Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Xəzər dənizinin hazırkı ekoloji vəziyyəti və sualtı arxeologiyası haqqında məruzələr dinlənilib.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və Rusiya dövlət başçılarının 18-19 avqust 2024-cü il tarixlərində Bakıda keçirilən görüşü zamanı Prezident İlham Əliyevin Xəzər dənizinin ekoloji problemləri ilə bağlı narahat edən məsələləri diqqətə çatdırdığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Prezidentinin nitqindən irəli gələrək Xəzər dənizinin hazırkı ekoloji vəziyyəti haqqında məruzələrin Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilməsinin zəruri olduğunu deyib, tədbirdə Xəzərin səviyyə dəyişmələri və aparılan arxeoloji tədqiqatlara dair müzakirələrin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, təqdim olunan məruzələr Azərbaycan elminin Bakıda keçiriləcək nüfuzlu COP29 iqlim konfransına və dövlət başçısının 2024-cü ildə ölkəmizdə elan etdiyi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə növbəti elmi töhfəsidir.
Sonra iclasda AR ETN-nin akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri coğrafiya elmləri doktoru professor Əmir Əliyev “Müasir dövrdə Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələri: səbəblər və nəticələr” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi bildirib ki, Xəzər dənizinin səviyyəsi son 100 ildə 3 dəfə kəskin dəyişərək, dənizin orta illik səviyyəsi 1930-1977-ci illərdə 3,2 metr enib, 1978-1995-ci illərdə isə 2,5 metrə qədər yüksəlib. Qeyd edib ki, bu proses nəticəsində respublikanın təqribən 850 km uzunluqlu sahil xətti zonasında 50 min hektara qədər torpaq sahəsi subasmaya məruz qalıb.
Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1996-2023-cü illərdə 2 metr endiyini deyən alim bu prosesin hazırda davam etdiyini, həmin müddətdə respublikamızın dənizsahili zonasında dəniz suları altından 38 min hektar torpaq sahəsinin səthə çıxdığını vurğulayıb.
“Xəzərətrafı 5 ölkə içərisində dənizin səviyyəsinin qalxıb-enməsindən ən çox ziyan çəkən dövlət Azərbaycan Respublikasıdır. Hazırda Xəzərsahili ərazidə əhalinin yarıdan çoxu, sənaye potensialının isə 80 faizə qədəri yerləşir. Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1978-1995-ci illərdə kəskin qalxması sahil zonasında yerləşən sənaye və kənd təsərrüfatı infrastrukturlarına xeyli ziyan vurmuşdur”, - deyə professor Əmir Əliyev diqqətə çatdırıb.
Professor Əmir Əliyev çıxışında Xəzərin ekoloji problemləri ilə bağlı bir sıra təkliflərini də səsləndirib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, Rəyasət Heyəti tərəfindən bir sıra mühüm qərarlar qəbul edilib. Həmçinin məruzənin AMEA Rəyasət Heyətinin Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəşr olunan “Məruzələr” jurnalında dərc edilməsi tövsiyə olunub.
Daha sonra Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun yeni yaradılmış Xəzər arxeologiyası şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Abbas Seyidov “Xəzərin arxeologiyası: tarix və müasirlik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə qeyd olunub ki, XX əsrin ikinci yarısında Azərbaycanda sualtı arxeoloji tədqiqatların aparılması işi təşkil olunub. AMEA Tarix Muzeyinin şöbə müdiri tarix elmləri doktoru Zelik Yampolski elmi məsləhətçi olmaqla, praktiki iş dalğıc Viktor Kvaçidzeyə həvalə olunub. 1986-cı il də daxil olmaqla - 19 il ərzində Viktor Kvaçidze Xəzər sahillərində və adalarda tədqiqat işləri apararaq, 4000-dən artıq maddi mədəniyyət qalığı aşkar edib. Tədqiqatlar Şüvəlan burnunda, Gürqan burnu ilə üzbəüz Abşeron yarımadasının şərq hissəsində, Bakı buxtası və Səbail sualtı istehkamında, Salyan rayonu ərazisində Kürün qədim kanalı və Bəndovan burnunda aparılıb. Sonra bu iş XX əsrin səksəninci illərində dayandırılıb.
Məruzədə vurğulanıb ki, son iki ildə AMEA-da aparılan struktur islahatlarına müvafiq olaraq, Xəzər dənizində sualtı tədqiqatların və sahilboyu ərazilərdə, digər su hövzələrində arxeoloji tədqiqat işlərinin aparılması üçün AMEA Rəyasət Heyətinin 12 iyul 2023-cü il tarixli qərarı ilə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun strukturunda daxili imkanlar hesabına “Xəzər arxeologiyası” şöbəsi yaradılıb.
Müəllif qeyd edib ki, 27 avqust-12 sentyabr 2024-cü il tarixlərində AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Xəzər arxeologiyası ekspedisiyası Abşeron yarımadasının Xəzər rayonu ərazisində yerləşən Zirə və Pirallahı istiqamətində, həmçinin orta əsrlərə aid Şəhri-Gürqanda arxeoloji kəşfiyyat işləri aparıb və tədqiqatlar zamanı XIX əsrə aid iki batmış gəminin qalıqları və XII-XIV əsrlərə aid saxsı məmulatlarıvə digər arxeoloji materiallar aşkarlanıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda və sahilboyu ərazilərində arxeoloji tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi, dəniz sahili zonalarda əvvəldən koordinatları məlum olan arxeoloji abidələrə dair yeni araşdırmalar aparmaq, aşkar olunacaq yeni abidələri qeydə almaq və tədqiq etmək, abidələrin koordinatlarını dəqiqləşdirmək, memarlıq quruluşunu öyrənmək, planını çıxarmaq və digər zəruri işləri icra etmək üçün Xəzər arxeologiyası şöbəsinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, Xəzər dənizində və sahil zolağında arxeoloji tədqiqatları daha səmərəli təşkil etmək məqsədi ilə Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi İdarəsi ilə əməkdaşlıq müqaviləsi hazırlamaq üçün razılıq əldə edilib.
