Tədbirdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, Rəyasət Heyətinin üzvləri, Rəyasət Heyəti aparatının şöbə müdirləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının direktorları, elmi katibləri, həmçinin tanınmış kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi və aidiyyəti şəxslər iştirak ediblər.
Əvvəlcə uzunmüddətli səmərəli fəaliyyətlərinə görə, bir sıra şəxslərə “Əmək veteranı vəsiqəsi” təqdim edilib.
İclasda müzakirə olunan ilk məsələ AMEA-nın fəxri üzvü, Nobel mükafatı laureatı, ABŞ-ın Şimali Karolina Universitetinin professoru Əziz Sancarın Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına və Naxçıvan Muxtar Respublikasına səfərinin təşkili və səfər çərçivəsində tədbirlərin keçirilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli xatırladıb ki, 29 noyabr 2023-cü il tarixində keçirilən AMEA-nın Ümumi yığıncağında Nobel mükafatı laureatı Əziz Sancar AMEA-nın fəxri üzvü seçilib. AMEA-nın Fəxri üzvü diplomunun və vəsiqəsinin təqdim olunması və onun Azərbaycan Respublikasının elmi ictimaiyyəti ilə geniş müzakirələrini təşkil etmək məqsədi ilə akademik İsa Həbibbəyli tərəfindən Əziz Sancara Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərlə bağlı müraciət ünvanlanıb və müraciət Nobel mükafatı laureatı tərəfindən məmnuniyyətlə qəbul edilib.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, səfər çərçivəsində AMEA Rəyasət Heyətinin genişləndirilmiş iclasında Əziz Sancarın “Türk dünyası elm siyasəti: reallıqlar və çağırışlar” mövzusunda məruzəsi dinləniləcək və bu, Akademiya tarixində Nobel mükafatı laureatı ilə keçirilmiş nadir görüşlərdən biri olacaq. Həmçinin vurğulayıb ki, Əziz Sancarın ölkəmizə səfər edəcəyi ilə bağlı məlumat ictimaiyyət tərəfindən yüksək rəğbətlə qarşılanıb və bir çox ictimai-siyasi xadim alimlə keçiriləcək görüşdə iştirak barədə niyyətlərini bildiriblər.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, Əziz Sancarın ölkəmizə səfəri dövlət başçısının Türk dünyası ilə əlaqələrin genişləndirilməsi və prioritet istiqamətlərdən birinə çevrilməsi ilə bağlı siyasətinə tam uyğundur və bu yöndə Akademiyada həyata keçirilən tədbirlər bundan sonra da davam etdiriləcək.
İclasda, həmçinin Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Allahverdi Aşirovun Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasına səfərinin təşkili haqqında məsələ də müzakirə olunub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Bakıda keçiriləcək Türkmənistan Mədəniyyət Günləri çərçivəsində bu ölkənin bir sıra ictimai-siyasi xadimləri Azərbaycana səfər edəcək və bu istiqamətdə Allahverdi Aşirov da AMEA-nın qonağı olacaq. Akademik qeyd edib ki, professor Allahverdi Aşirovla Rəyasət Heyətində, Akademiyanın elmi müəssisələrində görüşlər təşkil olunacaq və onun iştirakı ilə AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Məhdimqulu Fəraqi Türkmən Ədəbiyyatı Mərkəzinin açılış mərasimi və “Məhdimqulu Fəraqi və Azərbaycan ədəbiyyatı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçiriləcək.
Qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən professor Allahverdi Aşirovun səfərinin yüksək səviyyədə təşkili barədə müvafiq qərar qəbul olunub.
Həmçinin Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 101 illiyi münasibətilə 23-24 may 2024-cü il tarixlərində AR Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, AMEA və AR Elm və Təhsil Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçiriləcək “Azərbaycanda ətraf mühitin sağlamlaşdırılmasında Ümummilli Lider Heydər Əliyevin rolu” mövzusunda elmi-praktiki konfransın və rəsm sərgisinin yüksək səviyyədə təşkili haqqında qərar qəbul edilib.
İclasda müzakirə edilən növbəti məsələ AMEA-nın AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə arxeoloji turizmə həsr olunmuş beynəlxalq elmi konfransın keçirilməsi haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli ötən il AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu tərəfindən Beşbarmaq dağında aparılan arxeoloji qazıntı işləri ilə tanış olduğunu xatırladıb. Qeyd edib ki, arxeoloji tədqiqatlar Dövlət Turizm Agentliyi və AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutu arasında imzalanmış müqaviləyə əsasən aparılıb. AMEA rəhbəri bu əməkdaşlığın səmərəli olduğunu və ölkəmizin zəngin və qədim tarixinin təbliğinda mühüm əhəmiyyət daşıdığını söyləyib.
