Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, elmi katibləri, həmçinin tanınmış kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətlərinə görə, bir sıra şəxslərə “Əmək veteranı vəsiqəsi” təqdim edilib.
İclasda müzakirə olunan ilk məsələ AMEA-nın fəxri üzvü, Nobel mükafatı laureatı, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin professoru Əziz Sancarın Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına və Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfərinin təşkili və səfər çərçivəsində tədbirlərin keçirilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli xatırladıb ki, 29 noyabr 2023-cü il tarixində keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağında Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar AMEA-nın fəxri üzvü seçilib. AMEA-nın Fəxri üzvü diplomunun və vəsiqəsinin təqdim olunması və onun Azərbaycan Respublikasının elmi ictimaiyyəti ilə geniş müzakirələrini təşkil etmək məqsədi ilə akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Əziz Sancara Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərlə bağlı müraciət ünvanlanıb və müraciət Nobel mükafatı laureatı tərəfindən məmnuniyyətlə qəbul edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, səfər çərçivəsində AMEA Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclasında Əziz Sancarın “Türk dünyası elm siyasəti: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda məruzəsi dinləniləcək və bu, Akademiya tarixində Nobel mükafatı laureatı ilə keçirilmiş nadir görüşlərdən biri olacaq. Həmçinin vurğulayıb ki, Əziz Sancarın ölkəmizə səfər edəcəyi ilə bağlı məlumat ictimaiyyət tərəfindən yüksək rəğbətlə qarşılanıb və bir çox ictimai-siyasi xadim alimlə keçiriləcək görüşdə iştirak barədə niyyətlərini bildiriblər.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Əziz Sancarın ölkəmizə səfəri dövlət başçısının Türk dünyası ilə əlaqələrin genişləndirilməsi və prioritet istiqamətlərdən birinə çevrilməsi ilə bağlı siyasətinə tam uyğundur və bu yöndə Akademiyada həyata keçirilən tədbirlər bundan sonra da davam etdiriləcək.
İclasda, həmçinin Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Allahverdi Aşirovun Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərinin təşkili haqqında məsələ də müzakirə olunub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Bakıda keçiriləcək Türkmənistan Mədəniyyət Günləri çərçivəsində bu ölkənin bir sıra ictimai-siyasi xadimləri Azərbaycana səfər edəcək və bu istiqamətdə Allahverdi Aşirov da AMEA-nın qonağı olacaq. Akademik qeyd edib ki, professor Allahverdi Aşirovla Rəyasət Heyətində, Akademiyanın elmi müəssisələrində görüşlər təşkil olunacaq və onun iştirakı ilə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Məhdimqulu Fəraqi Türkmən Ədəbiyyatı Mərkəzinin açılış mərasimi və “Məhdimqulu Fəraqi və Azərbaycan ədəbiyyatı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən professor Allahverdi Aşirovun səfərinin yüksək səviyyədə təşkili barədə müvafiq qərar qəbul olunub.
Həmçinin Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101 illiyi münasibətilə 23-24 may 2024-cü il tarixlərində AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, AMEA və AR Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda elmi-praktiki konfransın və rəsm sərgisinin yüksək səviyyədə təşkili haqqında qərar qəbul edilib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə arxeoloji turizmə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli ötən il AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən Beşbarmaq dağında aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə tanış olduğunu xatırladıb. Qeyd edib ki, arxeoloji tədqiqatlar Dövlət Turizm Agentliyi və AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən aparılıb. AMEA rəhbəri bu əməkdaşlığın səmərəli olduğunu və ölkəmizin zəngin və qədim tarixinin təbliğinda mühüm əhəmiyyət daşıdığını söyləyib.
Sonra Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə həyata keçirdikləri layihələr və konfransa hazırlıq, eləcə də iştirak edəcək ölkələrin alimləri haqqında məlumat verib. Bundan əlavə, tədqiq olunan arxeoloji abidələrin 3D kataloqlarının yaradılmasına başlandığını deyib və elektron arxeologiya istiqamətində həyata keçirilən işləri nəzərə çatdırıb.
AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə keçiriləcək beynəlxalq elmi konfransın yüksək səviyyədə təşkili barədə qərar qəbul olunub.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ III Türk Dünyası Ədəbiyyatı və Kitab Festivalında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının iştirakı haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, festival 24-31 may tarixində Elmlər Akademiyasının parkında keçiriləcək və bu dəfə Şimali Kipr Türk Respublikasının da iştirakı ilə 8 gün baş tutacaq. Festivalın hər günü bir ölkəyə - Qırğızıstan, Özbəkistan, Macarıstan, Qazaxıstan, Azərbaycan, Türkiyə, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikasına həsr ediləcək.
Daha sonra AYB-nin mətbuat katibi, layihənin rəhbəri, Beynəlxalq Türk Müəllifləri Birliyinin sədri Xəyal Rza festivalın proqramı haqqında danışıb, Türk dövlətlərindən tanınmış alimlərin, şairlərin, naşirlərin festivalda iştirak edəcəyini, şeir saatlarının, müzakirələrin, kitab təqdimatlarının baş tutacağını bildirib.
AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən Akademiyanın festivalda yüksək səviyyədə iştirakı barədə qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, görkəmli türkman alimi Əta Tərzibaşının 100 illik yubileyi ilə bağlı məsələ də müzakirə edilib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantı Emin Fətəliyevin öz ərizəsi əsasında əyani təhsildən qiyabi təhsilə keçirilməsi, Abbasqulu Ağa Bakıxanovun 230, akademik Məmməd Arif Dadaşzadənin isə 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər Arif Həşimov, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Muxtar İmanov, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov, tanınmış kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

A regular meeting took place within the Presidium of ANAS
Academician Isa Habibbeyli, President of ANAS, members of the Presidium, Department heads of the Administration of the Presidium, directors of scientific institutions and organizations of ANAS, scientific secretaries of ANAS as well as well-known Kirkuk poet, researcher-writer Dr. Shamsaddin Kuzachi came together for the meeting.
