Dekabrın 30-da AMEA Rəyasət Heyətində İctimai Elmlər Bölməsi institutlarının 2015-ci ili əhatə edən hesabat iclası keçirildi.
AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli tədbiri giriş sözü ilə açaraq gündəlikdə duran məsələlər haqqında məlumat verdi. İclasın İctimai Elmlər Bölməsinə daxil olan 8 institutun cari ildəki fəaliyyətinin müzakirəsinə həsr olunduğunu bildirdi.
Sonra Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov, Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nəcəf Müseyibli, Şərqşünaslıq İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva, Fəlsəfə və Hüquq İnstitutunun direktoru, professor İlham Məmmədzadə, İqtisadiyyat İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, iqtisad üzrə fəlsəfə doktoru Allahyar Muradov, İnsan Hüquqları İnstitutunun direktoru, hüquq üzrə elmlər doktoru Aytən Mustafayeva və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı təmsil etdikləri institutların 2015-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında hesabatları təqdim etdilər.
Qeyd olundu ki, cari ildə bölmə üzrə 33 problem üzrə 117 mövzuda 271 elmi-tədqiqat işi yerinə yetirilmişdir. 2015-ci ildə 1697 kitab və monoqrafiya, 1028 məqalə (onlardan 38-i impakt faktorlu jurnallarda), 160 tezis dərc olunub. Bölmə əməkdaşlarının nəşr olunan işlərinə 322-yə yaxın istinadlar olmuşdur. Bundan əlavə bölməyə daxil olan institutların əməkdaşları AMEA Rəyasət Heyəti və Azərbaycan Respublikası Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun 5-ə yaxın qrantına layiq görülüblər. Hesabat ilində bölmə əməkdaşlarından 4 nəfər elmlər, 36 nəfər isə fəlsəfə doktoru dissertasiyalarını müdafiə edib.
Hesabatla bağlı bölmənin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova, akademik Nailə Vəlixanlı və digərləri çıxış ediblər. Müzakirələrdən sonra bölmə institutlarının hesabatları qəbul olunub.

Department of Social Sciences presented the annual report
ANAS Presidium hosted the meeting on the activities of the institutions of the Department of Social Sciences in 2015, on December 30.
Opened the event, ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli spoke about issues on the agenda.
Then, Director of the Institute of History, correspondent member of ANAS Yagub Mahmudov, Deputy Director for Science of the Institute of Archeology and Ethnography, PhD in history Najaf Museyibli, Director of the Institute of Oriental Studies, corresponding member of ANAS Govhar Bakhshaliyeva, Director of the Institute of Philosophy and Law, Professor Ilham Mamadzadeh, Deputy Director for Science of the Institute of Economy, Doctor of Economy Allahyar Muradov, Director of the Institute of Human Rights, Doctor of Law Ayten Mustafayeva and Director of the National Azerbaijan History Museum, Academician Naila Velikhanli delivered reports on the scientific and organizational activity of institutions, led by them in 2015.
Noted that, in the current year by Institutes of the Department was carried out 271 research work on 117 topics covering 33 problems. In 2015 was published 1697 books and monographs, 1028 articles (38 of them were published in journals with impact factor), 160 abstracts.
During the year 4 employees of the Department defended a thesis for the degree for Doctor of Sciences, 36 for PhD.
Acting Academician-Secretary of the Department, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova, Academician Naila Velikhanli and others issued the submitted report.