Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Xəzər dənizinin hazırkı ekoloji vəziyyəti və sualtı arxeologiyası haqqında məruzələr dinlənilib.
Tədbirdə giriş nitqi ilə çıxış edən AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan və Rusiya dövlət başçılarının 18-19 avqust 2024-cü il tarixlərində Bakıda keçirilən görüşü zamanı Prezident İlham Əliyevin Xəzər dənizinin ekoloji problemləri ilə bağlı narahat edən məsələləri diqqətə çatdırdığını bildirib.
Akademik İsa Həbibbəyli Azərbaycan Prezidentinin nitqindən irəli gələrək Xəzər dənizinin hazırkı ekoloji vəziyyəti haqqında məruzələrin Rəyasət Heyətinin iclasında müzakirə edilməsinin zəruri olduğunu deyib, tədbirdə Xəzərin səviyyə dəyişmələri və aparılan arxeoloji tədqiqatlara dair müzakirələrin aparıldığını diqqətə çatdırıb.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, təqdim olunan məruzələr Azərbaycan elminin Bakıda keçiriləcək nüfuzlu COP29 iqlim konfransına və dövlət başçısının 2024-cü ildə ölkəmizdə elan etdiyi “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili”nə növbəti elmi töhfəsidir.
Sonra iclasda AR ETN-nin akademik Həsən Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun şöbə müdiri coğrafiya elmləri doktoru professor Əmir Əliyev “Müasir dövrdə Xəzər dənizinin səviyyə dəyişmələri: səbəblər və nəticələr” mövzusunda geniş məruzə ilə çıxış edib.
Məruzəçi bildirib ki, Xəzər dənizinin səviyyəsi son 100 ildə 3 dəfə kəskin dəyişərək, dənizin orta illik səviyyəsi 1930-1977-ci illərdə 3,2 metr enib, 1978-1995-ci illərdə isə 2,5 metrə qədər yüksəlib. Qeyd edib ki, bu proses nəticəsində respublikanın təqribən 850 km uzunluqlu sahil xətti zonasında 50 min hektara qədər torpaq sahəsi subasmaya məruz qalıb.
Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1996-2023-cü illərdə 2 metr endiyini deyən alim bu prosesin hazırda davam etdiyini, həmin müddətdə respublikamızın dənizsahili zonasında dəniz suları altından 38 min hektar torpaq sahəsinin səthə çıxdığını vurğulayıb.
“Xəzərətrafı 5 ölkə içərisində dənizin səviyyəsinin qalxıb-enməsindən ən çox ziyan çəkən dövlət Azərbaycan Respublikasıdır. Hazırda Xəzərsahili ərazidə əhalinin yarıdan çoxu, sənaye potensialının isə 80 faizə qədəri yerləşir. Xəzər dənizinin səviyyəsinin 1978-1995-ci illərdə kəskin qalxması sahil zonasında yerləşən sənaye və kənd təsərrüfatı infrastrukturlarına xeyli ziyan vurmuşdur”, - deyə professor Əmir Əliyev diqqətə çatdırıb.
Professor Əmir Əliyev çıxışında Xəzərin ekoloji problemləri ilə bağlı bir sıra təkliflərini də səsləndirib.
Məruzə dinlənildikdən sonra mövzu ətrafında geniş müzakirələr aparılıb, Rəyasət Heyəti tərəfindən bir sıra mühüm qərarlar qəbul edilib. Həmçinin məruzənin AMEA Rəyasət Heyətinin Azərbaycan, ingilis və rus dillərində nəşr olunan “Məruzələr” jurnalında dərc edilməsi tövsiyə olunub.
