X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi fəaliyyətə başlayıb
Oktyabrın 2-də Mədəniyyət Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə Bakı Ekspo Mərkəzində 10-cu Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisi açılıb.
Açılış mərasimində milli musiqi incilərindən parçalar səsləndirilib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri, Xalq yazıçısı Anar sərginin əhəmiyyətini vurğulayaraq, bu hadisənin kitabsevərlər üçün böyük bayram olduğunu deyib. “Kitab həmişə yaşasın və bizi yaşatsın”, - deyə o bildirib.
Builki yubiley sərgisi dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin (1494-1556) anadan olmasının 530 illiyinə həsr edilib.
Sərgidə 4 qitəni təmsil edən 18 ölkədən 56 xarici təşkilat, 110 yerli nəşriyyat-poliqrafiya və kitab sənəti ilə əlaqəli müəssisə iştirak edir.
Həmçinin Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisinin Təşkilat Komitəsi tərəfindən şair Salam Sarvan və yazıçı Rövşən Abdullaoğlu sərginin fəxri yazarları seçiliblər. Dünyaşöhrətli irlandiyalı yazıçı Con Boyn, tanınmış alman yazar Vulf Dorn, Azərbaycan əsilli Fəriba Vəfi də sərginin fəxri qonaqları sırasındadırlar.
Sərgidə Azərbaycanla yanaşı, Türkiyə, İtaliya, Çin, Rusiya, Koreya Respublikası, Macarıstan, Qazaxıstan, Qətər, Özbəkistan, Oman, Argentina, Mərakeş, Venesuela, Gürcüstan, Meksika, Kolumbiya, Çili və Monqolustandan tanınmış yazıçı və şairlər, elm adamları, gənc yazarlar iştirak edirlər.
Beynəlxalq Kitab Sərgisi çərçivəsində uşaqlar və böyüklər üçün master-klaslar, inklüzivlik və digər aktual mövzular üzrə kitab təqdimatları, imza günləri, konfranslar, simpoziumlar, müsabiqələr, qiraət və musiqi saatları formatında tədbirlər təşkil olunacaq.
Sərginin tərəfdaşı olan Azərbaycan Dövlət İnformasiya Agentliyi (AZƏRTAC) X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində öz stendi ilə iştirak edir.
Xatırladaq ki, sərgi zamanı gün ərzində ziyarətçilərin metronun “Elmlər Akademiyası”, “28 May” və “Koroğlu” stansiyalarından Bakı Ekspo Mərkəzinə xüsusi avtobuslar vasitəsilə gediş-gəlişi təmin ediləcək.
Sərgi hər gün səhər saat 10:00-dan axşam saat 20:00-dək ziyarət üçün açıq olacaq. Sərgiyə giriş ödənişsizdir.

The opening ceremony of the 10th Baku International Book Fair organized by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan was held at the Baku Expo Center on October 2.
National music was performed at the opening ceremony.
The chairman of the Azerbaijan Writers’ Union, People’s Writer Anar spoke at the event, highlighting the significance of the fair. He said that the event is a great celebration for book lovers. “May books always be and keep us alive” - he underlined.
This year’s jubilee exhibition is dedicated to the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker Muhammad Fuzuli (1494-1556).
The exhibition brought together 56 foreign organizations from 18 countries across 4 continents, as well as 110 local publishing houses and enterprises operating in the field of printing and book art.
Poet Salam Sarvan and writer Rovshan Abdullaoghlu were selected as honorary authors of the fair by the organizing committee of the Baku International Book Fair.
World-renowned Irish author John Boyne, well-known German novelist Wulf Dorn, and writer Fariba Vafi, of Azerbaijani origin, are also among the honorary guests of the fair.
Notable writers, poets, scholars, and young authors from countries including Turkey, Italy, China, Russia, the Republic of Korea, Hungary, Kazakhstan, Qatar, Uzbekistan, Oman, Argentina, Morocco, Venezuela, Georgia, Mexico, Colombia, Chile, and Mongolia are participating at the meeting alongside Azerbaijan.
The exhibition includes master classes for children and adults, presentations of books on inclusion and other relevant topics, book signing days, conferences, symposiums, competitions, reading and music hours.
It should be noted that during the fair, visitors are provided with special free shuttle buses from the “Elmlər Akademiyası”, “28 May” and “Koroglu” metro stations to Baku Expo Center and back, throughout the day.