Sonra Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Fərhad Quliyev AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə həyata keçirdikləri layihələr və konfransa hazırlıq, eləcə də iştirak edəcək ölkələrin alimləri haqqında məlumat verib. Bundan əlavə, tədqiq olunan arxeoloji abidələrin 3D kataloqlarının yaradılmasına başlandığını deyib və elektron arxeologiya istiqamətində həyata keçirilən işləri nəzərə çatdırıb.
AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən AR Dövlət Turizm Agentliyi ilə birgə keçiriləcək beynəlxalq elmi konfransın yüksək səviyyədə təşkili barədə qərar qəbul olunub.
İclasda müzakirə olunan növbəti məsələ III Türk Dünyası Ədəbiyyatı və Kitab Festivalında Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının iştirakı haqqında olub. Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, festival 24-31 may tarixində Elmlər Akademiyasının parkında keçiriləcək və bu dəfə Şimali Kipr Türk Respublikasının da iştirakı ilə 8 gün baş tutacaq. Festivalın hər günü bir ölkəyə - Qırğızıstan, Özbəkistan, Macarıstan, Qazaxıstan, Azərbaycan, Türkiyə, Türkmənistan və Şimali Kipr Türk Respublikasına həsr ediləcək.
Daha sonra AYB-nin mətbuat katibi, layihənin rəhbəri, Beynəlxalq Türk Müəllifləri Birliyinin sədri Xəyal Rza festivalın proqramı haqqında danışıb, Türk dövlətlərindən tanınmış alimlərin, şairlərin, naşirlərin festivalda iştirak edəcəyini, şeir saatlarının, müzakirələrin, kitab təqdimatlarının baş tutacağını bildirib.
AMEA Rəyasət Heyəti tərəfindən Akademiyanın festivalda yüksək səviyyədə iştirakı barədə qərar qəbul olunub.
Bundan əlavə, görkəmli türkman alimi Əta Tərzibaşının 100 illik yubileyi ilə bağlı məsələ də müzakirə edilib.
İclasda, həmçinin AMEA-nın Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantı Emin Fətəliyevin öz ərizəsi əsasında əyani təhsildən qiyabi təhsilə keçirilməsi, Abbasqulu Ağa Bakıxanovun 230, akademik Məmməd Arif Dadaşzadənin isə 120 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında qərarlar qəbul olunub.
İclasda qeyd olunan məsələlər ətrafında akademiklər Arif Həşimov, Rasim Əliquliyev, İradə Hüseynova, Gövhər Baxşəliyeva, Muxtar İmanov, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Fariz İmranov, tanınmış kərküklü tədqiqatçı, şair və yazıçı Şəmsəddin Kuzəçi və başqaları çıxış edərək fikir və təkliflərini səsləndiriblər.

На мероприятии приняли участие президент НАНА академик Иса Габиббейли, члены Президиума, заведующие отделами аппарата Президиума, директора и ученые секретари научных учреждений и организаций НАНА, известный киркукский исследователь, поэт и писатель Шамсаддин Кузечи и соответствующие лица.
Вначале за плодотворную деятельность на протяжении долгих лет ряду сотрудников были вручены удостоверения «Ветеран труда».
Первым на рассмотрение был вынесен вопрос об организации визита почетного члена НАНА, лауреата Нобелевской премии, профессора Университета Северной Каролины (США) Азиза Санджара в Национальную академию наук Азербайджана и Нахчыванскую Автономную Республику и о мероприятиях, которые будут реализованы в рамках этого визита. Академик Иса Габиббейли напомнил, что на Общем собрании НАНА, которое состоялось 29 ноября 2023 года, лауреат Нобелевской премии Азиз Санджар был избран почетным членом НАНА. Академик Иса Габиббейли обратился к Азизу Санджару с приглашением посетить Национальную академию наук Азербайджана для вручения ему диплома и удостоверения почетного члена НАНА, а также для организации встреч ученого с научной общественностью Азербайджанской Республики, и лауреат Нобелевской премии принял это приглашение.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках визита на расширенном заседании Президиума НАНА будет прослушан доклад Азиза Санджара на тему «Научная политика тюркского мира: реалии и призывы», и это будет одна из редких встреч с лауреатом Нобелевской премии, которая пройдет в Академии наук. Также академик подчеркнул, что известие о визите Азиза Санджара в страну было встречено с воодушевлением со стороны общественности, многие общественно-политические деятели изъявили желание участвовать на встрече с ученым.