Daha sonra Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun yeni yaradılmış Xəzər arxeologiyası şöbəsinin müdiri tarix elmləri doktoru Abbas Seyidov “Xəzərin arxeologiyası: tarix və müasirlik” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Məruzədə qeyd olunub ki, XX əsrin ikinci yarısında Azərbaycanda sualtı arxeoloji tədqiqatların aparılması işi təşkil olunub. AMEA Tarix Muzeyinin şöbə müdiri tarix elmləri doktoru Zelik Yampolski elmi məsləhətçi olmaqla, praktiki iş dalğıc Viktor Kvaçidzeyə həvalə olunub. 1986-cı il də daxil olmaqla - 19 il ərzində Viktor Kvaçidze Xəzər sahillərində və adalarda tədqiqat işləri apararaq, 4000-dən artıq maddi mədəniyyət qalığı aşkar edib. Tədqiqatlar Şüvəlan burnunda, Gürqan burnu ilə üzbəüz Abşeron yarımadasının şərq hissəsində, Bakı buxtası və Səbail sualtı istehkamında, Salyan rayonu ərazisində Kürün qədim kanalı və Bəndovan burnunda aparılıb. Sonra bu iş XX əsrin səksəninci illərində dayandırılıb.
Məruzədə vurğulanıb ki, son iki ildə AMEA-da aparılan struktur islahatlarına müvafiq olaraq, Xəzər dənizində sualtı tədqiqatların və sahilboyu ərazilərdə, digər su hövzələrində arxeoloji tədqiqat işlərinin aparılması üçün AMEA Rəyasət Heyətinin 12 iyul 2023-cü il tarixli qərarı ilə Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun strukturunda daxili imkanlar hesabına “Xəzər arxeologiyası” şöbəsi yaradılıb.
Müəllif qeyd edib ki, 27 avqust-12 sentyabr 2024-cü il tarixlərində AMEA Arxeologiya və Antropologiya İnstitutunun Xəzər arxeologiyası ekspedisiyası Abşeron yarımadasının Xəzər rayonu ərazisində yerləşən Zirə və Pirallahı istiqamətində, həmçinin orta əsrlərə aid Şəhri-Gürqanda arxeoloji kəşfiyyat işləri aparıb və tədqiqatlar zamanı XIX əsrə aid iki batmış gəminin qalıqları və XII-XIV əsrlərə aid saxsı məmulatlarıvə digər arxeoloji materiallar aşkarlanıb.
Məruzə dinlənildikdən sonra Rəyasət Heyəti tərəfindən Xəzər dənizinin Azərbaycan sektorunda və sahilboyu ərazilərində arxeoloji tədqiqat işlərinin həyata keçirilməsi, dəniz sahili zonalarda əvvəldən koordinatları məlum olan arxeoloji abidələrə dair yeni araşdırmalar aparmaq, aşkar olunacaq yeni abidələri qeydə almaq və tədqiq etmək, abidələrin koordinatlarını dəqiqləşdirmək, memarlıq quruluşunu öyrənmək, planını çıxarmaq və digər zəruri işləri icra etmək üçün Xəzər arxeologiyası şöbəsinin fəaliyyətinin gücləndirilməsi barədə qərar qəbul edilib.
Eyni zamanda qeyd olunub ki, Xəzər dənizində və sahil zolağında arxeoloji tədqiqatları daha səmərəli təşkil etmək məqsədi ilə Azərbaycan Xəzər Dəniz Gəmiçiliyi İdarəsi ilə əməkdaşlıq müqaviləsi hazırlamaq üçün razılıq əldə edilib.
Xəzər dənizinin hazırkı ekoloji vəziyyəti və sualtı arxeologiyası haqqında məruzələr ətrafında aparılan geniş müzakirələrdə AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri akademik Arif Həşimov, akademik Rasim Əliquliyev, akademik Dilqəm Tağıyev, akademik İradə Hüseynova, akademik Gövhər Baxşəliyeva, həmçinin tarix elmləri doktoru Zemfira Hacıyeva, professor Kərim Şükürov, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Fərhad Quliyev və başqaları çıxış edərək sual və təkliflərini səsləndiriblər.

Caspian Sea research was discussed at the Azerbaijan National Academy of Sciences
The reports on the current ecological situation of the Caspian Sea and underwater archaeology were delivered during the next meeting of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences.
During his opening speech at the event, the president of the Azerbaijan National Academy of Sciences, Academician Isa Habibbeyli said that within the meeting of the Presidents of Azerbaijan and Russia held in Baku on August 18-19, 2024, President Ilham Aliyev expressed concerns about the ecological problems of the Caspian Sea.
Academician Isa Habibbeyli, referring to the speech of President Ilham Aliyev, emphasized the necessity of discussing reports on the current ecological state of the Caspian Sea during the Presidium meeting. He said that discussions were held at the meeting on the sea level changes in the Caspian Sea and ongoing archaeological research.