Xəzər dənizinin hazırkı ekoloji vəziyyəti və sualtı arxeologiyası haqqında məruzələr ətrafında aparılan geniş müzakirələrdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri akademik Arif Həşimov, akademik Rasim Əliquliyev, akademik Dilqəm Tağıyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, həmçinin tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyeva, professor Kərim Şükürov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və başqaları çıxış edərək sual və təkliflərini səsləndiriblər.

В НАНА обсуждены вопросы, связанные с исследованием Каспийского моря
На очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана были прослушаны доклады, связанные с нынешним экологическим состоянием Каспийского моря и подводной археологией.
Открыв заседание вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в ходе встречи президентов Азербайджана и России, которая состоялась 18-19 августа 2024 года в Баку, Президент Ильхам Алиев говорил о вопросах, которые беспокоят его в связи с экологическими проблемами Каспийского моря.
Руководитель НАНА отметил, что в соответствии с затронутыми главой государства вопросами возникла необходимость в обсуждении на заседании Президиума докладов, связанных с нынешним экологическим состоянием Каспийского моря, и подчеркнул, что на мероприятии будут прослушаны два доклада, посвященные колебаниям уровня Каспийского моря и археологии Каспийского моря.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что представленные доклады являются очередным вкладом отечественной науки в глобальное мероприятие COP29, которое пройдет в ноябре текущего года в Баку, и «Год солидарности во имя зеленого мира», объявленный в нашей стране.
Затем заведующий отделом Института географии имени академика Г.Алиева МНО АР доктор географических наук, профессор Амир Алиев выступил с докладом «Колебания уровня Каспийского моря в современный период: причины и следствия».
Докладчик сообщил, что за последние 100 лет уровень Каспийского моря резко менялся трижды, в 1930-1977 гг. среднегодовой уровень моря снизился на 3,2 метра, в 1978-1995 гг. повысился до 2,5 метров; этот процесс привел к затоплению почти 50-ти тысяч гектаров земельных участков в прибрежной зоне длиной примерно 850 км.
После прослушивания доклада состоялись дискуссии, Президиум принял ряд важных постановлений. Было рекомендовано опубликовать текст доклада в журнале «Доклады НАНА», который издается на азербайджанском, английском и русском языках.
Далее заведующий Отделом археологии Каспийского моря Института археологии и антропологии доктор исторических наук Аббас Сеидов выступил с докладом «Археология Каспийского моря: история и современность». В докладе говорилось, что во второй половине ХХ века были реализованы мероприятия, связанные с проведением в Азербайджане подводных археологических исследований. Научным консультантом был назначен заведующий отделом Музея истории Азербайджана доктор исторических наук Зелик Ямпольский, практические работы были поручены археологу и водолазу Виктору Квачидзе. Начиная с 1968 года, на протяжении 19-ти лет Виктор Квачидзе проводил исследования на побережье и островах Каспийского моря, вследствие чего были обнаружены более 4000 образцов материальной культуры. Исследования велись на мысе Шувелян, в восточной части Апшеронского полуострова напротив мыса Гюргян, Бакинской бухте, Сабаильской подводной крепости, на мысе Бяндован и т.д.
В докладе были подчеркнуто, что в соответствии со структурными реформами, которые проводятся в НАНА на протяжении последних двух лет, постановлением Президиума НАНА в прошлом году в структуре Института археологии и антропологии за счет внутренних ресурсов был создан Отдел археологии Каспийского моря, деятельность которого направлена на проведение подводных исследований в Каспийском море, археологических исследований в прибрежных зонах и в других водных бассейнах.
Аббас Сеидов сообщил, что с 27-го августа по 12-ое сентября 2024 года Институтом археологии и антропологии была организована Каспийская археологическая экспедиция. Были проведены археологические разведочные работы в направлении поселков Зиря и Пираллахи, которые расположены в Хазарском районе Апшеронского полуострова, а также на территории средневекового города Шахри-Гюргян, в ходе которых были выявлены обломки двух затонувших в XIX веке кораблей и образцы керамики XII-XIV вв.
В то же время отмечалось, что для организации более плодотворных археологических исследований в Каспийском море и прибрежной зоне было достигнуто соглашение о составлении договора о сотрудничестве с Управлением Азербайджанского Каспийского морского пароходства.
В дискуссиях, связанных с докладами о нынешнем экологическом состоянии Каспийского моря и подводной археологии, приняли участие члены Президиума НАНА – академик Ариф Гашимов, академик Расим Алигулиев, академик Дильгам Тагиев, академик Ирада Гусейнова, академик Говхар Бахшалиева, а также доктор исторических наук Земфира Гаджиева, профессор Керим Шукюров, доктор философии по истории Фархад Гулиев и другие, которые поделились своими мыслями и предложениями.