Pekin Xarici Dillər Universitetinin Azərbaycan dili kafedrası ilə tanışlıq
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Pekin Xarici Dillər Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycan dili kafedrasının fəaliyyəti tanış olub.
Kafedranın müdiri filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aqşin Əliyev kafedranın yaranma tarixi, iş fəaliyyəti, tələbələrlə keçirilən görüşlər, onlara verilən elmi-metodiki tapşırıqlar, kütləvi maarifləndirici tədbirlər barədə ətraflı məlumat verib. Azərbaycandilli mütəxəssislərin birinci buraxılışının yekunları barədə danışan kafedra müdiri ikinci qrupun da uğurla təhsilə cəlb olunduqlarını diqqətə çatdırıb, yerli tələbələrə Azərbaycana böyük sevgi aşılandığını vurğulayıb. Çinli tələbələrin dərslərdə fəallıq göstərdiyini, Azərbaycanın tarixi, dili və ədəbiyyatı ilə bağlı önəmli biliklər qazandıqlarını bildirən alim praktiki dərslərə və ölkəmizlə bağlı elmi-təcrübi viktorinalara xüsusi əhəmiyyət verildiyini diqqətə çatdırıb. Çinli tələbələrin yay tətili günlərində mütəmadi olaraq Azərbaycana tanışlıq səfərlərinin də təşkil edildiyi bildirilib.
Akademik İsa Həbibbəyli Pekin Xarici Dillər Universitetində fəaliyyət göstərən Azərbaycan dili kafedrasının işini yüksək qiymətləndirib, əlaqələrin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri Azərbaycana aid tarixi məkanların, maddi-mədəniyyət abidələrinin, rəmzlərin təsvir olunduğu xatirə hədiyyələrini, üzərində Qarabağın simvolu olan Xarıbülbülün və Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası binasının təsviri olan xalçaları, eləcə də AMEA-da nəşr olunmuş 100 nüsxədən çox kitabı kafedraya hədiyyə edib.

Знакомство с Кафедрой азербайджанского языка ПУИЯ
Президент НАНА академик Иса Габиббейли ознакомился с деятельностью Кафедры азербайджанского языка, которая функционирует в Пекинском университете иностранных языков (ПУИЯ).
Заведующий кафедрой доктор философии по филологии, доцент Агшин Алиев подробно рассказал об истории создания кафедры, сферах деятельности, проводимых со студентами встречах, научно-методических поручениях, которые им даются, массовых просветительских мероприятиях. Говоря об итогах первого выпуска азербайджано-язычных специалистов, заведующий кафедрой сообщил, что к обучению успешно привлечена и вторая группа, местным студентам прививается большая любовь к Азербайджану. Агшин Алиев отметил, что студенты проявляют активность на уроках, получают важные знания об истории, языке и литературе Азербайджана, особое значение придается практическим занятиям и научно-практическим викторинам, связанным с нашей страной. Во время летних каникул, продолжил ученый, периодически организовываются ознакомительные поездки китайских студентов в Азербайджан.
Академик Иса Габиббейли высоко оценил работу Кафедры азербайджанского языка, которая функционирует в ПУИЯ, и подчеркнул, что необходимо еще более расширить связи.
Руководитель НАНА передал кафедре памятные подарки, на которых изображены исторические достопримечательности, памятники культуры и символы Азербайджана, ковры с изображением символа Карабаха – цветка Харыбюльбюль и здания Национальной академии наук Азербайджана, а также более 100 экземпляров книг, изданных в НАНА.