhlili haqda məlumat verib.
Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Z.Əliyeva AMEA ilə Belarus Milli EA arasındakı əlaqələrdən danışıb. AMEA, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Belarus Milli Elmlər Akademiyası və Belarus Respublikası Fundamental Tədqiqatlar Fondu arasında imzalanmış Sazişin gələcəkdə akademiyalararası əməkdaşlığa geniş imkanlar yaradacağını qeyd edib.
İclasda, həmçinin hər 2 ölkənin gənc alimlərinin birgə iştirakı ilə mütəmadi görüşlərin təşkili, gənc tədqiqatçıların innovativ layihələrə cəlb edilməsi və digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda İşçi Qrupun III iclasının Protokol layihəsi imzalanıb. Protokolu Azərbaycan tərəfdən FRTEB-nin akademik-katibi Nazim Məmmədov, Belarus tərəfdən isə akademik-katib A.Kilçevskiy və V.Orloviç imzalayıblar.
İşçi qrupun üzvləri növbəti iclasın 2016-cı ildə Bakı şəhərində keçiriləcəyi haqqında qərar qəbul ediblər.

3rd assembly of intergovernmental working group of joint projects for science and innovation between Azerbaijan and Belarus was held in Minsk, capital of Belarus on November 26-28, 2015. Assembly was chaired by academician-secretary of Belarusian National Academy of Sciences, Department of Physics, Mathematics and Informatics Orlovich Valentin Antonovich, academician-secretary of Belarusian National Academy of Sciences Alexander Kilchevskiy, including acting Academician-secretary of ANAS Department of Physical-Mathematical and Technical Sciences, corresponding member of ANAS Nazim Mammadov. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Belarus to Azerbaijan, Akhramovich G.B, Deputy head of the International Relations Department of ANAS Presidium Administration, Zarifa Aliyeva, head physician of the National Diagnostic Center of the Ministry of Health Rauf Agayev, Ministry of Communications and Information Technologies, chief Department of Information Society Development Isbandiyar Aliyev attended the meeting as well.
Meeting discussed the issues and implemented projects which had put in the 2nd meeting of the Working group. It was noted that, collaboration among Science Development Foundation under AR, Belarusian National Academy of Sciences and Fundamental Research Foundation of the Republic of Belarus has contributed for implementation of the projects.
Corresponding member of ANAS Nazim Mammadov informed about analyzing of joint institutional projects between ANAS and Belarus National Academy of Sciences.
Deputy Chief of International Relations Department Zarifa Aliyeva spoke on ties between aforementioned two organizations and stated that, Treaty which was signed among Science Development Foundation under AR, Belarusian National Academy of Sciences and Fundamental Research Foundation of the Republic of Belarus will make wide opportunity for collaboration of academies in future.
Broad exchange of views was held on organizing regular meetings by joint participation of the young scientists of both countries, involving young researchers to innovative projects, and other issues.
Then, Protocol project of 3rd Working group was signed by academician-secretary of DPMTS Nazim Mammadov from Azerbaijan and academician-secretary A.Kilchevskiy and V.Orlovich from Belarus.