Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, gənc alimlər və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə AMEA-nın Qadınlar Şurasının sədri fəlsəfə elmləri doktoru, professor Rəna Mirzəzadəyə AMEA-nın Təşəkkürnaməsi təqdim edilib.
İclasda müzakirəyə çıxarılan ilk məsələ AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin Füzuli şəhərinə səfərinin nəticələri haqqında olub.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Füzuli şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin birgə iştirakı ilə 2023-cü ildə açılışı edilən Mirzə Uluqbəy adına 1 nömrəli tam orta məktəbdə 8 aprel 2024-cü il tarixində böyük özbək alimi və dövlət xadimi Mirzə Uluqbəyin 630 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə, həmçinin Özbəkistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bahrom Aşrafxanovun, Ağdam, Füzuli və Xocavənd rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun, Qarabağ Regional Təhsil İdarəsinin nümayəndələri, eləcə də məktəbin kollektivinin iştirak etdiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan-Özbəkistan xalqlarının eyni tarixi soykökə, dilə, mədəniyyətə malik olduğunu, ölkələrimiz arasında əlaqələrin son illərdə dövlət başçılarımızın sıx dostluq və qardaşlıq münasibətləri sayəsində özünün ən yüksək dövrünü yaşadığını bildirib.
AMEA rəhbəri dövlətlərimiz arasında bir çox sahədə olduğu kimi, elm və təhsil sahəsində də sıx əlaqələrin qurulduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, Qarabağın işğaldan azad edilməsindən sonra bu regionun elmi və mədəni mühitinin inkişafı istiqamətində də ciddi addımlar atılıb, tədbirin “Böyük Qayıdış” hərəkatı çərçivəsində təşkil olunan ilk böyük beynəlxalq elmi konfrans olduğunu bildirib.
AMEA prezidenti tədbir çərçivəsində AMEA Rəyasət Heyəti və Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən nəşr olunmuş bir çox kitabın məktəbin kitabxanasına hədiyyə edildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik İsa Həbibbəylinin çıxışı dinlənildikdən sonra AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına Özbəkistan Respublikasının elm və ali təhsil müəssisələri ilə elmi əlaqələrin daha da gücləndirilməsi istiqamətində zəruri addımların atılmasının davam etdirilməsi tapşırılıb.
AMEA rəhbəri daha sonra Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Azərbaycan Milli Onkologiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə Naxçıvan Dövlət Universitetində akademik, tibb elmləri doktoru, professor, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli Rəhim Rəhimovun anadan olmasının 100 illiyinə həsr edilmiş “Nəsillərə nümunə” adlı yubiley konfransında iştirakı barədə məlumat verib.
Qeyd edib ki, Naxçıvan Muxtar Respublikasının 100 illik yubileyi çərçivəsində təşkil olunan konfransda Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəsi Fuad Nəcəflinin, Naxçıvan Dövlət Universitetinin rektoru Elbrus İsayevin, AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəylinin, AMEA-nın vitse-prezidenti akademik İradə Hüseynovanın, Milli Onkologiya Mərkəzinin baş həkimi tibb üzrə fəlsəfə doktoru Azad Kərimlinin, Azərbaycan Tibb Universitetinin kafedra müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Sudeyf İmamverdiyevin və Qara Dəniz İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının baş katibi, akademik Asəf Hacıyevin çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda böyük elm və səhiyyə təşkilatçısı Rəhim Rəhimovun Azərbaycan tibb elminə şərəflə xidmət etdiyi, respublikamızda onkologiyanın inkişafında misilsiz xidmətlər göstərdiyi, yüksəkixtisaslı peşəkar kadrların hazırlanmasına və onkoloji sahənin maddi-texniki bazasının formalaşmasına mühüm töhfələr verdiyi vurğulanıb.
Konfrans çərçivəsində, həmçinin AMEA nümayəndələrinin alimin doğulduğu Ordubad şəhərində adına verilmiş küçədə “Elm parkı”nın salınması mərasimində iştirak etdiklərini söyləyib.
Akademik İsa Həbibbəylinin çıxışı dinlənildikdən sonra AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən müvafiq qərar qəbul olunub.
