Elm və medianın ortaq hədəfləri
Dünən Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Xalq qəzeti”nin növbəti yüksək titullu ziyalı qonağı oldu.
Azərbaycan elminin rəhbərini, görkəmli ədəbiyyatşünas akademiki, elə­cə də qəzetimizin yarım əsrlik müəllifini salamlayan baş redaktor Əflatun Amaşov bildirdi ki, bu il 105 yaşı tamam olan, ötən dövrdə milli və avanqard mətbu nəşr sta­tusu qazanmış “Xalq qəzeti” 1 əsrdən artıq müddətdə həmişə ölkə alimləri və elmi qurumlarla sıx əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyət göstərib. Qəzet milli elmin inki­şafına, uğurlarına informasiya dəstəyi verdiyi kimi, alimlərimiz də redaksiyanın elmi-maarifçilik missiyasının kütləviləş­məsində fəal iştirak ediblər.
Qəzet rəhbəri qeyd etdi ki, son vaxt­lar 2 qurum arasında çoxillik əməkdaşlıq daha səmərəli və rəngarəng formalarda davam etdirilir. Azərbaycançılıq ideo­logiyasının dövlətçiliyimizin möhkəm­ləndirilməsi, ümummilli prioritetlərin ger­çəkləşdirilməsi prosesi ilə üzvi surətdə qovuşmasında AMEA rəhbərliyi, elmi qurumlar, bütövlükdə, elmi ictimaiyyət öz nüfuzlu sözünü “Xalq qəzeti”ndə daha geniş ifadə edir. Son dövrdə qəzetdə da­vamlı yer tutan “Qərbi Azərbaycan”, “Gü­ney Azərbaycan”, “Turan dünyası” kimi səhifələrin hazırlanmasında, milli ideya anlayışının geniş açılımında, ümummil­li hədəflərin və tarixi nailiyyətlərin elmi baxımdan araşdırılmasında və publisis­tik təqdimatında alimlərimiz redaksiyaya gərəkli yaradıcılıq dəstəyi göstərir.
AMEA prezidenti İsa Həbibbəyli söy­lədi ki, yarım əsr əvvəl redaksiyanın ke­çirdiyi yaradıcılıq müsabiqəsində “Arpa çayı daşa bilməz” yazısının çap edilərək 3-cü yer tutmasının gənc alim olaraq onu qəzetlə əməkdaşlığa həvəsləndirib və müəlliflərdən birinə çevirib. Akademik redaksiyada məsul işə dəvət edildiyini də məmnunluqla xatırlayaraq dedi ki, elmə dərin bağlılığı bu təklifi qəbul etməyə im­kan verməsə də, o, həmişə özünü bu qə­zetin yazarı hesab edib, kollektivlə daimi əlaqə saxlayıb.
Akademiya rəhbəri daha sonra son vaxtlar “Xalq qəzeti”nin forma və məzmun baxımından xeyli yeniləşdiyini, ictimai-si­yasi nəşrlər arasında təşəbbüskar yaradı­cılığı ilə seçildiyini vurğuladı. O qeyd etdi ki, qəzet səhifələrində ümumi, mücərrəd təbliğatçılığın konkret, əməli təşviqedi­ciliklə əvəzlənməsi ictimai rəyə təsiri də çevikləşdirib. “Xalq qəzeti”nin azad me­dia prinsiplərinə, jurnalist peşəkarlığına əsaslanan demokratik ruhu ziyalı dairələ­rində rəğbətlə qarşılanır, qocaman nəşrin milli öncül media məktəbi kimi nüfuzunu yüksəldir.
Görüşdə bu il “Xalq qəzeti”nin 105 il­lik, gələn il isə milli akademiyanın 80 illik yubileylərinin faydalı əməkdaşlıq üçün əlavə mövzular verməsinə də diqqət ye­tirildi. Akademiyada davam etdirilən isla­hatların və qəzetdə gedən yeniləşmənin qarşılıqlı surətdə dəstəklənməsi ilə bağlı faydalı müzakirə aparıldı. Yekun olaraq bildirildi ki, AMEA və “Xalq qəzeti”nin bir-birinin imkan və dəstəyindən qədə­rincə yararlanması ölkənin intellektual və informativ sferalarına yeni zənginlik gə­tirəcək.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli onun rəhbərliyi ilə AMEA-nın nəşr etdiyi “Azər­baycan ədəbiyyatı tarixi” çoxcildliyini və digər fundamental nəşrlərin nüsxələrini redaksiyanın kitabxanasına hədiyyə etdi.

Common objectives of science and media
The next outstanding guest of the “Xalq qəzeti” was Academician Isa Habibbeyli, President of the National Academy of Sciences.
Welcoming Isa Habibbeyli, leader of Azerbaijani science, prominent academician, and specialist in literature as well as the author, who cooperates with the newspaper for fifty years, Editor-in-Chief Aflatun Amashov said that “Xalq qəzeti” will celebrate its 105th year in 2024. He added that the newspaper which has gained the status of national and avant-garde printed publication during the past period has always been closely cooperating with the scientists and scientific institutions of the country for more than a century. The newspaper provides informational support to the development and success of national science and the scientists take an active part in expanding the scientific-educational mission of the newspaper. Aflatun Amashov underlined that recently the long-term cooperation between the two institutions has been continued in more fruitful and colorful forms. The leadership of ANAS, the scientific institutions, and in general the scientific community express their authoritative position in “Xalq qəzeti” regarding the strengthening of statehood and the realization of national priorities. Recently scientists have provided necessary creative support to the newspaper in preparation of the periodical sections of the newspaper as “Western Azerbaijan”, “Southern Azerbaijan”, and “Turan World”, in detailed disclosure of national idea concepts and in studying national objectives and historical achievements from a scientific point of view.
President of ANAS Isa Habibbeyli said that half a century ago he participated in a creative competition of the newspaper, his article named “Arpa çayı daşa bilməz” (“Arpa River cannot overflow”), was published in the newspaper and took the third place and it inspired the young scientist to cooperate with the newspaper and turned him into one of the authors of the newspapers. Reminding that he was invited to a responsible job in the editorial office of the newspaper, the Academician said that though his deep devotion to science did not let him accept the offer, he always considered himself the author of the newspaper and kept relations with the staff of the office.
The President of ANAS underlined that the “Xalq qəzeti” has recently been updated in terms of form and content and today it differs with its initiative activity among the socio-political publications of the country. He emphasized that abstract propaganda has been replaced by specific and promotional materials and the influence of the newspaper on public opinion has been increased.
The democratic spirit of the “Xalq qəzeti”, based on free media principles and journalist professionalism is accepted well among the intellectuals and lifts the reputation of the newspaper. It was underlined that this year’s 105th jubilee of the newspaper and next year’s 80th jubilee of ANAS will be new themes for fruitful cooperation. The issues on mutual support of reforms continued in the Academy and the update process of the newspaper was discussed at the meeting. It was underlined that this support will have a positive influence on the enrichment of the country in intellectual and informative spheres.
In the end, Academician Isa Habibbeyli presented a multi-volume book “History of Azerbaijan Literature” to the library of the editorial office. The book is published by ANAS with the leadership of the academician Isa Habibbeyli.