Delivering an opening speech at the meeting Academician Isa Habibbeyli gave information about the agenda of the meeting.
Long term service certificates were presented to some workers at the beginning of the meeting.
The first issue, discussed at the meeting, was the organization of the visit of Aziz Sancar, Nobel Prize laureate, honorary member of ANAS, and Professor of the US University of North Carolina to the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Nakhchivan Autonomous Republic as well as the organization of the events during his visit. Academician Isa Habibbeyli reminded that Aziz Sancar, Nobel Prize laureate was elected an honorary member of the Azerbaijan National Academy of Sciences at the General Meeting of ANAS held on November 29, 2023. An invitation by Academician Isa Habibbeyli was sent to Aziz Sancar to visit the Azerbaijan National Academy of Sciences. The aim is to present him with a diploma and a certificate as an honorary member of ANAS as well as organize the meetings of Aziz Sancar with the scientific community of the Azerbaijan Republic. The invitation was accepted by the Nobel Prize laureate with great pleasure.
Academician Isa Habibbeyli underlined that Aziz Sancar will report on the theme “Turkic world science policy: realities and challenges” at the extended meeting of the Presidium of ANAS during his visit and this will be one of the seldom-seen meetings in the history of ANAS with Nobel Prize Laureate. The President of ANAS also emphasized that the information on the visit of Aziz Sancar, Nobel Prize laureate to Azerbaijan was received with great interest and sympathy by the society.
The President of ANAS said that the visit of Aziz Sancar to our country fully corresponds to the President’s policy of expansion of the relations with the Turkic World. Such kinds of events organized in the Academy will be continued in the future as well.
The issue regarding the organization of the visit of Professor Allaberdi Ashyrov, President of the Turkmenistan Academy of Sciences to Azerbaijan National Academy of Sciences was also discussed at the meeting. Academician Isa Habibbeyli said that some social and political figures of Turkmenistan will visit Azerbaijan during the Cultural Days of Turkmenistan in Baku and Allaberdi Ashyrov will be a guest of ANAS. The academician also pointed out that the meetings with Professor Allaberdi Ashyrov will be organized in the Presidium and the scientific institutions of the Academy and an opening ceremony of Magtymguly Fragi Turkmen Literature Center as well as international scientific conference themed “Magtymguly Fragi and Azerbaijan Literature” will be held in the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi with the participation of the professor of Turkmenistan.
A corresponding decision on the high-level organization of the visit of Professor Allaberdi Ashyrov was adopted by the Presidium of ANAS.
A decision on the high-level organization of an art exhibition and a scientific-practical conference on the topic of “Role of National Leader Heydar Aliyev in the Improvement of the Environment in Azerbaijan” to be held with the joint organization of the Ministry of Ecology and Natural Resources of Azerbaijan Republic, the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan on May 23-24, 2024 on the occasion of 101st anniversary of the birth of National Leader Heydar Aliyev was also adopted.
The next topic for discussion was the issue of the joint international scientific conference of ANAS and the State Tourism Agency of the Republic of Azerbaijan dedicated to archeological tourism. Academician Isa Habibbeyli reminded about the archeological excavations held last year in Beshbarmag Mountain by the Institute of Archeology and Anthropology. He underlined that the archeological researches were conducted according to the contract signed between the State Tourism Agency and the Institute of Archeology and Anthropology of ANAS. The President of ANAS highlighted the importance of the cooperation for publicizing the rich and ancient history of Azerbaijan.
Then Farhad Guliyev docent, PhD in history, director of the Institute of Archeology and Anthropology gave information about the projects, jointly realized with the State Tourism Agency, the issues concerning preparation for the conference, as well as the scientists of the countries that will participate at the meeting. He added that they started to create a 3D catalog of the investigated archeological monuments and touched upon works carried out in the direction of electronic archeology.
A decision on the high-level organization of the international scientific conference to be held together with the State Tourism Agency was adopted by the Presidium of ANAS.
The next topic for discussion was the participation of ANAS in the 3rd Turkic World Literature and Book Festival. Academician Isa Habibbeyli said that the festival will be held on May 24-31 in the park of the Academy of the Sciences and this time the Turkish Republic of Northern Cyprus will also participate in the festival.
The festival will be devoted to the countries in turn: Kyrgyzstan, Uzbekistan, Hungary, Kazakhstan, Azerbaijan, Turkey, Turkmenistan and the Turkish Republic of Northern Cyprus.
A decision on high-level participation of the Academy in the festival was adopted by the Presidium of ANAS.
The issue on the 100th jubilee of Ata Terzibashi, an outstanding Turkmen scientist was also discussed.
A decision on the celebration of the 230th anniversary of scientist Abbasgulu Aga Bakikhanov and the 120th jubilee of academician Mammad Arif Dadashzade was adopted at the meeting.
Academicians Arif Hashimov, Rasim Aliguliyev, Irada Huseynova, Govhar Bakhshaliyeva, Mukhtar Imanov, corresponding member of ANAS Gurban Yetirmishli, PhD in Engineering Huseyn Huseynov, PhD in Math sciences Fariz Imranov as well as well-known Kirkuk poet, researcher-writer Dr. Shamsaddin Kuzachi, and others made speeches at the meeting and expressed their offers.