Daha sonra bir sıra elmi-təşkilati məsələlər müzakirə edilib.
İdarəetmənin optimallaşdırılması, dünya elmindəki prioritetlər və günün tələbləri nəzərə alınmaqla daxili imkanlar və mövcud ştat vahidləri hesabına AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Albanşünaslıq Elmi Mərkəzinin bazasında Antik dövr və Alban arxeologiyası şöbəsi və İlk orta əsrlər dövrü arxeologiyası şöbəsinin, Azərbaycanın orta əsr dövrü arxeologiyası şöbəsinin bazasında İslam dövrü arxeologiyası şöbəsinin, eləcə də Məhkəmə arxeologiyası şöbəsi və Elmi informasiya şöbəsinin yaradılması haqqında qərarlar qəbul olunub, Xəzərin arxeologiyası şöbəsinin adında dəyişiklik edilib və AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun yeni strukturu təsdiqlənib.
Bundan əlavə, AMEA Rəyasət Heyətinin “AMEA-da ekspedisiyaların təşkili üzrə Komissiyanın yaradılması haqqında” 13 mart 2023-cü il tarixli qərarına dəyişiklik edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, AMEA-da aparılan kompleks islahatların mühüm istiqamətlərindən birini elmi tədqiqatların ölkənin tarixi, siyasi, sosial, hüquqi və mənəvi- mədəni sahələrini əhatə edən inkişaf istiqamətlərinə uyğun təşkil edilməsi və həyata keçirilməsi təşkil edir. Bildirib ki, ölkə Prezidenti, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin siyasi və hərbi rəhbərliyi ilə Azərbaycan öz tarixi torpaqlarını azad edərək dövlət suverenliyini tam bərpa etmişdir. Azərbaycanın regionda və dünyada siyasi arxetektonikanın müəyyənləşməsində əsas amilə çevrilməsi ilə xarakterizə olunan yeni tarixi şəraitdə Qafqazın tarixinin daha sistemli və bütün dövrlər üzrə öyrənilməsi, bu istiqamətdə yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması elmi və ictimai-siyasi əhəmiyyətə malikdir.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq Rəyasət Heyətinin qərarı ilə daxili imkanlar hesabına AMEA-nın Qafqazşünaslıq İnstitutunun Qafqaz tarixi (qədim dövrlərdən XX əsrədək) şöbəsinin bazasında Qafqaz tarixi şöbəsinin, Qafqaz tarixi və siyasəti (XX-XXI əsrlər) şöbəsinin bazasında Qafqaz ölkələrinin beynəlxalq əlaqələri şöbəsinin yaradılması haqqında qərar qəbul olunub.
İclasda AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Biblioqrafiya şöbəsinin bazasında daxili imkanlar hesabına yeni şöbələrinin yaradılması haqqında məsələ də müzakirə edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, AMEA-da son dövrlərdə həyata keçirilən islahatların mühüm tərəflərindən birini elektron elmin inkişafı, sənədlərin rəqəmsallaşdırılması, arxiv sənədlərinin elektron bazasının yaradılması istiqamətində atılan addımlar təşkil etməkdədir. AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanası tərəfindən göstərilən xidmətlərin elektron formada təşkili, xidmət prosesinin və elektron xidmətlərin göstərilməsinin cari vəziyyəti, məlumatların toplanılması, sistemləşdirilməsi, parametrlər üzrə axtarılması və təhlilində ortaya çıxan məsələlər MEK-in elmi informasiya təminatının müasir tələblər səviyyəsində yenidən təşkili, bəzi şöbələrin fəaliyyət istiqamətinin konkretləşdirilməsi və adında dəyişiklik edilməsi zərurətini yaradır. Qeyd edib ki, bu istiqamətdə fəaliyyətin daha da genişləndirilməsi və sistemliliyin təmin edilməsi məqsədi ilə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında biblioqrafiya xidmətinin elektronlaşdırılmasına xüsusi ehtiyac var.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında Biblioqrafiya şöbəsinin bazasında daxili imkanlar hesabına Biblioqrafik resursların yaradılması şöbəsi və Biblioqrafik və elektron informasiya xidməti şöbəsi yaradılıb.
