“Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
Aprelin 19-da AMEA-nın Əsas binasında dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunan “Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Folklor İnstitutunun təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə İraq Strateji Araşdırmalar Mərkəzinin müdiri, İraq-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin sədri doktor Mutaz Muhyi Əbdülhəmid, Türkman Mədəniyyət Mərkəzinin müdiri, “Türkmən eli” jurnalının baş redaktoru doktor Sabah Kərküklü, eləcə də Özbəkistanın ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri, Ədəbiyyat, Folklor və Dilçilik institutlarının əməkdaşları iştirak ediblər.
Konfransı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Akademiyada müxtəlif ölkə nümayəndələrinin iştirakı ilə böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinə həsr olunan silsilə tədbirlərin təşkil olunduğunu söyləyib. O, Prezident İlham Əliyevin fevralın 14-də Milli Məclisdə keçirilən andiçmə mərasimindəki nitqi zamanı Türk dünyası ilə əlaqələri Azərbaycan cəmiyyəti üçün prioritet istiqamət kimi bəyan etdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, Azərbaycan üçün əsas hədəflərdən biri Prezidentin “öz ailəmiz” adlandırdığı Türk Dövlətləri Təşkilatı çərçivəsində inteqrasiyanın dərinləşdirilməsi və müttəfiqlik əlaqələrinin gücləndirilməsidir.
Akademik İsa Həbibbəyli son illərdə Türk dövlətləri arasında əlaqələrin bütün sahələrdə intensiv xarakter aldığını və dövrün tələblərinə, baş verən proseslərə uyğun olaraq sürətlə inkişaf etdiyini bildirib. Əlavə edib ki, Azərbaycan həmişə Türk dünyasının sıx birləşməsinə öz töhfəsini verib və bundan sonra da türk dövlətlərinin birliyi amallarına sadiq qalacaq.
“Ölkəmizin Azərbaycanın öz suverenliyini bərpa etməsi artıq tariximizdə yeni mərhələnin başlanğıcıdır”, – deyən AMEA rəhbəri qarşımızda yeni, ciddi çağırışların dayandığını söyləyib.
AMEA prezidenti diqqətə çatdırıb ki, son illər qazanılan uğurlar Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə mövqeyini əhəmiyyətli dərəcədə gücləndirir. O, Rusiya sülhməramlılarının vaxtından əvvəl Qarabağdan çıxarılmasının Prezident İlham Əliyevin diplomatik məharətinin ən böyük uğuru olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, bu imkanlar elmi-mədəni əlaqələri, iqtisadi münasibətləri, diplomatik səyləri daha da genişləndirməyə şərait yaradır.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın Məhəmməd Füzulini yeni nəsillərə azərbaycançılıq mövqeyindən çatdırmaq, şairin yaradıcılığını daha dərindən şərh etmək və dünyaya tanıtmaq baxımından elmi əhəmiyyətini vurğulayıb.
O, görkəmli ədibin folklorla əlaqələrinin sovet dövründə dərindən öyrənildiyini deyərək, Məhəmməd Füzuli və folklor mövzusunda çoxsaylı məqalələrin çap edildiyini, dissertasiya işlərinin yazıldığını bildirib.
AMEA rəhbəri çıxışının sonunda “Məhəmməd Füzuli və Şərq folkloru” mövzusunda keçirilən tədbirin şairin bənzərsiz əsərlərinin daha geniş miqyasda tədqiqinə imkanlar yaradacağına,  Məhəmməd Füzuli ilə bağlı yeni araşdırmaların meydana çıxacağına, onun şəxsiyyətinin miqyasının yaratdığı imkanlar səviyyəsində Türk dünyası ilə, qardaş türkman və iraq xalqları elmi əlaqələrin genişlənməsinə xidmət edəcəyinə inamını ifadə edib.
