Resurs izdihamı süni intellektlə birgə dünyanı xilas edə bilərmi?
İnsanın hesablama qabliyyəti  resurs izdihamı adlanır. Məhz beynin bu funksiyası sayəsində minlərlə insan kompüterlər vasitəsilə müxtəlif layihələrin yaradılmasına və problemlərin həllinə nail olurlar.
Tədqiqatçılar uzun  müddətli araşdırmalara əsasən bildiriblər ki, insan beyni ən sürətli və mürəkkəb quruluşa malik kompüterdən, yəni süni intellekdən qat-qat üstündür.  Resurs izdihamı funksiyası ilə süni intellektin effektiv birləşməsi sayəsində insan kifayət qədər həll olunmamış planetar problemlər olan xəstəliklər, iqlim dəyişikliyi və siyası qarşıdurmalara qarşı cıxış yolları tapa bilər. Belə ki, yeni hazırlanan cihazlar vasitəsilə kompüterlər individual olaraq insan beyninin məhsulunu emal edə biləcək.
İnsan Hesablama İnstitutu və Kornel Universitetindən olan bir qrup alim bildirib ki, insan beyninin funksiyasına yönələn bu yeni yanaşma tərzi tibbi tədqiqatları getdikcə sürətləndirəcək.

Вычислительная способность человека называется краудсорсинг (англ. crowdsourcing, crowd — «толпа» и sourcing — «использование ресурсов»). Именно благодаря этой функции мозга тысячи людей с помощью компьютеров добиваются создания различных проектов и решения проблем.
Согласно исследованиям ученых, человеческий мозг намного превосходит самый скоростной и многофункциональный компьютер, то есть искусственный интеллект. Благодаря эффективному слиянию функции краудсорсинга и искусственного интеллекта человек сможет найти пути решения таких планетарных проблем, как различные заболевания, изменения климата и политические противостояния. Таким образом, с помощью вновь разработанных приборов компьютеры индивидуально смогут обработать продукт человеческого мозга.
Группа ученых из Института вычислений человека и Корнельского университета сообщили, что данный подход, направленный на функцию человеческого мозга все более ускорит медицинские исследования.