8 Noyabr - Zəfər Günü münasibətilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Mərkəzi Elmi Kitabxanası, YAP Yasamal rayon Təşkilatı və AMEA-nın Azad Həmkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə “Vətən sevgisindən Zəfər marşına” adlı tədbir keçirilib.
Tədbir iştirakçıları öncə MEK-in Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondu ilə yaxından tanış olublar. Kitabxananın direktoru texnika elmləri doktoru, dosent Hüseyn Hüseynov onlara fondda Birinci və İkinci Qarabağ müharibəsinə, Aprel və Tovuz döyüşlərinə dair mühafizə edilən nəşrlər haqqında ətraflı məlumat verib.
İştirakçılar fondda üzərində üç minə yaxın şəhid adlarının qeyd edildiyi Azərbaycanın xəritəsi, Qarabağ Azərbaycandır! guşəsi, şəhidlərin oxuduqları və özlərinin müəllifiyi ilə qələmə alınmış kitablara baxıblar.
Alimlər, ictimai xadimlər, Vətən müharibəsi qaziləri və şəhid ailələrinin iştirakı ilə keçirilən tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib, Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Vətən uğrunda canlarından keçən şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli 44 günlük Vətən müharibəsində Prezident, Ali Baş Komandan İlham Əliyevin “Dəmir yumruğ”u ilə qazanılan Qələbəni ölkəmizin minillik tarixinin zirvə nöqtəsi adlandırıb.
“Ordumuzun göstərdiyi qəhrəmanlıq və rəşadət 30 illik işğala birdəfəlik son qoydu, cənab Prezidentin apardığı ədalətli müharibə ədalətin təntənəsi ilə başa çatdı, 2023-cü ildə həyata keçirilən birgünlük antiterror tədbirləri ilə Azərbaycanın tam ərazi bütövlüyü və suverenliyi təmin olundu”, - deyə Akademiya rəhbəri bildirib.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin ölkəmizdə ikinci dəfə hakimiyyətə gəlişi ilə torpaqlarımızın itirilməsi təhlükəsinin tam aradan qaldırıldığını bildirən akademik İsa Həbibbəyli işğal olunmuş ərazilərimizin geri qaytarılması yönündə məhz dahi Heydər Əliyev zəkasının qarşıya qoyduğu ən önəmli vəzifələrdən biri kimi onun apardığı güclü Ordu quruculuğu siyasətini nəzərə çatdırıb.
“Ümummilli Liderin nail olduğu atəşkəs rejimi cənab Prezident İlham Əliyevə ordumuzu müasirləşdirmək, iqtisadiyyatımızı inkişaf etdirmək, ən başlıcası yeni vətənpərvər nəslin yetişdirilməsi üçün geniş imkan qazandırdı. Ölkə rəhbərinin bu illər ərzində bütün dünyada beynəlxalq nüfuzumuzu möhkəmləndirməsi, sülh yolu ilə danışıqların nəticə verməməsi Azərbaycanı itirilmiş torpaqlarını müharibə əzmi ilə geri qaytarmasına əsas verdi. 44 gün ərzində Qarabağda gedən müharibə həm döyüş cəbhəsindəki qələbə, həm də informasiya cəbhəsindəki böyük intellektual bacarağı Azərbaycan Prezidentinin qüdrətini, Müzəffər Ali Baş Komandanın sərkərdəlik məharətini nümayiş etdirdi. Bu gün biz dünya qarşısında alnıaçıq şəkildə qalib xalq kimi tanınırıq!”, - deyə akademik İsa Həbibbəyli vurğulayıb.
AMEA-nın müşaviri akademik Yaqub Mahmudov isə çıxışı zamanı Azərbaycanın dövlətçilik tarixinin və əldə edilən Zəfərin izahını elmi faktlarla nəzərə çatdırıb. Alim torpaqları dəfələrlə bölüşdürülən Azərbaycan üçün bu tarixi qələbənin mühüm rolunu bildirərək, Qələbənin bünövrəsini qoyan Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasətini Prezident İlham Əliyevin böyük əzmlə davam etdirərək xalqımızı Şanlı Zəfərə apardığını vurğulayıb.
Bütün digər faktorlarla yanaşı, Qələbədə Azərbaycan elminin də payı olduğunu bildirən akademik Y.Mahmudov birbaşa Ümummilli Lider Heydər Əliyevin nəzarəti ilə Azərbaycanın tarixi torpaqları haqqında yazılan sanballı əsərlərin vasitəsilə də həqiqətlərin ortaya qoyulduğunu, lazımlı faktların sübut olunduğunu tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Yeni Azərbaycan Partiyası (YAP) Yasamal rayon təşkilatının sədri Bəxtiyar Nəbiyev də öz növbəsində Qələbəyə aparılan yolda görülən hərtərəfli uğurlu siyasətdən danışıb. Qeyd olunub ki, Ulu Öndər Heydər Əliyevin cəsarətli iradəsinin nümunəsi kimi ərsəyə gələn C.Naxçivanski adına Hərbi Liseyin yetirmələri həm I Qarabağ, həm də 44 günlük Vətən müharibəsində qəhrəmanlıq göstərərək öz şücaətlərini ortaya qoydular.
AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının sədri s.e.ü.f.d., dosent Sənan Həsənov “Qələbənin fəlsəfəsi və siyasi lider amili” mövzusunda çıxış edərək bildirib ki, Heydər Əliyev dühası sübut etdi ki, dövlət güclü olmalıdır və yalnız güclü dövlət hər şeyə qadirdir.
