“Şuşa – İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtıdır” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib
İyulun 2-də AMEA-da Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun təşkilatçılığı ilə “Şuşa – İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtıdır” mövzusunda respublika elmi konfransı keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə institutun direktoru AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə açaraq 2022-ci ildə Türkiyənin Bursa şəhərində Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatına (TÜRKSOY) üzv ölkələrin Mədəniyyət Nazirlərinin Daimi Şurasının növbədənkənar iclasında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” və bu il Qətərin paytaxtı Doha şəhərində keçirilən İslam Dünyası Mədəniyyət Nazirlərinin 12-ci Konfransında isə Şuşa şəhərinin 2024-cü il üzrə “İslam dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsi barədə məlumat verib. O, bu qərarın müsəlman dünyasının Azərbaycana növbəti dəstəyinin, hörmətinin əlaməti olduğunu vurğulayıb.
Direktor qeyd edib ki, 44 günlük Vətən müharibəsində Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında şanlı Azərbaycan Ordusu tərəfindən böyük qəhrəmanlıqla erməni işğalından azad olunan bu qala şəhərinin tarixi şöhrəti özünə qaytarılır.
Ərtegin Salamzadə Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin Şuşa işğaldan azad olunan gün - noyabrın 8-də Şəhidlər xiyabanından xalqa müraciətində səsləndirdiyi “Əziz Şuşa, sən azadsan! Əziz Şuşa, biz qayıtmışıq! Əziz Şuşa, biz səni dirçəldəcəyik!” sözlərini xatırladaraq, bu xoş xəbərin indi də qulaqlarda əks-səda verdiyini vurğulayıb. Qeyd edib ki, ölkə başçısının rəhbərliyi altında Şuşa şəhərinin qısa müddət ərzində yenidən qurulması, həyatın bu qədim yurdumuza qaytarılması, eyni zamanda, tarixi-mədəni və dini abidələrin bərpa edilərək istifadəyə verilməsi istiqamətində aparılan intensiv işlər, Şuşanın beynəlxalq tədbirlərin keçirildiyi məkana çevrilməsi İslam dünyası tərəfindən də yüksək dəyərləndirilir.
“Qarabağın incisi, Azərbaycanın göz bəbəyi, xalqımızın qədim tarixini özündə yaşadan Şuşa - mədəniyyətimizin mərkəzi, milli incəsənətimizin beşiyidir”, - deyən alim bu qədim şəhərin tarixi, musiqi mühiti və mədəniyyətindən ətraflı bəhs edib. Bildirib ki, milli memarlıq üslubu ilə seçilən, orta əsr şəhərsalma sənətinin qiymətli abidəsi hesab edilən Şuşa həm də özünəməxsus memarlığı ilə fərqlənir. Azərbaycanın mədəniyyət məbədi olan bu qədim şəhər tarixi abidə, nadir və təkrarsız sənət incisidir.
AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadə Şərqin konservatoriyası, muğamımızın beşiyi adlanan Şuşanın təsviri incəsənət və dekorativ tətbiqi sənət ənənələri ilə də məşhur olduğunu söyləyib. O, Şuşa şəhərinin tarixən Qarabağın əsas xalçaçılıq mərkəzlərindən biri olduğunu vurğulayıb, həmçinin burada şəbəkə sənətinin bədii məktəbinin formalaşdığını qeyd edib.
Direktor, eyni zamanda institutun şöbə müdiri akademik Zemfira Səfərovanın “Azərbaycanın musiqi qalası – Şuşa” kitabının ərəb dilində Əlcəzairdə nəşr olunduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, bu nəşrdə Şuşanın Azərbaycan, Şərq və bütövlükdə dünya mədəniyyəti üçün əhəmiyyətindən söz açılır, burada Azərbaycanın görkəmli musiqiçiləri, bəstəkarları və ifaçılarının yetişməsi haqqında ərəb ictimaiyyətinə müfəssəl məlumat verilir.
Tədbirdə professor Sevil Fərhadova “Şuşa mədəniyyətində muğam yaradıcılıq prosesində “ritmik həyat dairələri”nin yaşanması”, s.ü.f.d. Ramil Quliyev “Mir Mövsün Nəvvab: Azərbaycan art-terapiyasının banisi kimi”, s.ü.f.d., dos. Aslan Xəlilov “Şuşalı memar Kərbəlayi Səfixan Qarabağinin həyat və yaradıcılığı”, s.ü.f.d. Afaq Hüseynova “Məşhur şuşalılar silsiləsində - Böyükağa Hüseynov”, s.ü.f.d., dos. Nərminə Ağayeva “Şuşa ədəbi-mədəni mühitində maarif və mədəniyyətin yeni ənənələri”, s.ü.f.d. Nəzmin Cəfərova “Şuşada müasir muzey quruculuğu: muzeylər “yaşıl dünya”nın keşiyində” adlı məruzələrlə çıxış ediblər.
Konfransda, həmçinin “XXI əsrdə nəşr edilən Şuşa haqqında tarixi kitablar”, “Heydər Əliyevin Şuşa fəaliyyəti”, “İslam mədəniyyətinin paytaxtı Şuşada müasir mədəni inkişaf”, “Şuşa regionunun mövcud mədəni turizm potensialı”, “Şuşa muğam məktəbinin ikişaf yolları”, “Müasir Qarabağ mədəni mühitinin yeni reallıqları” mövzusunda məruzələr dinlənilib.
Məruzələrdə Azərbaycanın qədim söz-sənət beşiklərindən olan Şuşanın tarixi keçmişindən, ədəbiyyat, musiqi və incəsənətimizə böyük töhfələr vermiş şuşalı sənətkarların zəngin irsindən, Şuşa şəhərinin mədəniyyət paytaxtına çevrilməsi istiqamətində görülən işlərdən, Qafqazın mədəniyyət tarixində Şuşa şəhərinin yerindən bəhs olunub.

Шуша – культурная столица исламского мира
Как известно, в последние годы в культурной столице Азербайджана – городе Шуша – проводятся различные культурные, музыкальные, научно-практические и общественно-политические мероприятия, которые приковывают внимание всего мира к этой жемчужине Азербайджана. В то же время, в республике и за ее пределами проходят мероприятия, посвященные самому городу и различным сторонам его жизни. Недавно Институтом архитектуры и искусства НАНА была организована республиканская научная конференция, посвященная объявлению города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год. Отметим, что еще до этого, в 2023 году Шуша была объявлена «Культурной столицей тюркского мира», весь 2022-й год был объявлен в Азербайджане «Годом города Шуша», а в этом году Шуша объявлена также «Молодежной столицей Организации исламского сотрудничества».
Открыв мероприятие вступительным словом, директор института член-корреспондент НАНА Эртегин Саламзаде сообщил, что конференция проводится в рамках Распоряжения главы государства «О мерах, связанных с объявлением города Шуша «Культурной столицей исламского мира» на 2024 год». Директор института подчеркнул, что вследствие целенаправленной и успешной внешней политики государства внимание мировой общественности периодически устремляется к Шуше, Карабахскому региону и к Азербайджану в целом.
Эртегин Саламзаде рассказал о месте города Шуша в развитии национальной архитектуры, живописи, декоративно-прикладного искусства, особенно ковроткачества, театрального искусства и т.д. Говоря о роли «консерватории Востока» в расцвете музыкального искусства Азербайджана, ученый сообщил, что недавно фундаментальный труд завотделом института академика Земфиры Сафаровой «Шуша – цитадель азербайджанской музыки» был издан на арабском языке, что также является знаменательным событием в рамках текущего статуса города.
Помимо этого, Эртегин Саламзаде говорил о своих исследованиях в области развития искусства шебеке в Шуше: «Мои исследования показали, что в Шуше была сформирована школа шебеке. Все мы видели работы Верещагина, которые художник создал в 1865 году во время поездки в Шушу. На них также можно увидеть интерьеры, украшенные шебеке. Если сравнить искусство шебеке в Шуше и различных регионах страны, то больше всего параллелей можно провести с искусством шебеке, распространённом в Иреванском ханстве».
Отметив, что на конференцию представлены доклады, охватывающие не только сферу искусствоведения, но и темы, связанные с основными направлениями культурной политики и дальнейшим культурным строительством в Карабахском регионе, Эртегин Саламзаде озвучил слова Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева: «Дорогая Шуша, ты свободна!», произнесенные им в день освобождения жемчужины Карабаха от оккупации, и объявил конференцию открытой.
Темы, представленные на конференции, заслуживают особого внимания, так как была продемонстрирована вся многогранная палитра культурной среды города Шуша, что лишний раз свидетельствует о его месте в развитии культуры и искусства Азербайджана. Развитию музыкального искусства были посвящены темы «Опыт проживания «ритмических кругов жизни» в мугамном творческом процессе как показатель исторического претворения принципа миропорядка в азербайджанской культуре (на примере культурного наследия города Шуша)», «Садыгджан: принцип универсальности и национальности в создании темперации в азербайджанской национальной музыке» и «Развитие школы исполнительского искусства в Шуше». В ходе мероприятия были прослушаны доклады «Мир Мохсун Навваб как основоположник арт-терапии в Азербайджане», «Жизнь и творчество шушинского архитектора Кербелаи Сефихана Карабаги», «Из цикла «Знаменитые шушинцы»: Бёюкага Гусейнов», «Исторические книги о Шуше, изданные в XXI веке», а также говорилось о развитии литературно-культурной среды, современном культурном развитии, потенциале культурного туризма и т.д.
Наш доклад «Современное музейное строительство в Шуше: музеи на страже зеленого мира» был посвящен перспективам создания экомузеев и «зеленых маршрутов» в Азербайджане, в том числе и в Карабахском регионе. Отмечалось, что это станет весомым вкладом как в развитие общества и экономики знаний, так и в «Год солидарности во имя зеленого мира». В докладе подчеркивалось, что включение Азербайджана в региональные и международные «зеленые маршруты» и зеленые пояса приведет не только к развитию туризма и креативной экономики, но и посредством просветительских программ сыграет большую роль в доведении правды об Азербайджане до мировой общественности.