Akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstan alimləri ilə görüşüb
Sentyabrın 25-də AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli Bolqarıstanın Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin alimləri ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli son illərdə ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini, Azərbaycanın Avropanın, o cümlədən Bolqarıstanın da enerji təhlükəsizliyində mühüm rol oynadığını söyləyib.
İqtisadi, siyasi əlaqələrin elmi-mədəni sahədə də yeni əməkdaşlıq imkanları açdığını deyən akademik İsa Həbibbəyli ötən il bu istiqamətdə əlaqələrin genişləndirilməsi məqsədilə Bolqarıstanda elmi səfərdə olduğunu diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, səfər çərçivəsində Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası ilə Bolqarıstan Elmlər Akademiyası arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb. AMEA prezidenti sözügedən sənəddən irəli gələrək ötən müddət ərzində Bolqarıstan Elmlər Akademiyası ilə birgə süni intellekt, seysmologiya, arxeologiya, dilçilik, ədəbiyyat, folklor sahəsində birgə tədqiqatların aparıldığın vurğulayıb. Hazırda AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutu və Folklor İnstitutu ilə Bolqarıstan EA Ədəbi Tədqiqatlar İnstitutunun “Ədəbiyyatda satira və yumor: folklordan yazılı ədəbiyyatadək (Azərbaycan və bolqar ədəbiyyatının materialları əsasında)” mövzusunda birgə elmi layihə icra etdiyini söyləyib.
Bolqarıstanda ölkəmizə qarşı böyük marağın olduğunu qeyd edən akademik İsa Həbibbəyli bu istiqamətdə Sofiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin və onun müdiri Sofiya Şıqayeva-Mitreskanın mühüm rol oynadığını, mərkəz vasitəsilə bolqarıstanlı tələbələrin Azərbaycan dili və ədəbiyyatını öyrəndiklərini bildirib. AMEA rəhbəri, həmçinin Bolqarıstanda türkologiya sahəsində aparılan tədqiqatları yüksək qiymətləndirib, Bolqarıstanın Avropada türkologiyanın mərkəzlərindən birinə çevrildiyini vurğulayıb.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın elmi müəssisələrinin Bolqarıstanın Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universiteti ilə də əməkdaşlıqda maraqlı olduğunu və birgə əlaqələrin daha da inkişafı üçün zəruri dəstəyin göstəriləcəyini söyləyib.
Sonra Bolqarıstanın Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Klassik və yeni filologiya fakültəsinin Türkologiya və altayşünaslıq kafedrasının müdiri professor İrina Sarıivanova, Yaponşünaslıq kafedrasının müdiri filologiya elmləri doktoru Lyudmila Kirilova və Sofiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin müdiri Sofiya Şıqayeva-Mitreska çıxış ediblər.
Bildirilib ki, Bolqarıstanda türkologiya, o cümlədən azərbaycanşünaslıq üzrə tədqiqatlara böyük önəm verilir. Xüsusilə ədəbiyyatşünaslıq, folklor, əlyazmalar istiqamətlərində uğurlu elmi araşdırmalar aparılır, bolqar tələbələr Azərbaycan dilini və ədəbiyyatını öyrənməyə böyük maraq göstərirlər. Son illərdə Azərbaycanın Bolqarıstandakı səfirliyinin dəstəyi ilə Nizami Gəncəvi, İmadəddin Nəsimi, Hüseyn Cavid və Cəlil Məmmədquluzadənin əsərlərinin bolqar dilinə tərcümə edilərək geniş təqdimatları keçirilib.
Sofiya Şıqayeva-Mitreska rəhbərlik etdiyi mərkəzin Azərbaycan dilinin və mədəniyyətinin təbliği istiqamətində birgə əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlı olduğunu bildirib.

On September 25, the president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli met with the scientists from Sofia University St. Kliment Ohridski, Bulgaria.
Greeting the guests, the president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli said that the relations between our countries have been developing in an ascending line in recent years and that Azerbaijan plays a significant role in the energy security of Europe, including Bulgaria.
Academician Isa Habibbeyli stated that economic and political relations have opened up new cooperation opportunities also in the scientific and cultural fields. He pointed out that last year he had a scientific visit to Bulgaria to expand relations in this regard. The Academician noted that during the visit, a cooperation agreement was signed between the Azerbaijan National Academy of Sciences and the Bulgarian Academy of Sciences. The president of ANAS emphasized that following this document, joint research has been conducted with the Bulgarian Academy of Sciences in the spheres of AI, seismology, archaeology, linguistics, literature, and folklore. He mentioned that currently, the Institute of Literature of ANAS named after Nizami Ganjavi and the Institute of Folklore of ANAS are implementing a joint scientific project with the Institute of Literary Studies of the Academy of Sciences of Bulgaria on the topic “Satire and Humor in Literature: From Folklore to Written Literature (Based on Materials from Azerbaijani and Bulgarian Literature).”
Academician Isa Habibbeyli mentioned that there is great interest in our country in Bulgaria and emphasized the essential role of the Center for Azerbaijani Language and Culture at Sofia University and the director of the Center Sofia Shigaeva-Mitreska. He stated that through this center, Bulgarian students are learning the Azerbaijani language and literature. The president of ANAS also praised the research conducted in the field of Turkology in Bulgaria, highlighting that Bulgaria has become one of the centers of Turkology in Europe.
Academician Isa Habibbeyli said that the scientific institutions of ANAS are also interested in cooperation with Sofia University St. Kliment Ohridski of Bulgaria and stated that necessary support will be provided for further development of joint relations.
Following this, Professor Irina Saryivanova, the head of the Department of Turkology and Altaistics at the Faculty of Classical and Modern Philology of the Sofia University St. Kliment Ohridski, Doctor of philology Lyudmila Kirilova, the head of the Department of Japanese Studies and Sofia Shigaeva-Mitreska, the director of the Center for Azerbaijani Language and Culture at Sofia University made speeches at the meeting.
It was noted that great importance is given to Turkology research in Bulgaria, including Azerbaijani studies. Especially successful scientific investigations are being conducted in the spheres of literary studies, folklore, and manuscripts and Bulgarian students showing great interest in learning the Azerbaijani language and literature. In recent years, with the support of the embassy of the Republic of Azerbaijan in Bulgaria, works by Nizami Ganjavi, Imadeddin Nasimi, Huseyn Javid, and Jalil Mammadguluzade have been translated into Bulgarian and presented widely.
Sofia Shigaeva-Mitreska stated that the center is interested in expanding joint cooperation in promoting the Azerbaijani language and culture.
At the end, Academician Isa Habibbeyli presented gifts to the guests, and a commemorative photo was taken.