“Azərbaycan ədəbiyyatında Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
Mayın 7-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Azərbaycan ədəbiyyatında Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” adlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunub.
Əvvəlcə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin irsini əks etdirən kitab sərgisi nümayiş etdirilib.
Elmi sessiyanı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti qarşısında tarixi xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, hər il ənənəvi olaraq Ulu Öndərin doğum günü, anım günü ərəfələrində, eləcə də müxtəlif zamanlarda Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr olunmuş konfranslar, elmi sessiyalar, dəyirmi masalar təşkil edilir və bu tədbirlər özünəməxsusluğu ilə seçilir. Akademik İsa Həbibbəyli bu il Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 101-ci ildönümünün ilk dəfə olaraq ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam təmin edilmiş Azərbaycanda təntənə ilə qeyd edildiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev 25 sentyabr 1990-cı ildə Milli Məclisdə deputatlığa namizəd olarkən seçicilərlə görüşü zamanı ən böyük arzusunun ölkəmizin ərazi bütövlüyünü tam bərpa etmək və Azərbaycanın müstəqilliyini əbədi etmək olduğunu söyləyib. Ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi istiqamətində Ulu Öndərin böyük addımlar atdığını deyən AMEA rəhbəri 1994-cü ildə cəbhədə atəşkəsə nail olunmasının Heydər Əliyevin tarixi xidməti olduğunu və dahi liderin bununla ölkəyə sabitlik gətirdiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndərin xalqımız qarşısında ən böyük xidmətlərindən birinin özündən sonra siyasi varis hazırlayaraq Azərbaycanın gələcəyini də düşünməsi olduğunu deyib. Diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyevin adı Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə Qalib Ali Baş Komandan kimi qızıl hərflərlə yazılıb. 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış Qələbə və bir gündən də az çəkən antiterror tədbirləri ilə Azərbaycanın dövlət suverenliyi tam bərpa olunub. Həmçinin 2023-cü il noyabrın 8-də Xankəndi şəhərində Vətən müharibəsində əldə edilən Zəfərin üçüncü ildönümü münasibətilə keçirilən hərbi parad Prezident İlham Əliyevin qalib sərkərdə, qətiyyətli, cəsarətli, uzaqgörən dövlət başçısı olduğunu bir daha dünyaya bəyan edib.
“Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixində Heydər Əliyev epoxasının müstəsna yeri var. Bu böyük tarixi şəxsiyyət müstəqil Azərbaycanın yaradıcısı kimi mühüm missiyanı şərəflə həyata keçirmişdir”, - deyən alim 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” kimi yadda qaldığını və həmin ilin Heydər Əliyev ideyalarına yenidən qayıdış, onun çoxşaxəli ictimai-siyasi fəaliyyətinin elmi-nəzəri, publisistik təhlili, görkəmli şəxsiyyətlə bağlı yeni tədqiqatların meydana çıxması, irsinin gələcək nəsillərə çatdırılması, Ulu Öndərin dünyaya yenidən tanıdılması baxımından özünəməxsusluğu ilə seçildiyini bildirib. O, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-da 52 kitab və monoqrafiyanın, həmçinin 16 konfrans materialının çap edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti qeyd edib ki, alimlərimiz Ümummilli Liderin həyatı və fəaliyyətinin dərindən öyrənilməsini, dahi şəxsiyyətin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərinin elmi cəhətdən əsaslandırılmış şəkildə ictimaiyyətə çatdırılmasını özünün borcu hesab edir. Akademik İsa Həbibbəyli Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən “Heydər Əliyevin bədii obrazı: tarixilik və müasirlik” adlı ikicildlik monoqrafiyanın və Heydər Əliyevin Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlı Fərman və sərəncamlarından ibarət kitabın nəşrə hazırlandığını bildirib. O, Ədəbiyyat İnstitutunda Heydər Əliyev irsinin elmi əsaslarla daha dərindən öyrənildiyini, dahi şəxsiyyətlə bağlı yeni fundamental monoqrafiyaların hazırlandığını deyib.
Tədbirdə, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlu, Uşaq ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Elnarə Akimova, XX əsr (Sovet dövrü) Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmli, Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı və Ədəbiyyat institutunun direktorunun müşaviri filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərli mövzu ilə bağlı çıxış ediblər.
Çıxışlarda bildirilib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərliyinin bütün dövrlərində, ictimai-siyasi fəaliyyətində elmə, mədəniyyətə, ədəbiyyat və sənətə önəm verib, yaradıcılıq sahələrinə həssas yanaşıb, onun qorunub saxlanması və inkişafı qayğısına qalıb. Dünyaşöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyev öz müdrik fəaliyyəti ilə müasir tariximizin ən şanlı və parlaq salnaməsini yaradıb. Buna görə də Ümummilli Liderimizin xalqa xidmətdə keçmiş parlaq və mənalı ömrünün hər anı siyasi təqvimimizdə özünəməxsus yerə malikdir.