Руководитель НАНА отметил, что визит Азиза Санджара в нашу страну полностью соответствует политике, проводимой главой государства в сфере расширения связей с тюркским миром, подобные мероприятия будут реализовываться в Академии наук и в дальнейшем.
На заседании также обсуждался вопрос об организации визита президента Академии наук Туркменистана профессора Аллаберды Аширова в Национальную академию наук Азербайджана. Академик Иса Габиббейли сообщил, что в рамках Дней культуры Туркменистана, которые пройдут в Баку, ряд общественно-политических деятелей страны посетит Азербайджан, и в связи с этим намечается визит Аллаберды Аширова в НАНА. Встречи с Аллаберды Ашировым, продолжил академик, пройдут в Президиуме и научных учреждениях НАНА, при участии профессора состоится открытие Центра туркменской литературы имени Махтумкули Фараги в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА, а также пройдет международная научная конференция «Махтумкули Фараги и азербайджанская литература».
Учитывая все вышеизложенное, Президиум НАНА принял соответствующее постановление об организации визита профессора Аллаберды Аширова в Академию наук на высшем уровне.
Помимо этого, на наседании было принято постановление об организации на высшем уровне научно-практической конференции «Роль общенационального лидера Гейдара Алиева в оздоровлении окружающей среды в Азербайджане» и выставки произведений живописи, посвященных 101-й годовщине со дня рождения великого лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. Мероприятия пройдут 23-24-го мая 2024 года при совместной организации Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, НАНА и Министерства науки и образования Азербайджанской Республики.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о проведении совместной с Государственным агентством по туризму международной научной конференции, посвященной археологическому туризму. Академик Иса Габиббейли напомнил, что в прошлом году ознакомился с археологическими раскопочными работами, которые велись сотрудниками Института археологии и антропологии НАНА на горе Бешбармаг. Академик сообщил, что археологические исследования проводились в соответствии с договором, который был подписан между Государственным агентством по туризму и Институтом археологии и антропологии НАНА, и подчеркнул значимость плодотворного сотрудничества с точки зрения пропаганды богатой и древней истории Азербайджана.
Затем директор Института археологии и антропологии НАНА доктор философии по истории, доцент Фархад Гулиев рассказал о проектах, которые реализуются совместно с Государственным агентством по туризму, и подготовке к конференции. Он отметил, что начата работа по созданию 3D каталогов исследуемых археологических памятников, а также рассказал о мероприятиях, которые реализуются в сфере электронной археологии.
Президиум НАНА принял постановление об организации международной научной конференции, которая пройдет совместно с Государственным агентством по туризму, на высшем уровне.
Далее на заседании обсуждался вопрос об участии Национальной академии наук Азербайджана на Третьем литературно-книжном фестивале тюркского мира. Академик Иса Габиббейли сообщил, что на фестивале, который будет проходить с 24-го по 31-е мая в парке Академии наук, в этот раз примет участие и Турецкая Республика Северного Кипра. Каждый день фестиваля будет посвящен одной стране – Кыргызстану, Узбекистану, Венгрии, Казахстану, Азербайджану, Турции, Туркменистану и Турецкой Республике Северного Кипра.
Говоря о программе фестиваля, пресс-секретарь Союза писателей Азербайджана, руководитель проекта, председатель Международного союза авторов тюркского мира Хаял Рза сообщил, что на фестивале примут участие известные ученые, поэты и издатели тюркских государств, в рамках мероприятия будут организованы часы поэзии, дискуссии, презентации книг.
Президиум НАНА принял постановление об участии Академии наук на фестивале на высшем уровне.
Кроме этого, на заседании был рассмотрен вопрос о 100-летнем юбилее выдающегося туркманского ученого Ата Тарзибаши.
На мероприятии также были приняты постановления о переводе докторанта Института археологии и антропологии НАНА Эмина Фаталиева, обучающегося по программе подготовки докторов философии, с очного на заочное обучение по собственному желанию, проведении 230-летнего юбилея Аббасгулу Ага Бакиханова и 120-летнего юбилея академика Мамеда Арифа Дадашзаде.
В связи с вышеуказанными вопросами своими мыслями и предложениями поделились академики Ариф Гашимов, Расим Алигулиев, Ирада Гусейнова, Говхар Бахшалиева, Мухтар Иманов, член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишли, доктор философии по технике Гусейн Гусейнов, доктор философии по математике Фариз Имранов, известный киркукский исследователь, поэт и писатель Шамсаддин Кузечи и другие.