AMEA-nın dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş yekun tədbiri keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətinin və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə “Füzulinin sənət dünyası və Akademiyanın Füzulinaməsi” mövzusunda keçirilən tədbir Bakı Musiqi Akademiyası nəzdində Opera Studiyasının Konsert salonunda baş tutub.
Tədbirdə millət vəkilləri, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, müxtəlif qurumların təmsilçiləri, ictimaiyyət nümayəndələri və media mənsubları iştirak ediblər.
Əvvəlcə iştirakçılar Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Füzuli irsinə dair əlyazmaları və AMEA əməkdaşlarının şairin həyat və yaradııcılığına həsr olunmuş kitablarının sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamının işığında ölkəmizin digər qurumlarında olduğu kimi, Akademiyada da il ərzində silsilə elmi-mədəni tədbirlərin həyata keçirildiyini, dahi şairin həyat və yaradıcılığı ilə bağlı geniş tədqiqatların aparıldığını, çoxsaylı kitabların nəşr edildiyini bildirib.
Görkəmli mütəfəkkir Məhəmməd Füzulinin ana vətəninin Azərbaycan olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan alimlərinin apardığı tədqiqatlar Füzulinin Qarabağ bölgəsindən, bayat boyundan olduğunu göstərir. O, Bağdad, İraq, Kərkük-türkmən mühitində yetişib formalaşmış, orta əsrlər Azərbaycan dilinin bütün qüdrətini, özəlliyini əks etdirən dahiyanə əsərlər yaratmışdır. Füzuli Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli klassiki, türkdilli ədəbiyyatın ən böyük şairlərindən biri, eyni zamanda dünya ədəbiyyatının yaradıcıları sırasında fərqli yer tutan ustad sənətkardır.
“Şairin qəzəllərini dünya ədəbiyyatında yalnız onunla eyni əsrdə yaşamış ingilis dramaturqu və şairi Uilyam Şekspirlə müqayisə etmək lazımdır”, - deyə bidirən AMEA rəhbəri dahi Azərbaycan şairi Füzulinin böyük lirika ustası olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, şairin lirikası istedadla, ilhamla idrakın işığından yaranmış böyük sənətdir.
Akademik İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, "Zira ki, elmsiz şeir əsası yox divar olur və əsassız divar qayətdə bietibar olur" - deyən Füzuli böyük ədəbiyyatın, böyük sənətin yaranmasında elmin qüdrətini səmimiyyətlə etiraf və təsdiq etmişdir. Elmi idrakla bədii istedadın vəhdəti Füzuli sənətini yaratmışdır.
Şairin bir çox şeirlərinin Azərbaycan xalq ədəbiyyatının nümunələri kimi ictimaiyyət arasında geniş yayıldığını və kütləviləşdiyini söyləyən AMEA prezidenti vurğulayıb ki, Füzuli mənsub olduğu xalqla tamamilə qaynayıb-qarışmış, bütövləşmiş dahi söz ustadıdır. O, Azərbaycan ədəbiyyatını təmsil etdiyi qədər Azərbaycan mənəviyyatını, azərbaycanlı düşüncəsini, Azərbaycan insanın mənəvi aləmini və qüdrətini də eyni şəkildə təmsil edir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Füzuli yalnız Azərbaycan xalqının, yalnız öz əsrinin deyil, bütün bəşəriyyətin, böyük sənətin böyük oğludur. O, dünya ədəbiyyatında qəzəlləri, pоemaları ilə şöhrət qazanan və qəlb şairi kimi tanınan nadir sənətkarlardandır.
