AMEA-nın dahi Azərbaycan şairi və mütəfəkkiri Məhəmməd Füzulinin anadan olmasının 530 illiyinə həsr olunmuş yekun tədbiri keçirilib.
AMEA Rəyasət Heyətinin və AMEA Azad Həmkarlar İttifaqının birgə təşkilatçılığı ilə “Füzulinin sənət dünyası və Akademiyanın Füzulinaməsi” mövzusunda keçirilən tədbir Bakı Musiqi Akademiyası nəzdində Opera Studiyasının Konsert salonunda baş tutub.
Tədbirdə millət vəkilləri, AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, Akademiyanın həqiqi və müxbir üzvləri, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşları, müxtəlif qurumların təmsilçiləri, ictimaiyyət nümayəndələri və media mənsubları iştirak ediblər.
Əvvəlcə iştirakçılar Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunun Füzuli irsinə dair əlyazmaları və AMEA əməkdaşlarının şairin həyat və yaradııcılığına həsr olunmuş kitablarının sərgisi ilə tanış olublar.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın prezidenti akademik İsa Həbibbəyli açaraq Prezident İlham Əliyevin “Dahi Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin 530 illiyinin qeyd edilməsi haqqında” 25 yanvar 2024-cü il tarixli Sərəncamının işığında ölkəmizin digər qurumlarında olduğu kimi, Akademiyada da il ərzində silsilə elmi-mədəni tədbirlərin həyata keçirildiyini, dahi şairin həyat və yaradıcılığı ilə bağlı geniş tədqiqatların aparıldığını, çoxsaylı kitabların nəşr edildiyini bildirib.
Görkəmli mütəfəkkir Məhəmməd Füzulinin ana vətəninin Azərbaycan olduğunu söyləyən akademik İsa Həbibbəyli qeyd edib ki, Azərbaycan alimlərinin apardığı tədqiqatlar Füzulinin Qarabağ bölgəsindən, bayat boyundan olduğunu göstərir. O, Bağdad, İraq, Kərkük-türkmən mühitində yetişib formalaşmış, orta əsrlər Azərbaycan dilinin bütün qüdrətini, özəlliyini əks etdirən dahiyanə əsərlər yaratmışdır. Füzuli Azərbaycan ədəbiyyatının görkəmli klassiki, türkdilli ədəbiyyatın ən böyük şairlərindən biri, eyni zamanda dünya ədəbiyyatının yaradıcıları sırasında fərqli yer tutan ustad sənətkardır.
“Şairin qəzəllərini dünya ədəbiyyatında yalnız onunla eyni əsrdə yaşamış ingilis dramaturqu və şairi Uilyam Şekspirlə müqayisə etmək lazımdır”, - deyə bidirən AMEA rəhbəri dahi Azərbaycan şairi Füzulinin böyük lirika ustası olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, şairin lirikası istedadla, ilhamla idrakın işığından yaranmış böyük sənətdir.
Akademik İsa Həbibbəylinin sözlərinə görə, "Zira ki, elmsiz şeir əsası yox divar olur və əsassız divar qayətdə bietibar olur" - deyən Füzuli böyük ədəbiyyatın, böyük sənətin yaranmasında elmin qüdrətini səmimiyyətlə etiraf və təsdiq etmişdir. Elmi idrakla bədii istedadın vəhdəti Füzuli sənətini yaratmışdır.
Şairin bir çox şeirlərinin Azərbaycan xalq ədəbiyyatının nümunələri kimi ictimaiyyət arasında geniş yayıldığını və kütləviləşdiyini söyləyən AMEA prezidenti vurğulayıb ki, Füzuli mənsub olduğu xalqla tamamilə qaynayıb-qarışmış, bütövləşmiş dahi söz ustadıdır. O, Azərbaycan ədəbiyyatını təmsil etdiyi qədər Azərbaycan mənəviyyatını, azərbaycanlı düşüncəsini, Azərbaycan insanın mənəvi aləmini və qüdrətini də eyni şəkildə təmsil edir.
Akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, Füzuli yalnız Azərbaycan xalqının, yalnız öz əsrinin deyil, bütün bəşəriyyətin, böyük sənətin böyük oğludur. O, dünya ədəbiyyatında qəzəlləri, pоemaları ilə şöhrət qazanan və qəlb şairi kimi tanınan nadir sənətkarlardandır.
Füzulinin çoxcəhətli bədii-fəlsəfi irsinin Azərbaycanda dərindən tədqiq edildiyini söyləyən AMEA rəhbəri qeyd edib ki, XX əsrdə şair haqqında yazmış əsərlərin sırasında akademik Məmməd Cəfər Cəfərovun "Füzuli sevir", "Füzuli düşünür", "Füzuli yaşayır" adlı silsilə məqalələrini, akademik Həmid Araslının "Böyük Azərbaycan şairi Füzuli" monoqrafiyasını, görkəmli yazıçı və ədəbiyyatşünas alim Mir Cəlal Paşayevin “Füzuli sənətkarlığı” kitabını, professor Mirzağa Quluzadənin "Füzulinin lirikası" əsərini və digərlərini göstərmək olar. Akademik İsa Həbibbəyli bu əsərlərin XXI əsrdə də dünya dillərinə tərcümə edildiyini deyib, sözügedən nəşrlərin əbədi yaşayan dünya Füzulişünaslığının təməl əsərləri olduğunu qeyd edib. O, müstəqillik illərində də Azərbaycan Füzulişünalığının daha dərindən, azad ölkənin azad təfəkkürünün məhsulu kimi inkişaf etdiyini söyləyib, yeni əsərlərin meydana çıxdığını bildirib. Vurğulayıb ki, akademiklər Rafael Hüseynov, Teymur Kərimli, professor Ataəmi Mirzəyev və başqalarının XXI əsrdə, müstəqillik dövründə çap olunan əsərləri həm Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında Füzuliyə həsr edilmiş fundamental tədqiqatlar kimi, həm də dünya Füzulişünaslığını zənginləşdirən, klassik Füzulişünaslıq ənənələrini yeniləşdirən əsərlər kimi dəyərlidir.
Akademik İsa Həbibbəyli AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunun Füzulişünaslıq sektoru tərəfindən son beş ildə 10 monoqrafik əsərin çap edildiyini diqqətə çatdırıb. O, həmçinin bu il keçirilən X Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgisində institutun nəşr etdiyi “Füzuli kitabxanası” seriyasının Mədəniyyət Nazirliyi tərəfindən sərginin “Ən yaxşı kitab”ı seçildiyini bildirib.
Çıxışının sonunda AMEA prezidenti qeyd edib ki, Füzuli haqqında aparılan tədqiqatlar onun doğma xalqına, Türk dünyasına və şairi dünyaya tanıtmağa xidmət edir, dahi mütəfəkkirin əbədiyyətini isbat edir.
Sonda Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrı kollektivinin ifasında “Leyli və Məcnun” operasına baxış olub.
Qeyd edək ki, Müsəlman Şərqinin ilk operası, dahi Azərbaycan bəstəkarı Üzeyir Hacıbəyli tərəfindən yazılan “Leyli və Məcnun” operası 1908-ci il yanvarın 12-də tamaşaya qoyulub.
Orta əsr Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzulinin eyniadlı poeması əsasında yazılan “Leyli və Məcnun” operasının rejissoru Hüseyn Ərəblinski, dirijoru Əbdürrəhim bəy Haqverdiyev olub.

An event titled “The Creative World of Fuzuli and Fuzuliname of the Academy” was held by the organization of ANAS
A final event of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) dedicated to the 530th anniversary of the birth of the great Azerbaijani poet and thinker, Mahammad Fuzuli was held.
The event on the topic “The Creative World of Fuzuli and Fuzuliname of the Academy”, jointly organized by the Presidium of ANAS and the Free Trade Union of ANAS, took place in the Concert Hall of the Opera Studio of the Baku Music Academy.
The event was attended by members of parliament, members of the Presidium of ANAS, active and corresponding members of the Academy, employees of scientific institutions and organizations of ANAS, representatives of various organizations, public figures, and media representatives.
