Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Yeni tarixi dövr və milli ideya” mövzusunda ikinci müzakirə keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA elmi müəssisələrinin direktorları, Rəyasət Həyəti aparatının şöbə müdirləri və məsul əməkdaşları, Humanitar və İctimai elmləri təmsil edən alimlər və gənc mütəxəssislər iştirak ediblər.
Müzakirələri giriş sözü ilə açan akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin 10 yanvar 2024-cü ildə yerli televiziya kanallarına müsahibəsi zamanı səsləndirdiyi “Bizim gələcək inkişafımızla bağlı əsas milli ideya və ideyalarımız nə olmalıdır”, - sözlərini xatırladıb və bundan irəli gələrək yanvar ayında bu istiqamətdə ilkin müzakirələrin keçirildiyini xatırladıb. Qeyd edib ki, həmin müzakirələr zamanı Humanitar və İctimai elmləri təmsil edən 16 nüfuzlu alim mövzu barədə fikirlərini bildirərək bu istiqamətində 37 təklif səsləndiriblər.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ideologiya ilə ideya bir-birinə yaxın olan anlayışlardır və dövlətimizin əsas ideologiyası Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən müəyyənləşdirilmiş Azərbaycançılıq ideologiyasıdır və səsləndirilən təkliflərdə də gələcək milli ideyanın baza hissəsini bu ideologiya təşkil edir.
Alimlərimiz tərəfindən ilkin müzakirələr zamanı Güclü lider, güclü dövlət, güclü xalq, Böyük Qayıdış kimi milli ideya ola biləcək təkliflər səsləndirilib. Biz, həmçinin milli ideyanın nə demək olmasını müəyyənləşdirərkən onun ifadə formatını da tapmalıyıq. Yəni qardaş Türkiyəyə münasibətdə Ulu Öndərin “Bir millət, iki dövlət” sözlərini, yaxud Vətən müharibəsində dövlət başçısının ümummilli şüara çevrilmiş “Qarabağ Azərbaycandır!” nidasını qəbul etdiyimiz kimi, yeni milli ideyamız da müəyyən formata, modelə əsaslanmalıdır”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
AMEA rəhbəri, o cümlədən Prezident İlham Əliyevin fevralın 14-də Andiçmə mərasimindəki nitqində səsləndirdiyi fikirlərin milli ideyamızın müəyyənləşdirilməsi üçün mühüm yol xəritəsi olduğunu deyib.
Diqqətə çatdırıb ki, artıq Akademiyada azərbaycançılıq və ümummili ideyalar əsasında metodoloji tədqiqatların aparılmasına başlanılıb. Azərbaycan tarixinin, ədəbiyyatının, incəsənətinin dövrləşdirilməsi və inkişaf konsepsiyasının, eləcə də milli fəlsəfəmizin müəyyənləşdirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılıb. Həmçinin bildirib ki, AMEA-da həyata keçirilən tədqiqatlar Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi inkişaf strategiyası və milli prioritetlərə əsaslanır.
Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyində Vətən müharibəsində və bir günlük antiterror tədbirləri zamanı qazanılan tarixi Qələbə ilə ərazi bütövlüyümüzün tam bərpa edildiyini deyən AMEA rəhbəri dövlət başçısı tərəfindən Xankəndi və digər işğaldan azad olunmuş ərazilərdə Dövlət Bayrağımızın ucaldılmasının böyük tarixi nailiyyət olduğunu söyləyib.
Artıq Azərbaycanda dövlət başçısının müsahibəsində qeyd etdiyi yeni tarixi dövrünün başlandığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli ötən müddət ərzində ölkəmizdə Prezident seçkilərinin keçirildiyini və İlham Əliyevin yekdilliklə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti seçildiyini, o cümlədən dövlətimiz tərəfindən beynəlxalq müstəvidə yeni tarixi dövrün ideyalarına uyğun addımların atıldığını deyib.
Akademik İsa Həbibbəyli müstəqil Azərbaycan dövlətinin bundan sonrakı tarixi dövr üçün milli ideyasının müəyyənləşdirilməsinin alimlərimizin başlıca vəzifəsi olduğunu diqqətə çatdırıb.
İctimai müzakirələrdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti v.i.e. akademik Gövhər Baxşəliyeva vurğulayıb ki, milli birlik, güclü, müasir, dünyəvi, demokratik dövlət quruculuğu məsələləri bizim milli ideyamızın əsasını təşkil etməlidir, biz dünyəviliyimizi qorumalıyıq.
Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə çıxışında bildirib ki, milli ideyanın əsasını Azərbaycan cəmiyyətinin gələcəkdə nə arzuladığını müəyyən etmək təşkil edir və bu isə özlüyündə “milli arzu” anlayışını formalaşdırdığından sosioloji tədqiqatların aparılmasına ehtiyac yaranır.
Qafqazşünaslıq İnstitutunun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Musa Qasımlı isə qeyd edib ki, Azərbaycançılıq ölkəmizin təməl ideologiyasıdır və milli birlik və həmrəyləyimizin təməlidir. Onun sözlərinə görə, milli ideya müəyyən dövr üçün zəruri şəraitdən yaranır və millətin arzusundan, istəyindən irəli gəlir. O qeyd edib ki, milli-mənəvi köklərimizə dayanaraq modernləşməli, elm və təhsili müasir səviyyəyə qaldırmalıyıq.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Tarix və Etnologiya İnstitutunun direktoru professor Kərim Şükürov bildirib ki, Azərbaycanda milli ideyanın tarixi və spesifikası dinamik xarakter daşıyıb və hər dövrdə fərqli olub. Alim vurğulayıb ki, güclü Azərbaycan ailəsi güclü dövlətin təməlləri təşkil edir və buna daim xüsusi diqqət yetirmək lazımdır.
İctimai müzakirələrdə akademiklər Möhsün Nağısoylu, Teymur Kərimli, Muxtar İmanov, professorlar İlham Məmmədzadə, Əbülhəsən Abbasov, tarix elmləri doktorları Eynulla Mədətli, Güllü Yoloğlu, fəlsəfə elmləri doktoru Füzuli Qurbanov, Şərqşünaslıq İnstitutu Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Elnur Mustafayev, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Şölət Zeynalov və başqaları çıxış edərək Azərbaycanın yeni tarixi dövr üçün yeni milli ideyası ilə bağlı təklif və mülahizələrini səsləndiriblər.
Sonda çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli müzakirələr zamanı səsləndirilən güclü lider, güclü dövlət, milli birlik, Böyük Qayıdış, inkişaf etmiş dövlət, sosial rifah və türk birliyi kimi ideyaları ümumiləşdirib, yeni tarixi dövr üçün milli ideya baxımından səsləndirilən təkliflərin sırasına rəqəmsal cəmiyyət quruculuğu və milli təhlükəsizlik məsələlərini də əlavə etməyi və bu ideyaların əsasında ortaq modellərin formalaşdırılmasının məqsədəuyğun olduğunu nəzərə çatdırıb.
Qeyd olunub ki, yeni tarixi dövrdə milli ideya axtarışları sahəsində aparılan müzakirələr Akademiyada ictimai və humanitar elmlərin inkişafına təkan verib, geniş meydan açıb.

В НАНА прошли очередные дискуссии на тему «Новый исторический период и национальная идея»
В Национальной академии наук Азербайджана прошли вторые дискуссии на тему «Новый исторический период и национальная идея».
На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, директора научных учреждений НАНА, заведующие отделами и ответственные сотрудники аппарата Президиума НАНА, ученые и молодые специалисты, представляющие гуманитарные и общественные науки.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Иса Габиббейли напомнил о фразе, произнесенной Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым в интервью местным телевизионным каналам 10 января 2024 года: «Какими должны быть основные национальные идеи в связи с нашим будущим развитием», и отметил, что в январе в связи с этим вопросом в НАНА прошли первые дискуссии. Академик сообщил, что в ходе дискуссий 16 известных ученых, занятых в сфере гуманитарных и общественных наук, поделились своими мыслями и озвучили 37 предложений.
Академик Иса Габиббейли отметил, что идеология и идея – близкие понятия, основная идеология нашего государства – это современная идеология азербайджанства, основоположником которой является общенациональный лидер Гейдар Алиев, и в озвученных предложениях эта идеология составляет базовую часть будущей национальной идеи.
Академик продолжил: «В ходе прошлых дискуссий ученые выдвинули такие предложения, как «сильный лидер», «сильное государство», «сильный народ», «Великое возвращение», которые могут стать национальной идеей. Также при определении самого понятия «национальная идея» мы должны найти формат, в котором она будет выражена. По отношению к братской Турции мы применяем слова Великого лидера «Одна нация – два государства», по отношению к Отечественной войне – слова главы государства «Карабах – это Азербайджан!», которые превратились в общенациональный лозунг. Точно так же наша новая национальная идея должна опираться на определенный формат, своеобразную модель».
Руководитель НАНА подчеркнул, что важной дорожной картой при разработке нашей национальной идеи служат мысли, произнесенные Президентом Ильхамом Алиевым в его речи на церемонии инаугурации, которая состоялась 14-го февраля.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в НАНА ведутся методологические исследования, которые опираются на идеологию азербайджанства и общенациональные идеи. Сказав, что реализованы важные мероприятия, нацеленные на разработку периодизации и концепции развития истории, литературы и искусства Азербайджана, а также истории национальной философии, академик добавил, что все проводимые в НАНА исследования опираются на стратегию развития и национальные приоритеты, установленные Президентом Ильхамом Алиевым.
Руководитель НАНА подчеркнул, что историческая Победа и полное восстановление территориальной целостности республики в ходе Отечественной войны и однодневных антитеррористических мероприятий, проведенных под руководством Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, поднятие Президентом Государственного флага Азербайджана в Ханкенди и других освобожденных от оккупации территориях – все это блестящие достижения новейшего периода истории.
Сказав, что, как отметил в своем интервью глава государства, начался новый исторический этап развития Азербайджана, академик Иса Габиббейли сообщил, что за истекший период в республике прошли президентские выборы, на которых Ильхам Алиев был единогласно избран Президентом Азербайджанской Республики, наше государство начало реализацию мероприятий, соответствующих идеям нового исторического периода в международном масштабе.
Академик Иса Габиббейли отметил, что разработка национальной идеи независимого Азербайджанского государства для последующего исторического периода – главная задача наших ученых.
В своем выступлении и.о. вице-президента НАНА академик Говхар Бахшалиева подчеркнула, что основу нашей национальной идеи должны составить вопросы национального единства и построения сильного, современного, светского, демократического государства, мы должны сохранить свою светскость.
Затем выступил директор Института архитектуры и искусства член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде, который сообщил, что для определения основы национальной идеи необходимо выявить мечты и желания азербайджанского общества, и это по своей сути формирует понятие «национальная мечта», для выявления которой возникает необходимость в проведении социологических исследований.
В своем выступлении директор Института кавказоведения член-корреспондент НАНА Муса Гасымлы отметил, что азербайджанство является основной идеологией нашей страны, на эту идеологию опирается национальное единство и солидарность. По словам ученого, национальная идея возникает из созданных в определенный период условий и опирается на мечты, желания народа: «Мы должны модернизироваться, опираясь на национально-духовные корни, должны поднять науку и образование на современный уровень».
Далее выступил директор Института истории и этнологии НАНА профессор Керим Шукюров, который сообщил, что история и специфика национальной идеи в Азербайджане носила динамичный характер, она менялась в каждый исторический период. Ученый подчеркнул, что основу сильного государства составляет сильная азербайджанская семья, и этому вопросу всегда следует уделять особое внимание.
В общественных дискуссиях приняли участие академики Мохсун Нагисойлу, Теймур Керимли, Мухтар Иманов, профессора Ильхам Мамедзаде, Абульгасан Аббасов, доктора исторических наук Эйнулла Мадатли, Гюллю Йологлу, доктор философских наук Физули Гурбанов, председатель Совета молодых ученых и специалистов Института востоковедения доктор философии по философии Эльнур Мустафаев, доктор философии по философии Шолат Зейналов и другие, которые озвучили свои мысли и предложения в связи с новой национальной идеей Азербайджана для нового исторического периода.
В заключение выступил академик Иса Габиббейли, который обобщил прозвучавшие в ходе дискуссий идеи «сильный лидер», «сильное государство», «национальное единство», «Великое возвращение», «развитое государство», «социальное благополучие», «тюркское единство» и отметил, что к этим предложениям целесообразно добавить и такие вопросы, как построение цифрового общества и обеспечение национальной безопасности, и на основе этих идей сформировать общие модели.
Сообщалось, что дискуссии, проводимые в НАНА в связи с разработкой национальной идеи для нового исторического периода, привели к еще большему развитию общественных и гуманитарных наук.