Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda magistratura təhsili üzrə imtahan sessiyası başlayıb
Məlumdur ki, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademiyada magistratura təhsilinin təşkili istiqamətində kompleks tədbirlər görülmüş, müvafiq işlər həyata keçirilmişdir. 2015-ci ilin fevral ayında isə AMEA-da ilk dəfə olaraq magistratura pilləsinə qəbul elan olunmuş, 7 ixtisas üzrə ümumilikdə 19 nəfər magistraturaya daxil olmuşdur. Magistraturaya qəbulun aparılması yeni pilot layihəsi kimi həyata keçirilmişdir.
AMEA-da təhsil alacaq 19 gəncdən 4-ü  Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsini təmsil edərək  “Molekulyar biologiya”  ixtisası üzrə hazırlığa başlayıb. AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda 2015-2016-cı tədris ilinin payız semestri uğurla başa çatıb və qış imtahan sessiyası başlayıb.
Yanvarın 7-də institutda “Fotosintezin molekulyar biologiyası” ixtisas fənni üzrə ilk imtahan keçirilib. İmtahanda 4 magistr iştirak edib. Magistrlər 2 saat imtahan müddəti ərzində 5 sualı cavablandırıblar.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi Təhsil şöbəsinin rəisi, k.ü.f.d.  Ömər Gülalov imtahanın gedişatı ilə tanış olub, imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsinə şərait yaradıldığını və imtahanın yüksək səviyyədə təşkil edildiyini bildirib.

It is known that by order of the Presidium of ANAS, has been adopted and implemented comprehensive measures related work on the organization of the master studies at the Academy. And in February 2015 ANAS has been declared for the first time admission to master studies, in general, 19 people were accepted on 7 specialties.
4 undergraduates of 19 people representing the Department of Biological and Medical Sciences began training in "Molecular Biology" specialty. Institute of Molecular Biology and Biotechnology of ANAS successfully completed the fall semester 2015/2016 academic year and launched for winter exams.
On January 7, institute has held the first examination in the specialty "Molecular biology of photosynthesis." At the exam for 2 hours undergraduates responded 5 questions.
After familiarization with the exam Head of the Education Division of the Education and Science Department of the Presidium of ANAS Omar Gulaliyev stated that, all the conditions to ensure the transparency of the examination process and examination organization were at a high level.