7-го мая в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия «Образ Гейдара Алиева в азербайджанской литературе: от исторической реальности к идеалу».
Мероприятие было посвящено 101-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Вначале была продемонстрирована выставка книг, отражающих богатое наследие выдающегося государственного деятеля Гейдара Алиева.
Открыв научную сессию вступительным словом, президент НАНА, директор Института литературы академик Иса Габиббейли рассказал об исторических заслугах общенационального лидера Гейдара Алиева перед Азербайджанским государством. Академик сообщил, что ежегодно накануне дня рождения и дня памяти Великого лидера, а также по случаю различных знаменательных дат организуются конференции, научные сессии, круглые столы, посвященные дорогой памяти Гейдара Алиева, а в этом году эти мероприятия впервые торжественно проходят в условиях полного восстановления территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
Руководитель НАНА отметил, что во время встречи с избирателями 25-го сентября 1990 года в качестве кандидата в депутаты в Милли Меджлис великий лидер Гейдар Алиев подчеркнул, что его самая большая мечта – полное восстановление территориальной целостности нашей страны и обеспечение незыблемости независимости Азербайджана. Сказав, что Общенациональный лидер претворил в жизнь важнейшие мероприятия, направленные на обеспечение территориальной целостности республики, академик Иса Габиббейли добавил, что исторической заслугой Гейдара Алиева является достижение в 1994 году режима прекращения огня по линии фронта и установление стабильности в стране.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что одной из величайших заслуг Общенационального лидера перед нашим народом является подготовка политического преемника во имя светлого будущего Азербайджана, под руководством которого была одержана решительная Победа в Отечественной войне. Академик подчеркнул, что Президент Ильхам Алиев вошел в многовековую историю Азербайджана как Верховный главнокомандующий-победитель, Победа в 44-дневной Отечественной войне и успешные антитеррористические мероприятия, которые длились менее суток, обеспечили полный суверенитет страны, а военный парад, состоявшийся 8 ноября 2023 года в городе Ханкенди в честь третьей годовщины Победы, в очередной раз продемонстрировал миру, что Президент Ильхам Алиев – полководец-победитель, решительный, отважный и дальновидный глава государства.
Руководитель НАНА продолжил: «Эпоха Гейдара Алиева занимает исключительное место в многовековой истории государственности Азербайджана. Гейдар Алиев – великая историческая личность, выполнившая важную миссию созидателя независимого Азербайджана». Сказав, что 2023-й год запомнился как «Год Гейдара Алиева», академик добавил, что в прошлом году велись глубокие исследования, связанные с идеями Гейдара Алиева, его многогранной общественно-политической деятельностью, личностью, были реализованы мероприятия, нацеленные на передачу его богатого наследия следующим поколениям и пропаганду этого наследия в мире; в рамках «Года Гейдара Алиева» в НАНА были изданы 52 книги и монографии, а также 16 материалов конференций.
Академик Иса Габиббейли отметил, что наши ученые считают своим долгом глубоко изучить и довести до общественности жизнь и деятельность Общенационального лидера, его исторические заслуги перед Азербайджанским государством и народом. Академик подчеркнул, что в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА подготовлены к печати монография «Художественный образ Гейдара Алиева: историзм и современность» в двух томах и книга, в которой собраны указы и распоряжения Гейдара Алиева, связанные с развитием азербайджанской литературы, а также идет работа над новыми фундаментальными трудами.
Затем на мероприятии выступили заведующий Отделом азербайджанской литературы периода независимости член-корреспондент НАНА Техран Алышаноглу, заведующая Отделом детской литературы доктор филологических наук, доцент Эльнара Акимова, заведующий Отделом азербайджанской литературы XX века (Советский период) доктор филологических наук, профессор Асиф Рустамли, ученый секретарь Института литературы доктор философии по филологии, доцент Айгюн Багирли и советник директора Института литературы доктор филологических наук Ализаде Аскерли.
В выступлениях говорилось, что во все периоды своего руководства и в ходе своей многогранной общественно-политической деятельности великий лидер Гейдар Алиев придавал особое значение науке, культуре, литературе и искусству, заботился о защите и развитии этих сфер, чутко относился к творческим личностям. Подчеркивалось, что в ходе своей мудрой деятельности всемирно известный политический деятель Гейдар Алиев создал славную и блестящую летопись нашей современной истории, поэтому каждое мгновение славной и плодотворной жизни Общенационального лидера, который всю жизнь служил своему народу, занимает особое место в политическом календаре страны.