“Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho: Azərbaycan və Pakistan ədəbiyyatındakı ədəbi əlaqələr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Aprelin 29-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho: Azərbaycan və Pakistan ədəbiyyatındakı ədəbi əlaqələr” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq Azərbaycanla Pakistan arasındakı dostluq münasibətlərindən, elmi əlaqələrin tarixindən və bu günündən söz açıb. O, Azərbaycan klassiklərinin həyat və yaradıcılığının bu gün Pakistanda dərindən öyrənildiyini və sözügedən istiqamətdə mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
“Nizami Gəncəvi irsinin tədqiqatçısı, Pakistan İslam Respublikasının Lahor Dövlət Kollec Universitetinin Urdu dili və ədəbiyyatı bölməsinin dosenti doktor Safeer Hydar hazırda Nizami Gəncəvi haqqında və Azərbaycana səfəri ilə bağlı kitab hazırlayır. XX əsrin ortalarına qədər Nizami Gəncəvi Avropada və Şərq ölkələrində fars şairi kimi tanıdılırdı. Sevindirici haldır ki, son illərdə Nizami Gəncəvinin həm Pakistanda, həm də Avropada Azərbaycan şairi olması etiraf edilir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında Sərəncamına uyğun olaraq Akademiyada da müxtəlif ölkə nümayəndələrinin iştirakı ilə böyük ədibə həsr olunmuş silsilə tədbirlərin keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti XVII əsrdə yaşamış sufi şair, İslam alimi Sultan Bahunun ədəbi-fəlsəfi görüşlərinin, mistik fikirlərinin Məhəmməd Füzuli yaradıcılığı ilə səsləşən məqamlarının olduğunu da qeyd edib. Konfransda hər iki görkəmli şəxsiyyətin xidmətlərinin müqayisəli şəkildə ilk dəfə Azərbaycan cəmiyyətinə çatdırılacağını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli bugünkü konfransın elmi və ədəbi əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsinə, həmçinin ölkəmizlə ədəbi əlaqələrin bundan sonra da möhkəmlənəcəyinə əminliyini ifadə edib, tədbirin işinə uğurlar arzulayıb.
Pakistan Muslim İnstitutunun sədri professor Sahibzadə Sultan Ahmed Ali “Məhəmməd Füzuli və Sultan Baho yaradıcılığı Azərbaycan-Pakistan ədəbi əlaqələri kontekstində” geniş məruzəsində iki ölkə arasında əlaqələrin tarixindən və bu günündən söz açıb.
Lahor Urdu Kollec Universitetinin dosenti, Dr. Safeer Hydar “Sultan Bahonun mistik simfoniyasında insan mənliyinin əksi” adlı məruzə edib.
Konfransda Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, professor Bədirxan Əhmədli “Azərbaycan-Pakistan ədəbi əlaqələri keçmişdən bu günə” adlı geniş məruzə edib.
Vrije Universiteti Brüssel təmsilçisi professor Filip Hambl çıxış edərək hər iki Şərq mütəfəkkiri haqqında fikirlər səsləndirib.
Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini tarix elmləri doktoru Eynulla Mədətli “Orta əsrlərdə Azərbaycan-Pakistan siyasi və mədəni əlaqələrinə bir baxış”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru dosent Zəkulla Bayramlı “Məhəmməd Füzuli və Türk dünyası”, BDU-nun Şərqşünaslıq fakültəsinin Orta Şərq dilləri və ədəbiyyatı kafedrasının müəllimi Eldost İbrahimov “Həzrət Sultan Baho yaradıcılığında tərbiyəvi ideyalar” mövzusunda məruzə ediblər.

29-го апреля в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная конференция «Мухаммед Физули и Султан Баху: азербайджано-пакистанские литературные связи».
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли рассказал о дружеских взаимоотношениях между Азербайджаном и Пакистаном, истории двусторонних научных связей и их развитии в настоящее время. Академик сообщил, что сегодня в Пакистане глубоко изучаются жизнь и творчество классиков азербайджанской литературы, в данной сфере реализуются важные мероприятия.
Академик Иса Габиббейли подчеркнул: «В настоящее время исследователь наследия Низами Гянджеви доцент кафедры языка и литературы урду Лахорского государственного колледжа-университета Исламской Республики Пакистан доктор Сафер Хидар работает над книгой о Низами Гянджеви. До середины ХХ века Низами Гянджеви был известен в Европе и странах Востока как персидский поэт. Отрадно, что в последние годы и в Пакистане, и в Европе признают, что Низами Гянджеви – азербайджанский поэт».
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» в Академии наук при участии представителей различных стран проходит череда мероприятий, посвященных великому классику.
Сказав, что литературно-философские и мистические взгляды поэта-суфия и мусульманского ученого Султана Баху, который жил в XVII веке, по некоторым аспектам созвучны с творчеством Мухаммеда Физули, академик Иса Габиббейли добавил, что на конференции впервые будут проведены параллели в творчестве обоих классиков.
Академик Иса Габиббейли выразил уверенность в том, что сегодняшнее мероприятие внесет весомый вклад в дальнейшее развитие и укрепление двусторонних научных и литературных связей, и пожелал успехов работе конференции.
Затем директор Мусульманского института Пакистана профессор Султан Ахмад Али Сахибзаде выступил с докладом «Творчество Мухаммеда Физули и Султана Баху в контексте азербайджано-пакистанских литературных связей», в котором говорилось об истории двусторонних связей и их развитии в настоящее время.
Далее доцент Лахорского государственного колледжа-университета доктор Сафер Хидар выступил с докладом «Отражение человеческого «Я» в мистической симфонии Султана Баху», заведующий Отделом азербайджано-азиатских литературных связей Института литературы доктор филологических наук, профессор Бадирхан Ахмедли – с докладом «Азербайджано-пакистанские литературные связи: от прошлого к настоящему», а профессор Брюссельского свободного университета (Vrije Universiteit Brussel) Филипп Хамбл поделился своими мыслями о творчестве двух мыслителей Востока.
На конференции также были прослушаны доклады заместителя директора по научной работе Института философии и социологии доктора исторических наук Эйнуллы Мадатли на тему «Взгляд на политические и культурные связи между Азербайджаном и Пакистаном в средние века», доктора философии по филологии, доцента Закуллы Байрамлы – на тему «Мухаммед Физули и тюркский мир», преподавателя Факультета востоковедения БГУ Эльдоста Ибрагимова – на тему «Воспитательные идеи в творчестве Хазрета Султана Баху».