First, the participants visited the exhibition of manuscripts of the Institute of Manuscripts named after Mahammad Fuzuli related to the heritage of Fuzuli, and the books by the employees of ANAS dedicated to the poet’s life and work.
The event was opened with a welcome speech by the President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli. He noted that, in light of the Decree of President Ilham Aliyev dated January 25, 2024, on the “Celebration of the 530th anniversary of the great Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli”, a series of scientific and cultural events had been held throughout the year in the Academy as in other institutions of the country, extensive research on the life and work of the great poet had been conducted, and numerous books had been published.
Underlining that the motherland of the prominent thinker Mahammad Fuzuli is Azerbaijan, Academician Isa Habibbeyli said that research conducted by Azerbaijani scientists shows that Fuzuli is from the Garabagh region and the Bayat tribe. Fuzuli grew up in the environment of the Kirkuk Turkmen in Baghdad (Iraq), and created brilliant works that reflected the power and feature of the Azerbaijani language of the middle ages. Fuzuli is a prominent classic of Azerbaijani literature, one of the greatest poets of Turkic literature, and a master of words who occupies a unique place among the creators of world literature.
The head of ANAS said: “In world literature, the poet’s ghazals can only be compared to the works of the English poet and playwright William Shakespeare, who lived in the same century. The genius Azerbaijani poet Fuzuli was a great master of lyric poetry, which embodies the unity of talent, inspiration, and intellect.
According to Academician Isa Habibbeyli, Fuzuli, who said that “poetry without science is like a wall without a foundation, and a wall without a foundation is unreliable” sincerely acknowledged and confirmed the power of science in the creation of great literature and great art. Fuzuli’s works are distinguished by the unity of scientific knowledge and literary talent.
Stating that many of the poet’s poems are widely spread in society as examples of Azerbaijani folk literature, the head of ANAS underlined that Fuzuli is a genius word master. He represents not only Azerbaijani literature but also the spirituality, thinking, inner world, and strength of the Azerbaijani people.
Academician Isa Habibbeyli mentioned that Fuzuli is not only the son of the Azerbaijani people and his time, but also the son of all humanity and great art, a rare master of words, a poet of the soul, who gained worldwide fame with his ghazals and poems.
The academician noted that Fuzuli’s philosophical heritage is deeply studied in Azerbaijan, and that among the works written about the poet in the 20th century are a series of articles by Academician Mammad Jafar Jafarov titled “Fuzuli Loves”, “Fuzuli Thinks” and “Fuzuli Lives”, the monograph “The Great Azerbaijani Poet Fuzuli” by Academician Hamid Araslı, the book “Fuzuli’s Artistry” by prominent writer and literary scientist Mir Jalal Pashayev, the work “The Lyrics of Fuzuli” by Professor Mirzagha Guluzade, and others. Academician Isa Habibbeyli said that these works have been translated into world languages also in the 21st century, highlighting that these publications are the foundational works of global Fuzuli studies. He pointed out that the works published during the independence period in the 21st century by Academicians Rafael Huseynov, Teymur Karimli, Professor Ataemi Mirzayev, and others are valuable as fundamental research dedicated to Fuzuli in Azerbaijani literary studies and as works that enrich world Fuzuli studies.
The head of ANAS highlighted that, in the past five years, 10 monographic works have been published by the Sector of Fuzuli Studies of the Nizami Ganjavi Institute of Literature of ANAS. He also mentioned that at this year’s 10th Baku International Book Fair, the “Fuzuli Library” series published by the institute was selected as the “Best Book” of the fair by the Ministry of Culture.
At the end of his speech, the President of ANAS said that research dedicated to the life and works of Fuzuli serves to promote him in his homeland, among Turkic states, and worldwide, once again proving that the genius thinker is immortal.
The event concluded with a performance of the opera “Leyli and Majnun” by the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater.
It should be noted that,  “Leyli and Majnun”, the first opera of the Muslim East, created by the great Azerbaijani composer Uzeyir Hajibeyli was staged on January 12, 1908.
The director of the first performance of the opera “Leyli and Majnun”, based on the eponymous poem by the medieval Azerbaijani poet Mahammad Fuzuli, was Huseyn Arablinski, and the conductor was Abdurrahim bey Hagverdiyev.