AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı Rusiya EA-nın Kurnakov medalı və diplomu ilə təltif edilib
AMEA-nın akademik M.Nağıyev ad. Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı Rusiya EA-nın Ümumi və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda (ÜQKİ) keçirilən ənənəvi 73-cü Kurnakov dinləmələrində iştirak edib.
Tədbirdə azərbaycanlı alimin "Yeni nəsil funksional materialların - topoloji izolyatorların dizaynının fiziki-kimyəvi aspektləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə M.Babanlının rəhbərlik etdiyi tədqiqat qrupunun topoloji izolyator materiallarının alınması və tədqiqi sahəsində son illərdə qazandığı nailiyyətlər ümumilləşdirilib və göstərilib ki, bu tədqiqatlar Avropa Birliyinin bir sıra ölkələrinin, həmçinin Yaponiya və Rusiyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilir. 2011-2015-ci illərdə bu istiqamətdə alınan nəticələr yüksək impakt faktorlu beynəlxalq jurnallarda (Nature Communications, Physical Review Letters, Journal of Physical Chemistry, New Journal of Physics, Physical Review B, Journal of Alloys and Compounds, Inorganic Materials və s.) onlarla məqalədə öz əksini tapıb.
Məruzə ətrafında müzakirələrdə ÜQKİ-nun elmi rəhbəri akademik V.M.Novotvortsev, Kurnakov dinləmələrinin təşkilat komitəsinin sədri, akademik Kuznetsov və b. çıxış edərək məruzəni yüksək qiymətləndiriblər. İnstitutun Elmi Şurasının qərarı ilə prof. M.Babanlı "Fiziki kimyəvi analizin inkişafında və yeni funksional materialların alınmasında böyük xidmətlərinə görə "Rusiya EA-nın Kurnakov medalı və diplomu ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, 2011-ci ildə M.B.Babanlı Rusiya EA-nın Beynəlxalq akademik nəşriyyat kompaniyasının (MAİK-Nauka) jurnallarında çap olunmuş çoxsaylı elmi əsərlərinə görə REA Rəyasət Heyətinin xüsusi mükafatı və diplomuna layiq görülüb.

Член-корреспондент НАНА Магомед Бабанлы награжден медалью Курнакова и дипломом Российской АН
Заместитель директора по научной работе Института катализа и неорганической химии им. академика М.Нагиева НАНА, член-корреспондент НАНА Магомед Бабанлы принял участие в очередном традиционном Курнаковском совещании, состоявшемся в Институте общей и неорганической химии Российской АН.
На мероприятии был заслушан доклад ученого М.Бабанлы «Физико-химические аспекты дизайна топологических изоляторов – функциональных материалов нового поколения», в котором было указано, что обобщенные достигнутые за последние годы результаты исследований в области получения топологически – изоляционных материалов исследовательской группой под руководством М.Бабанлы показали, что данные исследования осуществляются в условиях тесного сотрудничества ведущими научно-исследовательскими учреждениями ряда стран ЕС, а также Японии и России. Достигнутые в 2011-2015 гг. результаты исследований, проведенных в данном направлении были опубликованы в международных журналах с высоким импактным фактором (Nature Communications, Physical Review Letters, Journal of Physical Chemistry, New Journal of Physics, Physical Review B, Journal of Alloys and Compounds, Inorganic Materials и др.).
Доклад был высоко оценен научным руководителем ИОНХ В.М.Новотворцевым, председателем Организационного комитета Курнаковских совещаний, академиком Кузнецовым и др. По решению Ученого совета института профессор М.Бабанлы был награжден медалью Курнакова и дипломом Российской АН за большие заслуги в развитии физико-химического анализа и получении новых функциональных материалов.
Напомним, что в 2011 году М.Бабанлы были вручены специальная награда и диплом Президиума Российской АН за многочисленные научные труды, опубликованные в журналах Компании международного академического издательства Российской АН.