AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli ölkəmizdə səfərdə olan pakistanlı alim dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi irsinin tədqiqatçısı, Pakistan İslam Respublikasının Lahor Dövlət Kollec Universitetinin Urdu dili və ədəbiyyatı bölməsinin dosenti, həmin universitetin “Məclisi İqbal” (Majilis İqbal) ədəbi məclisinin rəhbəri doktor Safeer Hydarla görüşüb.
Azərbaycanla Pakistan arasında genişlənməkdə olan elmi əməkdaşlığın böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirən akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın bir sıra elmi-tədqiqat müəssisələrinin dost ölkənin elmi qurumları ilə sıx əlaqələrinin yaradıldığını vurğulayıb. Qarşılıqlı elmi-ədəbi əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksələn xətlə inkişaf mərhələsində olduğunu diqqətə çatdıran AMEA rəhbəri Pakistanda Azərbaycan yazıçılarının, ölkəmizdə isə dost ölkənin ədəbi simalarının tanıdılması istiqamətində aparılan işlərdən danışıb. AMEA-nın yaxından iştirakı ilə Pakistan Ədəbiyyat Akademiyası, Lahor Dövlət Kollec Universiteti və Azərbaycanın Pakistandakı Səfirliyi tərəfindən “Kitabi-Dədə Qorqud” dastanının, Nizami Gəncəvi haqqında monoqrafik tədqiqat əsərinin, Cəlil Məmmədquluzadənin seçilmiş hekayələrinin qardaş ölkədə urdu dilində çap olunduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli diqqətə çatdırıb ki, AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən görkəmli Pakistan şairi və filosofu Məhəmməd İqbalın seçilmiş əsərləri Azərbaycan dilində nəşr olunub, eləcə də böyük söz ustadının yaradıcılığını əhatə edən monoqrafik tədqiqat əsəri işıq üzü görüb. Pakistanlı alimlərdən professor Yusuf Kuşk, professor Saima İram və professor-doktor Almaz Xanımın urdu dilində tərcümə və nəşr sahəsində fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə işlərin qarşılıqlı olaraq bu gün də uğurla davam etdirildiyini xüsusi vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli pakistanlı alim Safeer Hydarın dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin həyat və yaradıcılığı barədə tədqiqatlarını yüksək dəyərləndirib, bu sahədə qarşılıqlı elmi əməkdaşlıq perspektivlərini diqqətə çatdırıb.
Lahor Dövlət Kollec Universitetinin Urdu dili və ədəbiyyatı bölməsinin dosenti, həmin universitetin “Məclisi İqbal” (Majilis İqbal) ədəbi məclisinin rəhbəri doktor Safeer Hydar Pakistanda böyük Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvi irsinin tədqiqi barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycan yazıçılarının əsərlərinin Pakistanda urdu dilində nəşr edilməsinin əhəmiyyətini xüsusi vurğulayan nizamişünas alim hazırda ölkəmizlə bağlı iki kitab üzərində çalışdığını diqqətə çatdırıb.
Səfər çərçivəsində Gəncədə dahi Azərbaycan şairi Nizami Gəncəvinin məqbərəsini, eləcə də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda fəaliyyət göstərən Pakistan Ədəbiyyatı Mərkəzini ziyarət edən pakistanlı alim AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda keçiriləcək beynəlxalq elmi konfransda Pakistan-Azərbaycan elmi əlaqələri mövzusunda məruzə ilə çıxış edəcəyi barədə də məlumat verib.
Görüşdə AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun direktoru fəlsəfə elmləri doktoru, professor İlham Məmmədzadə də iştirak edib.

Президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с пакистанским ученым, исследователем наследия гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви, доцентом кафедры языка и литературы урду Лахорского государственного колледжа-университета Исламской Республики Пакистан, руководителем литературного меджлиса «Меджлиси Игбал» (Majilis İqbal) этого университета доктором Сафером Хидаром.
Подчеркнув большое значение расширяющегося научного сотрудничества между Азербайджаном и Пакистаном, академик Иса Габиббейли сообщил, что между рядом научно-исследовательских учреждений НАНА и научными организациями дружественной страны налажены тесные связи. Руководитель НАНА отметил, что по восходящей линии также развиваются двусторонние научно-литературные связи, и рассказал о мероприятиях, которые реализуются для популяризации азербайджанских писателей в Пакистане и представителей пакистанской литературы в Азербайджане. При участии НАНА, продолжил академик, Пакистанская академия литературы, Лахорский государственный колледж-университет и посольство Азербайджана в Пакистане подготовили и издали в братской стране на языке урду дастан «Китаби-Деде Горгуд», монографию о Низами Гянджеви и избранные произведения Джалила Мамедгулузаде, а Институтом литературы имени Низами Гянджеви НАНА на азербайджанском языке изданы избранные произведения великого пакистанского поэта и философа Мухаммада Икбала, а также монография, посвященная творчеству выдающегося классика. Высоко оценив переводческую деятельность пакистанских ученых – профессора Юсуфа Кушка, профессора Саимы Ирам и профессора-доктора Алмас Ханум, академик Иса Габиббейли особо подчеркнул, что работы в данном направлении успешно продолжаются обеими сторонами и сегодня.
Руководитель НАНА также высоко оценил исследования пакистанского ученого Сафера Хидара, посвященные жизни и творчеству великого азербайджанского поэта Низами Гянджеви, и рассказал о перспективах научного сотрудничества в данной сфере.
Затем доцент кафедры языка и литературы урду Лахорского государственного колледжа-университета, руководитель литературного меджлиса «Меджлиси Игбал» (Majilis İqbal) университета доктор Сафер Хидар подробно рассказал об исследовании наследия Низами Гянджеви в Пакистане. Особо подчеркнув, что издание произведений азербайджанских писателей в Пакистане на языке урду играет важную роль в развитии двусторонних связей, ученый-низамивед сообщил, что в настоящее время работает над двумя книгами, связанными с нашей страной.
Пакистанский ученый, который в рамках своего визита в Азербайджан побывал в мавзолее гениального азербайджанского поэта Низами Гянджеви в городе Гянджа, а также в Центре пакистанской литературы, который функционирует в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА, отметил, что выступит с докладом о научных связях между Пакистаном и Азербайджаном на международной научной конференции, которая состоится на днях в Институте философии и социологии НАНА.
На встрече принял участие и директор Института философии и социологии НАНА доктор философских наук, профессор Ильхам Мамедзаде.