Coğrafiya İnstitutu illik hesabatını təqdim edib
Bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov iclası giriş sözü ilə açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib.
İclasda Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov rəhbərlik etdiyi elm müəssisəsinin 2015-ci il üzrə elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinin yekunu haqqında hesabatını təqdim edib.
Akademik Ramiz Məmmədov dövlət başçısının AMEA-nın 70 illik yubiley tədbirində irəli sürdüyü demoqrafiyaya aid tapşırığa əsasən Coğrafiya İnstitutunda bu istiqamətin prioritet istiqamət kimi götürüldüyünü iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Direktor bu il AMEA ilə yanaşı, Coğrafiya İnstitutunun da 70 ilinin tamam olduğunu deyib. Yubileylər münasibətilə institutda tədbirlər keçirildiyini xatırladan direktor regionlarda da bir sıra görüşlər təşkil olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Ramiz Məmmədov Prezident İlham Əliyevin Fərman və Sərəncamlarının icrası ilə əlaqədar görülən işlər haqqında məlumat verib.
Sonra akademik 2015-ci ildə elmi-tədqiqat işləri planlarının yerinə yetirilməsi və alınmış mühüm nəticələrdən söz açıb. Həmçinin fundamental elmlə təhsilin qarşılıqlı əlaqəsi, beynəlxalq əlaqələr və qrantlar, elektron elmin vəziyyəti, nəşr fəaliyyəti, konfranslar, sessiyalar, seminarlar, yubileylər və digər görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Tədbirdə Prezident İlham Əliyevin AMEA-nın 70 illik yubileyinə həsr olunmuş ümumi yığıncaqdakı nitqindən irəli gələn Coğrafiya İnstitutuna aid məsələlər müzakirə olunub.
Mövzu ilə bağlı çıxış edən Coğrafiya İnstitutunun direktor müavini, AMEA-nın müxbir üzvü Elbrus Əlizadə Rəyasət Heyətinin müvafiq qərarına əsasən ölkə başçısının irəli sürdüyü elmi prioritetlər üzrə institutun təkliflərini səsləndirib.
İclasda Coğrafiya İnstitutunun yeni strukturu müzakirə edilib. Akademik Fəxrəddin Qədirov institutun strukturunun müasirləşdirilməsi istiqamətində mühüm işlər görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Sonra Fəxrəddin Qədirov AMEA-nın 70 illik yubileyi münasibətilə Coğrafiya İnstitutunun bir qrup əməkdaşına Yer Elmləri Bölməsinin Fəxri Fərmanını təqdim edib.

Joint meeting of the Department of Earth Sciences and Institute of Geography named after Academician Hasan Aliyev was held in ANAS.
Opening the event, Academician-secretary of the Department, Academician Fakhraddin Kadirov acquainted the participants with issues on the agenda. At the meeting, Director of the Institute of Geography, Academician Ramiz Mammadov reported on the results of scientific and organizational activities of the Institute in 2015.
Firstly, Academician Ramiz Mammadov stated that, Institute of Geography has defined the demography as a priority direction of scientific research, which put forward by Mr. President Ilham Aliyev in a jubilee event of ANAS.
Then Academician spoke about the implementation of the plan of research works for 2015 and obtained important results.
He also spoke about on the relationship between fundamental science and education, international relations and grants, condition of e-science, publishing, conferences, meetings, seminars, anniversaries, and other realized activities.
During the event discussed issues voiced by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev at the General Meeting dedicated to the 70th anniversary of ANAS.
In this regard, corresponding member of ANAS Elbrus Alizadeh announced the proposals of the Institute on scientific priorities put forward by the head of state on the basis of the decision of the Presidium dated November 18 2015.
At the meeting was discussed new structure of the Institute of Geography.
Academician Fakhraddin Gadirov brought to mind done works in the direction of modernizing the structure of the institute.
Then Fakhraddin Gadirov awarded a number of employees of the Institute of Geography by the Diploma of the Department of Earth Sciences on the occasion of the 70th anniversary of ANAS.