The head of ANAS mentioned that the presented reports are further scientific contributions of Azerbaijani science to the prestigious COP-29 climate conference to be held in Baku and to the “Green World Solidarity Year” declared by the head of state for 2024.
Later, Professor Amir Aliyev, Doctor of geographical sciences and head of the Department of the Institute of Geography named after academician H. Aliyev of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, delivered a comprehensive report on “Changes in the Level of the Caspian Sea in Modern Times: Causes and Consequences.”
The speaker stated that the level of the Caspian Sea has undergone three sharp changes over the past 100 years, with the average annual sea level dropping by 3.2 meters between 1930 and 1977 and rising by up to 2.5 meters between 1978 and 1995. He noted that as a result of this process, up to 50,000 hectares of land in the 850 km coastal zone of the republic were flooded.
The scientist mentioned that the Caspian Sea's water level decreased by 2 meters between 1996 and 2023, and this process is ongoing, with 38,000 hectares of land in the coastal zone of our republic emerging from under the sea during that period.
“The Republic of Azerbaijan is the state that has suffered the most from the fluctuations in the Caspian Sea's level among the five Caspian littoral states. Currently, more than half of our population and around 80% of our industrial potential are located in the Caspian coastal area. The sharp rise in the Caspian Sea level between 1978 and 1995 caused significant damage to industrial and agricultural infrastructure located in the coastal zone,” said Professor Amir Aliyev.
After the presentation, extensive discussions were held on the topic, and several important decisions were adopted by the Presidium. It was also recommended to publish the report in the “Reports” journal of the Presidium of ANAS, which is issued in Azerbaijani, English, and Russian.
Later, Abbas Seyidov, Doctor of historical sciences and head of the new established Caspian Archaeology Department of the Institute of Archaeology and Anthropology, presented a report on “The Archaeology of the Caspian Sea: History and Modernity.” The report mentioned that underwater archaeological research was organized in Azerbaijan during the second half of the 20th century. With Doctor of historical sciences, head of the Department of the Museum of History of ANAS, Zelik Yampolski as the scientific advisor, practical work was entrusted to diver Viktor Kvachidze. Over a period of 19 years, including 1986, V. Kvachidze conducted research along the Caspian coast and islands, discovering more than 4,000 material-cultural artifacts. The investigations were carried out at Shuvulan Cape, the eastern part of the Absheron Peninsula opposite Gurgan Cape, the Baku Bay and Sabail underwater fortress, as well as the ancient channel of the Kura River and Bandovan Cape in the Salyan region. Subsequently, this work was stopped in the 80th of the 20th century.
The report emphasized that, in line with structural reforms carried out in ANAS within last two years, the Caspian Archaeology Department was established within the structure of the Institute of Archaeology and Anthropology, based on internal resources, according to the decision of the ANAS Presidium dated July 12, 2023. This department is intended to conduct underwater research in the Caspian Sea as well as archaeological research along coastal areas and other water bodies.
The author noted that from August 27 to September 12, 2024, the Caspian Archaeological Expedition of the Institute of Archaeology and Anthropology of ANAS conducted archaeological surveys in the Zira and Pirallahi areas of the Khazar district of the Absheron Peninsula, as well as Shahri-Gurgan belonging to the middle ages. During these investigations, the remains of two sunken ships from the 19th century, ceramic artifacts dating back to the 12th-14th centuries and other archaeological materials were discovered.
It was also noted that an agreement has been reached to prepare a cooperation contract with the Azerbaijan Caspian Shipping Company in order to organize archaeological research in the Caspian Sea and coastal area more efficiently.
The members of the Presidium of ANAS, Academician Arif Hashimov, Academician Rasim Aliquliyev, Academician Dilgam Tagiyev, Academician Irada Huseynova, Academician Govhar Bakhshaliyeva, as well as Doctor of historical sciences Zemfira Hajiyeva, Professor Karim Shukurov, and Ph.D. in history Farhad Guliyev, and others voiced their questions and suggestions in the extensive discussions related the reports on the current ecological situation of the Caspian Sea and underwater archaeology.