Füzulinin çoxcəhətli bədii-fəlsəfi irsinin Azərbaycanda dərindən tədqiq edildiyini söyləyən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, XX əsrdə şair haqqında yazmış əsərlərin sırasında akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun "Füzuli sevir", "Füzuli düşünür", "Füzuli yaşayır" adlı silsilə məqalələrini, akademik Həmid Araslının "Böyük Azərbaycan şairi Füzuli" monoqrafiyasını, görkəmli yazıçı və ədəbiyyatşünas alim Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” kitabını, professor Mirzağa Quluzadənin "Füzulinin lirikası" əsərini və digərlərini göstərmək olar. Akademik İsa Həbibbəyli bu əsərlərin XXI əsrdə də dünya dillərinə tərcümə edildiyini deyib, sözügedən nəşrlərin əbədi yaşayan dünya Füzulişünaslığının təməl əsərləri olduğunu qeyd edib. O, müstəqillik illərində də Azərbaycan Füzulişünalığının daha dərindən, azad ölkənin azad təfəkkürünün məhsulu kimi inkişaf etdiyini söyləyib, yeni əsərlərin meydana çıxdığını bildirib. Vurğulayıb ki, akademiklər Rafael Hüseynov, Teymur Kərimli, professor Ataəmi Mirzəyev və başqalarının XXI əsrdə, müstəqillik dövründə çap olunan əsərləri həm Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında Füzuliyə həsr edilmiş fundamental tədqiqatlar kimi, həm də dünya Füzulişünaslığını zənginləşdirən, klassik Füzulişünaslıq ənənələrini yeniləşdirən əsərlər kimi dəyərlidir.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektoru tərəfindən son beş ildə 10 monoqrafik əsərin çap edildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin bu il keçirilən X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində institutun nəşr etdiyi “Füzuli kitabxanası” seriyasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən sərginin “Ən yaxşı kitab”ı seçildiyini bildirib.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti qeyd edib ki, Füzuli haqqında aparılan tədqiqatlar onun doğma xalqına, Türk dünyasına və şairi dünyaya tanıtmağa xidmət edir, dahi mütəfəkkirin əbədiyyətini isbat edir.
Sonda Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı kollektivinin ifasında “Leyli və Məcnun” operasına baxış olub.
Qeyd edək ki, Müsəlman Şərqinin ilk operası, dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyli tərəfindən yazılan “Leyli və Məcnun” operası 1908-ci il yanvarın 12-də tamaşaya qoyulub.
Orta əsr Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin eyniadlı poeması əsasında yazılan “Leyli və Məcnun” operasının rejissoru Hüseyn Ərəblinski, dirijoru Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev olub.

Состоялось итоговое мероприятие НАНА, посвящённое 530-летию гениального азербайджанского поэта и мыслителя Мухаммеда Физули.
Мероприятие под названием «Творческий мир Физули и Физули-наме Академии наук» было организовано в концертном зале Оперной студии при Бакинской музыкальной академии.
На мероприятии приняли участие депутаты Милли Меджлиса, члены Президиума НАНА, действительные члены и члены-корреспонденты Академии наук, сотрудники научных учреждений и организаций НАНА, представители различных организаций, общественности и СМИ.
Вначале участники ознакомились с выставкой рукописей, относящихся к наследию Физули, которые хранятся в Институте рукописей имени Мухаммеда Физули НАНА, и книг сотрудников Академии наук, посвящённых жизни и творчеству поэта.
Открыв мероприятие вступительной речью, президент НАНА академик Иса Габиббейли сообщил, что в соответствии с Распоряжением Президента Ильхама Алиева от 25 января 2024 года «О проведении 530-летия гениального азербайджанского поэта Мухаммеда Физули» во многих организациях республики, в том числе и в Академии наук на протяжении всего года проходят различные научные и культурные мероприятия, ведутся глубокие исследования, связанные с жизнью и творчеством гениального поэта, издаются многочисленные книги.
Сказав, что родиной выдающегося мыслителя Мухаммеда Физули был Азербайджан, академик Иса Габиббейли добавил, что исследования азербайджанских учёных указывают на то, что Физули родом из карабахского племени баят. Он вырос в среде киркукских туркманов в Багдаде (Ирак) и создал гениальные произведения, отражающие могущество и особенности средневекового азербайджанского языка. Физули – выдающийся классик азербайджанской литературы, один из величайших поэтов тюркоязычной литературы, мастер слова, занимающий особое место среди представителей мировой литературы.
Руководитель НАНА продолжил: «В мировой литературе газели поэта можно сравнить лишь с произведениями жившего в том же веке английского поэта и драматурга Уильяма Шекспира». Академик подчеркнул, что гениальный азербайджанский поэт Физули был великим мастером лирики, которая является олицетворением единства таланта, вдохновения и разума.
По словам академика Исы Габиббейли, Физули, который говорил, что «поэзия без науки подобна стене без фундамента, а стена без основания не надёжна», искренне признал и подтвердил могущество науки в создании великой литературы, великого искусства. Творчество Физули отличают единство научного познания и литературного таланта.
Сказав, что многие стихотворения поэта широко распространены в обществе в качестве образцов народного творчества, руководитель НАНА подчеркнул, что Физули является настоящим народным мастером слова. Он представляет не только азербайджанскую литературу, но и духовность, мышление, внутренний мир и нравственность азербайджанского народа.
Физули, продолжил академик Иса Габиббейли, – это не только сын азербайджанского народа, своего времени, Физули – это великий сын всего человечества, великого искусства, редкий мастер слова, поэт души, снискавший известность во всём мире своими газелями и поэмами.
Академик Иса Габиббейли сообщил, что многогранное литературно-философское наследие Физули глубоко изучено в Азербайджане, из трудов о поэте, написанных в XX веке, следует перечислить цикл статей академика Мамед Джафара Джафарова «Физули любит», «Физули мыслит», «Физули живёт», монографию академика Гамида Араслы «Великий азербайджанский поэт Физули», книгу видного писателя и учёного-литературоведа Мир Джалала Пашаева «Мастерство Физули», труд профессора Мирзааги Гулузаде «Лирика Физули» и т.д. Академик добавил, что эти труды переводятся на языки мира и в XXI веке, являются фундаментом бессмертного всемирного Физуливедения. Руководитель НАНА отметил, что в годы независимости азербайджанское Физуливедение развивается ещё глубже как продукт свободного мышления свободного государства, издаются новые книги. Академик Иса Габиббейли подчеркнул, что труды академиков Рафаэля Гусейнова, Теймура Керимли, профессора Атаами Мирзоева и других, изданные в период независимости, в XXI веке, являются фундаментальными трудами в отечественном литературоведении, посвящёнными Физули, а также трудами, которые обогащают всемирное Физуливедение и вносят новизну в традиции классического Физуливедения.
За последние пять лет, продолжил руководитель НАНА, сотрудниками сектора Физуливедение Института литературы имени Низами Гянджеви были изданы 10 монографических трудов, а на прошедшей в этом году X Бакинской международной книжной выставке выпущенная институтом серия «Библиотека Физули» была объявлена Министерством культуры «Самой лучшей книгой» выставки.
В заключение своего выступления академик Иса Габиббейли сообщил, что исследования, посвящённые жизни и творчеству Физули, служат его популяризации на родине, среди тюркских государств и во всём мире и в очередной раз доказывают, что гениальный мыслитель бессмертен.
Затем состоялся просмотр оперы «Лейли и Меджнун» в исполнении коллектива Азербайджанского государственного академического театра оперы и балета.
Отметим, что первая опера на мусульманском Востоке «Лейли и Меджнун», созданная великим азербайджанским композитором Узеиром Гаджибейли, была поставлена на сцене 12-го января 1908 года.
Режиссёром первой постановки оперы «Лейли и Меджнун», написанной на основе одноимённой поэмы средневекового азербайджанского поэта Мухаммеда Физули, был Гусейн Араблинский, дирижёром – Абдуррагим бек Ахвердиев.