Eyni zamanda iclasda AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Nəqliyyat xidməti şöbəsinin Əsasnaməsi təsdiq edilib.
Sonda bir sıra kadr məsələlərinə baxılıb. Filologiya elmləri doktoru Əzizağa Nəcəfov AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix elmləri doktoru Zaur Həsənov isə AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifəsinə təsdiqləniblər.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər Arif Həşimov, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, professorlar İlham Məmmədzadə, Rəna Mirzəzadə, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-da aparılan struktur islahatlarının müstəqil Azərbaycan dövlətinin maraqları və çağırışlarına, həmçinin dünya elminin prioritetlərinə uyğun olaraq aparıldığını bildirib və yeniləşən Akademiya istiqamətində atılan addımların bundan sonra da davam etdiriləcəyini deyib.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума НАНА, молодые ученые и соответствующие лица.
Вначале председателю Совета женщин НАНА доктору философских наук, профессору Рене Мирзазаде была вручена Благодарственная грамота Академии наук.
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос об итогах поездки президента НАНА академика Исы Габиббейли в город Физули.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что 8-го апреля 2024 года в городе Физули состоялась международная научная конференция, посвященная 630-летию великого ученого и выдающегося государственного деятеля Мирзы Улугбека; мероприятие было организовано в полной средней школе номер 1 имени Мирзы Улугбека, открытие которой состоялось в прошлом году при участии Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева и Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева.
Академик отметил, что на конференции приняли участие чрезвычайный и полномочный посол Узбекистана в Азербайджане Бахром Ашрафханов, представители специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Агдамском, Физулинском и Ходжавендском районах, Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА, Карабахского регионального управления образования и коллектив школы.
Руководитель НАНА подчеркнул, что в последние годы благодаря тесным дружеским и братским взаимоотношениям между главами государств азербайджано-узбекские связи, опирающиеся на исторические корни, язык, культуру, переживают пик своего развития.
Между нашими государствами, продолжил академик Иса Габиббейли, налажены тесные связи во многих сферах, в том числе и в области науки и образования. Сказав, что после освобождения Карабаха от оккупации в регионе реализуются серьезные мероприятия, нацеленные и на развитие научной и культурной среды, академик добавил, что указанное мероприятие было первой крупной международной научной конференцией, организованной в Физули в рамках движения «Великое возвращение».
Руководитель НАНА сообщил, что в рамках мероприятия школьной библиотеке было подарено много книг от имени Президиума и Института литературы имени Низами Гянджеви НАНА.
После прослушивания выступления академика Исы Габиббейли научным учреждениям и организациям НАНА было поручено продолжить необходимые мероприятия, направленные на еще большее укрепление связей с научными организациями и высшими учебными заведениями Республики Узбекистан.
Затем руководитель НАНА рассказал о своем участии на юбилейной конференции «Пример для поколений», посвященной 100-летию со дня рождения академика, доктора медицинских наук, профессора, заслуженного деятеля науки, обладателя ордена «Шохрат» Рагима Рагимова. Конференция состоялась в Нахчыванском государственном университете при совместной организации Национальной академии наук Азербайджана, Нахчыванского государственного университета и Национального центра онкологии.
Отмечалось, что на конференции, которая была организована в рамках 100-летнего юбилея Нахчыванской Автономной Республики, были прослушаны выступления полномочного представителя Президента Азербайджанской Республики в Нахчыванской Автономной Республике Фуада Наджафли, ректора Нахчыванского государственного университета Эльбруса Исаева, президента НАНА академика Исы Габиббейли, вице-президента НАНА академика Ирады Гусейновой, главного врача Национального центра онкологии доктора философии по медицине Азада Керимли, заведующего кафедрой Азербайджанского медицинского университета члена-корреспондента НАНА Судеифа Имамвердиева и генерального секретаря Парламентской ассамблеи Организации черноморского экономического сотрудничества академика Асафа Гаджиева. В выступлениях было подчеркнуто, что выдающийся организатор науки и здравоохранения Рагим Рагимов с честью служил развитию медицинской науки в Азербайджане, внес весомую лепту в развитие онкологии в республике, подготовку высокоспециализированных кадров и формирование материально-технической базы данной сферы.
