AMEA-nın prezidenti Azərbaycanın Bolqarıstana yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Respublikasının Bolqarıstan Respublikasına yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Nərgiz Qurbanovanı qəbul edib.
Akademik Akif Əlizadə qonağı salamlayaraq, onu yeni vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib. Akademiyanın yaranma tarixi və inkişaf istiqamətləri barədə səfirə məlumat verən akademik A.Əlizadə bildirib ki, ötən il AMEA-nın təntənəli şəkildə qeyd edilmiş 70 illik yubiley mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iştirak edərək institut və təşkilatların gələcək fəaliyyətini müəyyən edən elmi prioritetlər irəli sürüb. Akademik Akif Əlizadə ölkə rəhbərliyi tərəfindən elmə, o cümlədən AMEA-ya böyük diqqət və qayğının göstərildiyini vurğulayıb. O, AMEA-da magistratura təhsilinin təşkili sahəsində görülən işlərdən də danışaraq bildirib ki, əgər ötən il magistraturaya 9 ixtisas üzrə qəbul baş tutmuşdursa, bu il artıq 63 ixtisas üzrə qəbul aparılacaq. AMEA rəhbəri bu faktı elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində mühüm addım kimi dəyərləndirib.
Azərbaycanla Bolqarıstanın elmi əlaqələrindən bəhs edən akademik Akif Əlizadə iki ölkənin akademiyaları arasında əməkdaşlığa dair sənədin imzaya hazır olduğunu bildirib.
Səmimi qəbula görə AMEA rəhbərliyinə öz minnətdarlığını bildirən Nərgiz Qurbanova qeyd edib ki, ötən il Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Bolqarıstana səfəri çərçivəsində ölkələr arasında strateji əməkdaşlıq haqqında mühüm sənəd imzalanmışdır. N.Qurbanova əməkdaşlıq əlaqələrinin müxtəlif sahələrə, o cümlədən elm sahəsinin inkişafına öz töhfəsini verəcəyini vurğulayıb. O, akademiyalar arasında sıx əməkdaşlığın qurulması istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.
Sonda akademik Akif Əlizadə xanım səfirə xatirə hədiyyələrini təqdim edib.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, AMEA Rəyasət Heyati aparatının Beynəlxalq əlaqələr idarəsinin rəisi, geologiya-mineralogiya üzrə fəlsəfə doktoru Qulam Babayev və İctimaiyyətlə əlaqələr və elmin populyarlaşdırılması idarəsinin rəisi Zülfüqar Fərzəliyev iştirak ediblər.

ANAS President, Academician Akif Alizadeh received the newly appointed Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Republic of Bulgaria Nargiz Gurbanova.
Welcoming the guest, Academician Akif Alizadeh, congratulated Nargiz Gurbanova with her appointment. Talking about the history and development of ANAS, Academician noted that, last year was celebrated the 70th anniversary of the scientific institution, which was attended by President of Azerbaijan Ilham Aliyev. In his lengthy speech, the President defined the research priorities which will be reflected in future activities of institutions and organizations of ANAS. The Academician Akif Alizadeh emphasized that, the country leaders pay great attention to science and Academy, in particular. Also, Academician Akif Alizadeh told the Ambassador about the organization at ANAS training the stage of Magistracy, stressed that last year was announced the admission of masters on 9 specialties but this year reception will take place already for 63 specialties, adding that this is a big step in the integration of science and education. Speaking about scientific relations between Azerbaijan and Bulgaria, President of ANAS noted that, the document on cooperation between two academies is ready and asked the ambassador to assist in the future development of the Azerbaijani-Bulgarian scientific communications. In turn, Nargiz Gurbanova thanked the leadership of ANAS for the warm welcome. Mrs. Ambassador said that, last year President of the Republic of Azerbaijan made a very fruitful visit to Bulgaria, during which was signed the document on strategic partnership between Azerbaijan and Bulgaria. Nargiz Gurbanova stressed that, in return will make every effort to find points of contact for establishing close cooperation between the academies of the two countries. In summary, Academician Akif Alizadeh wished Mrs. Ambassador health and success in her future activities and were presented souvenirs to guest.
The meeting was attended by the Vice-President of ANAS, Academician Ibrahim Guliyev, Head of the Department of International Relations of the Presidium Administration of ANAS, PhD on Geology and Mineralogy Gulam Babayev and Head of Department of Public Relations and science popularization Zulfuqar Farzaliyev.