AMEA Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə olunan növbəti məsələlərdən biri də AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda Türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixi və müasir fəlsəfəsi şöbəsinin yaradılması haqqında olub.
Məsələ ilə bağlı çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, zəngin elmi-mədəni irsə, fəlsəfi düşüncə tarixinə malik türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixinin araşdırılması, xüsusilə də, müasir dövrün tələbləri kontekstində öyrənilməsi Türk birliyinin təməl prinsiplərinin formalaşmasında mühüm əhəmiyyətə malikdir. Türk dünyasının keçmişdən günümüzədək mədəni, fəlsəfi irsinin öyrənilməsi, başqa sözlə, ortaq təfəkkürünün, düşüncəsinin tədqiqi vacib amillərdən biridir. Həmçinin türk xalqlarının ayrı-ayrı mütəfəkkirlərinin fəlsəfi fikirlərinin vahid şəkildə formalaşması da aktuallıq kəsb edir.
AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, hazırda Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə həyata keçirilən dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən birini ortaq etnik-mədəni dəyərlərə sahib olduğumuz türk ölkələri ilə siyasi, diplomatik, iqtisadi, mədəni, elmi əlaqələrin inkişaf etdirilməsi təşkil edir. Prezident İlham Əliyevin Andiçmə mərasimindəki nitqində “Bizim başqa ailəmiz yoxdur. Bizim ailəmiz Türk dünyasıdır”, - sözləri, həmçinin bu günlərdə Şuşada Türk Dövlətləri Təşkilatının qeyri-rəsmi Zirvə görüşünün keçirilməsi və tarixi “Qarabağ Bəyannaməsi”nin imzalanması ilə Türk dünyasına olan münasibətini açıq şəkildə ifadə etdiyini diqqətə çatdırıb.
Dövlət başçısının nitqinin AMEA, həmçinin digər akademik, ali təhsil və sahə elmi müəssisələrinin qarşısında mühüm vəzifələr müəyyənləşdirdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu vəzifələrin icrasını təmin etmək məqsədilə Akademiyanın elmi müəssisələri ilə Beynəlxalq Türk Akademiyası, Türkiyə Elmlər Akademiyası, Atatürk Kültür, Dil və Tarix Yüksək Qurumu, TÜBİTAK və Orta Asiya Respublikalarının Elmlər Akademiyaları arasında elmi əməkdaşlığın genişləndirilməsi, birgə tədqiqatların, digər elmi və elmi-təşkilati tədbirlərin həyata keçirilməsi istiqamətində kompleks addımlar atılır.
“Bu kontekstdə zəngin elmi-mədəni irsə, fəlsəfi düşüncə tarixinə malik türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixinin araşdırılması, xüsusilə də, müasir dövrün tələbləri kontekstində öyrənilməsi türk birliyinin təməl prinsiplərinin formalaşmasında mühüm əhəmiyyətə malikdir. Türk dünyasının keçmişdən günümüzədək mədəni, fəlsəfi irsinin öyrənilməsi, başqa sözlə, ortaq təfəkkürünün, düşüncəsinin tədqiqi vacib amillərdən biridir. Həmçinin türk xalqlarının ayrı-ayrı mütəfəkkirlərinin fəlsəfi fikirlərinin vahid şəkildə formalaşması da aktuallıq kəsb edir. Bu baxımdan AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda daxili imkanlar hesabına Türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixi və müasir fəlsəfəsi şöbəsinin yaradılması zərurəti yaranıb”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
İclasda qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunda Türk xalqlarının fəlsəfi fikir tarixi və müasir fəlsəfəsi şöbəsinin yaradılması barədə qərar qəbul edilib.

One of the next issues discussed at the Presidium meeting of ANAS was the establishment of the Department of the History of Philosophical Thought and Modern Philosophy of Turkic Peoples at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS.
Speaking on the issue, Academician Isa Habibbeyli highlighted the importance of researching the history of philosophical thought of Turkic peoples, which possess a rich scientific and cultural heritage. He noted that studying this history, especially within the context of modern requirements, is crucial for forming the foundational principles of Turkic Unity. Studying the cultural and philosophical heritage of the Turkic World from past to present, and understanding the common thinking and thought processes is one of the essential factors. Additionally, the uniform formation of philosophical ideas of different thinkers of Turkic peoples is also relevant.
The head of ANAS emphasized that one of the crucial directions of state policy currently implemented under the leadership of President Ilham Aliyev is the development of political, diplomatic, economic, cultural, and scientific relations with Turkic countries, having common ethnic-cultural values. The Academician said that the speech of President Ilham Aliyev in his inauguration ceremony: “We have no other family. Our family is the Turkic world”, and the recent Informal Summit of the Organization of Turkic States held in Shusha as well as the signing of the historic "Karabakh Declaration" clearly demonstrates his attitude towards the Turkic World.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that the head of state's speech outlined significant responsibilities for ANAS, as well as other academic, higher education, and field scientific institutions. To accomplish these goals, efforts are underway to enhance scientific collaboration between ANAS and institutions such as the International Turkic Academy, the Turkish Academy of Sciences, the Atatürk Supreme Council for Culture, Language and History, TUBITAK, and the Academies of Sciences of Central Asian Republics. These initiatives also involve conducting joint research and organizing scientific and organizational events.
“In this context, studying the history of philosophical thought among Turkic peoples, who have a rich scientific and cultural heritage, especially within the context of modern requirements, is of great importance in shaping the foundational principles of Turkic Unity. Studying the cultural and philosophical heritage of the Turkic World from past to present, and understanding the common thinking and thought processes is one of the essential factors. And the uniform formation of philosophical ideas of different thinkers of Turkic peoples is also relevant. From this perspective, creating a Department of the History of Philosophical Thought and Modern Philosophy of Turkic peoples at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS at the expense of internal capabilities, is essential”-said the Academician.
Considering the discussions at the meeting, a decision was made to establish a Department of the History of Philosophical Thought and Modern Philosophy of Turkic peoples at the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS.