Dekabrın 16-da Qahirə Universitetinin alimi, Misir Mədəniyyət Nazirliyinin Nəşriyyat və redaksiya şöbəsinin rəhbəri Əbdürrəhman əl-Hicazi AMEA Şərqşünaslıq İnstitutunda olub. Misirli alimi ölkəsinin Azərbaycandakı Mədəniyyət Mərkəzinin rəhbəri Əhməd Sami Elaydi müşayiət edib.
İlk olaraq Ə.Əl-Hicazi institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva ilə görüşüb. Görüşdə Misir-Azərbaycan ədəbi, elmi əlaqələrindən danışılıb, qonağa Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəbşünaslıq sahəsində görülən işlər barədə məlumat verilib. Görüşdə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib. Ə.Əl-Hicazi Şərqşünaslıq İnstitutunda ərəb ədəbiyyatına dair aparılan tədqiqatların Misirdə çap etdirməyə hazır olduqlarını bildirib.
Daha sonra Əbdürrəhman əl-Hicazi institutun ərəbşünas alimləri ilə görüşüb. Görüşdə əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.

On December 16, scientist from Cairo University, chief of Egyptian Ministry of Culture department of Publishing and editorial Abdurrahman Al-Hijazi visited Institute of Oriental Studies. Egyptian scientist was accompanied by chief of Egypt Culture Center to Azerbaijan Ahmad Sami Elaydi.
In advance, A.Al-Hijazi met with director of the Institute corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva. The guest was informed about literary-scientific ties of Azerbaijan-Egypt, discussed cooperation prospects. Al Hijazi stated his willingness to publish the studies held in the institute on Arabian literature in his country.
Later on, Abdurrehman Al-Hijazi met Arabian studier-scientists of the institute and carried out exchange of views.