Aprelin 30-da AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda görkəmli Azərbaycan şairi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Əməkdar incəsənət xadimi Əli Tudənin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi sessiya keçirilib.
Əvvəlcə şairin həyat və fəaliyyətini əks etdirən sərgiyə baxış olub.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, konfransın keçirilməsində məqsəd XX əsr Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli nümayəndələrindən Əli Tudənin yaradıcılığını yenidən Azərbaycan cəmiyyətinə təqdim etməkdir. Qeyd edib ki, görkəmli Azərbaycan şairi, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, Əməkdar incəsənət xadimi Əli Tudə ölkəmizdə Cənubi Azərbaycan ədəbiyyatının əsas yaradıcılarından biri olmuş və Azərbaycanın milli-mənəvi bütövlüyünün təmin edilməsi, eləcə də azadlıq, vətənpərvərlik ruhunda mükəmməl lirik əsərlər meydana gətirmişdir.
Əli Tudə yaradıcılığının ideya-mövzu və bədii sənətkarlıq cəhətdən zəngin olduğunu deyən akademik İsa Həbibbəyli ədibin vətəndaş şair kimi özünün ictimai-siyasi baxışlarını dövrünün çətinliklərinə baxmayaraq cəsarətlə lirik əsərlərində tərənnüm etdiyini bildirib. “Əli Tudənin bütün yaradıcılığı çoxcəhətli lirikasından ibarətdir. Onun poeziyasında süjet xətti və qəhrəmanlar var. Həmçinin publisistikasında lirik notlar müşahidə edilir və özünəməxsus bədii keyfiyyətlərə malikdir”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli söyləyib.
Əli Tudənin keşməkeşli həyatının yeni nəsillər üçün bir nümunə olduğunu deyən AMEA rəhbəri Ədəbiyyat İnstitutunda şairin həyat və yaradıcılığının tədqiq edildiyini, kitablarının işıq üzü gördüyünü, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağahüseyn Şükürov tərəfindən Əli Tudənin yaradıcılığına dair dissertasiya işinin müdafiə olunduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, Ədəbiyyat İnstitutunda hazırlanan “Azərbaycan ədəbiyyatı tarixi”nin Cənubi Azərbaycan bölməsi qısa müddət ərzində institutun Cənubi Azərbaycan şöbəsi tərəfindən yazılaraq yekunlaşdırılıb və həmin bölmədə Əli Tudəyə dair ayrıca oçerkə yer verilib.
Bu gün şairin azadlıq ruhlu şeirlərinin cənublu soydaşlarımızın ana dilində təhsil və mədəniyyət uğrunda mübarizələrinin carçısına çevrildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli elmi sessiyanın ədəbiyyatşünas alimlərin Əli Tudənin yaradıcılığına göstərdiyi diqqət və ehtiramının ifadəsi olduğunu söyləyib.
Sonra çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin beynəlxalq əlaqələr və tərcümə məsələləri üzrə katibi Səlim Babullaoğlu Əli Tudənin 100 illiyinin 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra keçirilməsinin rəmzi məna daşıdığını deyib: “Əli Tudə 50 poemanın, 60 kitabın müəllifidir, şeirləri müxtəlif dillərdə, müxtəlif ölkələrdə çap olunub. Şairin poetik ideallarını daha yaxından duymaq üçün onun əsərlərindən seçmələrə nəzər salmaq yerinə düşər”.
Elmi sessiyada filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağahüseyn Şükürov “Əli Tudənin yaradıcılıq yolu”, filologiya elmləri doktoru, dosent Esmira Fuad “Əli Tudənin yaradıcılığında folklor”, filologiya elmləri doktoru, dosent Pərvanə Məmmədli “Əli Tudənin yaradıcılığında həsrət mövzusu”, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mahmizər Mehdibəyova “Əli Tudənin nəsri” və böyük elmi işçi Lətifə Mirzəyeva “Səməd Vurğun və Əli Tudənin ünsiyyət dünyası” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Sonda ailəsi adından şairin oğlu Natiq Cavadzadə çıxış edərək atasının şeirlərindən nümunələr səsləndirib və tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib. Atası haqqında əlavə məlumat verərək Əli Tudənin 2 dəfə sürgün olunduğunu, vətənindən ayrı düşdüyünü diqqətə çatdırıb. Əli Tudənin əsasən vətənpərvər şair kimi qəbul olunsa da, başqa mövzularda da gözəl əsərləri olduğunu deyib. Atasının Savalan dağının ətəyində yerləşən Çanaqbulaq kəndində doğulduğunu, həmişə oranın həsrətini çəkdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, vaxtilə onunla gələn Cənubi Azərbaycan şairləri cənuba getsələr də, o, doğma torpağına gedə bilməyib. Bunun da əsas səbəbi onun siyasi mühacir pasportu daşımağı olub. Həmçinin bildirib ki, atasının əsərlərini toplayaraq 20 cildliyini çap etdirib.