Daha sonra AMEA-nın Folklor İnstitutunun direktoru akademik Muxtar İmanov görkəmli Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin ədəbiyyatımızdakı müstəsna yerindən danışıb, tədbirin ölkə başçısının “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamına əsasən keçirildiyini diqqətə çatdırıb. O, sözügedən Sərəncamın Füzuli yaradıcılığını folklor müstəvisində yenidən nəzərdən keçirməyə, ədibin irsini elmi-nəzəri baxımdan yenidən araşdırmağa imkan verdiyini bildirib.
Məhəmməd Füzulinin dünya və Şərq ədəbiyyatı qarşısında tarixi xidmətlərindən danışan alim onun Azərbaycan ədəbi dilini əlçatmaz zirvəyə çatdırdığını və bu işi xalq dilinin əsasında gördüyünü vurğulayıb. Qeyd edib ki, Füzuli yaradıcılığında Azərbaycan türkcəsinin bütün qayda-qanunları, eləcə də ideyallaşmış ifadələr sistemi qabarıq şəkildə özünü göstərir və bu, ədibin üslubuna əhəmiyyətli  təsir edir.
Akademik Muxtar İmanov Füzulinin “Kitabi Dədə Qorqud” dastanı ilə səsləşən misralarından nümunələr səsləndirərək, burada eyni üslubi yanaşmanın mövcud olduğunu və bu yanaşmanın təkcə dil səviyyəsində deyil, daha da genişlənərək bayatı, əfsanə, rəvayət, nağıl və dastan poetikası səviyyəsində özünü göstərdiyini bildirib.
İnstitut direktoru böyük söz ustadı Məhəmməd Füzulinin  bayatı poetikası, ədəbi estetikası, aşiqanə qəzəlləri, sufizmlə əlaqəsi və eşq fəlsəfəsindən bəhs edib, ədibin dünya miqyasında romantik sənətin böyük nümayəndəsi olduğunu qeyd edib.
Sonra professor Füzuli Bayat “Füzuli yaradıcılığında Orta Şərq və İslam mifləri”, Dr. Sabah Abdullah Kərküklü “Füzuli və İraq-türkman folkloru”, fil.e.d. dos. Sərxan Xavəri “Məhəmməd Füzuli: zamanın poetik “stop kadr” anı”, Özbəkistanın Ürgənc Dövlət Universitetinin professoru Nəsibə Sabirova “Füzuli və folklor” və professor Ataəmi Mirzəyev “Füzuli yaradıcılığında folklor nümunələrindən istifadənin təzahür formaları” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfrans öz işini bölmə iclaslarında davam etdirib.
Bölmə iclaslarında Məhəmməd Füzulinin zəngin bədii yaradıcılığında folklor qaynaqlarının, milli-mənəvi dəyərlərin araşdırılmasını əhatə edən müxtəlif mövzulu məruzələr dinlənilib, geniş müzakirələr aparılıb.

В НАНА состоялась республиканская научная конференция «Мухаммед Физули и восточный фольклор»
19-го апреля в Главном здании НАНА состоялась республиканская научная конференция «Мухаммед Физули и восточный фольклор», посвященная 530-летию со дня рождения гениального азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули.
На мероприятии, которое проходило при организации Института фольклора НАНА, приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, директор Центра стратегических исследований Республики Ирак, председатель Общества азербайджано-иракской дружбы профессор Мутазз Мухи Абдулхамид, директор Туркманского культурного центра, главный редактор журнала «Туркман эли» Сабах Киркуклу, представители высших учебных заведений Узбекистана, сотрудники институтов литературы, фольклора и языкознания.
Открыв конференцию вступительным словом, академик Иса Габиббейли сообщил, что в НАНА при участии представителей различных стран проходит череда мероприятий, посвященных 530-летию великого азербайджанского поэта Мухаммеда Физули. Академик подчеркнул, что в своей речи на церемонии инаугурации, которая состоялась 14-го февраля в Милли Меджлисе, Президент Ильхам Алиев объявил расширение связей с тюркским миром приоритетом для азербайджанского общества, одной из основных целей Азербайджана является усиление интеграции и партнерства в рамках Организации тюркских государств, которую глава государства назвал «нашей семьей».
Руководитель НАНА отметил, что в последние годы в соответствии с требованиями современности и происходящими процессами связи между тюркскими государствами интенсивно развиваются во всех сферах, Азербайджан всегда вносил лепту в объединение тюркского мира, и в дальнейшем так же будет действовать во имя единства тюркских государств.
Сказав, что с восстановления суверенитета республики начался новый этап в истории Азербайджана, академик Иса Габиббейли добавил, что перед нами стоят новые серьезные призывы и задачи.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что достигнутые на протяжении последних лет успехи значительно укрепили позиции Азербайджана на международной арене. Преждевременный вывод российских миротворцев из Карабаха, продолжил академик, – это крупнейший успех дипломатического мастерства Президента Ильхама Алиева. Академик добавил, что созданы условия для еще большего расширения научных, культурных, экономических и дипломатических связей.
Руководитель НАНА подчеркнул научную значимость сегодняшней конференции с точки зрения передачи наследия Мухаммеда Физули будущим поколениям с позиций азербайджанства, более глубокого толкования творчества поэта и  его популяризации в мире.
Сказав, что связи великого классика с фольклором были глубокого изучены еще в советский период, академик добавил, что данной теме посвящены многочисленные статьи и диссертации.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли отметил, что конференция «Мухаммед Физули и восточный фольклор» создаст условия для более глубокого изучения неповторимых произведений поэта, и выразил уверенность в том, что появятся новые исследовательские труды, связанные с Мухаммедом Физули, конференция послужит установлению и расширению научных связей с тюркским миром и братскими народами.
Затем директор Института фольклора НАНА академик Мухтар Иманов рассказал об исключительном месте выдающегося азербайджанского поэта Мухаммеда Физули в нашей литературе и сообщил, что мероприятие организовано в соответствии с Распоряжением главы государства «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» от 25 января 2024 года. Академик отметил, что указанное Распоряжение приведет к расширению изучения наследия классика с научно-теоретической точки зрения, в том числе проведению исследований, связанных с использованием образцов фольклора в творчестве Физули.
Говоря об исторических заслугах Мухаммеда Физули перед мировой и восточной литературой, академик подчеркнул, что, опираясь на народный язык, классик поднял азербайджанский литературный язык на новые вершины, в творчестве Физули нашли свое отражение все правила и тонкости азербайджанского тюркского языка.
Академик Мухтар Иманов привел в пример образцы из творчества Физули, которые созвучны с дастаном «Китаби Деде-Горгуд», и сообщил, что здесь применен тот же стилевой подход, который выражается не только на уровне языка, но и, расширяясь, выражается на уровне поэтики баяты, легенд, сказаний, сказок и дастанов.
Директор института рассказал о поэтике баяты в творчестве великого мастера пера Мухаммеда Физули, литературной эстетике, любовных газелях, связях с суфизмом и философии любви, отметив при этом, что классик является великим представителем романтизма в мировой литературе.
Далее были прослушаны доклады профессора Физули Баята на тему «Мифы народов Среднего Востока и исламского мира в творчестве Физули», доктора Сабаха Абдуллы Киркуклу – на тему «Физули и иракско-туркманский фольклор», доктора филологических наук, доцента Сархана Хавери – на тему «Мухаммед Физули: поэтический «стоп-кадр» мгновения», профессора Ургенчского государственного университета Насибы Сабировой – на тему «Физули и фольклор» и профессора Атаами Мирзоева – на тему «Формы использования образцов фольклора в творчестве Физули».
На секционных заседаниях были прослушаны доклады, охватывающие различные темы, связанные с отражением фольклорных истоков и национально-духовных ценностей в богатом творчестве Мухаммеда Физули, а затем прошли обширные дискуссии.