AMEA-nın müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı Rusiya EA-nın Kurnakov medalı və diplomu ilə təltif edilib
AMEA-nın akademik M.Nağıyev ad. Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, AMEA müxbir üzvü Məhəmməd Babanlı Rusiya EA-nın Ümumi və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda (ÜQKİ) keçirilən ənənəvi 73-cü Kurnakov dinləmələrində iştirak edib.
Tədbirdə azərbaycanlı alimin "Yeni nəsil funksional materialların - topoloji izolyatorların dizaynının fiziki-kimyəvi aspektləri" mövzusunda məruzəsi dinlənilib. Məruzədə M.Babanlının rəhbərlik etdiyi tədqiqat qrupunun topoloji izolyator materiallarının alınması və tədqiqi sahəsində son illərdə qazandığı nailiyyətlər ümumilləşdirilib və göstərilib ki, bu tədqiqatlar Avropa Birliyinin bir sıra ölkələrinin, həmçinin Yaponiya və Rusiyanın aparıcı elmi-tədqiqat müəssisələri ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilir. 2011-2015-ci illərdə bu istiqamətdə alınan nəticələr yüksək impakt faktorlu beynəlxalq jurnallarda (Nature Communications, Physical Review Letters, Journal of Physical Chemistry, New Journal of Physics, Physical Review B, Journal of Alloys and Compounds, Inorganic Materials və s.) onlarla məqalədə öz əksini tapıb.
Məruzə ətrafında müzakirələrdə ÜQKİ-nun elmi rəhbəri akademik V.M.Novotvortsev, Kurnakov dinləmələrinin təşkilat komitəsinin sədri, akademik Kuznetsov və b. çıxış edərək məruzəni yüksək qiymətləndiriblər. İnstitutun Elmi Şurasının qərarı ilə prof. M.Babanlı "Fiziki kimyəvi analizin inkişafında və yeni funksional materialların alınmasında böyük xidmətlərinə görə "Rusiya EA-nın Kurnakov medalı və diplomu ilə təltif edilib.
Qeyd edək ki, 2011-ci ildə M.B.Babanlı Rusiya EA-nın Beynəlxalq akademik nəşriyyat kompaniyasının (MAİK-Nauka) jurnallarında çap olunmuş çoxsaylı elmi əsərlərinə görə REA Rəyasət Heyətinin xüsusi mükafatı və diplomuna layiq görülüb.

Corresponding member of ANAS Mahammad Babanly awarded the Kurnakov medal and diploma of the Russian AS
Deputy Director for Science of the Institute of Catalysis and Inorganic Chemistry, corresponding member of ANAS Mahammad Babanli took part in the 73rd Kurnakov auditions which held at Russia Academy of Sciences Institute of General and Inorganic Chemistry.
In the conference Azerbaijani scientist delivered a leture "Physical and chemical aspects of the new generation functional materials – design of topological insulators”. The report commented on the progress made over the past five years by the Azerbaijani chemists in the field of production and investigation of functional inorganic materials of new generation.
It was noted that studies in this area are multidisciplinary in nature and are carried out in a joint collaboration with leading research institutions around the world (Spain, France, Germany, Italy, Switzerland, Japan, Russia, etc.). The research results have been published in more than 20 articles of international journals ( (Nature Communications, Physical Review Letters, Journal of Physical Chemistry, New Journal of Physics, Physical Review B, Journal of Alloys and Compounds, Inorganic Materials etc.) with a high factor of impact.
Scientific supervisor of the Institute of the General and Inorganic Chemistry Academician V.M.Novotvortsev, chairman of the organizing committee of the Kurnakov auditions Academician Kuznetsov and others discussed the lecture and highly appraised it. By the decision of Academic Council of the Institute, Mahammad Babanly was awarded the Kurnakov medal and diploma for his great merits in development of physical-chemical analyze and extraction of new functional materials.
Note that, M.B.Babanly awarded the special Prize and diploma of the Russian AS Presidium for his numerous scientific papers published on the journals of International academic publishing company (MAIK-Nauka) in 2011.