30-го апреля в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия, посвященная 100-летнему юбилею выдающегося азербайджанского поэта, члена Союза писателей Азербайджана, заслуженного деятеля искусств Али Туде.
Вначале гости ознакомились с выставкой, отражающей жизнь и творчество поэта.
Открыв мероприятие вступительным словом, президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли сообщил, что целью проведения научной сессии является популяризация творчества одного из выдающихся представителей азербайджанской литературы ХХ века Али Туде в обществе. Академик отметил, что известный азербайджанский поэт, член Союза писателей Азербайджана, заслуженный деятель искусств Али Туде был также одним из основных создателей литературы Южного Азербайджана, его перу принадлежат лирические произведения, посвященные теме национально-духовной целостности Азербайджана, свободы, патриотизма.
Сказав, что творчество Али Туде по своему идейному содержанию и художественному мастерству отличается богатством и разнообразием, академик Иса Габиббейли добавил, что, несмотря на трудности своего времени, в лирических произведениях отразились общественно-политические взгляды поэта и гражданина: «Все творчество Али Туде состоит из многогранной лирики. В его поэзии есть сюжетная линия и герои. Даже в публицистике классика прослеживаются лирические ноты и своеобразный художественный стиль».
Руководитель НАНА сообщил, что сложная жизнь Али Туде является примером для новых поколений, и подчеркнул, что в Институте литературы изучаются жизнь и творчество поэта, издаются его книги, а доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров защитил диссертацию, посвященную творчеству Али Туде. Академик отметил, что отдельный очерк о творчестве поэта вошел и в раздел «Южный Азербайджан» подготовленного в Институте литературы многотомника «История азербайджанской литературы».
Сказав, что сегодня призывающие к свободе стихи поэта превратились в глашатаев борьбы наших соотечественников на юге за право на образование и культуру на родном языке, академик Иса Габиббейли добавил, что научная сессия является выражением внимания и почтения ученых-филологов к творчеству Али Туде.
Затем выступил секретарь Союза писателей Азербайджана по международным связям и переводу Салим Бабуллаоглу, который подчеркнул, что проведение 100-летия Али Туде после 44-дневной Отечественной войны имеет символический смысл: «Али Туде – автор 50-ти поэм, 60-ти книг, его стихи опубликованы на различных языках в различных странах мира. Чтобы лучше прочувствовать поэтические идеалы Туде, необходимо ознакомиться с его избранными произведениями».
На научной сессии доктор философии по филологии, доцент Агагусейн Шукюров выступил с докладом «Творческий путь Али Туде», доктор филологических наук, доцент Эсмира Фуад – с докладом «Фольклор в творчестве Али Туде», доктор филологических наук, доцент Парвана Мамедли – с докладом «Тема тоски в творчестве Али Туде», доктор философии по филологии, доцент Махмизар Мехдибекова – с докладом «Проза Али Туде» и старший научный сотрудник Лятифа Мирзоева – с докладом «Мир общения Самеда Вургуна и Али Туде».
Далее от имени семьи поэта выступил его сын Натиг Джавадзаде, который прочитал несколько стихотворений своего отца и поблагодарил организаторов и участников мероприятия. Говоря о жизни Али Туде, он сообщил, что поэт был дважды сослан в ссылку (в конце 30-х гг. был сослан в Иран, а после падения Национального правительства – в Советский Азербайджан). Натиг Джавадзаде отметил, что хотя Али Туде воспринимается в качестве поэта-патриота, он является автором прекрасных произведений и на другие темы. Подчеркнув, что отец поэта был родом из Южного Азербайджана, родился в селе Чанахбулаг, расположенном у подножия горы Савалан, Натиг Джавадзаде добавил, что из-за своего паспорта политического эмигранта сам Али Туде так и не смог посетить Южный Азербайджан после возвращения в Баку. Натиг Джавадзаде сообщил, что в память о своем отце он собрал и издал его произведения в 20-ти томах.