“Azərbaycan ədəbiyyatında Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” mövzusunda elmi sessiya keçirilib
Mayın 7-də AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda “Azərbaycan ədəbiyyatında Heydər Əliyev obrazı: tarixi gerçəklikdən ideala” adlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbir Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunub.
Əvvəlcə görkəmli dövlət xadimi Heydər Əliyevin zəngin irsini əks etdirən kitab sərgisi nümayiş etdirilib.
Elmi sessiyanı giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru akademik İsa Həbibbəyli açaraq Ümummilli Lider Heydər Əliyevin Azərbaycan dövləti qarşısında tarixi xidmətlərindən danışıb. Bildirib ki, hər il ənənəvi olaraq Ulu Öndərin doğum günü, anım günü ərəfələrində, eləcə də müxtəlif zamanlarda Heydər Əliyevin əziz xatirəsinə həsr olunmuş konfranslar, elmi sessiyalar, dəyirmi masalar təşkil edilir və bu tədbirlər özünəməxsusluğu ilə seçilir. Akademik İsa Həbibbəyli bu il Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 101-ci ildönümünün ilk dəfə olaraq ərazi bütövlüyü və suverenliyi tam təmin edilmiş Azərbaycanda təntənə ilə qeyd edildiyini vurğulayıb.
AMEA rəhbəri bildirib ki, Ümummilli Lider Heydər Əliyev 25 sentyabr 1990-cı ildə Milli Məclisdə deputatlığa namizəd olarkən seçicilərlə görüşü zamanı ən böyük arzusunun ölkəmizin ərazi bütövlüyünü tam bərpa etmək və Azərbaycanın müstəqilliyini əbədi etmək olduğunu söyləyib. Ölkəmizin ərazi bütövlüyünün təmin edilməsi istiqamətində Ulu Öndərin böyük addımlar atdığını deyən AMEA rəhbəri 1994-cü ildə cəbhədə atəşkəsə nail olunmasının Heydər Əliyevin tarixi xidməti olduğunu və dahi liderin bununla ölkəyə sabitlik gətirdiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli Ulu Öndərin xalqımız qarşısında ən böyük xidmətlərindən birinin özündən sonra siyasi varis hazırlayaraq Azərbaycanın gələcəyini də düşünməsi olduğunu deyib. Diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyevin adı Azərbaycanın çoxəsrlik tarixinə Qalib Ali Baş Komandan kimi qızıl hərflərlə yazılıb. 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılmış Qələbə və bir gündən də az çəkən antiterror tədbirləri ilə Azərbaycanın dövlət suverenliyi tam bərpa olunub. Həmçinin 2023-cü il noyabrın 8-də Xankəndi şəhərində Vətən müharibəsində əldə edilən Zəfərin üçüncü ildönümü münasibətilə keçirilən hərbi parad Prezident İlham Əliyevin qalib sərkərdə, qətiyyətli, cəsarətli, uzaqgörən dövlət başçısı olduğunu bir daha dünyaya bəyan edib.
“Azərbaycanın çoxəsrlik dövlətçilik tarixində Heydər Əliyev epoxasının müstəsna yeri var. Bu böyük tarixi şəxsiyyət müstəqil Azərbaycanın yaradıcısı kimi mühüm missiyanı şərəflə həyata keçirmişdir”, - deyən alim 2023-cü ilin ölkəmizdə “Heydər Əliyev İli” kimi yadda qaldığını və həmin ilin Heydər Əliyev ideyalarına yenidən qayıdış, onun çoxşaxəli ictimai-siyasi fəaliyyətinin elmi-nəzəri, publisistik təhlili, görkəmli şəxsiyyətlə bağlı yeni tədqiqatların meydana çıxması, irsinin gələcək nəsillərə çatdırılması, Ulu Öndərin dünyaya yenidən tanıdılması baxımından özünəməxsusluğu ilə seçildiyini bildirib. O, “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində AMEA-da 52 kitab və monoqrafiyanın, həmçinin 16 konfrans materialının çap edildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA prezidenti qeyd edib ki, alimlərimiz Ümummilli Liderin həyatı və fəaliyyətinin dərindən öyrənilməsini, dahi şəxsiyyətin Azərbaycan dövləti və xalqı qarşısındakı tarixi xidmətlərinin elmi cəhətdən əsaslandırılmış şəkildə ictimaiyyətə çatdırılmasını özünün borcu hesab edir. Akademik İsa Həbibbəyli Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu tərəfindən “Heydər Əliyevin bədii obrazı: tarixilik və müasirlik” adlı ikicildlik monoqrafiyanın və Heydər Əliyevin Azərbaycan ədəbiyyatı ilə bağlı Fərman və sərəncamlarından ibarət kitabın nəşrə hazırlandığını bildirib. O, Ədəbiyyat İnstitutunda Heydər Əliyev irsinin elmi əsaslarla daha dərindən öyrənildiyini, dahi şəxsiyyətlə bağlı yeni fundamental monoqrafiyaların hazırlandığını deyib.
