Bakıda Şah İsmayıl Xətainin Azərbaycana gətirilmiş fərmanının təqdimatı keçirilib
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində Səfəvilər dövlətinin banisi və ilk hökmdarı Şah İsmayıl Xətainin 1508-ci ilə aid fərmanının təqdimatı keçirilib.
Şah İsmayıl Xətainin sağlığında yazılmış və dövrümüzə qədər gəlib çatmış 20 sənəddən biri olan bu fərman 2024-cü ilin aprel ayında Azərbaycan vətəndaşı tərəfindən “Christie's” hərracında satın alınıb və Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinə hədiyyə edilib.
Mədəniyyət nazirinin müavini Fərid Cəfərov muzey fondlarının zənginləşdirilməsinin prioritet məsələlərdən biri olduğunu vurğulayıb. Nazir müavini bir azərbaycanlı vətəndaşın bu tarixi sənədi hərracdan alaraq Vətənə gətirməsini əlamətdar hadisə kimi qiymətləndirib. Fərid Cəfərov tarixi-maddi faktların toplanılması ənənəsinin davam etdirilməsinin müsbət hal olduğunu bildirib.
AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli paytaxta gətirilən sənədin siyasi və tarixi əhəmiyyətindən söhbət açıb. O bildirib ki, böyük tarixi şəxsiyyət olan Şah İsmayıl Xətainin möhürü olan fərmanın Milli Azərbaycan Tarix Muzeyinə təqdim olunması muzeyin fondu üçün çox qiymətlidir. İsa Həbibbəyli çıxışının sonunda qeyd edib ki, Mədəniyyət Nazirliyinin bu təqdimat mərasimini təşkil etməsi dövlətçilik tariximizə töhfədir.
Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru akademik Nailə Vəlixanlı çıxışında 500 yaşlı sənədi xaricdəki hərracdan satın alıb Azərbaycana gətirən həmvətənimizə dərin minnətdarlığını bildirib. O bildirib ki, fərman farsca yazılsa da, tuğranın içində “sözümüz” kəlməsi türkcə yazılıb.
AMEA-nın A.A.Bakıxanov adına Tarix və Etnologiya İnstitutunun baş direktoru professor Kərim Şükürov bu sənədin elmi əhəmiyyəti barədə fikirlərini bölüşüb. O, bu fikirlərin fonunda Şah İsmayıl Xətainin hökmdarlıq dövrü, dövlətçilik tariximizdəki əhəmiyyətli addımlarına nəzər salıb.
Tarix və Etnologiya İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini Tofiq Nəcəfli sənədin mətni, məzmunu barədə danışıb. O, gələcəkdə də xaricdə olan bu tip qiymətli sənədlərin Azərbaycana gətirilməsini zəruri hesab edib.
Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin katibi, şair, dramaturq İlqar Fəhmi Şah İsmayıl Xətainin yaradıcılıq xüsusiyyətləri, əsərlərinin bədii keyfiyyətləri barədə söhbət açıb.
Tədbirin bədii hissəsində Xalq artisti Munis Şərifovun bədii rəhbəri olduğu Qədim musiqi alətləri ansamblının, ansamblın solisti Əməkdar artist Nuriyyə Hüseynovanın ifaları, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin tələbələri - Rahib Allahverdiyev və Firuzə İsmayılın qiraətində Xətainin poeziyasından nümunələr səsləndirilib.

The presentation of the decree of Shah Ismail Khatai, the founder and first ruler of the Safavid state, dated 1508, was held at the National Museum of History of Azerbaijan.
The decree, one of the 20 documents written during Shah Ismail Khatai’s lifetime that has survived to our time, was purchased at a “Christie’s” auction by an Azerbaijani citizen in April 2024 and donated to the National Museum of History of Azerbaijan.
The Deputy Minister of Culture Farid Jafarov underlined that enriching museum collections is one of the priority issues and highlighted the importance to continue the tradition of collecting historical and material facts.
The president of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke about the political and historical significance of the document brought to the capital. He said that the presentation of the decree bearing the seal of the great historical figure Shah Ismail Khatai to the National Museum of History of Azerbaijan is very valuable for the museum’s collection. At the end of his speech, Isa Habibbeyli noted that the organization of this presentation ceremony by the Ministry of Culture is a contribution to our statehood history.
The director of the National Museum of History of Azerbaijan, Academician Naila Valikhanli expressed her deep gratitude to our compatriot who purchased the 500-year-old document at an auction abroad and brought it to Azerbaijan. She noted that although the decree is written in Persian, the word “sözümüz” (our word) is written in Turkish in tughra.
The director general of the Institute of History and Ethnology of ANAS named after A.A. Bakikhanov, Professor Karim Shukurov shared his thoughts on the scientific significance of the document.
The Deputy Director for Scientific Affairs at the Institute of History and Ethnology, Tofig Najafli spoke about the text and content of the document.
Ilgar Fahmi, the secretary of the Azerbaijan Writers' Union, poet and playwright spoke about the creative features of Shah Ismail Khatai and the artistic qualities of his works.