26-28 noyabr 2015-ci il tarixlərdə Belarusun paytaxtı Minsk şəhərində Azərbaycan və Belarus Respublikaları arasında innovasiya və elm üzrə birgə layihələrin dövlətlərarası İşçi qrupunun 3-cü iclası keçirilib. İclasa Belarus Milli Elmlər Akademiyası Fizika, Riyaziyyat və İnformatika Bölməsinin akademik-katibi Orloviç Valentin Antonoviç, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının akademik-katibi Aleksandr Kilçevskiy, o cümlədən AMEA Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov həmsədrlik ediblər. Görüşdə Belarusun Azərbaycan Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Axramoviç Q.B, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Zərifə Əliyeva, AR Səhiyyə Nazirliyindən Respublika Diaqnostika Mərkəzinin Baş həkimi Rauf Ağayev, AR Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnformasiya Cəmiyyətinin İnkişafı şöbəsinin müdiri İsbəndiyar Əliyev iştirak ediblər.
İclas çərçivəsində İşçi Qrupun II iclasında qoyulmuş məsələlər və həyata keçirilmiş layihələr müzakirə edilib. Görülən işlər birgə elmi tədqiqatların aparılması, iki ölkənin iqtisadi maraqlarını əhatə edən birgə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi və innovativ məhsulların birgə istehsalının təşkili kimi 3 kompleks istiqamət üzrə təhlil olunub.
Qeyd olunub ki, birgə layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Belarus Milli Elmlər Akademiyası və Belarus Respublikası Fundamental Tədqiqatlar Fondunun fundamental tədqiqatlar sahəsində əməkdaşlığı səmərəli nəticə vermişdir.
Sonra AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədov çıxış edərək Azərbaycan və Belarus Respublikalarının iqtisadi maraqlarını əhatə edən birgə innovativ layihələrin həyata keçirilməsi istiqamətində AMEA ilə Belarus Milli Elmlər Akademiyası arasında institutlararası birgə layihələrin təhlili haqda məlumat verib.
Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəis müavini Z.Əliyeva AMEA ilə Belarus Milli EA arasındakı əlaqələrdən danışıb. AMEA, AR Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, Belarus Milli Elmlər Akademiyası və Belarus Respublikası Fundamental Tədqiqatlar Fondu arasında imzalanmış Sazişin gələcəkdə akademiyalararası əməkdaşlığa geniş imkanlar yaradacağını qeyd edib.
İclasda, həmçinin hər 2 ölkənin gənc alimlərinin birgə iştirakı ilə mütəmadi görüşlərin təşkili, gənc tədqiqatçıların innovativ layihələrə cəlb edilməsi və digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Sonda İşçi Qrupun III iclasının Protokol layihəsi imzalanıb. Protokolu Azərbaycan tərəfdən FRTEB-nin akademik-katibi Nazim Məmmədov, Belarus tərəfdən isə akademik-katib A.Kilçevskiy və V.Orloviç imzalayıblar.
İşçi qrupun üzvləri növbəti iclasın 2016-cı ildə Bakı şəhərində keçiriləcəyi haqqında qərar qəbul ediblər.

26-28 ноября 2015 года в городе Минске Беларуси состоялось III заседание Межгосударственной рабочей группы по реализации совместных инновационных и научных проектов между Азербайджанской Республикой и Республикой Беларусь.
На заседании председательствовали академик-секретарь Отделения физики, математики и информатики Национальной академии наук Беларуси Орлович Валентин Антонович, академик-секретарь Национальной академии наук Беларуси Александр Кильчевский, а также исполняющий обязанности академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук НАНА, член-корреспондент НАНА Назим Мамедов. На встрече приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Беларуси в Азербайджанской Республике Ахрамович Г.Б., заместитель начальника Управления международных связей аппарата Президиума НАНА Зарифа Алиева, главный врач Республиканского диагностического центра Министерства здравоохранения АР Рауф Агаев, заведующий Отделом развития информационного общества Министерства связи и высоких технологий АР Исбендияр Алиев.
В рамках заседания были обсуждены вопросы, поставленные на II заседании рабочей группы и реализованные проекты. Анализ проделанных работ был осуществлен по таким 3 комплексным направлениям как проведение совместных научных исследований, реализация совместных инновационных проектов, охватывающих экономические интересы обеих стран, организация реализации совместного производства инновационных продуктов.
Отмечалось, что сотрудничество Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, Национальной академии наук Беларуси и Фонда фундаментальных исследований Республики Беларусь в области фундаментальных исследований в направлении осуществления совместных проектов дало эффективный результат.
Далее, выступая член-корреспондент НАНА Назим Мамедов, дал подробную информацию об анализе и осуществлении совместных инновационных проектов, охватывающих экономические интересы Азербайджана и Республики Беларусь.
Заместитель начальника Управления международных связей З.Алиева рассказала о связях между НАНА и Национальной академией наук Беларуси. Она подчеркнула, что подписанное соглашение между НАНА, Фондом развития науки при Президенте Республики, Национальной академией наук Беларуси и Фондом фундаментальных исследований Республики Беларусь создаст в будущем широкие возможности для межакадемического сотрудничества.
На заседании, в котором также принимали участие молодые ученые с обеих стран, был проведены широкие обсуждения об организации регулярных встреч, привлечении молодых исследователей к инновационным проектам и т.д.
В заключение был подписан Протокол III заседания рабочей группы проекта. Протокол подписали академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук Назим Мамедов и акдемик-секретарь А.Кильчевский и В.Орлович.