Tədbirdə, həmçinin Ədəbiyyat İnstitutunun Müstəqillik dövrü Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri AMEA-nın müxbir üzvü Tehran Əlişanoğlu, Uşaq ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, dosent Elnarə Akimova, XX əsr (Sovet dövrü) Azərbaycan ədəbiyyatı şöbəsinin müdiri filologiya elmləri doktoru, professor Asif Rüstəmli, Ədəbiyyat İnstitutunun elmi katibi filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aygün Bağırlı və Ədəbiyyat institutunun direktorunun müşaviri filologiya elmləri doktoru Əlizadə Əsgərli mövzu ilə bağlı çıxış ediblər.
Çıxışlarda bildirilib ki, Ulu Öndər Heydər Əliyev Azərbaycana rəhbərliyinin bütün dövrlərində, ictimai-siyasi fəaliyyətində elmə, mədəniyyətə, ədəbiyyat və sənətə önəm verib, yaradıcılıq sahələrinə həssas yanaşıb, onun qorunub saxlanması və inkişafı qayğısına qalıb. Dünyaşöhrətli siyasi xadim Heydər Əliyev öz müdrik fəaliyyəti ilə müasir tariximizin ən şanlı və parlaq salnaməsini yaradıb. Buna görə də Ümummilli Liderimizin xalqa xidmətdə keçmiş parlaq və mənalı ömrünün hər anı siyasi təqvimimizdə özünəməxsus yerə malikdir.

A scientific session themed “Image of Heydar Aliyev in Azerbaijan Literature: from Historical Reality to Ideal” was held in the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi on May 7. The event was dedicated to the 101st anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev.
A book exhibition reflecting the rich heritage of National Leader Heydar Aliyev was held at the beginning of the session.
Isa Habibbeyli, the academician, president of Azerbaijan National Academy of Sciences opened the scientific session with his speech underlining the invaluable historical services of Heydar Aliyev for the country. The academician stressed that the conferences, scientific sessions, round table meetings devoted to Heydar Aliyev are organized annually, in a traditional way, on the eve of the birthday of National Leader Heydar Aliyev as well as in different periods. Isa Habibbeyli president of ANAS underscored that, it is for the first time, this year, the 101st anniversary of National Leader Heydar Aliyev is ceremoniously celebrated in Azerbaijan fully restored its territorial integrity and sovereignty. The academician stressed that National Leader Heydar Aliyev, during his meeting with the voters, being a parliamentary candidate for Milli Majlis on September 25, 1990, spoke about his deep wish to fully restore the territorial integrity of our country and eternalize Azerbaijan independence.
Mentioning that National Leader Heydar Aliyev had invaluable services in restoration of the territorial integrity of Azerbaijan, the president of ANAS said that the ceasefire was achieved due to Heydar Aliyev at the front in 1994. Academician Isa Habibbeyli said that National Leader Heydar Aliyev thought about the future of Azerbaijan as well and pointed out the great heritage of the distinguished figure. He stressed that our territorial integrity is fully restored due to the leadership of President Ilham Aliyev. The academician highlighted that the name of President Ilham Aliyev is written in the history of Azerbaijan with golden letters as Victorious Supreme Commander-in-Chief and stressed that all our historical and strategic goals were achieved in a matter of 44 days. Reminding the military parade dedicated to the third anniversary of the Victory in the Patriotic War held on November 8 in 2023 in Khankendi, the president of ANAS mentioned that this one more time shows to the world that President Ilham Aliyev is a victorious Commander-in-Chief, faithful and courageous head of state.
“The era of Heydar Aliyev has a special place in multicentury statehood history of Azerbaijan. This historic distinguished figure as a founder of independent Azerbaijan played a significant role in his mission”-said academician Isa Habibbeyli. He underlined that 2023 was declared “Year of Heydar Aliyev” in Azerbaijan and lots of works had been done during that year for introducing the historical heritage of National Leader to the future generation as well as his incomparable services to the world again.
He highlighted that 52 books and monographs and materials of 16 conferences were published within the “Year of Heydar Aliyev” in ANAS.
Isa Habibbeyli mentioned that our scientists consider it as their duty to scientifically study and deliver the life and path of National Leader, his incomparable services for Azerbaijan to the public.
The academician said that the two-volume monograph named “Image of Heydar Aliyev; historicity and modernity” and a book consisting of decrees and orders of Heydar Aliyev about Azerbaijan Literature are to be published by the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi. He pointed out that the heritage of Heydar Aliyev is scientifically studied and new fundamental monographs of a genius person is making in the Institute of Literature.
The scientists of ANAS also made speeches at the event.
It was highlighted that National Leader Heydar Aliyev paid a great attention to literature, art, culture, social-political activity within the period of his leadership and tried hard for the development of these spheres. Prominent political figure Heydar Aliyev’s path has glorious and brilliant chronicle and therefore every moment of his life in serving for Azerbaijan nation is of great importance for us.