“Bunu nəzəriyyədə və praktikada Ulu Öndərdən əvvəlki dövlət başçıları edə bilmədi. Və Ulu Öndər sübut etdi ki, güclü ideologiyanın cəmiyyətə sirayət etməsi, Vətən təəssübkeşliyinə sağlam düşüncəli vətəndaş yetişdirmək bu siyasətin hərəkətverici qüvvəsidir. Bunların vəhdəti qələbədir. Bu gün Qalib lider və uğurlu siyasi varis İlham Əliyevin timsalında açıq görürük ki, siyasi lider amili çox önəmlidir və həlledicidir”, - deyə Sənan Həsənov vurğulayıb.
Tədbirdə iştirak edən Lənkəran Regional Elmi Mərkəzinin əməkdaşı şəhid atası Zahir Bağırov, şəhid kapitan Həmidağa Hüseynzadənin atası Bağı Hüseynzadə çıxış edərək bu Qələbənin Azərbaycan tarixində əbədi qalacağını bildiriblər. Çıxışları zamanı şəhid ailə üzvləri dövlət tərəfindən onlara göstərilən qayğıdan danışıblar.
MEK-in Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondunun rəhbəri Roksana Səfərzadə də öz növbəsində kitabxananın tarixi Zəfərə olan töhfəsindən danışıb. Rəhbəri olduğu fondun yerinə yetirdiyi missiyanı nəzərə çatdırıb.
Tədbir ərzində tarixi Zəfərə aparan dövlət siyasətindən bəhs edən videoçarx, eləcə də MEK-in Qarabağ müharibəsi qəhrəmanları fondunda mühafizə edilən nəşrlərin elektron və ənənəvi sərgisi nümayiş olunub.

An event titled “From Love for the Motherland to the Victory March" was held at ANAS
An event titled “From Love for the Motherland to the Victory March” was held with the joint organization of the Central Scientific Library (CSL) of ANAS, the New Azerbaijan Party (NAP) Yasamal District Organization and the Free Trade Union of ANAS, on the occasion of Victory Day-November 8.
At the beginning, the event participants were closely familiarized with the library’s “Heroes of the Garabagh War” fund. The director of the Library, Associate Professor and Doctor of technical sciences, Huseyn Huseynov provided detailed information about the publications preserved in the fund related to the First and Second Garabagh Wars, as well as the April and Tovuz battles.
The participants viewed a map of Azerbaijan inscribed with the names of approximately three thousand martyrs, the “Garabagh is Azerbaijan!” display and books authored or read by the martyrs themselves.
The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was played at the event held with the participation of scientists, public figures, veterans of the Patriotic War and families of martyrs and the dear memory of National Leader Heydar Aliyev and the martyrs who sacrificed their lives for the Motherland was honored with a minute of silence.
Opening the event with an introductory speech, the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli referred to the Victory achieved in the 44-day Patriotic War through the “Iron Fist” of President, Commander-in-Chief Ilham Aliyev as the pinnacle of our country’s millennia-old history.
“The heroism and bravery shown by our army put a definitive end to the 30-year occupation, the just war led by the President concluded in a triumph of justice. With the one-day anti-terror measures carried out in 2023, full territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan were ensured”- said the head of the Academy.
Academician Isa Habibbeyli stated that the threat of losing our territories was completely eliminated with the return of National Leader Heydar Aliyev to the power for the second time in our country. He underlined the strong army-building policy by Heydar Aliyev which was one of the most important tasks he set for the return of our occupied territories.
“The ceasefire regime achieved by the National Leader gave opportunities to President Ilham Aliyev to modernize our army, develop our economy and most importantly, to nurture a new generation of patriots. The head of the country, over these years, strengthened our international reputation worldwide and the failure of peaceful negotiations gave Azerbaijan the basis to return its occupied territories through the determination of war. Both the Victory achieved on the battlefield as a result of the 44-day War and President Ilham Aliyev’s great intellectual superiority on the information front demonstrated the power and leadership of the Victorious Supreme Commander-in-Chief. Today, we are recognized by the world as a victorious nation, standing with pride”-said Academician Isa Habibbeyli.
The advisor of ANAS, Academician Yagub Mahmudov emphasizing the significant role of this historic victory for Azerbaijan, pointed out that the policy of the National Leader Heydar Aliyev, that laid the foundation for the Victory, was continued with great determination by President Ilham Aliyev, leading our people to the Glorious Victory.
The Chairman of the NAP Yasamal District Organization Bakhtiyar Nabiyev also spoke about the comprehensive successful policy implemented on the road to the Victory.
The Chairman of Free Trade Union of ANAS, docent, PhD in political sciences, Sanan Hasanov delivered a speech on the topic “The Philosophy of Victory and the Political Leadership Factor”.
Zahir Baghırov, the father of a martyr, employee of the Lankaran Regional Scientific Center and Baghi Huseynzade, the father of martyr, Captain Hamidagha Huseynzade, spoke at the event, saying that this victory would remain forever in Azerbaijani history. During their speeches, the relatives of martyrs talked about the care and attention shown to them by the state.
Roksana Safarzade, the head of the Garabagh War Heroes Fund of CSL, also spoke about the contribution of the library to the historic Victory.
During the event, a video about the state policy leading to the historic victory as well as an electronic and traditional exhibition of publications preserved in the Garabagh War Heroes Fund of the CSL was shown.