“Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho: Azərbaycan və Pakistan ədəbiyyatındakı ədəbi əlaqələr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Aprelin 29-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho: Azərbaycan və Pakistan ədəbiyyatındakı ədəbi əlaqələr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycanla Pakistan arasındakı dostluq münasibətlərindən, elmi əlaqələrin tarixindən və bu günündən söz açıb. O, Azərbaycan klassiklərinin həyat və yaradıcılığının bu gün Pakistanda dərindən öyrənildiyini və sözügedən istiqamətdə mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
“Nizami Gəncəvi irsinin tədqiqatçısı, Pakistan İslam Respublikasının Lahor Dövlət Kollec Universitetinin Urdu dili və ədəbiyyatı bölməsinin dosenti doktor Safeer Hydar hazırda Nizami Gəncəvi haqqında və Azərbaycana səfəri ilə bağlı kitab hazırlayır. XX əsrin ortalarına qədər Nizami Gəncəvi Avropada və Şərq ölkələrində fars şairi kimi tanıdılırdı. Sevindirici haldır ki, son illərdə Nizami Gəncəvinin həm Pakistanda, həm də Avropada Azərbaycan şairi olması etiraf edilir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamına uyğun olaraq Akademiyada da müxtəlif ölkə nümayəndələrinin iştirakı ilə böyük ədibə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti XVII əsrdə yaşamış sufi şair, İslam alimi Sultan Bahunun ədəbi-fəlsəfi görüşlərinin, mistik fikirlərinin Məhəmməd Füzuli yaradıcılığı ilə səsləşən məqamlarının olduğunu da qeyd edib. Konfransda hər iki görkəmli şəxsiyyətin xidmətlərinin müqayisəli şəkildə ilk dəfə Azərbaycan cəmiyyətinə çatdırılacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın elmi və ədəbi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinə, həmçinin ölkəmizlə ədəbi əlaqələrin bundan sonra da möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Pakistan Muslim İnstitutunun sədri professor Sahibzadə Sultan Ahmed Ali “Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho yaradıcılığı Azərbaycan-Pakistan ədəbi əlaqələri kontekstində” geniş məruzəsində iki ölkə arasında əlaqələrin tarixindən və bu günündən söz açıb.
Lahor Urdu Kollec Universitetinin dosenti, Dr. Safeer Hydar “Sultan Bahonun mistik simfoniyasında insan mənliyinin əksi” adlı məruzə edib.
Konfransda Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədli “Azərbaycan-Pakistan ədəbi əlaqələri keçmişdən bu günə” adlı geniş məruzə edib.
Vrije Universiteti Brüssel təmsilçisi professor Filip Hambl çıxış edərək hər iki Şərq mütəfəkkiri haqqında fikirlər səsləndirib.
Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli “Orta əsrlərdə Azərbaycan-Pakistan siyasi və mədəni əlaqələrinə bir baxış”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Zəkulla Bayramlı “Məhəmməd Füzuli və Türk dünyası”, BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi Eldost İbrahimov “Həzrət Sultan Baho yaradıcılığında tərbiyəvi ideyalar” mövzusunda məruzə ediblər.

Scientific conference themed “Muhammad Fuzuli and Sultan Baho: bilateral relations in Azerbaijan and Pakistan Literature” was held
A scientific conference on “Muhammad Fuzuli and Sultan Baho: bilateral relations in Azerbaijan and Pakistan Literature” was held in the Institute of Literature of ANAS after Nizami Ganjavi on April 29.
The conference was opened by the president of ANAS, director of the Institute of Literature, academician Isa Habibbayli. The academician spoke about the friendship relations between Azerbaijan and Pakistan and history of the scientific relations. The president of ANAS underlined that the life and path of the Azerbaijani classic authors are deeply studied in Pakistan today and lots of works are done in this direction. Dr. Safeer Hyder, department of Urdu, Government College University, Lahore, researcher of Nizami Ganjavi heritage is working on a book on Nizami Ganjavi and his visit to Azerbaijan.
“Nizami Ganjavi has been known as a Persian poet till the middle of 20th century in European and Eastern counties. It is gratifying to emphasize that recently Nizami Ganjavi has been recognized as an Azerbaijani poet in Pakistan and European countries” - said president of ANAS.
Academician Isa Habibbeyli reminded the order of the President of the Azerbaijan Republic Ilham Aliyev on “Celebration of the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli” and mentioned that various events are organized in ANAS with participation of the representatives from different countries.
Isa Habibbeyli, the academician emphasized his assuredness that the current conference will make a contribution for further development and strengthening of the bilateral relations in the scientific and literary sphere.
Sahibzadeh Sultan Ahmed Ali, the Pakistani scientists, chairman of the Muslim Institute made a report on "the works of Muhammad Fuzuli and Sultan Baho in the context of Azerbaijan-Pakistan literary relations”, and spoke about the history and development of the bilateral relations.
Safeer Hyder, Dr in department of Urdu, Government College University reported on “Reflection of the human personality in Sultan Baho's mystical symphony”, Badirkhan Ahmadli, the head of Azerbaijan-Asian literary relations department of the Institute of Literature, Doctor of Philological Sciences widely reported on “Azerbaijan-Pakistan literary relations from the past to the present day”. Professor of Vrije Universiteit Brussel Philippe Humblé aslo made speech and spoke about both Eastern thinkers. Eynulla Madatli, deputy director of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS gave a report on “A view of Azerbaijan-Pakistan political and cultural relations in the Middle Ages”, Zakulla Bayramli, PhD in philology reported on “Muhammad Fuzuli and the Turkic World”, Eldost Ibrahimov, Lecturer at Oriental Studies of Baku State University reported on “Educational ideas in the path of Hazrat Sultan Baho”.