AMEA-da “Siyasi varislikdən siyasi liderliyə: Tarixi zəfərin memarı” mövzusunda tədbir keçirilib
Oktyabrın 15-də AMEA Rəyasət Heyətinin və AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının (AHİ) birgə təşkilatçılığı ilə “Siyasi varislikdən siyasi liderliyə: Tarixi zəfərin memarı” mövzusunda tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA prezidenti akademik İsa Həbibbəyli, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının məsul əməkdaşları, AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının rəhbərliyi və aparatının işçiləri, elmi müəssisə və təşkilatların həmkarlar ittifaqlarının nümayəndələri, AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının, AMEA-nın Qadınlar Şurasının və YAP ərazi partiya təşkilatlarının fəalları iştirak ediblər.
Giriş nitqi ilə çıxış edən akademik İsa Həbibbəyli 2003-cü il oktyabrın 15-də Azərbaycan Prezidenti seçilmiş və xalqına ləyaqətlə xidmət edəcəyinə and içmiş İlham Əliyev fenomeninin ötən 21 il ərzində böyük tarixi uğurlara imza atdığını, çoxəsrlik zəngin dövlətçilik tariximizə xalqımıza Qələbələr bəxş etmiş Müzəffər Ali Baş Komandan olaraq düşdüyünü bildirib. Qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyev müstəqil siyasət həyata keçirən müstəqil dövlətin qüdrətli rəhbəridir və bu günün reallıqlarını obyektiv şəkildə qiymətləndirdiyi kimi, sabahın üfüqlərini də dəqiq proqnozlaşdıran liderdir.
Prezident İlham Əliyevin yüksək idarəetmə bacarığı ilə ölkəmizdə cəmiyyət həyatının bütün sahələrinin sürətlə inkişaf etdiyini deyən akademik İsa Həbibbəyli bu gün Azərbaycanın liderinin və dövlətinin beynəlxalq arenada söz sahibinə çevrildiyini söyləyib. AMEA rəhbəri vurğulayıb ki, Azərbaycanın COP29 kimi nüfuzlu bir tədbirə ev sahibliyi etməsi Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə və beynəlxalq arenada həyata keçirdiyi uğurlu siyasətin nəticəsində reallaşıb.
AMEA AHİ-nin sədri s.e.ü.f.d., dosent Sənan Həsənov isə çıxışında uğurlu siyasi varisin yetişdirilməsi ilə müasir güclü Azərbaycanın həyatında lider amilinin əhəmiyyətinə diqqət çəkib. Prezident İlham Əliyevin Ulu Öndərin ideyalarını inkişaf etdirərək Azərbaycanı güclü dövlətə çevirdiyini bildirib.
Tədbirdə AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasının direktoru t.e.ü.f.d., dosent Hüseyn Hüseynov çıxış edərək Ulu Öndərin ölkəmizdə yenidən siyasətə qayıdışı ilə Azərbaycanın inkişafının və tərəqqisinin bərqərar olduğunu deyib. Natiq Prezident İlham Əliyevin vətənimiz uğrunda canından keçən şəhidlərimizin ailələrinə və qazilərimizə diqqət və qayğısından danışıb.
Sonra çıxış edən AMEA-nın Fəlsəfə və Sosiologiya İnstitutunun elmi işçiləri Xanımağa İsmayılova və  Hafizə İmanova bildiriblər ki,  Prezident İlham Əliyev 21 illik fəaliyyəti dövründə möhkəm iradə ilə çalışaraq bütün ərazilərimizdə dövlət suverenliyimizi bərpa etmişdir. Onlar xalqla lider arasında möhtəşəm birliyin əbədi olacağına əminliklərini ifadə edərək, gənc alimlərin cənab Prezidentin ətrafında sıx birləşdiklərini diqqətə çatdırıblar.
Sonda akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın çoxminlik kollektivi adından Müzəfər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevə vətənimizin inkişafı naminə yorulmaz fəaliyyətində bundan sonra da müvəffəqiyyətlər arzulayıb. O, AMEA-nın kollektivinin hər zaman olduğu kimi, bundan sonra da Ulu Öndərin layiqli siyasi varisi cənab İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşəcəklərini bildirib.

On October 15, the event “From Political Succession to Political Leadership: The Architect of the Historic Victory” took place at ANAS, jointly organized by the Presidium of ANAS and the Free Trade Union of ANAS.
The event gathered together the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli, staff members of the administration of the Presidium of ANAS, the leadership and staff of the Free Trade Union of ANAS, representatives of the trade unions of scientific institutions and organizations, members of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, the Women’s Council of ANAS and activists of the New Azerbaijan Party territorial party organizations.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played at first.
In his opening speech, Academician Isa Habibbeyli said that Ilham Aliyev, who was elected President of Azerbaijan on October 15, 2003 and swore to serve his people with dignity, has achieved great historical successes over the past 21 years. He underlined that Ilham Aliyev has entered our centuries-long rich statehood history as the Victorious Commander-in-Chief who has brought victories to our people. President Ilham Aliyev is a powerful leader of an independent state pursuing an independent policy, and he is a leader who objectively assesses the realities of today and accurately predicts the horizons of tomorrow.
Academician Isa Habibbeyli underlined that thanks to President Ilham Aliyev’s high management skills, all areas of social life in the country are rapidly developing and today, Azerbaijan’s leader and state have become influential on the global scene. The head of ANAS underlined that Azerbaijan’s hosting of a prestigious event like COP29 has been realized as a result of President Ilham Aliyev’s successful policy implemented both within our country and on the international stage.
The chairman of the Free Trade Union of ANAS, PhD in political sciences, associate professor Sanan Hasanov also made a speech at the event, underlining that President Ilham Aliyev has transformed Azerbaijan into a strong state by further developing the ideas of the National Leader.
The director of the Central Scientific Library of ANAS, PhD in technical sciences, associate professor Huseyn Huseynov spoke about President Ilham Aliyev’s attention and care for the families of our martyrs who sacrificed their lives for our homeland and his care for our veterans.
Later, the scientific workers of the Institute of Philosophy and Sociology of ANAS, Khanimaga Ismayilova and Hafiza Imanova said that President Ilham Aliyev has worked with strong will throughout his 21 years of service and restored our state sovereignty in all our territories. They expressed their confidence that the great unity between the people and the leader will be eternal and highlighted that young scientists are closely united around Mr. President.
In the end, Academician Isa Habibbeyli on behalf of the large collective of ANAS wished continued success to Victorious Commander-in-Chief, Mr. Ilham Aliyev, in his tireless work for the development of our homeland. He underlined that the collective of ANAS will continue to unite closely around Mr. Ilham Aliyev, the worthy political successor of the National Leader, as they have always done.