Azərbaycan-Çin elmi əlaqələrində növbəti addım
Məlum olduğu kimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının nümayəndə heyəti Çin Xalq Respublikası İctimai Elmlər Akademiyasının dəvəti ilə Pekində səfərdə olmuş və hər iki tərəf arasında mühüm razılaşma əldə edilmişdir. Səfərdə əsas məqsəd Azərbaycan və Çin Xalq Respublikası arasında elmi əlaqələrin yeni mərhələdə inkişaf etdirilməsi, konkret istiqamətlər üzrə sistemli müştərək layihələrin həyata keçirilməsini təmin etmək idi.
Səfərin nəticəsi olaraq AMEA Rəyasət Heyətinin tərkibində Azərbaycan-Çin əlaqələri üzrə İşçi qrupu yaradılmış və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova sədr təyin edilmişdir.
İşçi qrupunun sədri, AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova və Elm Tarixi İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun Dünya ədəbiyyatı və komparativistika şöbəsində fəaliyyət göstərən Çin Mədəniyyət Mərkəzində olublar.
Çin Mədəniyyət Mərkəzinin koordinatoru Nərgiz Kərimova qonaqlara mərkəzin fəaliyyət istiqamətləri və perspektivləri barədə məlumat verib.
AMEA-nın müxbir üzvü Nərgiz Axundova Çində keçirilən görüşlərdə ölkələrarası elmi əlaqələrin prioritetləri və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərin geniş müzakirə olunduğunu qeyd edib, “Böyük İpək yolu: tarix və müasirlik. Çoxaspektli yanaşmalar” probleminin bütün istiqamətləri üzrə yekdil qərarın qəbul edildiyini bildirib. O, Çin İctimai Elmlər Akademiyası tərəfindən Azərbaycan tədqiqatçılarının məqalələrinin Çində müxtəlif elmi jurnal və toplularda dərc olunması təklifinin irəli sürüldüyünü vurğulayıb.  Eyni zamanda,  Çində “Qafqazşünaslıq” Mərkəzinin fəaliyyətə başlaması ilə bağlı müzakirələrin aparıldığını bildirib.
Xatırladaq ki, AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəylinin təşəbbüsü ilə 2015-ci ilin fevral ayında Ədəbiyyat İnstitutu və Çinin Konfutsi İnstitutu arasında birgə elmi-ədəbi əlaqələrin inkişafı ilə bağlı müqavilə imzalanmış və institut daxilində Çin Mədəniyyət Mərkəzi fəaliyyətə başlamışdır. Mərkəzin daxilində Çin dili tədris olunur.

As known, delegation of Azerbaijan National Academy of Sciences was in Beijing at initiative of Chinese Academy of Social  Sciences and has been got a vital agreement between two parties. Visit aimed to develop scientific ties, implement joint projects between Azerbaijan and People Republic of China.
As a result of visit, was created Working group on Azerbaijani-Chinese affairs and Acting Academician-secretary of the Department of Social Sciences, corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova was defined a chairman to it.
Chairman of Working group Nargiz Akhundova and director of the Institute of Science History Maryam Seyidbeyli visited Chinese Culture Center operated to the Department of World Literature and comparativistics of the Institute of Literature named after Nizami Ganjavi.
Coordinator of Chinese Culture Center Nargiz Karimova informed the guests on activity directions and prospects of the center.
Corresponding member of ANAS Nargiz Akhundova stated that, a unanimous decision was made on all directions of “Great Silk Way: history and modernity. Multifaceted approaches” problem in the meeting held in China. Scientists of Chinese Academy of Social Sciences expressed their willingness to publish Azerbaijani scientists’ papers on scientific journal and bulks in China. Meanwhile, discussion were carried out to launch “Caucasus study” Center in China as well, she noted,
Remind that, on the initiative of Vice-President of ANAS, director of the institute, Acad. Isa Habibbayli, Institute of Literature of ANAS and Chinese Institute of Confucius signed agreement due to develop joint scientific-literary ties in February 2015 and Chinese Culture Center was launched in the institute. Chinese language is taught in the center.