Akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan alimləri ilə görüşüb
Sentyabrın 25-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstanın Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin alimləri ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli son illərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini, Azərbaycanın Avropanın, o cümlədən Bolqarıstanın da enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynadığını söyləyib.
İqtisadi, siyasi əlaqələrin elmi-mədəni sahədə də yeni əməkdaşlıq imkanları açdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən il bu istiqamətdə əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə Bolqarıstanda elmi səfərdə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. AMEA prezidenti sözügedən sənəddən irəli gələrək ötən müddət ərzində Bolqarıstan Elmlər Akademiyası ilə birgə süni intellekt, seysmologiya, arxeologiya, dilçilik, ədəbiyyat, folklor sahəsində birgə tədqiqatların aparıldığın vurğulayıb. Hazırda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Folklor İnstitutu ilə Bolqarıstan EA Ədəbi Tədqiqatlar İnstitutunun “Ədəbiyyatda satira və yumor: folklordan yazılı ədəbiyyatadək (Azərbaycan və bolqar ədəbiyyatının materialları əsasında)” mövzusunda birgə elmi layihə icra etdiyini söyləyib.
Bolqarıstanda ölkəmizə qarşı böyük marağın olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə Sofiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin və onun müdiri Sofiya Şıqayeva-Mitreskanın mühüm rol oynadığını, mərkəz vasitəsilə bolqarıstanlı tələbələrin Azərbaycan dili və ədəbiyyatını öyrəndiklərini bildirib. AMEA rəhbəri, həmçinin Bolqarıstanda türkologiya sahəsində aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirib, Bolqarıstanın Avropada türkologiyanın mərkəzlərindən birinə çevrildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi müəssisələrinin Bolqarıstanın Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti ilə də əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu və birgə əlaqələrin daha da inkişafı üçün zəruri dəstəyin göstəriləcəyini söyləyib.
Sonra Bolqarıstanın Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Klassik və yeni filologiya fakültəsinin Türkologiya və altayşünaslıq kafedrasının müdiri professor İrina Sarıivanova, Yaponşünaslıq kafedrasının müdiri filologiya elmləri doktoru Lyudmila Kirilova və Sofiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin müdiri Sofiya Şıqayeva-Mitreska çıxış ediblər.
Bildirilib ki, Bolqarıstanda türkologiya, o cümlədən azərbaycanşünaslıq üzrə tədqiqatlara böyük önəm verilir. Xüsusilə ədəbiyyatşünaslıq, folklor, əlyazmalar istiqamətlərində uğurlu elmi araşdırmalar aparılır, bolqar tələbələr Azərbaycan dilini və ədəbiyyatını öyrənməyə böyük maraq göstərirlər. Son illərdə Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyinin dəstəyi ilə Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi, Hüseyn Cavid və Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərinin bolqar dilinə tərcümə edilərək geniş təqdimatları keçirilib.
Sofiya Şıqayeva-Mitreska rəhbərlik etdiyi mərkəzin Azərbaycan dilinin və mədəniyyətinin təbliği istiqamətində birgə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.

Академик Иса Габиббейли встретился с болгарскими учеными
25-го сентября президент НАНА академик Иса Габиббейли встретился с учеными Софийского университета имени Святого Климента Охридского (Болгария).
Поприветствовав гостей, президент НАНА академик Иса Габиббейли отметил, что в последние годы связи между нашими странами развиваются по восходящей линии, Азербайджан играет важную роль в энергетической безопасности Европы, в том числе и Болгарии.
Сказав, что экономические и политические связи открывают широкие горизонты и для сотрудничества в сфере науки и культуры, академик Иса Габиббейли добавил, что с целью расширения существующих связей он в прошлом году посетил Болгарию с рабочим визитом, в рамках которого был подписан договор о сотрудничестве между Национальной академией наук Азербайджана и Болгарской академией наук (БАН). Руководитель НАНА сообщил, что в соответствии с этим документом с БАН ведутся совместные исследования, охватывающие такие области, как искусственный интеллект, сейсмология, археология, лингвистика, литература, фольклор, в настоящее время реализуется совместный научный проект институтов литературы имени Низами Гянджеви и фольклора НАНА и Института литературных исследований БАН на тему «Сатира и юмор в литературе: от фольклора до письменной литературы (на основе материалов азербайджанской и болгарской литературы)».
В Болгарии, продолжил академик Иса Габиббейли, проявляется большой интерес к нашей стране, важную роль в налаживании двусторонних связей играет Центр азербайджанского языка и культуры, функционирующий при Софийском университете, и его руководитель София Шигаева-Митреска, в центре болгарские студенты изучают азербайджанский язык и литературу. Руководитель НАНА также высоко оценил исследования, которые ведутся в Болгарии в сфере тюркологии, и подчеркнул, что Болгария превратилась в один из центров тюркологии в Европе.
Академик Иса Габиббейли отметил, что научные учреждения НАНА заинтересованы в сотрудничестве с Софийским университетом имени Святого Климента Охридского, и будут приложены все усилия для еще большего развития двусторонних связей.
Затем выступили заведующая кафедрой тюркологии и алтаеведения факультета классической и новой филологии университета профессор Ирина Сариванова, заведующая кафедрой японоведения доктор филологических наук Людмила Кирилова и директор Центра азербайджанского языка и культуры при университете София Шигаева-Митреска.
Сообщалось, что изысканиям в области тюркологии, в том числе и азербайджановедения, в Болгарии придается большое значение, ведутся успешные научные исследования в сфере литературоведения, фольклора, рукописей, болгарские студенты проявляют большой интерес к изучению азербайджанского языка и литературы. Отмечалось, что в последние годы при поддержке посольства Азербайджана в Болгарии на болгарский язык переводятся произведения Низами Гянджеви, Имадеддина Насими, Гусейна Джавида и Джалила Мамедгулузаде, проводятся презентации новых изданий.
В ходе встречи София Шигаева-Митреска подчеркнула, что руководимый ею центр заинтересован в расширении сотрудничества в сфере пропаганды азербайджанского языка и культуры.
В заключение академик Иса Габиббейли преподнес гостям подарки. Также были сделаны фотографии на память.