Dekabrın 30-da AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsi institutlarının 2015-ci ili əhatə edən hesabat iclası keçirildi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi. İclasın İctimai Elmlər Bölməsinə daxil olan 8 institutun cari ildəki fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Sonra Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nəcəf Müseyibli, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə, İqtisadiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Allahyar Muradov, İnsan Hüquqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafayeva və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı təmsil etdikləri institutların 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında hesabatları təqdim etdilər.
Qeyd olundu ki, cari ildə bölmə üzrə 33 problem üzrə 117 mövzuda 271 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilmişdir. 2015-ci ildə 1697 kitab və monoqrafiya, 1028 məqalə (onlardan 38-i impakt faktorlu jurnallarda), 160 tezis dərc olunub. Bölmə əməkdaşlarının nəşr olunan işlərinə 322-yə yaxın istinadlar olmuşdur. Bundan əlavə bölməyə daxil olan institutların əməkdaşları AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 5-ə yaxın qrantına layiq görülüblər. Hesabat ilində bölmə əməkdaşlarından 4 nəfər elmlər, 36 nəfər isə fəlsəfə doktoru dissertasiyalarını müdafiə edib.
Hesabatla bağlı bölmənin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, akademik Nailə Vəlixanlı və digərləri çıxış ediblər. Müzakirələrdən sonra bölmə institutlarının hesabatları qəbul olunub.

30 декабря в Президиуме НАНА состоялось заседание, посвященное отчету о деятельности институтов Отделения общественных наук в 2015 году.
Открывая мероприятие вступительным словом, вице-президент НАНА академик Иса Габиббейли рассказал о вопросах, стоящих на повестке дня. Он сообщил, что заседание посвящено обсуждению деятельности 8 институтов Отделения общественных наук в текущем году.
Далее директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов, заместитель директора по научной работе Института археологии и этнографии, доктор философии по истории Наджаф Мусеибли, директор Института востоковедения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева, директор Института философии и права, профессор Ильхам Мамедзаде, заместитель директора по научной работе Института экономики, доктор экономических наук Аллахяр Мурадов, директор Института прав человека, доктор юридических наук Айтен Мустафаева и директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, представили отчеты о научной и научно-организационной деятельности представляемых ими институтов в 2015 году.
Было отмечено, что в текущем году институтами Отделения была выполнена 271 научно-исследовательская работа по 117 темам, охватывающим 33 проблемы. В 2015 году были изданы 1697 книг и монографий, 1028 статей (38 из них были опубликованы в журналах с импакт фактором), 160 тезисов. На изданные работы сотрудников отделения ссылались около 322 раз. Кроме того, сотрудники институтов, входящих в отделение, были удостоены около 5 грантов Президиума НАНА и Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики. В отчетном году 4 человека из сотрудников отделения защитили диссертации на соискание ученой степени доктора наук, 36 человек - доктора философии.
В связи с представленным отчетом выступили и.о. академика-секретаря отделения, член-корреспондент НАНА Наргиз Ахундова, академик Наиля Велиханлы и другие. После обсуждений отчеты институтов отделения были приняты.