AMEA prezidenti Şahbulaq abidələr kompleksini ziyarət edib
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli işğaldan azad edilmiş Ağdam şəhəri ətrafındakı Şahbulaq abidələr kompleksini ziyarət edib, Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun burada fəaliyyət göstərən Şahbulaq arxeoloji ekspedisiyasının fəaliyyəti ilə tanış olub.
AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun direktoru tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və Şahbulaq arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri, institutun aparıcı elmi işçisi tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Təvəkkül Əliyev kompleks ərazisində aparılan qazıntı işləri, qədim yaşayış yeri, alban abidələri, həmçinin XVII əsrə aid edilən Şahbulaq qalasının və Şah Abbas məscidinin tarixi barədə AMEA-nın prezidentinə ətraflı məlumat veriblər.
Qeyd olunub ki, Qarabağın işğalı zamanı Ermənistan arxeoloqları tərəfindən Şahbulaq qalasında və ətraf ərazilərdə aparılan qanunsuz qazıntı işləri zamanı maddi mədəniyyət nümunələrinin xeyli hissəsi dağıdılıb, qala divarlarına ciddi ziyan dəyib. İşğal zamanı və 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə Ağdam rayonunu döyüşsüz təhvil verilməyə məcbur edilən düşmən mövcud artefakları da yük maşınlarında özləri ilə daşıyıb aparıblar. Qarabağ işğaldan azad edildikdən sonra bu ərazilərdə Azərbaycan arxeoloqları tərəfindən qazıntı işlərinə başlanılıb, yeni qədim yaşayış yerləri aşkar olunub, xeyli sayda maddi-mədəniyyət nümunələri tapılıb. Arxeoloji tədqiqatlar zamanı aşkar edilmiş çoxsaylı maddi mədəniyyət nümunələrinə əsasən, burada Qafqaz Albaniyası dövrünə aid şəhər mədəniyyətinin izləri görünür. Böyük bir sahəni əhatə edən ərazi qiymətli tarixi materiallarla zəngindir.
Şahbulaq tarixi-memarlıq kompleksinin ərazisindəki qədim alban məbədini, Şahbulaq sarayını, Şahbulaq bulaq-abidəsini, məscidi ziyarət edərək yeni tapılmış bir neçə mədəni qatın izlərinə nəzər yetirib, arxeoloji materiallarla tanış olan akademik İsa Həbibbəyli tədqiqat işlərinin genişləndirilməsinin əhəmiyyətini bildirib, Şahbulaq kompleksindən tapılan zəngin materiallar, sənədlər haqqında inpakt-faktorlu jurnallarda məqalələrin sayının artırılması, başlıcası isə mükəmməl monoqrafik araşdırma əsərlərinin yazılması və albomların hazırlanması barədə tövsiyələrini alimlərin diqqətinə çatdırıb. Arxeoloqların humanitar elmin digər sahələrini təmsil edən alimlərlə - antropoloqlar, etnoqraflar, paleoseysmoloqlar, toponimiya tədqiqatçıları, folklorşünaslarla birgə kompleks tədqiqat işlərinə cəlb edilməsinin vacibliyini xüsusi vurğulayıb. Şahbulaq abidə kompleksində gənc arxeoloqların ekspedisiyada geniş təmsil olunması təqdir edilib.
Qeyd edək ki, arxeoloqlar ilk dəfə olaraq üzərində Akademiyanın yeni embleminin təsvirinin əks edildiyi xüsusi geyim formaları ilə təchiz olunub. Həmçinin AMEA rəhbərliyi tərəfindən hədiyyə edilmiş dronlardan ilk dəfə olaraq Şahbulaq abidələr kompleksində istifadə olunub, qazıntı yerlərindən eksklüziv vizual görüntülər əldə edilib.
Beləliklə, bundan sonra arxeoloqlar xüsusi geyim formasında çalışacaq və tədqiqat zamanı dron çəkilişlərindən istifadə edəcəklər.

The President of ANAS visited the Shahbulag monument complex
The President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, visited the Shahbulag monument complex near the liberated Agdam city. He became acquainted with the activities of the Shahbulag archaeological expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography.
The Director of the Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS, PhD in history Farhad Guliyev, and the head of the Shahbulag archaeological expedition, leading scientific worker of the institute, PhD in history, docent Tavakkul Aliyev, presented detailed information to the President of ANAS about the excavations conducted in the complex. They discussed the ancient settlement, Albanian monuments, the history of the 17th-century Shahbulag Castle, and the Shah Abbas Mosque.
It was noted that during the occupation of Karabakh, Armenian archaeologists conducted illegal excavations in the Shahbulag castle and surrounding areas, resulting in the destruction of many material culture samples and significant damage to the castle walls. During the occupation and the 44-day Patriotic War, the enemy, who was forced to surrender the Agdam region without fighting, also took the existing artifacts with them in trucks. After the liberation of Karabakh, Azerbaijani archaeologists began excavations in these areas, discovering new ancient settlements and a large number of material culture samples. The numerous examples of material culture uncovered during these archaeological investigations reveal traces of urban culture from the Caucasian Albanian period. The area, which covers a large expanse, is rich in valuable historical materials.
Having visited the ancient Albanian temple, Shahbulag palace, Shahbulag fountain-monument, and the mosque in the territory of the Shahbulag historical-architectural complex, Academician Isa Habibbeyli reviewed the archaeological materials and emphasized the importance of expanding research efforts. He highlighted the rich materials found in the Shahbulag complex and made recommendations about increasing the number of articles in impact-factor journals, writing comprehensive monographic research works, and preparing albums. He stressed the importance of involving archaeologists in complex research together with scientists from other fields of humanitarian science, including anthropologists, ethnographers, paleoseismologists, toponymy researchers, and folklorists. The broad representation of young archaeologists in the expedition at the Shahbulag monument complex has been praised.
It should be noted that, for the first time, archaeologists were equipped with special uniforms featuring the Academy's new emblem. Additionally, drones provided by the ANAS management were used for the first time at the Shahbulag monument complex, capturing exclusive visual images of the excavation sites.
From now on, archaeologists will work in special uniforms and use drone footage during their research.