Академик добавил, что в рамках конференции представители НАНА также приняли участие на церемонии закладки «Парка науки», которая состоялась в родном городе ученого Ордубаде, на улице, которая носит его имя.
После прослушивания выступления академика Исы Габиббейли Президиум НАНА принял соответствующее постановление.
Для оптимизации управления и с учетом приоритетов мировой науки и требований современности были приняты постановления о создании на базе Научного центра «Албановедение» Института археологии и антропологии НАНА за счет внутренних ресурсов и имеющихся штатных единиц Отдела археологии периода Античности и Кавказской Албании и Отдела археологии эпохи раннего Средневековья, на базе Отдела археологии средних веков – Отдела археологии Исламского периода, а также Отдела судебной археологии и Отдела научной информации. Были внесены изменения в название Отдела археологии Каспийского моря и утверждена новая структура Института археологии и антропологии НАНА.
Помимо этого, были внесены изменения в постановление Президиума НАНА «О создании Комиссии по организации экспедиций в НАНА» от 13 марта 2023 года.
В своем выступлении академик Иса Габиббейли сообщил, что одним из важных направлений проводимых в НАНА комплексных реформ является организация и проведение научных исследований, нацеленных на изучение истории, политики, социального, правового, культурного и духовного развития страны. Сказав, что под руководством Президента, победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева Азербайджан освободил свои исторические земли и полностью восстановил государственный суверенитет, академик добавил, что в новых исторических условиях, когда Азербайджан превратился в основной фактор при определении политической архитектоники в регионе и мире, особую актуальность приобрели вопросы, связанные с более системным изучением истории Кавказа по всем периодам, а также подготовкой высокоспециализированных кадров в данной сфере.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум принял постановление о создании за счет внутренних ресурсов на базе Отдела истории Кавказа (с древнейших времен до ХХ века) Института кавказоведения НАНА Отдела истории Кавказа, а на базе Отдела истории и политики Кавказа (XX-XXI вв.) – Отдела международных связей стран Кавказа.
На заседании также был обсужден вопрос о создании на базе Отдела библиографии Центральной научной библиотеки НАНА новых отделов за счет внутренних ресурсов.
Академик Иса Габиббейли отметил, что одной из важных сторон проводимых в последнее время в НАНА реформ является реализация мероприятий, нацеленных на развитие электронной науки, цифровизацию документов и создание электронной базы архивных документов. Вопросы, связанные с предоставлением услуг в Центральной научной библиотеке НАНА в электронной форме, текущим состоянием служебного процесса и оказания электронных услуг, сбором и систематизацией данных, их поиском по параметрам и т.д., привели к необходимости в реорганизации научно-информационного обеспечения ЦНБ на уровне современных требований, конкретизации сфер деятельности ряда некоторых отделов и их переименовании. Академик отметил, что для ещё большего расширения деятельности в данном направлении и обеспечения системности возникла особая потребность в электронизации библиографического обслуживания.
Учитывая все вышеизложенное, на базе Отдела библиографии Центральной научной библиотеки НАНА за счет внутренних ресурсов были созданы Отдел создания библиографических ресурсов и Отдел библиографического и электронно-информационного обслуживания.
В то же время, на заседании было утверждено Положение об Отделе транспортного обслуживания аппарата Президиума НАНА.
Затем были рассмотрены кадровые вопросы. Доктор филологических наук Азизага Наджафов был утвержден на должность заместителя директора по научной работе Института рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, а доктор исторических наук Заур Гасанов – на должность заместителя директора по научной работе Института археологии и антропологии НАНА.
Свои мысли и предложения в связи с обсуждаемыми на заседании вопросами высказали академики Ариф Гашимов, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, профессора Ильхам Мамедзаде, Рена Мирзазаде, доктор философии по технике Гусейн Гусейнов и другие.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что структурные реформы в НАНА проводятся в соответствии с интересами и призывами независимого Азербайджанского государства, а также приоритетами мировой науки, и подчеркнул, что мероприятия, нацеленные на обновление Академии наук, будут реализовываться и в дальнейшем.