Ədəbiyyat İnstitutunda Məhtimqulu Fəraqi Türkmən Ədəbiyyatı Mərkəzinin açılışı olub
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Məhtimqulu Fəraqi Türkmən Ədəbiyyatı Mərkəzi fəaliyyətə başlayıb.
Mərkəzin açılış mərasimində Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Allaberdi Aşırovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti, Türkmənistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qurbanməmmet Elyasov, eləcə də Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşları və KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Mərkəzdə Azərbaycanın və Türkmənistanın bayraqları, iki ölkənin görkəmli dövlət və siyasət xadimlərinin şəkilləri, eləcə də Məhtimqulu Fəraqi və digər türkmən mütəfəkkirlərinin kitablarının nümayiş olunduğu sərgi qurulub.
Mərasimdə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti və qardaş ölkənin Azərbaycandakı səfirinin iştirakı ilə belə bir mərkəzin açılmasını tarixi hadisə kimi dəyərləndirib, mərkəzin dostluq və qardaşlığımızın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini vurğulayıb. O, mərkəzdə Türkmənistan ədəbiyyatının araşdırılması yönündə mühüm işlərin aparılacağını bildirib.
2014-cü ildən başlayaraq hər il AMEA-da Məhtimqulu Fəraqiyə həsr olunan silsilə tədbirlərin keçirildiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycanın ədibin yaradıcılığını Türkmənistan qədər öyrənən ikinci ölkə olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, mərkəzin açılması Azərbaycan-Türkmənistan elmi-ədəbi əlaqələrində yeni səhifədir və böyük əhəmiyyətə malikdir. O, həmçinin türkmən ədəbiyyatının görkəmli klassik şairi və filosofu Məhtimqulu Fəraqinin 300 illiyi münasibətilə 2 kitabın çapdan çıxdığını diqqətə çatdırıb. AMEA rəhbəri yeni kitabların Azərbaycan xalqının türkmən xalqına sevgisinin ifadəsi olduğunu bildirib.
Daha sonra Türkmənistan Elmlər Akademiyasının prezidenti professor Allaberdi Aşırov çıxış edərək bu mərkəzin dostluq və qardaşlığımızın daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyini söyləyib. Professor Allaberdi Aşırov Azərbaycanda, xüsusilə də Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Məhtimqulu Fəraqinin yaradıcılığının nəşri və təbliği sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndirib, qardaş ölkədə şairin xatirəsinin sonsuz ehtiramla anıldığını qeyd edib.
Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmixan Osmanlı isə çıxışında Fəraqinin irsinin öyrənilməsi ilə bağlı AMEA tərəfindən mühüm işlərin görüldüyünü deyib. O, AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda Məhtimqulu Fəraqinin indiyə qədər elmə məlum olmayan Divanının aşkarlandığını, əsərin akademik İsa Həbibbəylinin elmi redaktorluğu ilə böyük tirajla nəşr edildiyini xatırladıb.
Dosent İsmixan Osmanlı böyük türkmən şairinin 300 illiyi münasibətilə ölkəmizdə “Məhtimqulunun poemaları” adlı kitabın çap olunduğunu bildirib, həmçinin ilk dəfə Məhtimqulu Fəraqiyə aid mərkəzin də Azərbaycanda açıldığını diqqətə çatdırıb.

В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА начал функционировать Центр туркменской литературы имени Махтумкули Фраги.
На церемонии открытия центра приняли участие делегация во главе с президентом Академии наук Туркменистана профессором Аллаберды Ашировым, чрезвычайный и полномочный посол Туркменистана в нашей стране Гурбанмаммет Эльясов, сотрудники Института литературы и представители СМИ.
В центре демонстрируются государственные флаги Азербайджана и Туркменистана, фотографии выдающихся государственных и политических деятелей двух стран, а также организована выставка, на которой представлены книги Махтумкули Фраги и других туркменских мыслителей.
В своем выступлении на церемонии президент НАНА академик Иса Габиббейли подчеркнул, что открытие подобного центра при участии президента Академии наук Туркменистана и посла братской страны в Азербайджане является историческим событием, центр внесёт важный вклад в ещё большее укрепление дружбы и братства между нашими странами. Академик сообщил, что в центре будут реализовываться мероприятия, направленные на изучение туркменской литературы.
Сказав, что, начиная с 2014 года, в НАНА ежегодно проводятся мероприятия, посвященные Махтумкули Фраги, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что творчество классика изучается в Азербайджане столь же глубоко, как и в самом Туркменистане. Руководитель НАНА отметил, что открытие центра – это новая страница в развитии научно-литературных связей между Азербайджаном и Туркменистаном. Помимо этого, академик сообщил, что в честь 300-летнего юбилея великого поэта и философа Махтумкули Фраги изданы 2 новые книги.
Затем выступил президент Академии наук Туркменистана профессор Аллаберды Аширов, который подчеркнул, что деятельность центра приведет к ещё большему углублению связей между нашими государствами. Профессор Аллаберды Аширов высоко оценил мероприятия, реализуемые в Азербайджане, особенно в Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА, в области издания и пропаганды творчества Махтумкули Фраги, и отметил, что память поэта высоко чтится на Родине.
В своем выступлении доктор философии по филологии, доцент Исмихан Османлы сообщил, что в НАНА проделаны важные работы по изучению наследия Махтумкули Фраги. Ученый напомнил, что в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА был обнаружен неизвестный «Диван» Махтумкули Фраги, который впоследствии был издан большим тиражом под научной редакцией академика Исы Габиббейли.
Доцент Исмихан Османлы отметил, что в честь 300-летия великого туркменского поэта в нашей стране издана книга «Поэмы Махтумкули»; также именно в Азербайджане впервые открывается центр, который носит имя великого поэта и мыслителя Махтумкули Фраги.