Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda magistratura təhsili üzrə imtahan sessiyası başlayıb
Məlumdur ki, AMEA Rəyasət Heyətinin qərarı ilə akademiyada magistratura təhsilinin təşkili istiqamətində kompleks tədbirlər görülmüş, müvafiq işlər həyata keçirilmişdir. 2015-ci ilin fevral ayında isə AMEA-da ilk dəfə olaraq magistratura pilləsinə qəbul elan olunmuş, 7 ixtisas üzrə ümumilikdə 19 nəfər magistraturaya daxil olmuşdur. Magistraturaya qəbulun aparılması yeni pilot layihəsi kimi həyata keçirilmişdir.
AMEA-da təhsil alacaq 19 gəncdən 4-ü  Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsini təmsil edərək  “Molekulyar biologiya”  ixtisası üzrə hazırlığa başlayıb. AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiya İnstitutunda 2015-2016-cı tədris ilinin payız semestri uğurla başa çatıb və qış imtahan sessiyası başlayıb.
Yanvarın 7-də institutda “Fotosintezin molekulyar biologiyası” ixtisas fənni üzrə ilk imtahan keçirilib. İmtahanda 4 magistr iştirak edib. Magistrlər 2 saat imtahan müddəti ərzində 5 sualı cavablandırıblar.
AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsi Təhsil şöbəsinin rəisi, k.ü.f.d.  Ömər Gülalov imtahanın gedişatı ilə tanış olub, imtahan prosesində şəffaflığın təmin edilməsinə şərait yaradıldığını və imtahanın yüksək səviyyədə təşkil edildiyini bildirib.

В Институте молекулярной биологии и биотехнологии началась экзаменационная сессия по обучению в магистратуре
Известно, что по распоряжению Президиума НАНА были приняты комплексные меры и осуществлена соответствующая работа по организации магистерской ступени образования в Академии. А в феврале 2015 года в НАНА впервые был объявлен прием в магистратуру, в целом, по 7 специальностям в магистратуру поступили 19 человек.
Из поступивших в магистратуру НАНА 19 человек 4 магистранта, представляющие Отделение биологических и медицинских наук, начали подготовку по специальности «Молекулярная биология». В Институте молекулярной биологии и биотехнологии НАНА был успешно завершен осенний семестр 2015/2016 учебного года, и началась зимняя экзаменационная сессия.
7 января в институте состоялся первый экзамен по специальности «Молекулярная биология фотосинтеза». На экзамене в течение 2 часов магистранты ответили на 5 вопросов.
Руководитель Отдела образования Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, д.ф.х. Омар Гюлалов после ознакомления с ходом экзамена сообщил, что созданы все условия для обеспечения прозрачности экзаменационного процесса и экзамен был организован на высоком уровне.